website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Sign in to follow this  
Sindo

Short Track Speed Skating ISU World Championships 2019

Recommended Posts

Short Track Speed Skating ISU World Championships 2019

 

BUL.gif Sofia (BUL) - 8 March 2019 - 10 March 2019 BUL.gif

 

221659tm87jyaskzmom3ya.png

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Official Schedule
Eastern European Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, March 8th
10:00 Men's 1500m Quarterfinals
10:40 Women's 1500m Quarterfinals
11:27 Men's 500m Preliminary Rounds
12:12 Women's 500m Heats
12:35 Men's 500m Heats
13:30 Men's 1000m Preliminary Rounds
14:27 Women's 1000m Heats
14:59 Men's 1000m Heats


Saturday, March 9th
10:00 Women's 1500m Ranking Heats
10:13 Men's 1500m Ranking Heats
11:00 Women's 500m Ranking Heats
11:13 Men's 500m Ranking Heats
14:02 Women's 1500m Semifinals
14:19 Men's 1500m Semifinals
14:51 Women's 1500m Final B
14:51 Women's Overall 1500m (Event 1/4)
Following Women's 1500m Final A
15:05 Men's 1500m Final B
15:05 Men's Overall 1500m (Event 1/4)
Following Men's 1500m Final A
15:34 Women's 500m Quarterfinals
15:49 Men's 500m Quarterfinals
16:18 Women's 500m Semifinals
16:26 Men's 500m Semifinals
16:49 Women's 500m Final B
16:49 Women's Overall 500m (Event 2/4)
Following Women's 500m Final A
16:59 Men's 500m Final B
16:59 Men's Overall 500m (Event 2/4)
Following Men's 500m Final A
17:24 Women's 3000m Relay Semifinals
17:39 Men's 5000m Relay Semifinals


Sunday, March 10th
10:30 Women's 1000m Ranking Heats
10:48 Men's 1000m Ranking Heats
11:31 Women's 3000m Relay Final B
11:38 Men's 5000m Relay Final B
14:02 Women's 1000m Quarterfinals
14:19 Men's 1000m Quarterfinals
14:51 Women's 1000m Semifinals
15:00 Men's 1000m Semifinals
15:24 Women's 1000m Final B
15:24 Women's Overall 1000m (Event 3/4)
Following Women's 1000m Final A
15:36 Men's 1000m Final B
15:36 Men's Overall 1000m (Event 3/4)
Following Men's 1000m Final A
16:00 Women's 3000m
16:00 Women's Overall 3000m (Event 4/4)
16:09 Men's 3000m
16:09 Men's Overall 3000m (Event 4/4)
16:34 Women's 3000m Relay Final A
16:43 Men's 5000m Relay Final A

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's 1500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 3 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUBOIS Steven
CAN.gif
2:17.209
2
DE LAAT Itzhak
NED.gif
2:17.282
3
YARDIMCI Firat
TUR.gif
2:17.678
4
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
2:18.632
5
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
2:19.264
6
SHAHRUM Hazim
MAS.gif
2:27.926
7
ANGELOV Kaloyan
BUL.gif
2:34.019


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Dae Heon
KOR.gif
2:17.614
2
HAMELIN Charles
CAN.gif
2:17.781
3
REN Ziwei
CHN.gif
2:17.912
4
SHULGINOV Alexander
RUS.gif
2:18.751
5
HANDEI Oleh
UKR.gif
2:19.578
6
WU Dajing
CHN.gif
2:22.734


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
2:18.807
2
XU Hongzhi
CHN.gif
2:18.928
3
HONG Thomas Insuk
USA.gif
2:19.339
4
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
2:19.953
5
SITNIKOV Pavel
RUS.gif
2:20.465
6
DE ROSE Ethan
NZL.gif
2:23.882


