website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Sprint Canoeing ICF World Championships 2019



Recommended Posts

Women's K2 500m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Teams from each Heat and the 3 best 7th ranked Teams between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sarah GUYOT
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:41.09
2
Laia PELACHS
Aida Caterina BAUZA VICENS
ESP.gif
1:42.72
3
Mariya POVKH
Liudmyla KUKLINOVSKA
UKR.gif
1:43.06
4
Bridgitte HARTLEY
Donna HUTTON
RSA.gif
1:43.69
5
Kaitlyn MCELROY
Samantha BARLOW
USA.gif
1:48.13
6
Laura SKUKAUSKA
Katrina SMILTNIECE
LAT.gif
1:51.00
  Danuta KOZAK
Anna KARASZ
HUN.gif
DSQ
  Afef BEN ISMAIL
Khaoula SASSI
TUN.gif
DNS


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maryna LITVINCHUK
Volha KHUDZENKA
BLR.gif
1:37.88
2
Karolina NAJA
Anna PULAWSKA
POL.gif
1:40.97
3
Viktoria SCHWARZ
Ana-Roxana LEHACI
AUT.gif
1:43.20
4
Florida CIUTA
Roxana-Petronela CIUR
ROU.gif
1:43.39
5
Halin LEE
Sun Ja LEE
KOR.gif
1:45.32
6
Ju-Chuan CHOU
Hui-Chi LIU
TPE.gif
1:49.23
7
Catherine MCARTHUR
Brianna MASSIE
AUS.gif
2:22.51


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Anastasia PANCHENKO
Kira STEPANOVA
RUS.gif
1:40.84
2
Steffi KRIEGERSTEIN
Jasmin FRITZ
GER.gif
1:41.77
3
Caitlin RYAN
Alicia HOSKIN
NZL.gif
1:42.40
4
Moa WIKBERG
Melina ANDERSSON
SWE.gif
1:42.63
5
Pauliina POLET
Netta MALINEN
FIN.gif
1:43.00
6
Ekaterina SHUBINA
Yuliya BORZOVA
UZB.gif
1:44.97
7
Aleksandra GRISHINA
Daniela NEDEVA
BUL.gif
1:45.52
8
Arezou HAKIMIMOGHADDAM
Hediye KAZEMI
IRI.gif
1:48.00


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hermien PETERS
Lize BROEKX
BEL.gif
1:39.54
2
Shimeng YU
Nan WANG
CHN.gif
1:40.58
3
Spela PONOMARENKO JANIC
Anja OSTERMAN
SLO.gif
1:41.07
4
Courtney STOTT
Natalie DAVISON
CAN.gif
1:42.96
5
Jiemei Sarah CHEN
Jiexian Stephenie CHEN
SGP.gif
1:48.13
6
Sofia CAMPANA
Susanna CICALI
ITA.gif
1:50.10
7
Amira KHERIS
Anfel ARABI
ALG.gif
2:01.82
Link to post
Share on other sites
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sindo

    109

Top Posters In This Topic

Men's C2 500m
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sergiu CRACIUN
Nicolae CRACIUN
ITA.gif
1:40.72
2
Alfonso BENAVIDES
Antoni SEGURA
ESP.gif
1:40.97
3
Filip DVORAK
Tomas JANDA
CZE.gif
1:41.62
4
Evgeniy TENGEL
Maksim KRYSKO
BLR.gif
1:41.99
5
Eduard SHEMETYLO
Yurii VANDIUK
UKR.gif
1:42.20
6
Constantin DIBA
Gheorghe-Alexandru STOIAN
ROU.gif
1:42.40
7
Yutthana PORANANON
Pitpiboon MAHAWATTANANGKUL
THA.gif
1:47.08
8
Gaurav TOMAR
Sunil Singh SALAM
IND.gif
1:50.58
9
Seonhong HWANG
Yiyeol KIM
KOR.gif
1:58.76
Link to post
Share on other sites
Women's C1 500m
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat and the best 8th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Kseniia KURACH
RUS.gif
2:08.65
2
Gulbakhor FAYZIEVA
UZB.gif
2:09.29
3
Giada BRAGATO
HUN.gif
2:09.91
4
Afton FITZHENRY
GBR.gif
2:10.40
5
Thi Phuong TRUONG
VIE.gif
2:10.46
6
Johanna HANDRICK
GER.gif
2:15.21
7
Julia ESPINOSA MURILLO
ESP.gif
2:20.91
8
Yuen Shan CHUI
HKG.gif
2:28.07


