website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Sprint Canoeing ICF World Championships 2019



Recommended Posts

Men's C1 500m
Non-Olympic Event

Final A Results

 

GER.gif Sebastian BRENDEL
1:53.59

 

BUL.gif Angel KODINOV
1:54.49

 

MDA.gif Oleg TARNOVSCHI
1:54.94

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Wiktor GLAZUNOW
POL.gif
1:55.28
5
Mikhail KARPOV
RUS.gif
1:55.79
6
Filip DVORAK
CZE.gif
1:56.18
7
Thomas SIMART
FRA.gif
1:56.21
8
David BARREIRO
ESP.gif
1:59.56
9
Kuan-Chieh LAI
TPE.gif
2:00.36
Link to post
Share on other sites
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sindo

    109

Top Posters In This Topic

Men's K2 500m
Non-Olympic Event

Final A Results

 

BLR.gif Belarus
Stanislau DAINEKA
Dzmitry NATYNCHYK

1:33.13

 

ESP.gif Spain
Pelayo ROZA
Pedro VAZQUEZ LLENIN

1:33.48

 

GER.gif Germany
Marcus GROSS
Martin HILLER

1:34.50

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Ervin HOLPERT
Marko NOVAKOVIC
SRB.gif
1:34.52
5
Zsombor NOE
Gabor BOGAR
HUN.gif
1:35.66
6
Alexey DERGUNOV
Yevgeniy ALEXEYEV
KAZ.gif
1:36.80
7
Jan VOREL
Vilem KUKACKA
CZE.gif
1:37.33
8
Matteo TORNEO
Giulio DRESSINO
ITA.gif
1:38.08
9
Pierrick BAYLE
Aurelien LE GALL
FRA.gif
1:40.76
Link to post
Share on other sites
Women's K2 500m
Final A Results

 

BLR.gif Belarus
Maryna LITVINCHUK
Volha KHUDZENKA

1:42.55

 

POL.gif Poland
Karolina NAJA
Anna PULAWSKA

1:43.34

 

SLO.gif Slovenia
Spela PONOMARENKO JANIC
Anja OSTERMAN

1:44.21

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Hermien PETERS
Lize BROEKX
BEL.gif
1:44.49
5
Sarah GUYOT
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:44.90
6
Mariya POVKH
Liudmyla KUKLINOVSKA
UKR.gif
1:45.79
7
Shimeng YU
Nan WANG
CHN.gif
1:46.65
8
Viktoria SCHWARZ
Ana-Roxana LEHACI
AUT.gif
1:47.07
9
Caitlin RYAN
Alicia HOSKIN
NZL.gif
1:47.63
Link to post
Share on other sites
Women's K1 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Milica STAROVIC
SRB.gif
1:56.02
2
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:56.86
3
Emma Aastrand JORGENSEN
DEN.gif
1:56.90
4
Justyna ISKRZYCKA
POL.gif
1:56.93
5
Viktoria SCHWARZ
AUT.gif
1:57.73
6
Anamaria GOVORCINOVIC
CRO.gif
1:58.58
7
Esti VAN TONDER
RSA.gif
1:58.81
8
Catherine MCARTHUR
AUS.gif
1:58.91
9
Hilal AVCI
TUR.gif
2:01.32


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lisa CARRINGTON
NZL.gif
1:54.62
2
Danuta KOZAK
HUN.gif
1:55.56
3
Svetlana CHERNIGOVSKAYA
RUS.gif
1:57.33
4
Ivana MLADKOVA
SVK.gif
1:57.74
5
Aleksandra GRISHINA
BUL.gif
1:58.81
6
Cristina PETRACCA
ITA.gif
1:59.04
7
Carolina GARCIA OTERO
ESP.gif
1:59.06
8
Franziska WIDMER
SUI.gif
1:59.84
9
Inna KLINOVA
KAZ.gif
2:07.49


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Volha KHUDZENKA
BLR.gif
1:54.23
2
Linnea STENSILS
SWE.gif
1:55.26
3
Rebeka SIMON
GBR.gif
1:55.88
4
Pauliina POLET
FIN.gif
1:57.14
5
Xiaomei GAI
CHN.gif
1:58.49
6
Conny WASSMUTH
GER.gif
1:59.14
7
Madeline SCHMIDT
CAN.gif
1:59.96
8
Jennifer EGAN
IRL.gif
2:00.01
9
Tetyana YEDNAK
UKR.gif
2:00.17
Link to post
Share on other sites
Women's C2 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat and the best 8th ranked Team between all Heats will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dilnoza RAKHMATOVA
Nilufar ZOKIROVA
UZB.gif
2:03.93
2
Maria MAILLIARD
Karen ROCO
CHI.gif
2:04.53
3
Teruko KIRIAKE
Manaka KUBOTA
JPN.gif
2:05.04
4
Daria KHARCHENKO
Kseniia KURACH
RUS.gif
2:05.18
5
Maria OLARASU
Daniela COCIU
MDA.gif
2:05.78
6
Julia WALCZAK
Sylwia SZCZERBINSKA
POL.gif
2:06.07
7
Riska ANDRIYANI
Nurmeni NURMENI
INA.gif
2:06.40
8
Un Ha OH
Su Rim O
PRK.gif
2:09.20
9
Ana Leydy DAZA OCHOA
Manuela GOMEZ SANCHEZ
COL.gif
2:14.09


