website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Sign in to follow this  
Sindo

Men's Futsal FIFA World Cup 2020

Recommended Posts

Men's Futsal FIFA World Cup 2020

 

LTU.gif Various Cities (LTU) - 12 September 2021 - 3 October 2021 LTU.gif

 

093037gw9z21w3j94ezaye.png

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Qualified Nations (Partial)
 

  • ANG.gif Angola
  • ARG.gif Argentina
  • BRA.gif Brazil
  • EGY.gif Egypt
  • KAZ.gif Kazakhstan
  • LTU.gif Lithuania
  • MAR.gif Morocco
  • PAR.gif Paraguay
  • POR.gif Portugal
  • RUS.gif Russia
  • SOL.gif Solomon Islands
  • ESP.gif Spain
  • VEN.gif Venezuela


 

Competition Format

 

Preliminary Round
September 12th - September 20th, 2020
24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and the 4 best 3rd ranked Nations between all Groups will qualify for the Round of 16
I
Knockout Round
September TBD - October 4th, 2020
16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Men's Futsal FIFA World Cup 2020 Champion

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qualification Format

 

Africa

 

105801y9qlpii4bbpywwyt.png

 

Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020
January 28th - February 7th, 2020
8 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020


Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress

 

  • ANG.gif Angola (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • EGY.gif Egypt (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • GEQ.gif Equatorial Guinea (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • GUI.gif Guinea (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • LBA.gif Libya (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • MRI.gif Mauritius (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • MAR.gif Morocco (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)
  • MOZ.gif Mozambique (Men's Futsal CAF African Cup of Nations 2020)


 

Asia

 

105723vgwbniqobognuw6s.png

 

Men's Futsal AFC Asian Championship 2020
August 5th - August 16th, 2020
16 Nations, 4 Groups, the 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020


Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress

 

  • BRN.gif Bahrain (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • CHN.gif China (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • INA.gif Indonesia (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • IRI.gif Iran (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • JPN.gif Japan (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • KUW.gif Kuwait (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • KGZ.gif Kyrgyzstan (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • LBN.gif Lebanon (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • OMA.gif Oman (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • KSA.gif Saudi Arabia (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • KOR.gif South Korea (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • TJK.gif Tajikistan (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • THA.gif Thailand (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • TKM.gif Turkmenistan (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • UZB.gif Uzbekistan (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)
  • VIE.gif Vietnam (Men's Futsal AFC Asian Championship 2020)


 

Europe

 

110008eaqtpljgkqjtatjl.png

 

European Preliminary Round
January 29th - February 3rd, 2019
32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the European Main Round
I
European Main Round
October 23rd - October 27th, 2019
32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the European Elite Round
I
European Elite Round
January 27th - February 5th, 2020
16 Nations, 4 Groups, the 1st Nations from each Group will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020, the 2nd Nations from each Group will qualify for European Qualifying Play-Offs
I
European Qualifying Play-Offs
TBD 2020
4 Nations, Home and Away Matches, the 2 winning Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020


Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress

 

  • ALB.gif Albania (European Preliminary Round, European Main Round)
  • AND.gif Andorra (European Preliminary Round)
  • ARM.gif Armenia (European Preliminary Round)
  • AZE.gif Azerbaijan (European Main Round, European Elite Round)
  • BLR.gif Belarus (European Preliminary Round, European Main Round, European Elite Round)
  • BEL.gif Belgium (European Preliminary Round, European Main Round)
  • BIH.gif Bosnia and Herzegovina (European Preliminary Round, European Main Round)
  • BUL.gif Bulgaria (European Preliminary Round)
  • CRO.gif Croatia (European Main Round, European Elite Round, European Qualifying Play-Offs)
  • CYP.gif Cyprus (European Preliminary Round)
  • CZE.gif Czech Republic (European Main Round, European Elite Round, European Qualifying Play-Offs)
  • DEN.gif Denmark (European Preliminary Round)
  • ENG.gif England (European Preliminary Round, European Main Round)
  • EST.gif Estonia (European Preliminary Round)
  • FIN.gif Finland (European Preliminary Round, European Main Round, European Elite Round, European Qualifying Play-Offs)
  • FRA.gif France (European Main Round, European Elite Round)
  • GEO.gif Georgia (European Preliminary Round, European Main Round)
  • GER.gif Germany (European Preliminary Round, European Main Round)
  • GIB.gif Gibraltar (European Preliminary Round)
  • GRE.gif Greece (European Preliminary Round)
  • HUN.gif Hungary (European Main Round)
  • ISR.gif Israel (European Preliminary Round)
  • ITA.gif Italy (European Main Round, European Elite Round)
  • KAZ.gif Kazakhstan (European Main Round, European Elite Round)
  • KOS.gif Kosovo (European Preliminary Round, European Main Round)
  • LAT.gif Latvia (European Preliminary Round, European Main Round)
  • LTU.gif Lithuania (Host Nation)
  • MKD.gifNorth Macedonia (European Preliminary Round, European Main Round)
  • MLT.gif Malta (European Preliminary Round)
  • MDA.gif Moldova (European Preliminary Round, European Main Round)
  • MNE.gif Montenegro (European Preliminary Round, European Main Round)
  • NED.gif Netherlands (European Preliminary Round, European Main Round)
  • NIR.gif Northern Ireland (European Preliminary Round)
  • NOR.gif Norway (European Preliminary Round)
  • POL.gif Poland (European Main Round)
  • POR.gif Portugal (European Main Round, European Elite Round)
  • ROU.gif Romania (European Main Round, European Elite Round)
  • RUS.gif Russia (European Main Round, European Elite Round)
  • SMR.gif San Marino (European Preliminary Round)
  • SCO.gif Scotland (European Preliminary Round)
  • SRB.gif Serbia (European Main Round, European Elite Round, European Qualifying Play-Offs)
  • SVK.gif Slovakia (European Main Round, European Elite Round)
  • SLO.gif Slovenia (European Main Round, European Elite Round)
  • ESP.gif Spain (European Main Round, European Elite Round)
  • SWE.gif Sweden (European Preliminary Round, European Main Round)
  • SUI.gif Switzerland (European Preliminary Round, European Main Round)
  • TUR.gif Turkey (European Preliminary Round)
  • UKR.gif Ukraine (European Main Round, European Elite Round)
  • WAL.gif Wales (European Preliminary Round)


