website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Sprint Canoeing ICF World Championships 2019



Recommended Posts

Men's C4 500m
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jan VANDREY
Conrad-Robin SCHEIBNER
Tim HECKER
Moritz ADAM
GER.gif
1:33.94
2
Krystof HAJEK
Daniel KORINEK
Ivan PROCHAZKA
Antonin HRABAL
CZE.gif
1:38.21
3
David FERNANDEZ MARQUES
Mohssine MOUTAHIR
Ignacio CALVO MOYA
Pablo MARTINEZ ESTEVEZ
ESP.gif
1:39.35
4
Raju RAWAT
Sunil Singh SALAM
Vivek KUMAR
Shourabh SHOURABH
IND.gif
1:46.80
Link to post
Share on other sites
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sindo

    109

Top Posters In This Topic

Women's K4 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat and the best 8th ranked Team between all Heats will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Karolina NAJA
Anna PULAWSKA
Katarzyna KOLODZIEJCZYK
Helena WISNIEWSKA
POL.gif
1:31.20
2
Anastasia PANCHENKO
Kira STEPANOVA
Kristina KOVNIR
Anastasiia DOLGOVA
RUS.gif
1:31.86
3
Alyce BURNETT
Jo BRIGDEN-JONES
Jaime ROBERTS
Alyssa BULL
AUS.gif
1:32.12
4
Qing MA
Jieyi HUANG
Yu ZHOU
Dongyin LI
CHN.gif
1:32.46
5
Isabel CONTRERAS
Sara OUZANDE
Begona LAZKANO
Natalia GARCIA
ESP.gif
1:33.81
6
Angela HANNAH
Hannah BROWN
Deborah KERR
Emily LEWIS
GBR.gif
1:35.15
7
Emma Aastrand JORGENSEN
Julie Froelund FUNCH
Pernille Brandstrup KNUDSEN
Line LANGELUND
DEN.gif
1:35.44
8
Anna KOZISKOVA
Eliska BETLACHOVA
Anezka PALOUDOVA
Stepanka SOBISKOVA
CZE.gif
1:36.74
9
Teresa PORTELA
Joana VASCONCELOS
Francisca LAIA
Francisca CARVALHO
POR.gif
1:36.82


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Inna HRYSHCHUN
Mariia KICHASOVA-SKORYK
Mariya POVKH
Anastasiia TODOROVA
UKR.gif
1:31.45
2
Sarah GUYOT
Lea JAMELOT
Sarah TROEL
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:32.30
3
Tina DIETZE
Franziska JOHN
Sabrina HERING-PRADLER
Caroline ARFT
GER.gif
1:32.52
4
Michelle RUSSELL
Courtney STOTT
Lisa BISSONNETTE
Natalie DAVISON
CAN.gif
1:35.11
5
Nikolina MOLDOVAN
Milica STAROVIC
Kristina BEDEC
Marija DOSTANIC
SRB.gif
1:35.22
6
Asumi OHMURA
Hideka TATARA
Ayame HARA
Yuka ONO
JPN.gif
1:36.34
7
Karina ALANIS
Maricela MONTEMAYOR
Brenda GUTIERREZ
Beatriz BRIONES
MEX.gif
1:36.81
8
Moa WIKBERG
Karin JOHANSSON
Melina ANDERSSON
Julia LAGERSTAM
SWE.gif
1:36.86
9
Florida CIUTA
Malina TRIFESCU
Georgiana-Marinel. MANOFU-VUCEA
Roxana-Petronela CIUR
ROU.gif
1:39.09
Link to post
Share on other sites
Men's K4 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tom LIEBSCHER
Ronald RAUHE
Max RENDSCHMIDT
Max LEMKE
GER.gif
1:20.03
2
Aleksandr SERGEEV
Oleg GUSEV
Vitaly ERSHOV
Artem KUZAKHMETOV
RUS.gif
1:20.70
3
Aliaksei MISIUCHENKA
Stanislau DAINEKA
Uladzislau LITVINAU
Dzmitry NATYNCHYK
BLR.gif
1:20.97
4
Momotaro MATSUSHITA
Hiroki FUJISHIMA
Keiji MIZUMOTO
Yusuke MIYATA
JPN.gif
1:22.09
5
Aurimas LANKAS
Edvinas RAMANAUSKAS
Mindaugas MALDONIS
Simonas MALDONIS
LTU.gif
1:22.43
6
Lachlan TAME
Matthew GOBLE
Thomas GREEN
Jackson COLLINS
AUS.gif
1:22.64
7
Florin VLASE
Aurelian-Madalin CIOCAN
George SANDULESCU
Constantin MIRONESCU
ROU.gif
1:24.16
8
Rafal ROSOLSKI
Martin BRZEZINSKI
Bartosz STABNO
Przemyslaw KORSAK
POL.gif
1:24.53
9
Lars HJEMDAL
Hakeem TELAND
Vemund Naess JENSEN
Gunnar Nydal EIDE
NOR.gif
1:26.04