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Volha KLIMAVA
Nadzeya MAKARCHANKA
BLR.gif
2:03.08
2
Liudmyla LUZAN
Anastasiia CHETVERIKOVA
UKR.gif
2:03.99
3
Lisa JAHN
Ophelia PRELLER
GER.gif
2:04.02
4
Patricia COCO
Antia JACOME
ESP.gif
2:04.97
5
Lydia KEEFE SAMPSON
Nevin HARRISON
USA.gif
2:07.03
6
Eugenie DORANGE
Flore CAUPAIN
FRA.gif
2:09.31
7
Chloe BRACEWELL
Katie REID
GBR.gif
2:11.25
8
Jana JEZOVA
Lenka JANDOVA
CZE.gif
2:12.31
9
Thi Phuong TRUONG
Thi Tuyet NGUYEN
VIE.gif
2:20.49
Link to post
Share on other sites
Men's K2 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Josef DOSTAL
Radek SLOUF
CZE.gif
3:16.54
2
Ricardas NEKRIOSIUS
Andrej OLIJNIK
LTU.gif
3:17.26
3
Francisco CUBELOS
Inigo PENA
ESP.gif
3:17.87
4
Daniel DAL BO
Agustin RODRIGUEZ
ARG.gif
3:19.00
5
Martin NATHELL
Albert PETERSSON
SWE.gif
3:20.29
6
Gabor JAKUBIK
Akos GACSAL
SVK.gif
3:23.86
7
Milenko ZORIC
Marko TOMICEVIC
SRB.gif
3:30.80
8
Konstantinos EFTHYMIADIS
Vladyslav DVULYAT
GRE.gif
3:30.93
9
Miika NYKANEN
Jeremy HAKALA
FIN.gif
3:37.16


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Luca BECCARO
Samuele BURGO
ITA.gif
3:16.02
2
Cyrille CARRE
Etienne HUBERT
FRA.gif
3:16.14
3
Zoltan KAMMERER
Peter Istvan GAL
HUN.gif
3:16.95
4
Oleh KUKHARYK
Oleksandr SYROMIATNYKOV
UKR.gif
3:17.05
5
Lars Magne ULLVANG
Eivind VOLD
NOR.gif
3:18.37
6
Kurtis IMRIE
Max BROWN
NZL.gif
3:18.94
7
Pavel MIADZVEDZEU
Mikita BORYKAU
BLR.gif
3:19.17
8
Louis HATTINGH
Jarryd GIBSON
RSA.gif
3:23.93
9
Yung-Chieh LIN
Yong-Bo LIN
TPE.gif
3:28.91


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Max HOFF
Jacob SCHOPF
GER.gif
3:15.11
2
Jordan WOOD
Riley FITZSIMMONS
AUS.gif
3:16.64
3
Roman ANOSHKIN
Vladislav LITOVKA
RUS.gif
3:16.89
4
Rene Holten POULSEN
Morten GRAVERSEN
DEN.gif
3:16.94
5
Artuur PETERS
Bram SIKKENS
BEL.gif
3:19.40
6
Brian MALFESI
Vincent JOURDENAIS
CAN.gif
3:20.83
7
Osbaldo FUENTES
Mauricio FIGUEROA
MEX.gif
3:28.73
8
Linus BOLZERN
Maurus PFALZGRAF
SUI.gif
3:30.37
9
Taishi TANADA
Koyo NIIOKA
JPN.gif
3:31.24
Link to post
Share on other sites
Men's C1 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sebastian BRENDEL
GER.gif
3:55.33
2
Jose Ramon PELIER CORDOVA
CUB.gif
3:56.55
3
Adrien BART
FRA.gif
3:57.49
4
Pavlo ALTUKHOV
UKR.gif
3:57.75
5
Ilia SHTOKALOV
RUS.gif
3:59.26
6
Matej RUSNAK
SVK.gif
4:00.09
7
Mark William OLDERSHAW
CAN.gif
4:02.83
8
Shahriyor DAMINOV
TJK.gif
4:10.78
9
Ian ROSS
USA.gif
4:27.94


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Isaquias QUEIROZ DOS SANTOS
BRA.gif
3:55.73
2
Martin FUKSA
CZE.gif
3:55.81
3
Tomasz KACZOR
POL.gif
3:56.78
4
Tamas KISS
HUN.gif
4:02.43
5
Mohammad Nabi REZAEI
IRI.gif
4:03.23
6
Vadim KOROBOV
LTU.gif
4:04.68
7
Roberts LAGZDINS
LAT.gif
4:08.24
8
Taeeun KIM
KOR.gif
4:29.94
9
Oleg TARNOVSCHI
MDA.gif
4:59.97