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Stefanica URSU
ROU.gif
2:09.85
2
Magda STANNY
POL.gif
2:10.85
3
Vanesa TOT
CRO.gif
2:11.01
4
Gabriela LADICOVA
SVK.gif
2:11.68
5
Julija GUTOVA
LAT.gif
2:16.15
6
Lia GAETANO
USA.gif
2:21.26
7
Namita CHANDEL
IND.gif
2:26.45
  Dayumin DAYUMIN
INA.gif
DSQ
  Orasa THIANGKATHOK
THA.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's K1 500m
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Bence DOMBVARI
HUN.gif
1:36.41
2
Tom LIEBSCHER
GER.gif
1:36.65
3
Oleh KUKHARYK
UKR.gif
1:36.86
4
Antun NOVAKOVIC
CRO.gif
1:39.47
5
Yung-Chieh LIN
TPE.gif
1:40.17
6
Ilya PODPOLNYY
ISR.gif
1:40.46
7
Ivan LUKYANOV
KAZ.gif
1:40.63
8
Matteo TORNEO
ITA.gif
1:40.94
9
Bram BRANDJES
NED.gif
1:41.41


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pelayo ROZA
ESP.gif
1:37.87
1
Maxim SPESIVTSEV
RUS.gif
1:37.87
3
Ervin HOLPERT
SRB.gif
1:38.29
4
Franck LE MOEL
FRA.gif
1:39.83
5
Chi WANG
CHN.gif
1:40.10
6
Kritaps LAUBE
LAT.gif
1:42.19
7
Brandon Wei Cheng OOI
SGP.gif
1:42.40
8
Omar DE ANDRES
ARG.gif
1:44.33
9
David JOHANSSON
SWE.gif
1:57.68


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thomas GREEN
AUS.gif
1:35.86
2
Mikita BORYKAU
BLR.gif
1:36.04
3
Przemyslaw KORSAK
POL.gif
1:37.83
4
Jan STERBA
CZE.gif
1:39.02
5
Daniel JOHNSON
GBR.gif
1:39.08
6
Barry WATKINS
IRL.gif
1:40.38
7
Amin BOUDAGHI
IRI.gif
1:43.94
8
Jesse LISHCHUK
USA.gif
1:43.98
9
Ioannis ODYSSEOS
CYP.gif
1:45.02
Link to post
Share on other sites
Women's K2 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th and 6th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maryna LITVINCHUK
Volha KHUDZENKA
BLR.gif
1:36.78
2
Hermien PETERS
Lize BROEKX
BEL.gif
1:38.31
3
Caitlin RYAN
Alicia HOSKIN
NZL.gif
1:38.93
4
Laia PELACHS
Aida Caterina BAUZA VICENS
ESP.gif
1:41.02
5
Moa WIKBERG
Melina ANDERSSON
SWE.gif
1:41.51
6
Aleksandra GRISHINA
Daniela NEDEVA
BUL.gif
1:46.15
7
Jiemei Sarah CHEN
Jiexian Stephenie CHEN
SGP.gif
1:48.90
8
Ju-Chuan CHOU
Hui-Chi LIU
TPE.gif
1:49.59
9
Laura SKUKAUSKA
Katrina SMILTNIECE
LAT.gif
1:49.89


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shimeng YU
Nan WANG
CHN.gif
1:39.56
2
Mariya POVKH
Liudmyla KUKLINOVSKA
UKR.gif
1:39.76
3
Viktoria SCHWARZ
Ana-Roxana LEHACI
AUT.gif
1:40.58
4
Anastasia PANCHENKO
Kira STEPANOVA
RUS.gif
1:40.85
5
Courtney STOTT
Natalie DAVISON
CAN.gif
1:42.09
6
Florida CIUTA
Roxana-Petronela CIUR
ROU.gif
1:43.53
7
Ekaterina SHUBINA
Yuliya BORZOVA
UZB.gif
1:44.98
8
Kaitlyn MCELROY
Samantha BARLOW
USA.gif
1:48.00
9
Amira KHERIS
Anfel ARABI
ALG.gif
2:02.24


