website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Badminton BEC Junior European Championships 2020



Recommended Posts

Mixed Junior Doubles

 

Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:RUS Lev BARINOV [1]
:RUS Anastasiia BOIARUN [1]
- - -

:RUS Lev BARINOV [1]
:RUS Anastasiia BOIARUN [1]

21 21 -

:RUS Lev BARINOV [1]
:RUS Anastasiia BOIARUN [1]

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:ISR Gal HIRAM
:ISR Heli NEIMAN

- - -

:ISR Gal HIRAM
:ISR Heli NEIMAN

4 10 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:ITA Luca ZHOU
:ITA Martina CORSINI
- - -

:ITA Luca ZHOU
:ITA Martina CORSINI

17 21 -

:FRA Lucas RENOIR
:FRA Tea MARGUERITTE

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:FRA Lucas RENOIR
:FRA Tea MARGUERITTE
- - -

:FRA Lucas RENOIR
:FRA Tea MARGUERITTE

21 23 -
:BUL Evgeni PANEV
:BUL Mihaela CHEPISHEVA
w/o - -
:SRB Mihajlo TOMIC [7]
:SRB Andjela VITMAN [7]
- - -

:SRB Mihajlo TOMIC [7]
:SRB Andjela VITMAN [7]

21 21 -

:SRB Mihajlo TOMIC [7]
:SRB Andjela VITMAN [7]

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:POR Gabriel RODRIGUES
:POR Mariana NEVES
21 21 -

:POR Gabriel RODRIGUES
:POR Mariana NEVES

16 15 -
:SUI Nicolas FRANCONVILLE
:SUI Lucie AMIGUET
13 15 -
:FRA Yanis GAUDIN
:FRA Emilie VERCELOT
- - -

:FRA Yanis GAUDIN
:FRA Emilie VERCELOT

12 9 -

:DEN Mads VESTERGAARD
:DEN Clara LØBER

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:SWE Tom SÖDERSTRÖM
:SWE Jessica SILVENNOINEN
15 12 -

:DEN Mads VESTERGAARD
:DEN Clara LØBER

21 21 -
:DEN Mads VESTERGAARD
:DEN Clara LØBER
21 21 -
Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]
- - -

:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]

21 21 -

:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:EST Tauri KILK
:EST Catlyn KRUUS
- - -

:EST Tauri KILK
:EST Catlyn KRUUS

10 16 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:DEN William Kryger BOE [SUB]
:DEN Frederikke ØSTERGAARD [SUB]
- - -

:DEN William Kryger BOE [SUB]
:DEN Frederikke ØSTERGAARD [SUB]

21 21 -

:DEN William Kryger BOE [SUB]
:DEN Frederikke ØSTERGAARD [SUB]

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:CZE Jan JANOŠTÍK
:CZE Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE
23 21 -

:CZE Jan JANOŠTÍK
:CZE Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE

15 17 -
:FIN Juuso KUOPPALA
:FIN Noora NOKKALA
21 11 -
:ESP Pelayo PINTO [5]
:ESP Candela ARCOS [5]
- - -

:ESP Pelayo PINTO [5]
:ESP Candela ARCOS [5]

19 18 -

:GER Jarne SCHLEVOIGT
:GER Julia MEYER

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:GER Jarne SCHLEVOIGT
:GER Julia MEYER
21 19 21

:GER Jarne SCHLEVOIGT
:GER Julia MEYER

21 21 -
:AUT Gustav ANDREE
:AUT Emily WU
16 21 10
:CRO Borna VADLJA
:CRO Barbara JANIČIĆ
- - -

:CRO Borna VADLJA
:CRO Barbara JANIČIĆ

5 14 -

:UKR Viacheslav YAKOVLEV
:UKR Polina TKACH

:WHT bye

:WHT bye

- - -
:SLO Jan BABNIK
:SLO Taja PIPAN
5 17 -

:UKR Viacheslav YAKOVLEV
:UKR Polina TKACH

21 21 -
:UKR Viacheslav YAKOVLEV
:UKR Polina TKACH
21 21 -
Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 3
:CZE Adam EHM
:CZE Soňa HOŘÍNKOVÁ
21 21 -