 

North America

 

105833xv9jwxaaj2mvtobd.png

 

Men's Futsal CONCACAF North American Championship 2020
TBD, 2020
20 Nations, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020


Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress

 

  • CAN.gif Canada (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • CRC.gif Costa Rica (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • CUB.gif Cuba (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • CUW.gif Curaçao (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • DOM.gif Dominican Republic (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • ESA.gif El Salvador (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • GUF.gif French Guyana (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • GLP.gif Guadeloupe (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • GUA.gif Guatemala (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • HAI.gif Haiti (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • MTQ.gif Martinique (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • MEX.gif Mexico (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • NCA.gif Nicaragua (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • PAN.gif Panama (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • PUR.gif Puerto Rico (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • SKN.gif Saint Kitts and Nevis (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • SXM.gif Sint Maarten (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • SUR.gif Suriname (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • TTO.gif Trinidad and Tobago (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)
  • USA.gif United States (Men's Futsal CONCACAF Championship 2020)


 

Oceania

 

105929b7t7yfpe7fhmwuwt.png

 

Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019
October 28th - November 2nd, 2019
8 Nations, the 1st Nation will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020


Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress

 

  • ASA.gif American Samoa (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • FIJ.gif Fiji (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • NCL.gif New Caledonia (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • NZL.gif New Zealand (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • SOL.gif Solomon Islands (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • THT.gif Tahiti (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • TGA.gif Tonga (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)
  • VAN.gif Vanuatu (Men's Futsal OFC Oceanian Nations Cup 2019)


 

South America

 

105903edq6h2okr423b6d1.png

 

South American Qualification Tournament (Preliminary Round)
February 1st - February 6th, 2020
10 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals, the 3rd Nations from each Group will qualify for the 5th Place Match, the 4th Nations from each Group will qualify for the 7th Place Match, the 5th Nations from each Group will qualify for the 9th Place Match
I
South American Qualification Tournament (Knockout Round)
February 8th - February 9th, 2020
10 Nations, Placement Matches, Semifinals and Final, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020


Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress

 

  • ARG.gif Argentina (South American Qualification Tournament)
  • BOL.gif Bolivia (South American Qualification Tournament)
  • BRA.gif Brazil (South American Qualification Tournament)
  • CHI.gif Chile (South American Qualification Tournament)
  • COL.gif Colombia (South American Qualification Tournament)
  • ECU.gif Ecuador (South American Qualification Tournament)
  • PAR.gif Paraguay (South American Qualification Tournament)
  • PER.gif Peru (South American Qualification Tournament)
  • URU.gif Uruguay (South American Qualification Tournament)
  • VEN.gif Venezuela (South American Qualification Tournament)

Share this post


Link to post
Share on other sites
European Preliminary Round
January 29th - February 3rd, 2019
32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the European Main Round


Group A
 

  • CYP.gif Cyprus
  • ENG.gif England
  • GIB.gif Gibraltar
  • LAT.gif Latvia



Group B
 

  • AND.gif Andorra
  • BLR.gif Belarus
  • KOS.gif Kosovo
  • NOR.gif Norway



Group C
 

  • ALB.gif Albania
  • GRE.gif Greece
  • MKD.gif North Macedonia
  • SMR.gif San Marino



Group D
 

  • DEN.gif Denmark
  • GEO.gif Georgia
  • GER.gif Germany
  • ISR.gif Israel



Group E
 

  • ARM.gif Armenia
  • BEL.gif Belgium
  • MLT.gif Malta
  • SWE.gif Sweden



Group F
 

  • BIH.gif Bosnia and Herzegovina
  • SCO.gif Scotland
  • SUI.gif Switzerland
  • TUR.gif Turkey



Group G
 

  • BUL.gif Bulgaria
  • EST.gif Estonia
  • MNE.gif Montenegro
  • NED.gif Netherlands



Group H
 

  • FIN.gif Finland
  • MDA.gif Moldova
  • NIR.gif Northern Ireland
  • WAL.gif Wales


 

Group A
Eastern European Time (GMT +2)

 

England ENG.gif 4 - 1 GIB.gif Gibraltar
Half-Time: 2-1
January 30th 2019, h. 16:30, Zemgales Olympic Centre, Jelgava

 

Latvia LAT.gif 0 - 0 CYP.gif Cyprus
Half-Time: 0-0
January 30th 2019, h. 19:30, Zemgales Olympic Centre, Jelgava

 

Cyprus CYP.gif 4 - 5 ENG.gif England
Half-Time: 2-3
January 31st 2019, h. 16:30, Zemgales Olympic Centre, Jelgava

 

Latvia LAT.gif 9 - 0 GIB.gif Gibraltar
Half-Time: 4-0
January 31st 2019, h. 19:30, Zemgales Olympic Centre, Jelgava

 

Gibraltar GIB.gif 0 - 11 CYP.gif Cyprus
Half-Time: 0-4
February 2nd 2019, h. 14:00, Zemgales Olympic Centre, Jelgava

 

England ENG.gif 1 - 3 LAT.gif Latvia
Half-Time: 0-1
February 2nd 2019, h. 17:00, Zemgales Olympic Centre, Jelgava

 

Group A Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
LAT.gif Latvia
3
2
1
0
12
1
+11
7
ENG.gif England
3
2
0
1
10
8
+2
6
CYP.gif Cyprus
3
1
1
1
15
5
+10
4
GIB.gif Gibraltar
3
0
0
3
1
24
-23
0


 

Group B
Moscow Standard Time (GMT +3)

 

Norway NOR.gif 5 - 3 AND.gif Andorra
Half-Time: 1-2
January 30th 2019, h. 18:00, Sports Hall SCA, Minsk

 

Belarus BLR.gif 5 - 0 KOS.gif Kosovo
Half-Time: 3-0
January 30th 2019, h. 20:30, Sports Hall SCA, Minsk