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Spela PONOMARENKO JANIC
Anja OSTERMAN
SLO.gif
1:37.79
2
Karolina NAJA
Anna PULAWSKA
POL.gif
1:38.02
3
Sarah GUYOT
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:38.77
4
Steffi KRIEGERSTEIN
Jasmin FRITZ
GER.gif
1:39.89
5
Pauliina POLET
Netta MALINEN
FIN.gif
1:42.04
6
Sofia CAMPANA
Susanna CICALI
ITA.gif
1:42.59
7
Bridgitte HARTLEY
Donna HUTTON
RSA.gif
1:43.16
8
Catherine MCARTHUR
Brianna MASSIE
AUS.gif
1:43.17
9
Halin LEE
Sun Ja LEE
KOR.gif
1:48.45
Link to post
Share on other sites
Men's C4 500m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat will qualify for the Final, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat and the best 8th ranked Team between all Heats will qualify for the Semifinal

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marcin GRZYBOWSKI
Aleksander KITEWSKI
Tomasz BARNIAK
Wiktor GLAZUNOW
POL.gif
1:31.23
2
David KORISANSZKY
Robert MIKE
Tamas BAKO
Matyas SAFRAN
HUN.gif
1:34.16
3
Leonid-Valentin CARP
Constantin DIBA
Gheorghe-Alexandru STOIAN
Stefan-Andrei STRAT
ROU.gif
1:34.96
4
David FERNANDEZ MARQUES
Mohssine MOUTAHIR
Ignacio CALVO MOYA
Pablo MARTINEZ ESTEVEZ
ESP.gif
1:36.60
5
Raju RAWAT
Sunil Singh SALAM
Vivek KUMAR
Shourabh SHOURABH
IND.gif
1:48.43


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ivan SHTYL
Pavel PETROV
Viktor MELANTEV
Mikhail PAVLOV
RUS.gif
1:30.54
2
Eduard SHEMETYLO
Yurii VANDIUK
Oleh BOROVYK
Volodymyr TROTSIUK
UKR.gif
1:31.56
3
Andrei BAHDANOVICH
Evgeniy TENGEL
Maksim KRYSKO
Vitali ASETSKI
BLR.gif
1:33.71
4
Jan VANDREY
Conrad-Robin SCHEIBNER
Tim HECKER
Moritz ADAM
GER.gif
1:35.46
5
Krystof HAJEK
Daniel KORINEK
Ivan PROCHAZKA
Antonin HRABAL
CZE.gif
1:37.45
Link to post
Share on other sites
Women's C2 500m
Heats Results
The 1st Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mengya SUN
Shixiao XU
CHN.gif
1:52.36
2
Liudmyla LUZAN
Anastasiia CHETVERIKOVA
UKR.gif
1:57.57
3
Maria MAILLIARD
Karen ROCO
CHI.gif
1:59.72
4
Volha KLIMAVA
Nadzeya MAKARCHANKA
BLR.gif
1:59.73
5
Riska ANDRIYANI
Nurmeni NURMENI
INA.gif
2:00.26
6
Maria OLARASU
Daniela COCIU
MDA.gif
2:00.79
7
Lydia KEEFE SAMPSON
Nevin HARRISON
USA.gif
2:00.81
8
Bernadette WALLACE
Josephine BULMER
AUS.gif
2:01.73


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mayvihanet BORGES SAMON
Katherin NUEVO SEGURA
CUB.gif
1:57.43
2
Lisa JAHN
Ophelia PRELLER
GER.gif
1:58.32
3
Teruko KIRIAKE
Manaka KUBOTA
JPN.gif
1:59.92
4
Julia WALCZAK
Sylwia SZCZERBINSKA
POL.gif
2:02.36
5
Eugenie DORANGE
Flore CAUPAIN
FRA.gif
2:02.70
6
Un Ha OH
Su Rim O
PRK.gif
2:03.15
7
Jana JEZOVA
Lenka JANDOVA
CZE.gif
2:04.99
8
Combe SECK
Oulimata Ba FALL
SEN.gif
2:20.35