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BURJAN Csaba
HUN.gif
2:20.385
2
DOTTI Tommaso
ITA.gif
2:20.439
3
KRZEMINSKI Mateusz
POL.gif
2:22.583
4
ANDERMANN Dominic
AUT.gif
2:22.652
5
MCANUFF Sean
IRL.gif
2:23.770
  FAUCONNET Thibaut
FRA.gif
PEN


 

Quarterfinal 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
2:22.307
2
LEE June Seo
KOR.gif
2:22.325
3
KIKUCHI Kota
JPN.gif
2:22.367
4
GALIAKHMETOV Adil
KAZ.gif
2:22.609
5
HANDEI Volodymyr
UKR.gif
2:25.758
6
OMERAGIC Tarik
BIH.gif
2:27.157
7
LIN Chun-Chieh
TPE.gif
2:28.390


 

Quarterfinal 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WATANABE Keita
JPN.gif
2:28.215
2
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
2:28.317
3
LUEDTKE Adrian
GER.gif
2:28.963
4
BERZINS Reinis
LAT.gif
2:57.223
5
GERE Augustin
LUX.gif
3:09.791
  TREACY Farrell
GBR.gif
PEN


 

Quarterfinal 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
2:17.566
2
GIRARD Samuel
CAN.gif
2:17.990
3
JUNG Hyun Woo Andy
AUS.gif
2:18.077
4
VARNYU Alex
HUN.gif
2:19.681
5
KOLENC Martin
CRO.gif
2:21.803
  RYZHOU Yauheni
BLR.gif
NoTime


 

Quarterfinal 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
2:27.337
2
TRAN Aaron
USA.gif
2:27.435
3
PETRE Ward
BEL.gif
2:28.050
4
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
2:28.770
5
GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
2:29.304
6
FAJKUS Radek
CZE.gif
2:30.499


 

Quarterfinal 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIM Hyo Jun
KOR.gif
2:18.850
2
DESMET Stijn
BEL.gif
2:18.933
3
ZHUMAGAZIYEV Nurbergen
KAZ.gif
2:20.553
4
LABORDE Nicolas
COL.gif
2:23.037
5
TAN Trevor Xu Xuan
SGP.gif
2:42.636
6
ARADHYA Akash
IND.gif
NoTime
  DJORDJEVIC Jovan
SRB.gif
PEN

Share this post


Link to post
Share on other sites
Women's 1500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 7 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
2:46.411
2
CHRISTIE Elise
GBR.gif
2:46.537
3
FAN Kexin
CHN.gif
2:46.606
4
CHARLES Alyson
CAN.gif
2:46.720
5
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
2:49.286
6
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
2:51.002


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
RUS.gif
2:38.442
2
JASZAPATI Petra
HUN.gif
2:38.576
3
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
2:38.665
4
MALISZEWSKA Natalia
POL.gif
2:39.928
5
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
2:39.995
6
ASCIC Valentina
CRO.gif
2:47.116


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
KOR.gif
2:48.306
2
VALCEPINA Martina
ITA.gif
2:48.450
3
ZANG Yize
CHN.gif
2:48.558
4
BACSKAI Sara Luca
HUN.gif
2:49.223
5
THOMSON Kathryn
GBR.gif
2:49.343
6
GOH Cheyenne
SGP.gif
2:55.184


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOUTIN Kim
CAN.gif
2:36.184
2
SHIM Suk Hee
KOR.gif
2:36.285
3
KIM Iong A
KAZ.gif
2:36.470
4
UZAKOVA Mariia
UKR.gif
2:37.875
5
PENCHEVA Zornica
BUL.gif
2:42.150
6
DZHUSTROVA Lilia
BUL.gif
2:51.963


 

Quarterfinal 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Hanne
BEL.gif
2:51.799
2
MASCITTO Cynthia
ITA.gif
2:51.934
3
DE VRIES Rianne
NED.gif
2:52.012
4
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
2:52.116
5
MAZUR Nicole
POL.gif
2:57.404
  BINEY Maame
USA.gif
PEN


 

