website statistics
Jump to content

Track Cycling UCI Sei Giorni delle Rose 2020


Recommended Posts

Women's Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Quarterfinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VECE MIRIAM
.ITA
11,531
2
BISSOLATI ELENA
.ITA
11,961
3
CALVO BARBERO TANIA
.ESP
12,172
4
SEITZ ALINE
.SUI
12,221
5
CAPOBIANCHI GIADA
.ITA
12,505
6
TOLOMANOW ALEKSANDRA
.POL
13,395
7
BRANDWAGT MAAIKE
.NED
13,887
8
VIGIE MARGAUX
.FRA
14,143
Link to post
Share on other sites
  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Women's Omnium
Scratch (Event 1/4) Results

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SÜßEMILCH LAURA
.GER
-
2
BALSAMO ELISA
.ITA
-
3
WILD KIRSTEN
.NED
-
4
CONFALONIERI MARIA GIULIA
.ITA
-
5
COPPONI CLARA
.FRA
-
6
PIKULIK DARIA
.POL
-
7
BARBIERI RACHELE
.ITA
-
8
CONSONNI CHIARA
.ITA
-
9
LARRARTE ARTEAGA EUKENE
.ESP
-
10
LE NET MARIE
.FRA
-
11
KOPECKY LOTTE
.BEL
-
12
BERTEAU VICTOIRE
.FRA
-
13
STOCK GUDRUN
.GER
-
14
PIETERS AMY
.NED
-
15
GUAZZINI VITTORIA
.ITA
-
16
PIKULIK WIKTORIA
.POL
-
17
ZANARDI SILVIA
.ITA
-
18
METTRAUX LÉNA
.SUI
-
19
ŠEVCÍKOVÁ PETRA
.CZE
-
20
FRAPPORTI SIMONA
.ITA
-
21
BOSSUYT SHARI
.BEL
-
22
BRAUßE FRANZISKA
.GER
-
23
FRAIEGARI GIORGIA
.ITA
-
24
MACHACOVÁ JARMILA
.CZE
-
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VECE MIRIAM
.ITA
-
2
VIGIE MARGAUX
.FRA
-


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BISSOLATI ELENA
.ITA
-
2
BRANDWAGT MAAIKE
.NED
-


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CALVO BARBERO TANIA
.ESP
-
2
TOLOMANOW ALEKSANDRA
.POL
-


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CAPOBIANCHI GIADA
ITA.gif
-
2
SEITZ ALINE
.SUI
-

 

Link to post
Share on other sites
Women's Omnium
Tempo Race (Event 2/4) Results

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALSAMO ELISA
.ITA
5
2
WILD KIRSTEN
.NED
3
3
PIKULIK DARIA
.POL
2
4
PIETERS AMY
.NED
1
5
CONFALONIERI MARIA GIULIA
.ITA
1
6
COPPONI CLARA
.FRA
1
7
KOPECKY LOTTE
.BEL
1
8
CONSONNI CHIARA
.ITA
1
9
FRAPPORTI SIMONA
.ITA
1
10
METTRAUX LÉNA
.SUI
0
11
BARBIERI RACHELE
.ITA
0
12
STOCK GUDRUN
.GER
0
13
ZANARDI SILVIA
.ITA
0
14
LE NET MARIE
.FRA
0
15
GUAZZINI VITTORIA
.ITA
0
16
LARRARTE ARTEAGA EUKENE
.ESP
0
17
PIKULIK WIKTORIA
.POL
0
18
BERTEAU VICTOIRE
.FRA
0
19
BOSSUYT SHARI
.BEL
0
20
MACHACOVÁ JARMILA
.CZE
0
21
SÜßEMILCH LAURA
.GER
0
22
FRAIEGARI GIORGIA
.ITA
0
23
BRAUßE FRANZISKA
.GER
0
24
ŠEVCÍKOVÁ PETRA
.CZE
0
Link to post
Share on other sites
Women's Omnium
Elimination Race (Event 3/4) Results

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALSAMO ELISA
.ITA
-
2
WILD KIRSTEN
.NED
-
3
ZANARDI SILVIA
.ITA
-
4
BOSSUYT SHARI
.BEL
-
5
CONFALONIERI MARIA GIULIA
.ITA
-
6
KOPECKY LOTTE
.BEL
-
7
COPPONI CLARA
.FRA
-
8
STOCK GUDRUN
.GER
-
9
PIETERS AMY
.NED
-
10
BERTEAU VICTOIRE
.FRA
-
11
CONSONNI CHIARA
.ITA
-
12
LE NET MARIE
.FRA
-
13
METTRAUX LÉNA
.SUI
-
14
PIKULIK WIKTORIA
.POL
-
15
PIKULIK DARIA
.POL
-
16
BARBIERI RACHELE
.ITA
-
17
FRAPPORTI SIMONA
.ITA
-
18
SÜßEMILCH LAURA
.GER
-
19
MACHACOVÁ JARMILA
.CZE
-
20
BRAUßE FRANZISKA
.GER
-
21
LARRARTE ARTEAGA EUKENE
.ESP
-
22
FRAIEGARI GIORGIA
.ITA
-
23
ŠEVCÍKOVÁ PETRA
.CZE
-
24
GUAZZINI VITTORIA
.ITA
-
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Semifinals Results
The 1st Athletes from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VECE MIRIAM
.ITA
2
2
CAPOBIANCHI GIADA
.ITA
0