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pengfei ZHENG
CHN.gif
3:58.63
2
Maksim PIATROU
BLR.gif
3:59.04
3
Carlo TACCHINI
ITA.gif
4:01.19
4
Leonid-Valentin CARP
ROU.gif
4:04.13
5
Gonzalo MARTIN FIJO
ESP.gif
4:05.17
6
Manfred PALLINGER
AUT.gif
4:08.86
7
Vadim MENKOV
UZB.gif
4:15.05
8
Angel KODINOV
BUL.gif
4:22.46
9
Joosep KARLSON
EST.gif
4:23.09
Link to post
Share on other sites
Men's C1 200m
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Henrikas ZUSTAUTAS
LTU.gif
38.49
2
Zaza NADIRADZE
GEO.gif
38.91
3
Tomasz BARNIAK
POL.gif
40.35
4
Taras MAZOVSKYI
UKR.gif
40.82
5
Michael MUELLER
GER.gif
40.83
6
Guillermo QUIRINO
MEX.gif
41.80
7
Joaquim LOBO
MOZ.gif
41.92
8
Deniss TIHHOMIROV
EST.gif
43.87
9
Nadir BOUKHARI-SARDI
ALG.gif
47.69


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jonatan HAJDU
HUN.gif
39.97
2
Alfonso BENAVIDES
ESP.gif
40.21
3
Nicolae CRACIUN
ITA.gif
40.24
4
Timur KHAIDAROV
KAZ.gif
40.50
5
Kuan-Chieh LAI
TPE.gif
40.94
6
Dan DRAHOKOUPIL
CZE.gif
41.82
7
Chun Leng TAN
SGP.gif
43.31
8
Sunil Singh SALAM
IND.gif
43.69
9
Manuel ANTONIO
ANG.gif
47.97


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Artsem KOZYR
BLR.gif
39.19
2
Helder SILVA
POR.gif
39.76
3
Adel MOJALLALIMOGHADAM
IRI.gif
40.36
4
Dmitrii SHAROV
RUS.gif
40.58
5
Phanuphong JIRANARONGCHAI
THA.gif
41.85
6
Vladlen DENISOV
UZB.gif
41.97
7
Ghailene KHATTALI
TUN.gif
43.32
8
Manfred PALLINGER
AUT.gif
43.65
  Roque FERNANDES DOS RAMOS
STP.gif
DSQ
Link to post
Share on other sites
Women's C2 200m
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Liudmyla LUZAN
Anastasiia CHETVERIKOVA
UKR.gif
45.28
2
Ana Leydy DAZA OCHOA
Manuela GOMEZ SANCHEZ
COL.gif
46.05
3
Dayumin DAYUMIN
Nurmeni NURMENI
INA.gif
46.33
4
Julia WALCZAK
Sylwia SZCZERBINSKA
POL.gif
46.55
5
Ye Song JONG
Un Yong CHA
PRK.gif
47.17
6
Combe SECK
Oulimata Ba FALL
SEN.gif
51.19
7
Ann Marie ARMSTRONG
Lia GAETANO
USA.gif
52.34
8
Aarti NATH
Neetu VERMA
IND.gif
53.96
Link to post
Share on other sites
Men's K2 200m
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat and the best 8th ranked Team between all Heats will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Aurelien LE GALL
Franck LE MOEL
FRA.gif
32.83
2
Aleksandr SENKEVYCH
Dmytro KOSTYSHEN
UKR.gif
33.30
3
Filip SVAB
Ondrej BISICKY
CZE.gif
33.40
4
Stelian NAFTANAILA
Trevor THOMSON
GBR.gif
33.73
5
Miles CROSS-WHITER
Alexander LEE
USA.gif
34.75
6
Ali HASSAN
Momen MAHRAN
EGY.gif
36.30
7
Yik San TSOI
Yuen Fung MOK
HKG.gif
42.06
  Oussama DJABALI
Ayoub HAIDRA
ALG.gif
DNS


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Juan ORIYES
Daniel ABAD
ESP.gif
32.89
2
Kostja STROINSKI
Timo HASELEU
GER.gif
32.91
3
Sebastian DELGADO
Matias OTERO
URU.gif
35.01
4
Edvards CEIPE
Kritaps LAUBE
LAT.gif
35.41
5
Adam ARIS
Khairul Naim ZAINAL
MAS.gif
37.43
6
Sunny KUMAR
Atul KUMAR
IND.gif
37.44
7
Tohir NURMUHAMMADI
Zohirjon NABIEV
TJK.gif
39.14
8
Hayk TADEVOSYAN
Artur AKISHIN
ARM.gif
39.72
9
Brilend CHUTRA
Idealj LESHI
MKD.gif
42.91
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...