Quarterfinal 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
KOR.gif
2:44.366
2
PROSVIRNOVA Sofia
RUS.gif
2:45.361
3
PIERRON Veronique
FRA.gif
2:45.416
4
SEJPALOVA Michaela
CZE.gif
2:45.425
5
IZAFATAVA Mariya
BLR.gif
2:47.587
6
CHONG Anja
MAS.gif
NoTime


 

Quarterfinal 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SARAULT Courtney Lee
CAN.gif
2:32.798
2
HIRAI Ami
JPN.gif
2:32.827
3
SANTOS Kristen
USA.gif
2:32.900
4
SEIDEL Anna
GER.gif
3:00.068ADV
  QU Chunyu
CHN.gif
PEN
  VAN RUIJVEN Lara
NED.gif
PEN

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's 500m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 11 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Preliminary Round 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DELAAT Itzhak
NED.gif
42.279
2
KIKUCHI Kota
JPN.gif
42.514
3
HANDEI Volodymyr
UKR.gif
42.849
4
ANGELOV Kaloyan
BUL.gif
46.698
5
LABORDE Nicolas
COL.gif
NoTime


 

Preliminary Round 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
41.900
2
SITNIKOV Pavel
RUS.gif
41.987
3
KOLENC Martin
CRO.gif
43.182
4
BERZINS Reinis
LAT.gif
45.959


 

Preliminary Round 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
CHN.gif
42.024
2
SHULGINOV Alexander
RUS.gif
42.365
3
KRZEMINSKI Mateusz
POL.gif
42.705
4
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
42.846
5
GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
43.712


 

Preliminary Round 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GIRARD Samuel
CAN.gif
41.823
2
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
41.958
3
ZHUMAGAZIYEV Nurbergen
KAZ.gif
41.969
4
RYZHOU Yauheni
BLR.gif
42.766
5
FAJKUS Radek
CZE.gif
43.047


 

Preliminary Round 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUBOIS Steven
CAN.gif
41.528
2
DESMET Stijn
BEL.gif
41.911
3
MCANUFF Sean
IRL.gif
43.333
4
DE ROSE Ethan
NZL.gif
43.744


 

Preliminary Round 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
CHN.gif
42.113
2
GALIAKHMETOV Adil
KAZ.gif
42.508
3
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
42.630
4
HANDEI Oleh
UKR.gif
43.675
5
LIN Chun-Chieh
TPE.gif
44.303


 

Preliminary Round 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE June Seo
KOR.gif
42.114
2
BURJAN Csaba
HUN.gif
42.194
3
ANDERMANN Dominic
AUT.gif
44.765
4
DJORDJEVIC Jovan
SRB.gif
44.826
5
ARADHYA Akash
IND.gif
45.611


 

Preliminary Round 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAMELIN Charles
CAN.gif
42.303
2
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
54.387
3
TAN Trevor Xu Xuan
SGP.gif
59.725
  TREACY Farrell
GBR.gif
DNF


 

Preliminary Round 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WATANABE Keita
JPN.gif
42.338
2
HONG Thomas Insuk
USA.gif
42.463
3
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
42.624
4
VARNYU Alex
HUN.gif
43.117
5
OMERAGIC Tarik
BIH.gif
45.054


 

Preliminary Round 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Dae Heon
KOR.gif
41.257
2
XU Hongzhi
CHN.gif
41.606
3
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
41.733
4
DOTTI Tommaso
ITA.gif
42.726
5
GERE Augustin
LUX.gif
NoTime


 

Preliminary Round 11

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIM Hyo Jun
KOR.gif
41.834
2
FAUCONNET Thibaut
FRA.gif
43.336
3
LUEDTKE Adrian
GER.gif
43.521
4
YARDIMCI Firat
TUR.gif
43.578
5
JUNG Hyun Woo Andy
AUS.gif
NoTime


 

Preliminary Round 12

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
41.836
2
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
42.084
3
TRAN Aaron
USA.gif
42.886
4
PETRE Ward
BEL.gif
44.002
5
SHAHRUM Hazim
MAS.gif
47.617