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Kincso TAKACS
Virag BALLA
HUN.gif
1:55.41
2
Dilnoza RAKHMATOVA
Nilufar ZOKIROVA
UZB.gif
1:57.12
3
Patricia COCO
Antia JACOME
ESP.gif
1:58.66
4
Daria KHARCHENKO
Kseniia KURACH
RUS.gif
1:59.96
5
Chloe BRACEWELL
Katie REID
GBR.gif
2:00.42
6
Thi Phuong TRUONG
Thi Tuyet NGUYEN
VIE.gif
2:04.01
7
Ana Leydy DAZA OCHOA
Manuela GOMEZ SANCHEZ
COL.gif
2:04.66
8
Bashishth ANJALI
Anusha PRASAD
IND.gif
2:09.93
Link to post
Share on other sites
Men's K4 500m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Teams from each Heat and the 3 best 7th ranked Teams between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tom LIEBSCHER
Ronald RAUHE
Max RENDSCHMIDT
Max LEMKE
GER.gif
1:18.60
2
Daniel HAVEL
Jakub SPICAR
Lukas NEPRAS
Jakub ZAVREL
CZE.gif
1:19.26
3
Dong ZHANG
Haitao XU
Congkang WANG
Tingkai BU
CHN.gif
1:19.73
4
Mark DE JONGE
Pierre-Luc POULIN
Nicholas MATVEEV
Simon MCTAVISH
CAN.gif
1:19.84
5
Rafal ROSOLSKI
Martin BRZEZINSKI
Bartosz STABNO
Przemyslaw KORSAK
POL.gif
1:20.67
6
Erik SANDBACKA
Martin NATHELL
David JOHANSSON
Theodor ORBAN
SWE.gif
1:22.29
7
Gwanghee CHO
Minkyu CHOI
Min Jun HWANG
Taehyeon KIM
KOR.gif
1:22.46
8
Michael ARTHUR
David RODRIGUES
Nicholas WEEKS
David GERBER
RSA.gif
1:24.52
9
Edgar TUTYAN
Vladimir ALAVERDYAN
Hayk TADEVOSYAN
Artur AKISHIN
ARM.gif
1:34.20


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maxime BEAUMONT
Guillaume BURGER
Francis MOUGET
Guillaume LE FLOCH DECORCHEMONT
FRA.gif
1:19.07
2
Lachlan TAME
Matthew GOBLE
Thomas GREEN
Jackson COLLINS
AUS.gif
1:19.90
3
Marko DRAGOSAVLJEVIC
Vladimir TORUBAROV
Nebojsa GRUJIC
Stefan VEKIC
SRB.gif
1:20.01
4
Nicola RIPAMONTI
Mauro PRA FLORIANI
Andrea Domenico DI LIBERTO
Alessandro GNECCHI
ITA.gif
1:20.50
5
Juan Ignacio CACERES
Gonzalo CARRERAS
Ezequiel DI GIACOMO
Manuel LASCANO MICAZ
ARG.gif
1:21.30
6
Lars HJEMDAL
Hakeem TELAND
Vemund Naess JENSEN
Gunnar Nydal EIDE
NOR.gif
1:22.01
7
Mathew BOWLEY
Matthew ROBINSON
Lewis FLETCHER
Ieuan JAMES
GBR.gif
1:23.22
8
Hristo REKOV
Radoslav STEFANOV
Denislav TSVETANOV
Todor KOLEVSKI
BUL.gif
1:23.47
9
Sunny KUMAR
Atul KUMAR
Sharma AJATSATRU
Jetli Singh NINGTHOUJAM
IND.gif
1:32.72


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Erik VLCEK
Adam BOTEK
Csaba ZALKA
Samuel BALAZ
SVK.gif
1:18.63
2
Aliaksei MISIUCHENKA
Stanislau DAINEKA
Uladzislau LITVINAU
Dzmitry NATYNCHYK
BLR.gif
1:19.22
3
Kyrylo CERNOMOROV
Ivan SEMYKIN
Dmytro DANYLENKO
Denys LAKMANOV
UKR.gif
1:19.65
4
Emanuel SILVA
Joao RIBEIRO
David VARELA
Messias BAPTISTA
POR.gif
1:19.76
5
Aurimas LANKAS
Edvinas RAMANAUSKAS
Mindaugas MALDONIS
Simonas MALDONIS
LTU.gif
1:20.11
6
Aleksejs RUMJANCEVS
Kaspars TIKLENIEKS
Deniss VOLKOVS
Aldis Arturs VILDE
LAT.gif
1:21.05
7
Miika NYKANEN
Jeremy HAKALA
Joona MANTYNEN
Otto SIVULA
FIN.gif
1:22.97
8
Yavuz Selim BALCI
Mustafa OZMEN
Fahri AYVAZ
Serkan KAKKAC
TUR.gif
1:23.48
9
Nathaniel ERREZ
Timothy BURDIAK
Nathan HUMBERSTON
Thom CROCKETT
USA.gif
1:26.28