 

Kosovo KOS.gif 5 - 1 NOR.gif Norway
Half-Time: 2-0
January 31st 2019, h. 19:00, Sports Hall SCA, Minsk

 

Belarus BLR.gif 5 - 0 AND.gif Andorra
Half-Time: 5-0
January 31st 2019, h. 21:45, Sports Hall SCA, Minsk

 

Andorra AND.gif 3 - 5 KOS.gif Kosovo
Half-Time: 1-2
February 2nd 2019, h. 11:15, Sports Hall SCA, Minsk

 

Norway NOR.gif 1 - 7 BLR.gif Belarus
Half-Time: 1-2
February 2nd 2019, h. 14:15, Sports Hall SCA, Minsk

 

Group B Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
BLR.gif Belarus
3
3
0
0
17
1
+16
9
KOS.gif Kosovo
3
2
0
1
10
9
+1
6
NOR.gif Norway
3
1
0
2
7
15
-8
3
AND.gif Andorra
3
0
0
3
6
15
-9
0


 

Group C
Central European Time (GMT +1)

 

Albania ALB.gif 5 - 0 SMR.gif San Marino
Half-Time: 3-0
January 31st 2019, h. 17:30, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

North Macedonia MKD.gif 5 - 3 GRE.gif Greece
Half-Time: 3-0
January 31st 2019, h. 20:00, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Greece GRE.gif 3 - 5 ALB.gif Albania
Half-Time: 0-3
0February 1st 2019, h. 17:30, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

North Macedonia MKD.gif 7 - 0 SMR.gif San Marino
Half-Time: 5-0
February 1st 2019, h. 20:00, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

San Marino SMR.gif 1 - 3 GRE.gif Greece
Half-Time: 0-2
February 3rd 2019, h. 17:30, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Albania ALB.gif 2 - 3 MKD.gif North Macedonia
Half-Time: 2-1
February 3rd 2019, h. 20:00, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Group C Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
MKD.gif North Macedonia
3
3
0
0
15
5
+10
9
ALB.gif Albania
3
2
0
1
12
6
+6
6
GRE.gif Greece
3
1
0
2
9
11
-2
3
SMR.gif San Marino
3
0
0
3
1
15
-14
0


 

Group D
Georgia Standard Time (GMT +4)

 

Denmark DEN.gif 1 - 1 ISR.gif Israel
Half-Time: 0-0
January 30th 2019, h. 17:30, Tbilisi New Sports Palace, Tbilisi

 

Georgia GEO.gif 5 - 1 GER.gif Germany
Half-Time: 3-0
January 30th 2019, h. 20:30, Tbilisi New Sports Palace, Tbilisi

 

Germany GER.gif 5 - 2 DEN.gif Denmark
Half-Time: 2-1
January 31st 2019, h. 17:30, Tbilisi New Sports Palace, Tbilisi

 

Georgia GEO.gif 7 - 0 ISR.gif Israel
Half-Time: 5-0
January 31st 2019, h. 20:30, Tbilisi New Sports Palace, Tbilisi

 

Israel ISR.gif 2 - 2 GER.gif Germany
Half-Time: 1-0
February 2nd 2019, h. 17:30, Tbilisi New Sports Palace, Tbilisi

 

Denmark DEN.gif 2 - 6 GEO.gif Georgia
Half-Time: 0-0
February 2nd 2019, h. 20:30, Tbilisi New Sports Palace, Tbilisi

 

Group D Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
GEO.gif Georgia
3
3
0
0
18
3
+15
9
GER.gif Germany
3
1
1
1
8
9
-1
4
ISR.gif Israel
3
0
2
1
3
10
-7
2
DEN.gif Denmark
3
0
1
2
5
12
-7
1


 

Group E
Central European Time (GMT +1)

 

Belgium BEL.gif 12 - 0 MLT.gif Malta
Half-Time: 5-0
January 30th 2019, h. 15:30, Estrad Alingsås, Alingsås

 

Sweden SWE.gif 3 - 1 ARM.gif Armenia
Half-Time: 2-1
January 30th 2019, h. 19:00, Estrad Alingsås, Alingsås

 

Armenia ARM.gif 2 - 6 BEL.gif Belgium
Half-Time: 0-2
January 31st 2019, h. 15:30, Estrad Alingsås, Alingsås

 

Sweden SWE.gif 5 - 1 MLT.gif Malta
Half-Time: 3-0
January 31st 2019, h. 19:00, Estrad Alingsås, Alingsås

 

Malta MLT.gif 1 - 3 ARM.gif Armenia
Half-Time: 0-2
February 2nd 2019, h. 13:30, Estrad Alingsås, Alingsås

 

Belgium BEL.gif 8 - 5 SWE.gif Sweden
Half-Time: 3-3
February 2nd 2019, h. 17:00, Estrad Alingsås, Alingsås

 

Group E Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
BEL.gif Belgium
3
3
0
0
26
7
+19
9
SWE.gif Sweden
3
2
0
1
13
10
+3
6
ARM.gif Armenia
3
1
0
2
6
10
-4
3
MLT.gif Malta
3
0
0
3
2
20
-18
0


 

Group F
Central European Time (GMT +1)

 

Bosnia and Herzegovina BIH.gif 7 - 1 SUI.gif Switzerland
Half-Time: 3-1
January 29th 2019, h. 17:00, City Arena, Zenica

 

Turkey TUR.gif 4 - 3 SCO.gif Scotland
Half-Time: 3-1
January 29th 2019, h. 20:00, City Arena, Zenica

 

Switzerland SUI.gif 3 - 2 TUR.gif Turkey
Half-Time: 2-1
January 30th 2019, h. 17:00, City Arena, Zenica

 

Bosnia and Herzegovina BIH.gif 10 - 1 SCO.gif Scotland
Half-Time: 4-0
January 30th 2019, h. 20:00, City Arena, Zenica

 

Scotland SCO.gif 1 - 4 SUI.gif Switzerland
Half-Time: 0-4
February 1st 2019, h. 17:00, City Arena, Zenica

 

