website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Sport Climbing IFSC World Cup 2020 (Briançon)



Recommended Posts

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, August 21st
09:00 Men's Lead Qualification
09:00 Women's Lead Qualification
19:30 Men's Lead Semifinal
19:30 Women's Lead Semifinal


Saturday, August 22nd
19:30 Women's Lead Final
20:45 Men's Lead Final

Link to post
Share on other sites
Men's Lead
Non-Olympic Event

Qualification Results
The Top 26 Athletes will qualify for the Semifinal

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Adam Ondra
.CZE
1.22
2
Jakob Schubert
.AUT
2.29
3
Alexander Megos
.GER
3.97
3
Alberto Ginés López
.ESP
3.97
5
Rishat Khaibullin
.KAZ
6.54
6
Mejdi Schalck
.FRA
9.50
6
Domen Skofic
.SLO
9.50
6
Luka Potocar
.SLO
9.50
9
Nao Monchois
.FRA
9.72
10
Sam Avezou
.FRA
9.87
11
Diego Fourbet
.FRA
11.54
12
Hugo Parmentier
.FRA
11.68
13
Marcello Bombardi
.ITA
12.33
14
Martin Stranik
.CZE
15.56
15
Mathias Posch
.AUT
16.32
16
Philipp Martin
.GER
16.60
17
Christoph Hanke
.GER
18.11
17
Alistair Duval
.FRA
18.11
19
Leo Avezou
.FRA
18.55
20
Jakub Konecny
.CZE
19.29
21
Filip Schenk
.ITA
20.12
22
Loïc Timmermans
.BEL
20.20
23
Paul Jenft
.FRA
20.59
24
Davide Marco Colombo
.ITA
20.75
25
Yannick Flohé
.GER
22.86
26
Adrien Lemaire
.FRA
23.59
26
Jeremy Bonder
.FRA
23.59
28
Francesco Vettorata
.ITA
24.98
29
Simon Potucek
.CZE
26.40
29
Jan Hojer
.GER
26.40
31
Nicolas Collin
.BEL
28.62
32
Ziga Zajc
.SLO
30.48
33
Ties Vancraeynest
.BEL
32.81
34
Mikel Asier Linacisoro Molina
.ESP
33.05
35
Max Kleesattel
.GER
33.16
36
Martin Bergant
.SLO
35.05
37
Stefan Scherz
.AUT
36.41
38
Arno Luypaert
.BEL
36.44
39
Héctor Bazan Martín
.ESP
37.01
40
Milan Preskar
.SLO
37.73
41
Georg Parma
.AUT
38.50
42
Ludovico Fossali
.ITA
40.23
42
Stepan Potucek
.CZE
40.23
42
Sven Lempereur
.BEL
40.23
Link to post
Share on other sites
Women's Lead
Non-Olympic Event

Qualification Results
The Top 26 Athletes will qualify for the Semifinal

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Laura Rogora
.ITA
1.94
1
Janja Garnbret
.SLO
1.94
3
Julia Chanourdie
.FRA
3.16
4
Vita Lukan
.SLO
4.18
5
Nolwenn Arc
.FRA
5.74
6
Eliska Adamovska
.CZE
6.20
7
Tjasa Kalan
.SLO
7.48
8
Christine Schranz
.AUT
8.62
9
Jessica Pilz
.AUT
9.54
9
Lucija Tarkus
.SLO
9.54
11
Tjasa Slemensek
.SLO
11.96
12
Salomé Romain
.FRA
11.98
13
Claudia Ghisolfi
.ITA
14.42
14
Lana Skusek
.SLO
14.87
15
Giorgia Tesio
.ITA
15.72
15
Camille Pouget
.FRA
15.72
15
Fanny Gibert
.FRA
15.72
18
Heloïse Doumont
.BEL
16.25
19
Lucie Watillon
.BEL
17.48
20
Nina Arthaud
.FRA
17.54
21
Marketa Janosova
.CZE
18.55
22
Hannah Meul
.GER
20.99
22
Ina Plassoux Djiga
.FRA
20.99
24
Ilaria Scolaris
.ITA
21.95
25
Julia Fiser
.AUT
23.74
26
Martina Demmel
.GER
26.48
27
Roxana Wienand
.GER
27.75
28
Lucia Dörffel
.GER
28.96
29
Agathe Calliet
.FRA
31.96
30
Michaela Smetanova
.CZE
32.19
31
Luisa Flohé
.GER
32.33
32
Colette Bobenrieth
.FRA
33.20
33
Silvia Cassol
.ITA
33.25
34
Stasa Gejo
.SRB
33.99
34
Ana Belén Argudo Marugan
.ESP
33.99
36
Eva Maria Hammelmüller
.AUT
34.09
37
Mattea Pötzi
.AUT
34.60
38
Saula Lerondel
.FRA
35.41
39
Nikola Kralikova
.CZE
36.99
40
Maria Benach Zubero
.ESP
38.99
41
Aida Torres Illamola
.ESP
40.42
42
Tereza Širůčková
.CZE
40.47
43
Bianca Magalhaes de Castro
.BRA
41.75
Link to post
Share on other sites
Men's Lead
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Adam Ondra
.CZE
39+
2
Jakob Schubert
.AUT
39+
3
Alexander Megos
.GER
36+
4
Domen Skofic
.SLO
33+
5
Mejdi Schalck
.FRA
32
6
Nao Monchois
.FRA
30
7
Luka Potocar
.SLO
29+
8
Mathias Posch
.AUT
29
9
Hugo Parmentier
.FRA
28+
10
Paul Jenft
.FRA
27
11
Rishat Khaibullin
.KAZ
26+
12
Sam Avezou
.FRA
26+
13
Diego Fourbet
.FRA
26+
14
Jakub Konecny
.CZE
26+
15
Marcello Bombardi
.ITA
26
16
Alistair Duval
.FRA
26
17
Jeremy Bonder
.FRA
23
18
Alberto Ginés López
.ESP
22+
19
Philipp Martin
.GER
22+
20
Leo Avezou
.FRA
22
21
Filip Schenk
.ITA
22
22
Christoph Hanke
.GER
21+
23
Yannick Flohé
.GER
21+
24
Martin Stranik
.CZE
20
25
Loïc Timmermans
.BEL
20
26
Davide Marco Colombo
.ITA
20
27
Adrien Lemaire
.FRA
20
Link to post
Share on other sites
Women's Lead
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Laura Rogora
.ITA
33
2
Nina Arthaud
.FRA
27
3
Janja Garnbret
.SLO
26+
4
Vita Lukan
.SLO
26+
5
Tjasa Kalan
.SLO
26+
6
Jessica Pilz
.AUT
26+
6
Lucija Tarkus
.SLO
26+
8
Giorgia Tesio
.ITA
26+
8
Fanny Gibert
.FRA
26+
10
Julia Fiser
.AUT
26+
11
Camille Pouget
.FRA
25+
12
Julia Chanourdie
.FRA
24+
13
Eliska Adamovska
.CZE
24+
14
Christine Schranz
.AUT
24+
15
Claudia Ghisolfi
.ITA
24+
16
Heloïse Doumont
.BEL
24
17
Tjasa Slemensek
.SLO
23+
18
Salomé Romain
.FRA
23+
19
Nolwenn Arc
.FRA
19+
20
Lucie Watillon
.BEL
19+
21
Hannah Meul
.GER
19+
21
Ina Plassoux Djiga
.FRA
19+
23
Ilaria Scolaris
.ITA
19+
24
Martina Demmel
.GER
19+
25
Lana Skusek
.SLO
17+
26
Marketa Janosova
.CZE
10+
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...