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Balazs BIRKAS
Bence NADAS
Sandor TOTKA
Istvan KULI
HUN.gif
1:18.01
2
Saul CRAVIOTTO
Carlos AREVALO
Rodrigo GERMADE
Marcus WALZ
ESP.gif
1:18.10
3
Momotaro MATSUSHITA
Hiroki FUJISHIMA
Keiji MIZUMOTO
Yusuke MIYATA
JPN.gif
1:19.10
4
Aleksandr SERGEEV
Oleg GUSEV
Vitaly ERSHOV
Artem KUZAKHMETOV
RUS.gif
1:19.17
5
Vilyam IBRAGIMOV
Shakhriyor MAKHKAMOV
Javokhir NURMATOV
Shokhrukhbek AZAMOV
UZB.gif
1:21.16
6
Daulet SULTANBEKOV
Andrey YERGUCHYOV
Ilya GOLENDOV
Ivan LUKYANOV
KAZ.gif
1:21.37
7
Florin VLASE
Aurelian-Madalin CIOCAN
George SANDULESCU
Constantin MIRONESCU
ROU.gif
1:21.59
8
Ahmadreza TALEBIAN
Ali AGHAMIRZAEIJENAGHRAD
Peyman GHAVIDEL SIAH SOFIANI
Omid AHMADI
IRI.gif
1:24.69
9
Abdusattor GAFUROV
Saidilhomkhon NAZIROV
Tohir NURMUHAMMADI
Zohirjon NABIEV
TJK.gif
1:32.43
Link to post
Share on other sites
Women's K4 500m
Heats Results
The 1st Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maryna LITVINCHUK
Volha KHUDZENKA
Nadzeya PAPOK
Marharyta MAKHNEVA
BLR.gif
1:28.58
2
Karolina NAJA
Anna PULAWSKA
Katarzyna KOLODZIEJCZYK
Helena WISNIEWSKA
POL.gif
1:30.97
3
Michelle RUSSELL
Courtney STOTT
Lisa BISSONNETTE
Natalie DAVISON
CAN.gif
1:32.52
4
Emma Aastrand JORGENSEN
Julie Froelund FUNCH
Pernille Brandstrup KNUDSEN
Line LANGELUND
DEN.gif
1:32.75
5
Karina ALANIS
Maricela MONTEMAYOR
Brenda GUTIERREZ
Beatriz BRIONES
MEX.gif
1:32.84
6
Teresa PORTELA
Joana VASCONCELOS
Francisca LAIA
Francisca CARVALHO
POR.gif
1:34.49
7
Asumi OHMURA
Hideka TATARA
Ayame HARA
Yuka ONO
JPN.gif
1:34.85
8
Sabrina Ines AMEGHINO
Maria Magdalena GARRO
Brenda ROJAS
Micaela MASLEIN
ARG.gif
1:35.07
9
Kaitlyn MCELROY
Samantha BARLOW
Renae JACKSON
Alina URS
USA.gif
1:40.74


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dora BODONYI
Erika MEDVECZKY
Tamara CSIPES
Alida Dora GAZSO
HUN.gif
1:29.06
2
Tina DIETZE
Franziska JOHN
Sabrina HERING-PRADLER
Caroline ARFT
GER.gif
1:31.23
3
Alyce BURNETT
Jo BRIGDEN-JONES
Jaime ROBERTS
Alyssa BULL
AUS.gif
1:31.75
4
Inna HRYSHCHUN
Mariia KICHASOVA-SKORYK
Mariya POVKH
Anastasiia TODOROVA
UKR.gif
1:32.62
5
Angela HANNAH
Hannah BROWN
Deborah KERR
Emily LEWIS
GBR.gif
1:33.69
6
Nikolina MOLDOVAN
Milica STAROVIC
Kristina BEDEC
Marija DOSTANIC
SRB.gif
1:34.59
7
Anna KOZISKOVA
Eliska BETLACHOVA
Anezka PALOUDOVA
Stepanka SOBISKOVA
CZE.gif
1:35.75
8
Ju-Chuan CHOU
Hui-Chi LIU
An-Chi TSAI
Hsin-Shuang CHEN
TPE.gif
1:42.19