Turkey TUR.gif 2 - 7 BIH.gif Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 0-2
February 1st 2019, h. 20:00, City Arena, Zenica

 

Group F Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
BIH.gif Bosnia and Herzegov.
3
3
0
0
24
4
+20
9
SUI.gif Switzerland
3
2
0
1
8
10
-2
6
TUR.gif Turkey
3
1
0
2
8
13
-5
3
SCO.gif Scotland
3
0
0
3
5
18
-13
0


 

Group G
Eastern European Time (GMT +2)

 

Bulgaria BUL.gif 1 - 1 MNE.gif Montenegro
Half-Time: 1-1
January 30th 2019, h. 16:45, Palace of Culture and Sports, Varna

 

Netherlands NED.gif 4 - 1 EST.gif Estonia
Half-Time: 1-1
January 30th 2019, h. 19:00, Palace of Culture and Sports, Varna

 

Bulgaria BUL.gif 3 - 2 EST.gif Estonia
Half-Time: 0-1
January 31st 2019, h. 16:45, Palace of Culture and Sports, Varna

 

Montenegro MNE.gif 2 - 4 NED.gif Netherlands
Half-Time: 0-2
January 31st 2019, h. 19:00, Palace of Culture and Sports, Varna

 

Estonia EST.gif 0 - 4 MNE.gif Montenegro
Half-Time: 0-0
February 2nd 2019, h. 16:45, Palace of Culture and Sports, Varna

 

Netherlands NED.gif 6 - 1 BUL.gif Bulgaria
Half-Time: 4-0
February 2nd 2019, h. 19:00, Palace of Culture and Sports, Varna

 

Group G Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
NED.gif Netherlands
3
3
0
0
14
4
+10
9
MNE.gif Montenegro
3
1
1
1
7
5
+2
4
BUL.gif Bulgaria
3
1
1
1
5
9
-4
4
EST.gif Estonia
3
0
0
3
3
11
-8
0


 

Group H
Eastern European Time (GMT +2)

 

Moldova MDA.gif 8 - 4 WAL.gif Wales
Half-Time: 1-1
January 30th 2019, h. 18:30, FMF Arena, Ciorescu

 

Finland FIN.gif 9 - 1 NIR.gif Northern Ireland
Half-Time: 4-1
January 30th 2019, h. 21:00, FMF Arena, Ciorescu

 

Wales WAL.gif 0 - 7 FIN.gif Finland
Half-Time: 0-2
January 31st 2019, h. 16:00, FMF Arena, Ciorescu

 

Moldova MDA.gif 13 - 3 NIR.gif Northern Ireland
Half-Time: 7-1
January 31st 2019, h. 18:30, FMF Arena, Ciorescu

 

Northern Ireland NIR.gif 2 - 3 WAL.gif Wales
Half-Time: 1-1
February 2nd 2019, h. 15:30, FMF Arena, Ciorescu

 

Finland FIN.gif 1 - 2 MDA.gif Moldova
Half-Time: 0-1
February 2nd 2019, h. 18:00, FMF Arena, Ciorescu

 

Group H Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
MDA.gif Moldova
3
3
0
0
23
8
+15
9
FIN.gif Finland
3
2
0
1
17
3
+14
6
WAL.gif Wales
3
1
0
2
7
17
-10
3
NIR.gif Northern Ireland
3
0
0
3
6
25
-19
0

Share this post


Link to post
Share on other sites
European Main Round
October 23rd - October 27th, 2019
32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the European Elite Round


Group 1
 

  • FIN.gif Finland
  • GEO.gif Georgia
  • POL.gif Poland
  • ESP.gif Spain



Group 2
 

  • KOS.gif Kosovo
  • MKD.gif North Macedonia
  • SLO.gif Slovenia
  • UKR.gif Ukraine



Group 3
 

  • AZE.gif Azerbaijan
  • MDA.gif Moldova
  • MNE.gif Montenegro
  • SVK.gif Slovakia



Group 4
 

  • BLR.gif Belarus
  • ENG.gif England
  • HUN.gif Hungary
  • ITA.gif Italy



Group 5
 

  • ALB.gif Albania
  • KAZ.gif Kazakhstan
  • NED.gif Netherlands
  • ROU.gif Romania



Group 6
 

  • BEL.gif Belgium
  • FRA.gif France
  • SRB.gif Serbia
  • SUI.gif Switzerland



Group 7
 

  • BIH.gif Bosnia and Herzegovina
  • CRO.gif Croatia
  • RUS.gif Russia
  • SWE.gif Sweden



Group 8
 

  • CZE.gif Czech Republic
  • GER.gif Germany
  • LAT.gif Latvia
  • POR.gif Portugal


 

Group 1
Until October 26th, 2019: Central European Summer Time (GMT +2)
From October 27th, 2019: Central European Time (GMT +1)

 

Spain ESP.gif 4 - 1 FIN.gif Finland
Half-Time: 3-1
October 24th 2019, h. 17:00, Municipal Hall, Zielona Gora

 

Poland POL.gif 2 - 3 GEO.gif Georgia
Half-Time: 2-1
October 24th 2019, h. 20:00, Municipal Hall, Zielona Gora

 

Georgia GEO.gif 2 - 3 ESP.gif Spain
Half-Time: 0-1
October 25th 2019, h. 17:00, Municipal Hall, Zielona Gora

 

Poland POL.gif 1 - 2 FIN.gif Finland
Half-Time: 0-0
October 25th 2019, h. 20:00, Municipal Hall, Zielona Gora

 

Finland FIN.gif 5 - 2 GEO.gif Georgia
Half-Time: 2-1
October 27th 2019, h. 17:00, Municipal Hall, Zielona Gora

 

Spain ESP.gif 4 - 1 POL.gif Poland
Half-Time: 2-1
October 27th 2019, h. 20:00, Municipal Hall, Zielona Gora

 

Group 1 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
ESP.gif Spain
3
3
0
0
11
4
+7
9
FIN.gif Finland
3
2
0
1
8
7
+1
6
GEO.gif Georgia
3
1
0
2
7
10
-3
3
POL.gif Poland
3
0
0
3
4
9
-5
0


