website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Sprint Canoeing ICF World Championships 2019



Recommended Posts

Men's C2 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Peter KRETSCHMER
Yul OELTZE
GER.gif
3:28.17
2
Ilya PERVUKHIN
Kirill SHAMSHURIN
RUS.gif
3:28.60
3
Martin FUKSA
Petr FUKSA
CZE.gif
3:29.04
4
Daniele SANTINI
Luca INCOLLINGO
ITA.gif
3:29.84
5
Takanori TOME
Kaiki OSHIRO
JPN.gif
3:32.20
6
Rigoberto CAMILO
Guillermo QUIRINO
MEX.gif
3:45.79
7
Ryan GRADY
Jonathan GRADY
USA.gif
3:53.65
8
Oleg TARNOVSCHI
Oleg NUTA
MDA.gif
4:09.05
  Henrikas ZUSTAUTAS
Ilja DAVIDOVSKIJ
LTU.gif
DSQ


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Erlon DE SOUZA SILVA
Isaquias QUEIROZ DOS SANTOS
BRA.gif
3:27.34
2
Serguey TORRES MADRIGAL
Fernando Dayan JORGE ENRIQUEZ
CUB.gif
3:28.70
3
Eduard SHEMETYLO
Yurii VANDIUK
UKR.gif
3:30.53
4
Adrien BART
Loic LEONARD
FRA.gif
3:31.00
5
Robert MIKE
Balazs KISS
HUN.gif
3:33.09
6
Aivis TINTS
Gatis PRANKS
LAT.gif
3:33.80
7
Sergey YEMELYANOV
Timofey YEMELYANOV
KAZ.gif
3:34.04
8
Bruno AFONSO
Marco APURA
POR.gif
4:09.62
9
Seonhong HWANG
Yiyeol KIM
KOR.gif
4:09.72


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hao LIU
Hao WANG
CHN.gif
3:24.08
2
Michal KUDLA
Mateusz KAMINSKI
POL.gif
3:25.95
3
Victor MIHALACHI
Catalin CHIRILA
ROU.gif
3:26.63
4
Roland VARGA
Connor FITZPATRICK
CAN.gif
3:28.74
5
Adrian SIEIRO
Sergio VALLEJO
ESP.gif
3:31.50
6
Gerasim KOCHNEV
Bekzodbek UMARALIEV
UZB.gif
3:34.31
7
Gaurav TOMAR
Sunil Singh SALAM
IND.gif
3:46.34
8
Yutthana PORANANON
Pitpiboon MAHAWATTANANGKUL
THA.gif
3:58.72
  Andrei BAHDANOVICH
Vitali ASETSKI
BLR.gif
DNF
Link to post
Share on other sites
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sindo

    109

Top Posters In This Topic

Women's K1 1000m
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Eva BARRIOS
ESP.gif
3:56.47
2
Alina NEUMIARZHYTSKAYA
BLR.gif
3:57.30
3
Bolette Nyvang IVERSEN
DEN.gif
3:58.83
4
Maria VIRIK
NOR.gif
3:59.15
5
Anna Maria ZAGORSKA
SWE.gif
4:00.36
6
Shinyoung JO
KOR.gif
4:06.58
7
Irina PODOINIKOVA
KAZ.gif
4:07.45
8
Jitta LAAN VAN DER
NED.gif
4:12.99
9
Jia Ning Deborah SAW
SGP.gif
4:16.53
Link to post
Share on other sites
Men's K1 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Josef DOSTAL
CZE.gif
3:25.45
2
Peter GELLE
SVK.gif
3:25.67
3
Etienne HUBERT
FRA.gif
3:26.61
4
Jean VAN DER WESTHUYZEN
AUS.gif
3:27.63
5
Thomas LUSTY
GBR.gif
3:29.78
6
Bojan ZDELAR
SRB.gif
3:31.65
7
Chi WANG
CHN.gif
3:37.65
8
Ilya PODPOLNYY
ISR.gif
3:46.39
9
Rene Holten POULSEN
DEN.gif
3:48.16


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fernando PIMENTA
POR.gif
3:25.03
2
Balint KOPASZ
HUN.gif
3:25.09
3
Maxim SPESIVTSEV
RUS.gif
3:27.83
4
Rafal ROSOLSKI
POL.gif
3:28.32
5
Joakim LINDBERG
SWE.gif
3:29.10
6
Jost ZAKRAJSEK
SLO.gif
3:30.29
7
Andrea SCHERA
ITA.gif
3:30.46
8
Tamas GECSO
GER.gif
3:31.32
9
Quaid THOMPSON
NZL.gif
3:31.49


