website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Track Cycling UEC Junior & Under 23 European Championships 2020



Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Women's Junior Team Pursuit
Final Results

 

RUS.gif Russia
ABAIDULLINA Inna
IVANCHENKO Alena
PECHERSKIKH Anastasia
VALGONEN Valeria

4:41.581Gold Medal Race

 

ITA.gif Italy
CRESTANELLO Lara
BORTOLOTTI Silvia
GASPARRINI Eleonora Camilla
TONELLI Elisa

4:47.780Gold Medal Race

 

GER.gif Germany
DOPJANS Hanna
EBERLE Lana
JAHRIG Fabienne
SIGMUND Marla

4:48.821Bronze Medal Race

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KRZESLAK Natalia
MILDA Wiktoria
OLEJNICZAK Zuzanna
SZALINSKA Tamara
POL.gif
4:56.136B.M.R.
Link to post
Share on other sites
Men's Under 23 Team Pursuit
Final Results

 

RUS.gif Russia
BERSENEV Nikita
GONOV Lev
SMIRNOV Ivan
SYRITSA Gleb

3:59.276Gold Medal Race

 

ITA.gif Italy
BOSCARO Davide
UMBRI Gidas
MILAN Jonathan
NENCINI Tommaso

4:08.204Gold Medal Race

 

GER.gif Germany
BANUSCH Richard
BUCK GRAMCKO Tobias
GROSS Felix
HEINRICH Nicolas

4:04.824Bronze Medal Race

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FROIDEVAUX Robin
SCHMID Mauro
THIEBAUD Valere
BIELER Dominik
SUI.gif
4:08.387B.M.R.
Link to post
Share on other sites
Women's Under 23 Scratch Race
Final Results

 

ITA.gif FIDANZA Martina
-

 

NED.gif VAN DER DUIN Maike
-

 

POR.gif MARTINS Maria
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LARRARTE ARTEAGA Eukene
ESP.gif
-
5
REISSNER Lena Charlotte
GER.gif
-
6
SEVCIKOVA Petra
CZE.gif
-
7
GRIFFIN Mia
IRL.gif
-
8
LUKACHUK Solomiia
UKR.gif
-
9
BOSSUYT Shari
BEL.gif
-
10
SUMSKYTE Viktorija
LTU.gif
-
11
WALLACH Gali
ISR.gif
-
12
SAGAN Anna
POL.gif
-
13
MACHALKOVA Petra
SVK.gif
-
14
METTRAUX Lena
SUI.gif
-
Link to post
Share on other sites
Provisional Medal Count after Day 2

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
GER.gif Germany
5
3
5
13
2
RUS.gif Russia
4
2
3
9
3
ITA.gif Italy
2
4
2
8
4
BEL.gif Belgium
2
1
1
4
5
POL.gif Poland
1
4
2
7
6
NED.gif Netherlands
1
1
0
3
7
DEN.gif Denmark
1
0
0
1
7
SVK.gif Slovakia
1
0
0
1
9
POR.gif Portugal
0
1
1
2
10
CZE.gif Czech Republic
0
1
0
1
11
IRL.gif Ireland
0
0
1
1
11
ESP.gif Spain
0
0
1
1
11
SUI.gif Switzerland
0
0
1
1
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Tokyo 2020
17
17
17
51
Link to post
Share on other sites
Men's Junior Sprint
Qualifying Round Results
The 1st Athlete will qualify for the Quartelfinals, the others Athletes will qualify for the Round of 16