 

Group 2
Until October 26th, 2019: Central European Summer Time (GMT +2)
From October 27th, 2019: Central European Time (GMT +1)

 

Ukraine UKR.gif 7 - 1 KOS.gif Kosovo
Half-Time: 2-1
October 24th 2019, h. 17:30, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

North Macedonia MKD.gif 1 - 6 SLO.gif Slovenia
Half-Time: 1-2
October 24th 2019, h. 20:00, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

North Macedonia MKD.gif 5 - 7 KOS.gif Kosovo
Half-Time: 2-4
October 25th 2019, h. 17:30, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Slovenia SLO.gif 2 - 2 UKR.gif Ukraine
Half-Time: 1-0
October 25th 2019, h. 20:00, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Ukraine UKR.gif 5 - 1 MKD.gif North Macedonia
Half-Time: 4-0
October 27th 2019, h. 17:30, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Kosovo KOS.gif 1 - 7 SLO.gif Slovenia
Half-Time: 1-1
October 27th 2019, h. 20:00, Jane Sandanski Arena, Skopje

 

Group 2 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
SLO.gif Slovenia
3
2
1
0
15
4
+11
7
UKR.gif Ukraine
3
2
1
0
14
4
+10
7
KOS.gif Kosovo
3
1
0
2
9
19
-10
3
MKD.gif North Macedonia
3
0
0
3
7
18
-11
0


 

Group 3
Azerbaijan Time (GMT +4)

 

Slovakia SVK.gif 5 - 0 MNE.gif Montenegro
Half-Time: 1-0
October 23rd 2019, h. 17:00, Idman Sarayi, Baku

 

Azerbaijan AZE.gif 3 - 1 MDA.gif Moldova
Half-Time: 1-1
October 23rd 2019, h. 20:00, Idman Sarayi, Baku

 

Moldova MDA.gif 4 - 7 SVK.gif Slovakia
Half-Time: 2-3
October 24th 2019, h. 17:00, Idman Sarayi, Baku

 

Azerbaijan AZE.gif 3 - 2 MNE.gif Montenegro
Half-Time: 1-2
October 24th 2019, h. 20:00, Idman Sarayi, Baku

 

Montenegro MNE.gif 4 - 3 MDA.gif Moldova
Half-Time: 1-2
October 26th 2019, h. 17:00, Idman Sarayi, Baku

 

Slovakia SVK.gif 0 - 2 AZE.gif Azerbaijan
Half-Time: 0-0
October 26th 2019, h. 20:00, Idman Sarayi, Baku

 

Group 3 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
AZE.gif Azerbaijan
3
3
0
0
8
3
+5
9
SVK.gif Slovakia
3
2
0
1
12
5
+7
6
MNE.gif Montenegro
3
1
0
2
6
11
-5
3
MDA.gif Moldova
3
0
0
3
7
14
-7
0


 

Group 4
Until October 26th, 2019: Central European Summer Time (GMT +2)
From October 27th, 2019: Central European Time (GMT +1)

 

Hungary HUN.gif 3 - 0 ENG.gif England
Half-Time: 2-0
October 24th 2019, h. 17:00, PalaSele, Eboli

 

Italy ITA.gif 3 - 3 BLR.gif Belarus
Half-Time: 1-3
October 24th 2019, h. 20:30, PalaSele, Eboli

 

Belarus BLR.gif 2 - 0 HUN.gif Hungary
Half-Time: 0-0
October 25th 2019, h. 17:00, PalaSele, Eboli

 

Italy ITA.gif 4 - 1 ENG.gif England
Half-Time: 0-0
October 25th 2019, h. 20:30, PalaSele, Eboli

 

Hungary HUN.gif 1 - 4 ITA.gif Italy
Half-Time: 0-2
October 27th 2019, h. 16:00, PalaSele, Eboli

 

England ENG.gif 2 - 5 BLR.gif Belarus
Half-Time: 0-2
October 27th 2019, h. 20:30, PalaSele, Eboli

 

Group 4 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
ITA.gif Italy
3
2
1
0
11
6
+5
7
BLR.gif Belarus
3
2
1
0
10
5
+5
7
HUN.gif Hungary
3
1
0
2
5
6
-1
3
ENG.gif England
3
0
0
3
3
12
-9
0


 

Group 5
Eastern European Summer Time (GMT +3)

 

Kazakhstan KAZ.gif 4 - 0 ALB.gif Albania
Half-Time: 1-0
October 23rd 2019, h. 16:30, Multisport Hall, Piatra Neamt

 

Romania ROU.gif 1 - 1 NED.gif Netherlands
Half-Time: 1-1
October 23rd 2019, h. 19:00, Multisport Hall, Piatra Neamt

 

Netherlands NED.gif 0 - 5 KAZ.gif Kazakhstan
Half-Time: 0-2
October 24th 2019, h. 16:30, Multisport Hall, Piatra Neamt

 

Romania ROU.gif 3 - 1 ALB.gif Albania
Half-Time: 3-0
October 24th 2019, h. 19:00, Multisport Hall, Piatra Neamt

 

Albania ALB.gif 4 - 4 NED.gif Netherlands
Half-Time: 0-3
October 26th 2019, h. 16:30, Multisport Hall, Piatra Neamt

 

Kazakhstan KAZ.gif 4 - 2 ROU.gif Romania
Half-Time: 1-2
October 26th 2019, h. 19:00, Multisport Hall, Piatra Neamt

 

Group 5 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
KAZ.gif Kazakhstan
3
3
0
0
13
2
+11
6
ROU.gif Romania
3
1
1
1
6
7
-1
4
NED.gif Netherlands
3
0
2
1
5
10
-5
2
ALB.gif Albania
3
0
1
2
6
11
-5
1


 

Group 6
Central European Summer Time (GMT +2)

 

Serbia SRB.gif 7 - 0 SUI.gif Switzerland
Half-Time: 4-0
October 23rd 2019, h. 16:00, Aren’Ice, Cergy-Pontoise

 

France FRA.gif 5 - 3 BEL.gif Belgium
Half-Time: 2-0
October 23rd 2019, h. 19:00, Aren’Ice, Cergy-Pontoise