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Aleh YURENIA
BLR.gif
3:26.50
2
Agustin VERNICE
ARG.gif
3:27.01
3
Roi RODRIGUEZ
ESP.gif
3:27.34
4
Artuur PETERS
BEL.gif
3:27.47
5
Lars Magne ULLVANG
NOR.gif
3:28.07
6
Barry WATKINS
IRL.gif
3:30.89
7
Miroslav KIRCHEV
BUL.gif
3:31.29
8
Antun NOVAKOVIC
CRO.gif
3:31.91
9
Mohamed Ali MRABET
TUN.gif
3:33.29
Link to post
Share on other sites
Women's K1 200m
Final C Results
The Athletes will be ranked 19th-27th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marharyta MAKHNEVA
BLR.gif
41.95
2
Esti VAN TONDER
RSA.gif
42.76
3
Lasma LIEPA
TUR.gif
42.83
4
Gukjoo KIM
KOR.gif
43.40
5
Sabrina Ines AMEGHINO
ARG.gif
43.43
6
Jennifer EGAN
IRL.gif
43.49
7
Franziska WIDMER
SUI.gif
43.94
8
Maria Lorena MANOLICA
AZE.gif
44.32
9
Iuliana TARAN
ROU.gif
44.35
Link to post
Share on other sites
Women's K1 200m
Final B Results
The Athletes will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Linnea STENSILS
SWE.gif
41.08
2
Mengdie YIN
CHN.gif
41.09
3
Jessica WALKER
GBR.gif
41.10
4
Natalia PODOLSKAIA
RUS.gif
41.32
5
Alyce BURNETT
AUS.gif
41.96
6
Ivana MLADKOVA
SVK.gif
42.06
7
Michelle RUSSELL
CAN.gif
42.20
8
Sarah GUYOT
FRA.gif
42.63
9
Francesca GENZO
ITA.gif
42.91
Link to post
Share on other sites
Men's K1 200m
Final C Results
The Athletes will be ranked 19th-27th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Roberts AKMENS
LAT.gif
36.05
2
Sergei TOKARNITSKYI
KAZ.gif
36.21
3
Chrisjan COETZEE
RSA.gif
36.30
4
Kaspar SULA
EST.gif
36.42
5
Filip SVAB
CZE.gif
36.43
6
Ruben REZOLA VOISARD
ARG.gif
36.57
7
Praison BUASAMRONG
THA.gif
36.76
8
Marko LIPOVAC
CRO.gif
36.90
9
Ioannis ODYSSEOS
CYP.gif
37.15
Link to post
Share on other sites
Men's K1 200m
Final B Results
The Athletes will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dmytro DANYLENKO
UKR.gif
35.45
2
Kolos CSIZMADIA
HUN.gif
35.69
3
Pawel KACZMAREK
POL.gif
35.89
4
Badri KAVELASHVILI
GEO.gif
35.97
5
Vid DEBELJAK
SLO.gif
36.10
6
Gwanghee CHO
KOR.gif
36.14
7
Timo HASELEU
GER.gif
36.17
8
Alex SCOTT
CAN.gif
36.20
9
Kristian DUSHEV
BUL.gif
36.37
Link to post
Share on other sites
Women's C1 200m
Final B Results
The Athletes will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Bianka NAGY
HUN.gif
48.48
2
Katie REID
GBR.gif
48.74
3
Vald. CONCEICAO DO NASCIMENTO
BRA.gif
48.79
4
Gabriela LADICOVA
SVK.gif
48.81
5
Maria CORBERA
ESP.gif
49.09
6
Mariami KERDIKASHVILI
GEO.gif
49.20
7
Jana JEZOVA
CZE.gif
49.69
8
Teruko KIRIAKE
JPN.gif
49.82
9
Riska ANDRIYANI
INA.gif
50.30
Link to post
Share on other sites
Men's C1 500m
Non-Olympic Event

Final B Results
The Athletes will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Nicolae CRACIUN
ITA.gif
1:53.17
2
Pavlo ALTUKHOV
UKR.gif
1:53.41
3
Jiabin XU
CHN.gif
1:55.36
4
Matej RUSNAK
SVK.gif
1:55.72
5
Andras BODONYI
HUN.gif
1:56.30
6
Joosep KARLSON
EST.gif
1:57.28
7
Stefan-Andrei STRAT
ROU.gif
1:57.88
8
Gaurav TOMAR
IND.gif
1:58.17
9
Ian ROSS
USA.gif
2:00.59
Link to post
Share on other sites
Men's K2 500m
Non-Olympic Event

Final B Results
The Teams will be ranked 10th-18th

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Miles CROSS-WHITER
Alexander LEE
USA.gif
1:34.92
2
Dmytro BESPALKO
Vitalii BREZITSKYI
UKR.gif
1:35.29
3
Taishi TANADA
Koyo NIIOKA
JPN.gif
1:35.67
4
Roberts PUMPA
Martins VEISPALS
LAT.gif
1:36.59
5
Sebastian DELGADO
Matias OTERO
URU.gif
1:38.12
6
Linus BOLZERN
Maurus PFALZGRAF
SUI.gif
1:38.79
7
Gihong GWON
Gilnam AN
KOR.gif
1:38.91
8
Sharma AJATSATRU
Jetli Singh NINGTHOUJAM
IND.gif
1:47.07
  Abdusattor GAFUROV
Saidilhomkhon NAZIROV
TJK.gif
DSQ
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...