Share this post


Link to post
Share on other sites
Women's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VANRUIJVEN Lara
NED.gif
43.920
2
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
45.080
3
MAZUR Nicole
POL.gif
45.214
4
SHIM Suk Hee
KOR.gif
1:04.234
5
BACSKAI Sara Luca
HUN.gif
1:07.235


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
KOR.gif
44.261
2
JASZAPATI Petra
HUN.gif
44.430
3
SANTOS Kristen
USA.gif
44.497
4
DESMET Hanne
BEL.gif
44.836
5
GOH Cheyenne
SGP.gif
47.946


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOUTIN Kim
CAN.gif
43.853
2
BINEY Maame
USA.gif
44.043
3
PIERRON Veronique
FRA.gif
44.579
4
UZAKOVA Mariia
UKR.gif
NoTime


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAN Kexin
CHN.gif
44.235
2
SARAULT Courtney Lee
CAN.gif
45.086
3
KIM Iong A
KAZ.gif
45.564
4
PENCHEVA Zornica
BUL.gif
46.059
5
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
NoTime


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VALCEPINA Martina
ITA.gif
44.709
2
QU Chunyu
CHN.gif
44.815
3
SEIDEL Anna
GER.gif
44.900
4
THOMSON Kathryn
GBR.gif
45.135
5
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
46.692


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
POL.gif
44.266
2
DEVRIES Rianne
NED.gif
44.345
3
MASCITTO Cynthia
ITA.gif
44.651
4
CHONG Anja
MAS.gif
49.600
5
DZHUSTROVA Lilia
BUL.gif
1:03.135


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
RUS.gif
44.324
2
SCHULTING Suzanne
NED.gif
44.442
3
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
45.162
4
ASCIC Valentina
CRO.gif
47.296


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZANG Yize
CHN.gif
44.711
2
CHARLES Alyson
CAN.gif
44.912
3
SEJPALOVA Michaela
CZE.gif
45.510
4
HIRAI Ami
JPN.gif
46.158
5
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
46.467


 

Heat 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHRISTIE Elise
GBR.gif
44.048
2
PROSVIRNOVA Sofia
RUS.gif
44.171
3
KIM Ji Yoo
KOR.gif
44.197
4
IZAFATAVA Mariya
BLR.gif
46.960

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
CHN.gif
41.987
2
LEE June Seo
KOR.gif
42.144
3
KIKUCHI Kota
JPN.gif
42.241
4
GALIAKHMETOV Adil
KAZ.gif
43.549
5
ANDERMANN Dominic
AUT.gif
43.772


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
41.272
2
DE LAAT Itzhak
NED.gif
41.336
3
SHULGINOV Alexander
RUS.gif
41.451
4
FAUCONNET Thibaut
FRA.gif
43.011
5
McANUFF Sean
IRL.gif
43.277


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Dae Heon
KOR.gif
41.338
2
DESMET Stijn
BEL.gif
41.628
3
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
42.007
4
KRZEMINSKI Mateusz
POL.gif
42.296
5
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
43.551


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUBOIS Steven
CAN.gif
42.009
2
XU Hongzhi
CHN.gif
42.092
3
SITNIKOV Pavel
RUS.gif
42.165
4
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
42.612
5
HANDEI Volodymyr
UKR.gif
43.991


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
41.415
2
HAMELIN Charles
CAN.gif
41.805
3
BURJAN Csaba
HUN.gif
41.960
4
KOLENC Martin
CRO.gif
43.719
5
LIM Hyo Jun
KOR.gif
NoTime


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GIRARD Samuel
CAN.gif
41.910
2
WATANABE Keita
JPN.gif
42.371
3
TRAN Aaron
USA.gif
42.920
  ZHUMAGAZIYEV Nurbergen
KAZ.gif
PEN
  HOOGERWERF Dylan
NED.gif
PEN