 

Belgium BEL.gif 1 - 2 SRB.gif Serbia
Half-Time: 0-1
October 24th 2019, h. 16:00, Aren’Ice, Cergy-Pontoise

 

France FRA.gif 3 - 1 SUI.gif Switzerland
Half-Time: 2-0
October 24th 2019, h. 19:00, Aren’Ice, Cergy-Pontoise

 

Switzerland SUI.gif 3 - 9 BEL.gif Belgium
Half-Time: 1-2
October 26th 2019, h. 16:00, Aren’Ice, Cergy-Pontoise

 

Serbia SRB.gif 5 - 4 FRA.gif France
Half-Time: 2-0
October 26th 2019, h. 19:00, Aren’Ice, Cergy-Pontoise

 

Group 6 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
SRB.gif Serbia
3
3
0
0
14
5
+9
9
FRA.gif France
3
2
0
1
12
9
+3
6
BEL.gif Belgium
3
1
0
2
13
10
+3
3
SUI.gif Switzerland
3
0
0
3
4
19
-15
0


 

Group 7
Central European Summer Time (GMT +2)

 

Russia RUS.gif 7 - 3 SWE.gif Sweden
Half-Time: 5-2
October 23rd 2019, h. 17:00, Sports Hall, Dubrovnik

 

Croatia CRO.gif 4 - 0 BIH.gif Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 2-0
October 23rd 2019, h. 20:00, Sports Hall, Dubrovnik

 

Bosnia and Herzegovina BIH.gif 2 - 4 RUS.gif Russia
Half-Time: 0-2
October 24th 2019, h. 17:00, Sports Hall, Dubrovnik

 

Croatia CRO.gif 3 - 1 SWE.gif Sweden
Half-Time: 1-1
October 24th 2019, h. 20:00, Sports Hall, Dubrovnik

 

Sweden SWE.gif 3 - 6 BIH.gif Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 0-3
October 26th 2019, h. 17:00, Sports Hall, Dubrovnik

 

Russia RUS.gif 2 - 2 CRO.gif Croatia
Half-Time: 2-1
October 26th 2019, h. 20:00, Sports Hall, Dubrovnik

 

Group 7 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
RUS.gif Russia
3
2
1
0
13
7
+6
7
CRO.gif Croatia
3
2
1
0
9
3
+6
7
BIH.gif Bosnia and Herzegov.
3
1
0
2
8
11
-3
3
SWE.gif Sweden
3
0
0
3
7
16
-9
0


 

Group 8
Until October 26th, 2019: Western European Summer Time (GMT +1)
From October 27th, 2019: Western European Time (GMT)

 

Czech Republic CZE.gif 3 - 0 GER.gif Germany
Half-Time: 2-0
October 24th 2019, h. 18:00, Pavilhão Multiusos de Viseu, Viseu

 

Portugal POR.gif 4 - 0 LAT.gif Latvia
Half-Time: 2-0
October 24th 2019, h. 21:00, Pavilhão Multiusos de Viseu, Viseu

 

Latvia LAT.gif 1 - 7 CZE.gif Czech Republic
Half-Time: 0-2
October 25th 2019, h. 18:00, Pavilhão Multiusos de Viseu, Viseu

 

Portugal POR.gif 5 - 0 GER.gif Germany
Half-Time: 2-0
October 25th 2019, h. 21:00, Pavilhão Multiusos de Viseu, Viseu

 

Germany GER.gif 2 - 7 LAT.gif Latvia
Half-Time: 0-3
October 27th 2019, h. 15:00, Pavilhão Multiusos de Viseu, Viseu

 

Czech Republic CZE.gif 1 - 4 POR.gif Portugal
Half-Time: 1-2
October 27th 2019, h. 18:00, Pavilhão Multiusos de Viseu, Viseu

 

Group 8 Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
POR.gif Portugal
3
2
0
0
13
1
+12
9
CZE.gif Czech Republic
3
2
0
1
11
5
+6
6
LAT.gif Latvia
3
1
0
2
8
13
-5
3
GER.gif Germany
3
0
0
3
2
15
-13
0

Share this post


Link to post
Share on other sites
European Elite Round
January 27th - February 5th, 2020
16 Nations, 4 Groups, the 1st Nations from each Group will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020, the 2nd Nations from each Group will qualify for European Qualifying Play-Offs


Group A
 

  • BLR.gif Belarus
  • FIN.gif Finland
  • ITA.gif Italy
  • POR.gif Portugal



Group B
 

  • FRA.gif France
  • SRB.gif Serbia
  • ESP.gif Spain
  • UKR.gif Ukraine



Group C
 

  • AZE.gif Azerbaijan
  • CRO.gif Croatia
  • RUS.gif Russia
  • SVK.gif Slovakia



Group D
 

  • CZE.gif Czech Republic
  • KAZ.gif Kazakhstan
  • ROU.gif Romania
  • SLO.gif Slovenia


 

Group A
Western European Time (GMT)

 

Italy ITA.gif 2 - 2 FIN.gif Finland
Half-Time: 2-2
January 30th 2020, h. 17:30, Póvoa de Varzim Municipal Hall, Povoa do Varzim

 

Portugal POR.gif 2 - 1 BLR.gif Belarus
Half-Time: 0-1
January 30th 2020, h. 20:30, Póvoa de Varzim Municipal Hall, Povoa do Varzim

 

Belarus BLR.gif 3 - 5 ITA.gif Italy
Half-Time: 1-4
January 31st 2020, h. 17:30, Póvoa de Varzim Municipal Hall, Povoa do Varzim

 

Portugal POR.gif 2 - 2 FIN.gif Finland
Half-Time: 0-1
January 31st 2020, h. 20:30, Póvoa de Varzim Municipal Hall, Povoa do Varzim

 

Finland FIN.gif 4 - 2 BLR.gif Belarus
Half-Time: 2-1
February 2nd 2020, h. 14:00, Póvoa de Varzim Municipal Hall, Povoa do Varzim

 