 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CALVO BARBERO TANIA
.ESP
2
2
BISSOLATI ELENA
ITA.gif
1
Link to post
Share on other sites
Women's Omnium
Final Results

 

.ITA BALSAMO ELISA
123

 

.NED WILD KIRSTEN
115

 

.ITA CONFALONIERI MARIA GIULIA
99

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PIKULIK DARIA
.POL
93
5
COPPONI CLARA
.FRA
90
6
KOPECKY LOTTE
.BEL
82
7
STOCK GUDRUN
.GER
82
8
PIETERS AMY
.NED
78
9
CONSONNI CHIARA
.ITA
73
10
LE NET MARIE
.FRA
68
11
BARBIERI RACHELE
.ITA
61
12
ZANARDI SILVIA
.ITA
60
13
METTRAUX LÉNA
.SUI
56
14
BERTEAU VICTOIRE
.FRA
55
15
SÜßEMILCH LAURA
.GER
47
16
BOSSUYT SHARI
.BEL
39
17
LARRARTE ARTEAGA EUKENE
.ESP
37
18
PIKULIK WIKTORIA
.POL
34
19
FRAPPORTI SIMONA
.ITA
34
20
GUAZZINI VITTORIA
.ITA
25
21
MACHACOVÁ JARMILA
.CZE
7
22
ŠEVCÍKOVÁ PETRA
.CZE
6
23
BRAUßE FRANZISKA
.GER
4
24
FRAIEGARI GIORGIA
.ITA
-17
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Final Results

 

.ITA VECE MIRIAM
2Gold Medal Race

 

.ESP CALVO BARBERO TANIA
0Gold Medal Race

 

.ITA BISSOLATI ELENA
2Bronze Medal Race

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CAPOBIANCHI GIADA
.ITA
0B.M.R.
Link to post
Share on other sites
Men's Sei Giorni delle Rose
Non-Olympic Event

Flying Lap (Event 6/7) Results

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PLEBANI Davide
MORO Stefano
.ITA
20,639
2
LAMON Francesco
SCARTEZZINI Michele
.ITA
20,730
3
PROKOPYSZYN Filip
RUDYK Bartosz
.POL
20,902
4
EEFTING Roy
PIETERS Roy
.NED
21,525
5
PINAZZI Mattia
BERTAZZO Liam
.ITA
21,632
6
BIRKEMOSE Arne
FYNBO Anders
.DEN
21,831
7
VOLIKAKIS Christos
VOLIKAKIS Zaferis
.GRE
21,927
8
DIK Calvin
GROß Franz
.GER
22,028
9
PSZCZOLARSKI Wojcjech
STANISZEWSKI Daniel
.POL
22,046
10
BABOR Daniel
SMÉKAL René
.CZE
22,122
11
BEYER Maximilian
MALCHAREK Moritz
.GER
22,351
12
DE LISI Nicolò
SELENATI Nico
.SUI
22,374
13
PIETRULA Nicolas
KRAUS Jan
.CZE
22,550
14
MARGUET Tristan
IMHOF Claudio
.SUI
22,570
15
HAVIK Yoeri
VAN SCHIP Jan Willem
.NED
22,744
16
RAPTIS Orestis
SOULIOS Zisis
.GRE
22,848
17
DONEGA' Matteo
AMADIO Emanuele
.ITA
22,859
18
KNEISKY Morgan
VAUQUELIN Kévin
.FRA
23,043
Link to post
Share on other sites
Women's Madison
Final Results

 

.ITA Italy
BALSAMO ELISA
CONFALONIERI MARIA GIULIA

26

 

.NED Netherlands
WILD KIRSTEN
PIETERS AMY

25

 

.ITA Italy
CONSONNI CHIARA
GUAZZINI VITTORIA

23

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PIKULIK WIKTORIA
PIKULIK DARIA
.POL
14
5
BARBIERI RACHELE
FIDANZA MARTINA
.ITA
9
6
SEITZ ALINE
ANDRES MICHELLE
.SUI
9
7
COPPONI CLARA
LE NET MARIE
.FRA
4
8
ZANARDI SILVIA
FRAPPORTI SIMONA
.ITA
4
9
BRAUßE FRANZISKA
STOCK GUDRUN
.GER
3
10
KOHOUTKOVÁ KATERINA
ŠEVCÍKOVÁ PETRA
.CZE
2
11
KOPECKY LOTTE
BOSSUYT SHARI
.BEL
1
12
SÜßEMILCH LAURA
REIßNER LENA CHARLOTTE
.GER
1
13
CALVO BARBERO TANIA
LARRARTE ARTEAGA EUKENE
.ESP
0
14
BERTEAU VICTOIRE
ALZINI MARTINA
.WHT
0
15
SELVA FRANCESCA
FRAIEGARI GIORGIA
.ITA
0
16
TOLOMANOW ALEKSANDRA
MAJEWSKA OLIWIA
.POL
0
17
METTRAUX LÉNA
MACHACOVÁ JARMILA
.WHT
-40
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...