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Saul CRAVIOTTO
Carlos AREVALO
Rodrigo GERMADE
Marcus WALZ
ESP.gif
1:20.27
2
Emanuel SILVA
Joao RIBEIRO
David VARELA
Messias BAPTISTA
POR.gif
1:21.09
3
Maxime BEAUMONT
Guillaume BURGER
Francis MOUGET
Guillaume LE FLOCH DECORCHEMONT
FRA.gif
1:21.28
4
Kyrylo CERNOMOROV
Ivan SEMYKIN
Dmytro DANYLENKO
Denys LAKMANOV
UKR.gif
1:21.82
5
Mark DE JONGE
Pierre-Luc POULIN
Nicholas MATVEEV
Simon MCTAVISH
CAN.gif
1:23.19
6
Daulet SULTANBEKOV
Andrey YERGUCHYOV
Ilya GOLENDOV
Ivan LUKYANOV
KAZ.gif
1:23.40
7
Dong ZHANG
Haitao XU
Congkang WANG
Tingkai BU
CHN.gif
1:24.26
8
Juan Ignacio CACERES
Gonzalo CARRERAS
Ezequiel DI GIACOMO
Manuel LASCANO MICAZ
ARG.gif
1:24.78
9
Gwanghee CHO
Minkyu CHOI
Min Jun HWANG
Taehyeon KIM
KOR.gif
1:25.63


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Erik VLCEK
Adam BOTEK
Csaba ZALKA
Samuel BALAZ
SVK.gif
1:19.83
2
Balazs BIRKAS
Bence NADAS
Sandor TOTKA
Istvan KULI
HUN.gif
1:20.33
3
Daniel HAVEL
Jakub SPICAR
Lukas NEPRAS
Jakub ZAVREL
CZE.gif
1:20.35
4
Nicola RIPAMONTI
Mauro PRA FLORIANI
Andrea Domenico DI LIBERTO
Alessandro GNECCHI
ITA.gif
1:20.61
5
Aleksejs RUMJANCEVS
Kaspars TIKLENIEKS
Deniss VOLKOVS
Aldis Arturs VILDE
LAT.gif
1:21.15
6
Marko DRAGOSAVLJEVIC
Vladimir TORUBAROV
Nebojsa GRUJIC
Stefan VEKIC
SRB.gif
1:22.06
7
Erik SANDBACKA
Martin NATHELL
David JOHANSSON
Theodor ORBAN
SWE.gif
1:24.07
8
Vilyam IBRAGIMOV
Shakhriyor MAKHKAMOV
Javokhir NURMATOV
Shokhrukhbek AZAMOV
UZB.gif
1:24.33
Link to post
Share on other sites
Men's C1 200m
Non-Olympic Event

Final B Results
The Athletes will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Timur KHAIDAROV
KAZ.gif
42.08
2
Dmitrii SHAROV
RUS.gif
42.91
3
Kuan-Chieh LAI
TPE.gif
42.99
4
Dan DRAHOKOUPIL
CZE.gif
43.43
5
Michael MUELLER
GER.gif
43.61
6
Taras MAZOVSKYI
UKR.gif
44.06
7
Phanuphong JIRANARONGCHAI
THA.gif
44.81
8
Guillermo QUIRINO
MEX.gif
44.85
9
Vladlen DENISOV
UZB.gif
45.35
Link to post
Share on other sites
Men's K2 200m
Non-Olympic Event