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
CHN.gif
41.912
2
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
42.284
3
HONG Thomas Insuk
USA.gif
42.311
4
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
42.679
5
LUEDTKE Adrian
GER.gif
42.984

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's 1000m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 11 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Preliminary Round 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE June Seo
KOR.gif
1:28.656
2
TRAN Aaron
USA.gif
1:29.773
3
ZHUMAGAZIYEV Nurbergen
KAZ.gif
1:29.935
4
MCANUFF Sean
IRL.gif
1:31.968


 

Preliminary Round 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Stijn
BEL.gif
1:29.123
2
HANDEI Oleh
UKR.gif
1:31.575
3
LABORDE Nicolas
COL.gif
1:31.913
  DE LAAT Itzhak
NED.gif
PEN


 

Preliminary Round 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
1:32.416
2
WU Dajing
CHN.gif
1:32.502
3
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
1:32.581
4
ANDERMANN Dominic
AUT.gif
1:49.542
  KIKUCHI Kota
JPN.gif
PEN


 

Preliminary Round 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIM Hyo Jun
KOR.gif
1:28.844
2
REN Ziwei
CHN.gif
1:28.885
3
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
1:28.989
4
GIRARD Samuel
CAN.gif
1:29.513
5
FAJKUS Radek
CZE.gif
1:31.672


 

Preliminary Round 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
1:32.803
2
VARNYU Alex
HUN.gif
1:33.181
3
GERE Augustin
LUX.gif
1:33.283
4
TAN Trevor Xu Xuan
SGP.gif
1:33.383
5
SHAHRUM Hazim
MAS.gif
1:36.384


 

Preliminary Round 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAUCONNET Thibaut
FRA.gif
1:29.192
2
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
1:29.260
3
PETRE Ward
BEL.gif
1:29.504
4
LIN Chun-Chieh
TPE.gif
1:34.161
5
DJORDJEVIC Jovan
SRB.gif
1:48.950


 

Preliminary Round 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAMELIN Charles
CAN.gif
1:30.745
2
HONG Thomas Insuk
USA.gif
1:30.918
3
YARDIMCI Firat
TUR.gif
1:30.974
4
HANDEI Volodymyr
UKR.gif
1:32.271


 

Preliminary Round 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
XU Hongzhi
CHN.gif
1:31.612
2
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
1:31.935
3
GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
1:32.535
4
SITNIKOV Pavel
RUS.gif
1:32.786ADV
  JUNG Hyun Woo Andy
AUS.gif
YC


 

Preliminary Round 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Dae Heon
KOR.gif
1:32.291
2
LUEDTKE Adrian
GER.gif
1:32.412
3
BURJAN Csaba
HUN.gif
1:32.580
4
GALIAKHMETOV Adil
KAZ.gif
1:34.659
  TREACY Farrell
GBR.gif
DNS


 

Preliminary Round 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WATANABE Keita
JPN.gif
1:29.894
2
DOTTI Tommaso
ITA.gif
1:30.071
3
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
1:30.601
4
KRZEMINSKI Mateusz
POL.gif
1:31.833
5
ANGELOV Kaloyan
BUL.gif
1:39.451


 

Preliminary Round 11

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
1:34.148
2
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
1:34.263
3
BERZINS Reinis
LAT.gif
1:34.339
4
DE ROSE Ethan
NZL.gif
1:35.800
5
ARADHYA Akash
IND.gif
NoTime


 

Preliminary Round 12

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHULGINOV Alexander
RUS.gif
1:30.827
2
KOLENC Martin
CRO.gif
1:31.786
3
DUBOIS Steven
CAN.gif
1:33.012
4
OMERAGIC Tarik
BIH.gif
1:34.980
5
RYZHOU Yauheni
BLR.gif
NoTime

Share this post


Link to post
Share on other sites
Women's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
1:31.858
2
BACSKAI Sara Luca
HUN.gif
1:33.969
3
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
1:39.800
4
CHRISTIE Elise
GBR.gif
2:52.554ADV
  SHIM Suk Hee
KOR.gif
PEN