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BURAWSKI Konrad
POL.gif
10.681
2
WEINRICH Willy Leonhard
GER.gif
10.700
3
GRZESIAK Tomasz
POL.gif
10.713
4
KRUSE Domenic
GER.gif
10.713
5
GILLION Timmy
FRA.gif
10.775
6
FONTANILLE Thierry
FRA.gif
10.919
7
KALACHNIK Nikita
RUS.gif
10.948
8
POPOV Alexander
RUS.gif
10.961
9
NAPOLITANO Daniele
ITA.gif
11.082
10
PAGAC David
CZE.gif
11.223
11
URSELLA Lorenzo
ITA.gif
11.319
12
BOON Tony
NED.gif
11.331
13
DANYLCHUK Bohdan
UKR.gif
11.376
14
FORTIS Damien
SUI.gif
11.560
15
SPOLJAR Jaka
SLO.gif
11.824
Link to post
Share on other sites
Women's Under 23 Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Quarterfinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRIEDRICH Lea Sophie
GER.gif
10.862
2
GRABOSCH Pauline Sophie
GER.gif
11.284
3
GROS Mathilde
FRA.gif
11.308
4
TYSHENKO Yana
RUS.gif
11.437
5
SIBIAK Nikola
POL.gif
11.726
6
HUET Floriane
FRA.gif
11.802
7
PETRI Paulina
POL.gif
11.965
8
KANKOVSKA Sara
CZE.gif
12.036
9
JABORNIKOVA Veronika
CZE.gif
12.085
10
SKORYSHCHENKO Yuliia
UKR.gif
12.219
11
CAPOBIANCHI Giada
ITA.gif
12.273
Link to post
Share on other sites
Men's Junior Individual Pursuit
Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOOS Benjamin
GER.gif
3:24.266
2
BEVORT Carl frederik
DEN.gif
3:24.597
3
MORO Manlio
ITA.gif
3:25.290
4
KRYUCHKOV Mark
RUS.gif
3:26.231
5
CHRISTEN Fabio
SUI.gif
3:27.389
6
DOLZHIKOV Dmitrii
RUS.gif
3:28.334
7
MAJEWSKI Kacper
POL.gif
3:29.821
8
LUHRS Luis Joe
GER.gif
3:29.908
9
LE HUITOUZE Eddy
FRA.gif
3:31.191
10
TENDON Arnaud
SUI.gif
3:32.419
11
ROMERO VILLANUEVA Jaime
ESP.gif
3:32.678
12
TEDESCHI Lorenzo
ITA.gif
3:33.435
13
BERNARD Thibaut
BEL.gif
3:34.203
14
ARVANITOU Nikiforos
GRE.gif
3:35.000
15
HANSEN Tobias Aagaard
DEN.gif
3:36.059
16
VERGOTE Diel
BEL.gif
3:36.590
17
SAWICKI Mateusz Jan
POL.gif
3:36.824
18
KRIACHKO Yevhenii
UKR.gif
3:37.076
19
BENNASSAR ROSSELLO Francesc
ESP.gif
3:38.193
20
SVRCEK Martin
SVK.gif
3:38.561
21
POLOVIC Nino
SLO.gif
3:38.911
22
BUSCHEK Paul
AUT.gif
3:40.916
23
KONDRATENKO Volodymyr
UKR.gif
3:48.240
24
PISKULE Ziga
SLO.gif
3:50.288
Link to post
Share on other sites
Men's Junior Sprint
Round of 16 Results
The 1st Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

 

Round of 16 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEINRICH Willy Leonhar
GER.gif
W
2
SPOLJAR Jaka
SLO.gif
-


 

Round of 16 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GRZESIAK Tomasz
POL.gif
W
2
FORTIS Damien
SUI.gif
-


 

Round of 16 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUSE Domenic
GER.gif
W
2
DANYLCHUK Bohdan
UKR.gif
-


 

Round of 16 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GILLION Timmy
FRA.gif
W
2
BOON Tony
NED.gif
-


 

Round of 16 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANILLE Thierry
FRA.gif
W
2
URSELLA Lorenzo
ITA.gif
-


 

Round of 16 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KALACHNIK Nikita
RUS.gif
W
2
PAGAC David
CZE.gif
-


 

Round of 16 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAPOLITANO Daniele
ITA.gif
W
2
POPOV Alexander
RUS.gif
-
Link to post
Share on other sites
Women's Under 23 Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRIEDRICH Lea Sophie
GER.gif
2
2
KANKOVSKA Sara
CZE.gif
0


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GRABOSCH Pauline Sophie
GER.gif
2
2
PETRI Paulina
POL.gif
0


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GROS Mathilde
FRA.gif
2
2
HUET Floriane
FRA.gif
0


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TYSHENKO Yana
RUS.gif
2
2
SIBIAK Nikola
POL.gif
0
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...