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lisa CARRINGTON
Aimee FISHER
Caitlin RYAN
Kayla IMRIE
NZL.gif
1:29.00
2
Sarah GUYOT
Lea JAMELOT
Sarah TROEL
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:31.62
3
Qing MA
Jieyi HUANG
Yu ZHOU
Dongyin LI
CHN.gif
1:32.14
4
Anastasia PANCHENKO
Kira STEPANOVA
Kristina KOVNIR
Anastasiia DOLGOVA
RUS.gif
1:33.38
5
Florida CIUTA
Malina TRIFESCU
Georgiana-Marinel. MANOFU-VUCEA
Roxana-Petronela CIUR
ROU.gif
1:34.93
6
Isabel CONTRERAS
Sara OUZANDE
Begona LAZKANO
Natalia GARCIA
ESP.gif
1:35.06
7
Moa WIKBERG
Karin JOHANSSON
Melina ANDERSSON
Julia LAGERSTAM
SWE.gif
1:35.36
8
Kristiane SPIKKELAND
Anna SLETSJOEE
Kristine AMUNDSEN
Maria VIRIK
NOR.gif
1:37.50
Link to post
Share on other sites
Women's K1 500m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the 2 best 6th ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lisa CARRINGTON
NZL.gif
1:48.90
2
Esti VAN TONDER
RSA.gif
1:51.00
3
Rebeka SIMON
GBR.gif
1:51.60
4
Justyna ISKRZYCKA
POL.gif
1:52.02
5
Carolina GARCIA OTERO
ESP.gif
1:55.24
6
Madara ALDINA
LAT.gif
1:56.79
7
Anfel ARABI
ALG.gif
2:08.87
  Melanie SCHEMBRI WAITE
MLT.gif
DNS


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Emma Aastrand JORGENSEN
DEN.gif
1:50.87
2
Pauliina POLET
FIN.gif
1:52.62
3
Xiaomei GAI
CHN.gif
1:53.16
4
Cristina PETRACCA
ITA.gif
1:53.29
5
Viktoria SCHWARZ
AUT.gif
1:53.70
6
Inna KLINOVA
KAZ.gif
1:55.97
7
Jitta LAAN VAN DER
NED.gif
1:56.05
8
Sun Ja LEE
KOR.gif
1:56.54
9
Stevani Maysche IBO
INA.gif
1:58.12


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Volha KHUDZENKA
BLR.gif
1:48.08
2
Milica STAROVIC
SRB.gif
1:50.32
3
Svetlana CHERNIGOVSKAYA
RUS.gif
1:51.01
4
Jennifer EGAN
IRL.gif
1:53.54
5
Aleksandra GRISHINA
BUL.gif
1:53.61
6
Tetyana YEDNAK
UKR.gif
1:55.58
7
Iuliana TARAN
ROU.gif
1:59.29
8
Netta MALKINSON
ISR.gif
1:59.85
9
Ju-Chuan CHOU
TPE.gif
2:00.59


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Linnea STENSILS
SWE.gif
1:51.10
2
Danuta KOZAK
HUN.gif
1:51.66
3
Hilal AVCI
TUR.gif
1:52.64
4
Anamaria GOVORCINOVIC
CRO.gif
1:53.63
5
Madeline SCHMIDT
CAN.gif
1:54.52
6
Jiexian Stephenie CHEN
SGP.gif
1:56.17
7
Samantha BARLOW
USA.gif
2:00.38
8
Samaa AHMED
EGY.gif
2:15.79


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Manon HOSTENS
FRA.gif
1:50.63
2
Ivana MLADKOVA
SVK.gif
1:51.43
3
Conny WASSMUTH
GER.gif
1:52.11
4
Catherine MCARTHUR
AUS.gif
1:53.16
5
Franziska WIDMER
SUI.gif
1:54.79
6
Elnaz SHAFIEIAN NOVEIR
IRI.gif
1:57.24
7
Mia MEDVED
SLO.gif
1:57.85
8
Ysumy ORELLANA
CHI.gif
1:58.56
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...