:CZE Adam EHM
:CZE Soňa HOŘÍNKOVÁ

21 21 -

:CZE Adam EHM
:CZE Soňa HOŘÍNKOVÁ

:AUT Tobias RUDOLF
:AUT Karoline POTTENDORFER
16 8 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:POR Rodrigo DIAS
:POR Madalena FORTUNATO

14 19 -
:POR Rodrigo DIAS
:POR Madalena FORTUNATO
- - -
:LUX Yannick FELTES
:LUX Kim SCHMIDT
5 16 -

:RUS Egor KHOLKIN
:RUS Regina GALIAKHMETOVA

23 21 -

:RUS Egor KHOLKIN
:RUS Regina GALIAKHMETOVA

:RUS Egor KHOLKIN
:RUS Regina GALIAKHMETOVA
21 21 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:SUI Arthur BOUDIER [8]
:SUI Caroline RACLOZ [8]

21 17 -

:SUI Arthur BOUDIER [8]
:SUI Caroline RACLOZ [8]

- - -
:FRA Christo POPOV
:FRA Flavie VALLET
21 21 -

:FRA Christo POPOV
:FRA Flavie VALLET

21 21 -

:FRA Christo POPOV
:FRA Flavie VALLET

:UKR Andrei DON
:UKR Olga TYKHORSKAYA
18 14 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:FIN Eliel MELLERI
:FIN Jannica MONNBERG

14 15 -
:FIN Eliel MELLERI
:FIN Jannica MONNBERG
- - -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:CZE Tomáš ŠVEJDA
:CZE Lucie KRPATOVÁ

14 15 -

:DEN Marcus RINDSHØJ [3]
:DEN Mette WERGE [3]

:CZE Tomáš ŠVEJDA
:CZE Lucie KRPATOVÁ
- - -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:DEN Marcus RINDSHØJ [3]
:DEN Mette WERGE [3]

21 21 -
:DEN Marcus RINDSHØJ [3]
:DEN Mette WERGE [3]
- - -
Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 4
:BUL Stivan NIKOLAEV
:BUL Gergana PAVLOVA
w/o - -

:RUS Egor VELP
:RUS Elena FILIPPOVA

20 21 21

:RUS Egor VELP
:RUS Elena FILIPPOVA

:RUS Egor VELP
:RUS Elena FILIPPOVA
- - -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:ITA Matteo MASSETTI
:ITA Judith MAIR

22 14 12
:ITA Matteo MASSETTI
:ITA Judith MAIR
- - -

:FIN Robin JÄNTTI
:FIN Nella NYQVIST

17 20 -

:SLO Miha MASTEN
:SLO Anja JORDAN

17 18 -

:ESP Salvador FRANCO [6]
:ESP Maria De La O PEREZ [6]

:SLO Miha MASTEN
:SLO Anja JORDAN
21 22 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:ESP Salvador FRANCO [6]
:ESP Maria De La O PEREZ [6]

21 21 -
:ESP Salvador FRANCO [6]
:ESP Maria De La O PEREZ [6]
- - -
:SCO Callum SMITH
:SCO Erin WADDELL
12 14 -

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL

21 21 -

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL
21 21 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:SRB Ivan KOVACEVIC
:SRB Marija SUDIMAC

12 10 -
:SRB Ivan KOVACEVIC
:SRB Marija SUDIMAC
- - -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:EST Oskar MÄNNIK
:EST Ramona ÜPRUS

19 16 -

:GER Aaron SONNENSCHEIN [2]
:GER Leona MICHALSKI [2]

:EST Oskar MÄNNIK
:EST Ramona ÜPRUS

- - -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:GER Aaron SONNENSCHEIN [2]
:GER Leona MICHALSKI [2]

21 21 -
:GER Aaron SONNENSCHEIN [2]
:GER Leona MICHALSKI [2]
- - -
Link to post
Share on other sites
  • Replies 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mixed Junior Doubles

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals

:RUS Lev BARINOV [1]
:RUS Anastasiia BOIARUN [1]