Italy ITA.gif 1 - 4 POR.gif Portugal
Half-Time: 0-2
February 2nd 2020, h. 17:00, Póvoa de Varzim Municipal Hall, Povoa do Varzim

 

Group A Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
POR.gif Portugal
3
2
1
0
8
4
+4
7
FIN.gif Finland
3
1
2
0
8
6
+2
5
ITA.gif Italy
3
1
1
1
8
9
-1
4
BLR.gif Belarus
3
0
0
3
6
11
-5
0


 

Group B
Central European Time (GMT +1)

 

Serbia SRB.gif 5 - 2 UKR.gif Ukraine
Half-Time: 2-0
February 1st 2020, h. 16:30, Sports Hall, Nis

 

Spain ESP.gif 3 - 1 FRA.gif France
Half-Time: 0-0
February 1st 2020, h. 20:30, Sports Hall, Nis

 

Serbia SRB.gif 4 - 2 FRA.gif France
Half-Time: 1-1
February 2nd 2020, h. 16:30, Sports Hall, Nis

 

Ukraine UKR.gif 1 - 3 ESP.gif Spain
Half-Time: 0-2
February 2nd 2020, h. 20:30, Sports Hall, Nis

 

France FRA.gif 2 - 2 UKR.gif Ukraine
Half-Time: 2-1
February 4th 2020, h. 16:30, Sports Hall, Nis

 

Spain ESP.gif 5 - 1 SRB.gif Serbia
Half-Time: 2-0
February 4th 2020, h. 20:30, Sports Hall, Nis

 

Group B Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
ESP.gif Spain
3
3
0
0
11
3
+8
9
SRB.gif Serbia
3
2
0
1
10
9
+1
6
FRA.gif France
3
0
1
2
5
9
-4
1
UKR.gif Ukraine
3
0
1
2
5
10
-5
1


 

Group C
Central European Time (GMT +1)

 

Russia RUS.gif 7 - 1 SVK.gif Slovakia
Half-Time: 3-1
January 29th 2020, h. 17:00, Gradski Vrt Hall, Osijek

 

Croatia CRO.gif 2 - 0 AZE.gif Azerbaijan
Half-Time: 1-0
January 29th 2020, h. 20:00, Gradski Vrt Hall, Osijek

 

Azerbaijan AZE.gif 4 - 3 RUS.gif Russia
Half-Time: 1-2
January 30th 2020, h. 17:00, Gradski Vrt Hall, Osijek

 

Croatia CRO.gif 3 - 2 SVK.gif Slovakia
Half-Time: 1-0
January 30th 2020, h. 20:00, Gradski Vrt Hall, Osijek

 

Slovakia SVK.gif 3 - 3 AZE.gif Azerbaijan
Half-Time: 1-1
February 1st 2020, h. 17:00, Gradski Vrt Hall, Osijek

 

Russia RUS.gif 4 - 3 CRO.gif Croatia
Half-Time: 3-1
February 1st 2020, h. 20:00, Gradski Vrt Hall, Osijek

 

Group C Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
RUS.gif Russia
3
2
0
1
14
8
+6
6
CRO.gif Croatia
3
2
0
1
8
6
+2
6
AZE.gif Azerbaijan
3
1
1
1
7
8
-1
4
SVK.gif Slovakia
3
0
1
2
6
13
-7
1


 

Group D
Central European Time (GMT +1)

 

Czech Republic CZE.gif 3 - 1 SLO.gif Slovenia
Half-Time: 2-0
February 2nd 2020, h. 18:00, Mestska hala Vodova, Brno

 

Kazakhstan KAZ.gif 1 - 3 ROU.gif Romania
Half-Time: 0-1
February 2nd 2020, h. 21:00, Mestska hala Vodova, Brno

 

Czech Republic CZE.gif 4 - 0 ROU.gif Romania
Half-Time: 1-0
February 3rd 2020, h. 18:00, Mestska hala Vodova, Brno

 

Slovenia SLO.gif 3 - 4 KAZ.gif Kazakhstan
Half-Time: 0-1
February 3rd 2020, h. 21:00, Mestska hala Vodova, Brno

 

Romania ROU.gif 4 - 4 SLO.gif Slovenia
Half-Time: 2-1
February 5th 2020, h. 15:00, Mestska hala Vodova, Brno

 

Kazakhstan KAZ.gif 5 - 2 CZE.gif Czech Republic
Half-Time: 3-0
February 5th 2020, h. 18:00, Mestska hala Vodova, Brno

 

Group D Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
KAZ.gif Kazakhstan
3
2
0
1
10
8
+2
6
CZE.gif Czech Republic
3
2
0
1
9
6
+3
6
ROU.gif Romania
3
1
1
1
7
9
-2
4
SLO.gif Slovenia
3
0
1
2
8
11
-3
1

Share this post


Link to post
Share on other sites
South American Qualification Tournament (Preliminary Round)
February 1st - February 6th, 2020
10 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals, the 3rd Nations from each Group will qualify for the 5th Place Match, the 4th Nations from each Group will qualify for the 7th Place Match, the 5th Nations from each Group will qualify for the 9th Place Match


Group A
 

  • BRA.gif Brazil
  • COL.gif Colombia
  • ECU.gif Ecuador
  • PAR.gif Paraguay
  • PER.gif Peru



Group B
 

  • ARG.gif Argentina
  • BOL.gif Bolivia
  • CHI.gif Chile
  • URU.gif Uruguay
  • VEN.gif Venezuela


 

Group A
Brasília Time (GMT -3)

 