Final B Results
The Teams will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Stelian NAFTANAILA
Trevor THOMSON
GBR.gif
35.29
2
Miles CROSS-WHITER
Alexander LEE
USA.gif
35.49
3
Ali HASSAN
Momen MAHRAN
EGY.gif
36.79
4
Edvards CEIPE
Kritaps LAUBE
LAT.gif
36.85
5
Sunny KUMAR
Atul KUMAR
IND.gif
38.43
6
Adam ARIS
Khairul Naim ZAINAL
MAS.gif
38.92
7
Tohir NURMUHAMMADI
Zohirjon NABIEV
TJK.gif
40.63
8
Hayk TADEVOSYAN
Artur AKISHIN
ARM.gif
41.37
9
Yik San TSOI
Yuen Fung MOK
HKG.gif
41.80
Link to post
Share on other sites
Women's K1 500m
Final C Results
The Athletes will be ranked 19th-27th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Esti VAN TONDER
RSA.gif
1:57.79
2
Catherine MCARTHUR
AUS.gif
1:58.50
3
Hilal AVCI
TUR.gif
1:59.18
4
Carolina GARCIA OTERO
ESP.gif
2:00.11
5
Franziska WIDMER
SUI.gif
2:01.15
6
Madeline SCHMIDT
CAN.gif
2:02.27
7
Inna KLINOVA
KAZ.gif
2:02.52
8
Jennifer EGAN
IRL.gif
2:03.27
9
Tetyana YEDNAK
UKR.gif
2:06.90
Link to post
Share on other sites
Women's K1 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Justyna ISKRZYCKA
POL.gif
1:57.99
2
Ivana MLADKOVA
SVK.gif
1:59.06
3
Pauliina POLET
FIN.gif
1:59.41
4
Anamaria GOVORCINOVIC
CRO.gif
1:59.91
5
Viktoria SCHWARZ
AUT.gif
2:00.07
6
Conny WASSMUTH
GER.gif
2:01.30
7
Aleksandra GRISHINA
BUL.gif
2:01.63
8
Cristina PETRACCA
ITA.gif
2:01.65
9
Xiaomei GAI
CHN.gif
2:02.83
Link to post
Share on other sites
Women's C2 500m
Final B Results
The Teams will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Patricia COCO
Antia JACOME
ESP.gif
2:08.19
2
Chloe BRACEWELL
Katie REID
GBR.gif
2:08.63
3
Julia WALCZAK
Sylwia SZCZERBINSKA
POL.gif
2:09.64
4
Maria OLARASU
Daniela COCIU
MDA.gif
2:09.87
5
Riska ANDRIYANI
Nurmeni NURMENI
INA.gif
2:11.00
6
Eugenie DORANGE
Flore CAUPAIN
FRA.gif
2:11.10
7
Un Ha OH
Su Rim O
PRK.gif
2:12.06
8
Daria KHARCHENKO
Kseniia KURACH
RUS.gif
2:12.12
9
Lydia KEEFE SAMPSON
Nevin HARRISON
USA.gif
2:12.37
Link to post
Share on other sites
Men's K4 500m
Final B Results
The Teams will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lachlan TAME
Matthew GOBLE
Thomas GREEN
Jackson COLLINS
AUS.gif
1:23.43
2
Nicola RIPAMONTI
Mauro PRA FLORIANI
Andrea Domenico DI LIBERTO
Alessandro GNECCHI
ITA.gif
1:23.67
3
Momotaro MATSUSHITA
Hiroki FUJISHIMA
Keiji MIZUMOTO
Yusuke MIYATA
JPN.gif
1:23.88
4
Aurimas LANKAS
Edvinas RAMANAUSKAS
Mindaugas MALDONIS
Simonas MALDONIS
LTU.gif
1:23.93
5
Mark DE JONGE
Pierre-Luc POULIN
Nicholas MATVEEV
Simon MCTAVISH
CAN.gif
1:24.21
6
Aleksejs RUMJANCEVS
Kaspars TIKLENIEKS
Deniss VOLKOVS
Aldis Arturs VILDE
LAT.gif
1:24.39
7
Marko DRAGOSAVLJEVIC
Vladimir TORUBAROV
Nebojsa GRUJIC
Stefan VEKIC
SRB.gif
1:25.67
8
Kyrylo CERNOMOROV
Ivan SEMYKIN
Dmytro DANYLENKO
Denys LAKMANOV
UKR.gif
1:26.16
9
Daulet SULTANBEKOV
Andrey YERGUCHYOV
Ilya GOLENDOV
Ivan LUKYANOV
KAZ.gif
1:27.20
Link to post
Share on other sites
Women's K4 500m
Final B Results
The Teams will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Qing MA
Jieyi HUANG
Yu ZHOU
Dongyin LI
CHN.gif
1:37.98
2
Emma Aastrand JORGENSEN
Julie Froelund FUNCH
Pernille Brandstrup KNUDSEN
Line LANGELUND
DEN.gif
1:38.63
3
Michelle RUSSELL
Courtney STOTT
Lisa BISSONNETTE
Natalie DAVISON
CAN.gif
1:40.29
4
Angela HANNAH
Hannah BROWN
Deborah KERR
Emily LEWIS
GBR.gif
1:40.56
5
Asumi OHMURA
Hideka TATARA
Ayame HARA
Yuka ONO
JPN.gif
1:41.03
6
Isabel CONTRERAS
Sara OUZANDE
Begona LAZKANO
Natalia GARCIA
ESP.gif
1:41.71
7
Anna KOZISKOVA
Eliska BETLACHOVA
Anezka PALOUDOVA
Stepanka SOBISKOVA
CZE.gif
1:43.11
8
Karina ALANIS
Maricela MONTEMAYOR
Brenda GUTIERREZ
Beatriz BRIONES
MEX.gif
1:43.23
9
Nikolina MOLDOVAN
Milica STAROVIC
Kristina BEDEC
Marija DOSTANIC
SRB.gif
1:44.79
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...