21 22 -

:RUS Lev BARINOV [1]
:RUS Anastasiia BOIARUN [1]

21 21 -

:RUS Lev BARINOV [1]
:RUS Anastasiia BOIARUN [1]

21 10 22 Gold Medal Match

:FRA Lucas RENOIR
:FRA Tea MARGUERITTE

11 20 -

:SRB Mihajlo TOMIC [7]
:SRB Andjela VITMAN [7]

19 9 -

:DEN Mads VESTERGAARD
:DEN Clara LØBER

16 14 -

:DEN Mads VESTERGAARD
:DEN Clara LØBER

21 21 -

:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]

21 21 -

:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]

21 21 -

:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]

14 21 24

:GER Matthias KICKLITZ [4]
:GER Thuc Phuong NGUYEN [4]

21 21 -

:DEN William Kryger BOE [SUB]
:DEN Frederikke ØSTERGAARD [SUB]

14 14 -

:GER Jarne SCHLEVOIGT
:GER Julia MEYER

16 16 -

:UKR Viacheslav YAKOVLEV
:UKR Polina TKACH

13 11 -

:UKR Viacheslav YAKOVLEV
:UKR Polina TKACH

21 21 -

:CZE Adam EHM
:CZE Soňa HOŘÍNKOVÁ

15 10 -

:RUS Egor KHOLKIN
:RUS Regina GALIAKHMETOVA

21 18 13

:FRA Christo POPOV
:FRA Flavie VALLET

18 21 15

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL

19 19 -

:RUS Egor KHOLKIN
:RUS Regina GALIAKHMETOVA

21 21 -

:FRA Christo POPOV
:FRA Flavie VALLET

21 21 -

:FRA Christo POPOV
:FRA Flavie VALLET

9 21 21

:DEN Marcus RINDSHØJ [3]
:DEN Mette WERGE [3]

19 15 -

:RUS Egor VELP
:RUS Elena FILIPPOVA

21 21 -

:RUS Egor VELP
:RUS Elena FILIPPOVA

13 21 -

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL

21 13 21 No Bronze Medal Match

:ESP Salvador FRANCO [6]
:ESP Maria De La O PEREZ [6]

10 15 -

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL

21 21 -

:SWE Gustav BJORKLER
:SWE Edith URELL

21 23 -

:GER Aaron SONNENSCHEIN [2]
:GER Leona MICHALSKI [2]

13 11 -
Link to post
Share on other sites

Final Draws

 

Event

Link

Click on the logo to open

Men's Junior Singles

Round of 64-Round of 32

153609za8rdqap1q1qldq6.png
Men's Junior Singles

Round of 16-Finals

153609za8rdqap1q1qldq6.png
Women's Junior Singles

Round of 64-Round of 32

153846z5z0mi5bkfoi255i.png
Women's Junior Singles

Round of 16-Finals

153846z5z0mi5bkfoi255i.png
Men's Junior Doubles

Round of 64-Round of 32

153609za8rdqap1q1qldq6.png
Men's Junior Doubles

Round of 16-Finals

153609za8rdqap1q1qldq6.png
Women's Junior Doubles

Round of 32

153846z5z0mi5bkfoi255i.png
Women's Junior Doubles

Round of 16-Finals

153846z5z0mi5bkfoi255i.png
Mixed Junior Doubles

Round of 64-Round of 32

153846z5z0mi5bkfoi255i.png
Mixed Junior Doubles

Round of 16-Finals

153846z5z0mi5bkfoi255i.png
Link to post
Share on other sites
Final Medal Count

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
.RUS Russia
2
1
2
5
2
.DEN Denmark
2
0
1
3
3
.FRA France
1
2
1
4
4
.GER Germany
1
1
2
4
5
.SWE Sweden
0
2
0
2
6
.FIN Finland
0
0
2
2
6
.SRB Serbia
0
0
2
2
8
.EST Estonia
0
0
1
1
8
.UKR Ukraine
0
0
1
1
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Tokyo 2020
6
6
12
24


 

Final Medal Count Olympic Events Only

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Tokyo 2020
0
0
0
0

 

Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...