Brazil BRA.gif 3 - 0 COL.gif Colombia
Half-Time: 1-0
February 1st 2020, h. 18:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Peru PER.gif 2 - 2 ECU.gif Ecuador
Half-Time: 2-1
February 1st 2020, h. 20:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Colombia COL.gif 5 - 1 ECU.gif Ecuador
Half-Time: 3-0
February 2nd 2020, h. 18:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Brazil BRA.gif 2 - 0 PAR.gif Paraguay
Half-Time: 1-0
February 2nd 2020, h. 20:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Peru PER.gif 1 - 3 COL.gif Colombia
Half-Time: 0-1
February 3rd 2020, h. 18:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Ecuador ECU.gif 1 - 2 PAR.gif Paraguay
Half-Time: 0-1
February 3rd 2020, h. 20:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Brazil BRA.gif 11 - 0 ECU.gif Ecuador
Half-Time: 7-0
February 5th 2020, h. 16:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Peru PER.gif 1 - 5 PAR.gif Paraguay
Half-Time: 0-2
February 5th 2020, h. 20:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Paraguay PAR.gif 4 - 1 COL.gif Colombia
Half-Time: 1-1
February 6th 2020, h. 18:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Brazil BRA.gif 5- 0 PER.gif Peru
Half-Time: 2-0
February 6th 2020, h. 20:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Group A Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
BRA.gif Brazil
4
4
0
0
21
0
+21
12
PAR.gif Paraguay
4
3
0
1
11
5
+6
9
COL.gif Colombia
4
2
0
2
9
9
0
6
PER.gif Peru
4
0
1
3
4
15
-11
1
ECU.gif Ecuador
4
0
1
3
4
20
-16
1


 

Group B
Brasília Time (GMT -3)

 

Uruguay URU.gif 2 - 0 BOL.gif Bolivia
Half-Time: 0-0
February 1st 2020, h.14:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Argentina ARG.gif 2 - 1 VEN.gif Venezuela
Half-Time: 1-0
February 1st 2020, h.16:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Venezuela VEN.gif 3 - 0 BOL.gif Bolivia
Half-Time: 2-0
February 2nd 2020, h.14:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Argentina ARG.gif 4 - 1 CHI.gif Chile
Half-Time: 3-1
February 2nd 2020, h.16:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Uruguay URU.gif 1 - 5 VEN.gif Venezuela
Half-Time: 1-1
February 3rd 2020, h.14:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Chile CHI.gif 6 - 1 BOL.gif Bolivia
Half-Time: 2-1
February 3rd 2020, h.16:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Uruguay URU.gif 3 - 2 CHI.gif Chile
Half-Time: 0-0
February 5th 2020, h.14:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Argentina ARG.gif 5 - 0 BOL.gif Bolivia
Half-Time: 3-0
February 5th 2020, h.18:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Chile CHI.gif 2 - 3 VEN.gif Venezuela
Half-Time: 1-1
February 6th 2020, h.14:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Argentina ARG.gif 3 - 1 URU.gif Uruguay
Half-Time: 1-0
February 6th 2020, h.16:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

 

Group B Final Standing

 

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
ARG.gif Argentina
4
4
0
0
14
3
+11
12
VEN.gif Venezuela
4
3
0
1
12
5
+7
9
URU.gif Uruguay
4
2
0
2
7
10
-3
6
CHI.gif Chile
4
1
0
3
11
11
0
3
BOL.gif Bolivia
4
0
0
4
1
16
-15
0

Share this post


Link to post
Share on other sites
South American Qualification Tournament (Knockout Round)
February 8th - February 9th, 2020
10 Nations, Placement Matches, Semifinals and Final, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020

 

  • ARG.gif Argentina
  • BOL.gif Bolivia
  • BRA.gif Brazil
  • CHI.gif Chile
  • COL.gif Colombia
  • ECU.gif Ecuador
  • PAR.gif Paraguay
  • PER.gif Peru
  • URU.gif Uruguay
  • VEN.gif Venezuela


 

Semifinals
Brasília Time (GMT -3)

 

Brazil BRA.gif 3 - 0 VEN.gif Venezuela
Half-Time: 2-0
February 8th 2020, h. 11:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

I
Argentina ARG.gif 2 - 0 PAR.gif Paraguay
Half-Time: 2-0
February 8th 2020, h. 13:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa


 

9th Place Match
Brasília Time (GMT -3)

 

Ecuador ECU.gif 2 - 0 BOL.gif Bolivia
Half-Time: 0-0
February 8th 2020, h. 15:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa


 

7th Place Match
Brasília Time (GMT -3)

 

Peru PER.gif 1 - 1PSO CHI.gif Chile
Half-Time: 1-1, Full-Time: 1-1, Penalty Shoot-Out: 4-5
February 8th 2020, h. 17:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa


 

5th Place Match
Brasília Time (GMT -3)

 

Colombia COL.gif 4 - 0 URU.gif Uruguay
Half-Time: 2-0
February 8th 2020, h. 19:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa


 

3rd Place Match
Brasília Time (GMT -3)

 

Venezuela VEN.gif 2 - 6 PAR.gif Paraguay
Half-Time: 1-2
February 9th 2020, h. 11:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa


 

Final
Brasília Time (GMT -3)

 

Brazil BRA.gif 1 - 3 ARG.gif Argentina
Half-Time: 1-1
February 9th 2020, h. 13:00, Centro de Eventos Sérgio Luiz Guerra, Carlos Barbosa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's South American Qualification Tournament
Final Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Argentina
ARG.gif
-
2
Brazil
BRA.gif
-
3
Paraguay
PAR.gif
-
4
Venezuela
VEN.gif
-
5
Colombia
COL.gif
-
6
Uruguay
URU.gif
-
7
Chile
CHI.gif
-
8
Peru
PER.gif
-
9
Ecuador
ECU.gif
-
10
Bolivia
BOL.gif
-

Share this post


Link to post
Share on other sites
European Qualifying Play-Offs
TBD 2020
4 Nations, Home and Away Matches, the 2 winning Nations will qualify for the Men's Futsal FIFA World Cup 2020

 

  • CRO.gif Croatia
  • CZE.gif Czech Republic
  • FIN.gif Finland
  • SRB.gif Serbia


 

First Leg

 

Serbia SRB.gif vs FIN.gif Finland
Half-Time:
TBD, TBD, TBD

 

Croatia CRO.gif vs CZE.gif Czech Republic
Half-Time:
TBD, TBD, TBD


 

Second Leg

 

() Finland FIN.gif vs SRB.gif Serbia ()
Half-Time:
TBD, TBD, TBD

 

() Czech Republic CZE.gif vs CRO.gif Croatia ()
Half-Time:
TBD, TBD, TBD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...