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
RUS.gif
1:34.500
2
VALCEPINA Martina
ITA.gif
1:34.698
3
HIRAI Ami
JPN.gif
1:34.771
4
ASCIC Valentina
CRO.gif
1:39.229
  DESMET Hanne
BEL.gif
PEN


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PIERRON Veronique
FRA.gif
1:37.122
2
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
1:37.132
3
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
1:37.403
4
PENCHEVA Zornica
BUL.gif
1:37.465
  SARAULT Courtney Lee
CAN.gif
PEN


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
KOR.gif
1:32.684
2
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
1:32.997
3
GOH Cheyenne
SGP.gif
1:38.173
4
DZHUSTROVA Lilia
BUL.gif
1:39.806
  VAN RUIJVEN Lara
NED.gif
PEN


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEIDEL Anna
GER.gif
1:36.152
2
QU Chunyu
CHN.gif
1:36.198
3
THOMSON Kathryn
GBR.gif
1:36.670
4
MALISZEWSKA Natalia
POL.gif
1:36.982


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
RUS.gif
1:32.737
2
FAN Kexin
CHN.gif
1:32.841
3
KIM Iong A
KAZ.gif
1:32.935
4
CHARLES Alyson
CAN.gif
1:33.386
5
IZAFATAVA Mariya
BLR.gif
1:35.736


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
KOR.gif
1:31.147
2
JASZAPATI Petra
HUN.gif
1:31.176
3
DEVRIES Rianne
NED.gif
1:31.316
4
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
1:31.590


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SANTOS Kristen
USA.gif
1:43.213
2
MASCITTO Cynthia
ITA.gif
1:43.329
3
MAZUR Nicole
POL.gif
1:44.527
4
SEJPALOVA Michaela
CZE.gif
1:44.709


 

Heat 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOUTIN Kim
CAN.gif
1:33.722
2
ZANG Yize
CHN.gif
1:33.861
3
BINEY Maame
USA.gif
1:33.886
4
UZAKOVA Mariia
UKR.gif
1:34.860
5
CHONG Anja
MAS.gif
1:47.359

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
1:29.985
2
WATANABE Keita
JPN.gif
1:30.132
3
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
1:30.750
4
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
1:30.769
5
KOLENC Martin
CRO.gif
1:32.534


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIM Hyo Jun
KOR.gif
1:30.872
2
REN Ziwei
CHN.gif
1:30.978
3
DOTTI Tommaso
ITA.gif
1:31.139
4
LABORDE Nicolas
COL.gif
1:33.628
  PETRE Ward
BEL.gif
YC


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUBOIS Steven
CAN.gif
1:28.052
2
SHULGINOV Alexander
RUS.gif
1:28.525
3
LUEDTKE Adrian
GER.gif
1:28.714
4
XU Hongzhi
CHN.gif
1:29.314
5
VARNYU Alex
HUN.gif
1:30.937


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Dae Heon
KOR.gif
1:28.721
2
HAMELIN Charles
CAN.gif
1:30.048
3
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
NoTime
  WU Dajing
CHN.gif
PEN
  SITNIKOV Pavel
RUS.gif
PEN


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
1:29.459
2
DESMET Stijn
BEL.gif
1:29.610
3
ZHUMAGAZIYEV Nurbergen
KAZ.gif
1:31.425
4
GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
1:32.199
  HONG Thomas Insuk
USA.gif
PEN


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE June Seo
KOR.gif
1:28.614
2
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
1:28.896
3
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
1:28.975
4
TRAN Aaron
USA.gif
1:29.274
5
YARDIMCI Firat
TUR.gif
1:29.306


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAUCONNET Thibaut
FRA.gif
1:32.596
2
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
1:32.695
3
BURJAN Csaba
HUN.gif
1:33.119
4
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
1:33.376
5
HANDEI Oleh
UKR.gif
1:44.502

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...