website statistics
Jump to content

Summer Olympics Games 2020 Opening Ceremony Flag Bearers


 Share

Recommended Posts

  • AFG.gif Afghanistan - Farzad Mansouri (Taekwondo) & Kimia Yousofi (Athletics)
  • ALB.gif Albania - Briken Calja (Weightlifting) & Luiza Gega (Athletics)
  • ALG.gif Algeria - Mohamed Flisi (Boxing) & Amel Melih (Swimming)
  • ASA.gif American Samoa - Tanumafili Malietoa Jungblut (Weightlifting) & Tilali Scanlan (Swimming)
  • AND.gif Andorra - Pol Moya (Athletics) & Monica Doria Villarubla (Canoeing Slalom)
  • ANG.gif Angola - Matias Motinho (Sailing) & Natalia Santos (Handball)
  • ANT.gif Antigua and Barbuda - Cejhae Greene (Athletics) & Samantha Roberts (Swimming)
  • ARG.gif Argentina - Santiago Lange (Sailing) & Cecilia Carranza Saroli (Sailing)
  • ARM.gif Armenia - Hovhannes Bachkov (Boxing) & Varsenik Manucharyan (Swimming)
  • ARU.gif Aruba - Mikel Schreuders (Swimming) & Allyson Ponson (Swimming)
  • AUS.gif Australia - Patty Mills (Basketball) & Cate Campbell (Swimming)
  • AUT.gif Austria - Thomas Zajac (Sailing) & Tanja Frank (Sailing)
  • AZE.gif Azerbaijan - Rustam Orujov (Judo) & Farida Azizova (Taekwondo)
  • BAH.gif Bahamas - Donald Thomas (Athletics) & Joanna Evans (Swimming)
  • BRN.gif Bahrain - Husain Alsayyad (Handball) & Noor Yusuf Abdulla (Swimming)
  • BAN.gif Bangladesh - Ariful Islam (Swimming)
  • BAR.gif Barbados - Alex Sobers (Swimming) & Danielle Titus (Swimming)
  • BLR.gif Belarus -
  • BIZ.gif Belize - Shaun Gill (Athletics) & Samantha Dirks (Athletics)
  • BEL.gif Belgium - Felix Denayer (Field Hockey) & Nafissatou Thiam (Athletics)
  • BEN.gif Benin - Privel Hinkati (Rowing) & Nafissath Radji (Swimming)
  • BER.gif Bermuda - Dara Alizadeh (Rowing)
  • BHU.gif Bhutan - Sangay Tenzin (Swimming) & Karma Karma (Archery)
  • BOL.gif Bolivia - Gabriel Castillo (Swimming) & Karen Torrez (Swimming)
  • BIH.gif Bosnia and Herzegovina - Amel Tuka (Athletics) & Larisa Ceric (Judo)
  • BOT.gif Botswana - Rajab Otukile Mahommed (Boxing) & Amantle Montsho (Athletics)
  • BRA.gif Brazil - Bruno Rezende (Volleyball) & Ketleyn Quadros (Judo)
  • IVB.gif British Virgin Islands - Kyron McMaster (Athletics) & Elinah Phillip (Swimming)
  • BRU.gif Brunei - Muhammad Isa Ahmad (Swimming)
  • BUL.gif Bulgaria - Josif Miladinov (Swimming) & Maria Grozdeva (Shooting)
  • BUR.gif Burkina Faso - Hugues Fabrice Zango (Athletics) & Anzelika Ouedraogo (Swimming)
  • BDI.gif Burundi - Belly-Cresus Ganira (Swimming) & Ornella Havyarimana (Boxing)
  • CAM.gif Cambodia - Pen Sokong (Athletics) & Kheun Bunpichmorakat (Swimming)
  • CMR.gif Cameroon - Albert Mengue (Boxing) & Emilienne Essombe Tiako (Wrestling)
  • CAN.gif Canada - Nathan Hirayama (Rugby Sevens) & Miranda Ayim (Basketball)
  • CPV.gif Cape Verde - Jordin Andrade (Athletics) & Jayla Pina (Swimming)
  • CAY.gif Cayman Islands - Brett Fraser (Swimming) & Jillian Crooks (Swimming)
  • CAF.gif Central African Republic - Francky Mbotto (Athletics) & Chloe Savourel (Swimming)
  • :CHA Chad - Bachir Ahmat Mahamat (Judo) & Demos Memneloum (Judo)
  • :CHI Chile - Marco Grimalt (Beach Volleyball) & Francisca Crovetto (Shooting)
  • :CHN China - Zhao Shuai (Taekwondo) & Zhu Ting (Volleyball)
  • :TPE Chinese Taipei - Lu Yen-Hsun (Tennis) & Kuo Hsing-Chun (Weightlifting)
  • :COL Colombia - Yurberjen Martinez (Boxing) & Catherine Ibarguen (Athletics)
  • :COM Comoros - Hamadi Fadane (Athletics) & Elna Amed (Athletics)
  • :CGO Congo - Natacha Ngoye Akambi (Athletics)
  • :COD Congo DR - David Tshama (Boxing) & Marcelat Sakobi (Boxing)
  • :COK Cook Islands - Wesley Roberts (Swimming) & Kirsten Fisher-Marstens (Swimming)
  • :CRC Costa Rica - Ian Sancho Chinchila (Judo) &  Andrea Vargas (Athletics)
  • :CIV Cote d'Ivoire - Cheick Sallah Cisse (Taekwondo) & Marie-Josee Ta Lou (Athletics)
  • :CRO Croatia - Josip Glasnovic (Shooting) & Sandra Perkovic (Athletics)
  • :CUB Cuba - Mijain Lopez Nunez (Greco-Roman Wrestling) & Yaime Perez (Athletics)
  • :CYP Cyprus - Milan Trajkovic (Athletics) & Andri Eleftheriou (Shooting)
  • :CZE Czech Republic - Tomas Satoransky (Basketball) & Petra Kvitova (Tennis)
  • :DEN Denmark - Jonas Warrer (Sailing) & Sara Slott Petersen (Athletics)
  • :DJI Djibouti - Aden-Alexandre Houssein (Judo)
  • :DMA Dominica - Dennick Luke (Athletics) & Thea Lafond (Athletics)
  • :DOM Dominican Republic - Rodrigo Marte (Boxing) & Priscilla Rivera (Volleyball)
  • :ECU Ecuador - Julio Castillo (Boxing) & Maria Alexandra Escobar (Weightlifting)
  • :EGY Egypt - Alaaeldin Abouelkassem (Fencing) & Hedaya Malak (Taekwondo)
  • :ESA El Salvador - Enrique Arathoon (Sailing) & Celina Marquez (Swimming)
  • :GEQ Equatorial Guinea - Benjamin Enzema (Athletics) & Alba Mbo Nchama (Athletics)
  • :ERI Eritrea - Ghirmai Efrem (Swimming) & Nazret Weldu (Athletics)
  • :EST Estonia - Tonu Endrekson (Rowing) & Dina Ellermann (Equestrian)
  • :SWZ Eswatini - Thabiso Dlamini (Boxing) & Robyn Young (Swimming)
  • :ETH Ethiopia - Abdelmalik Muktar (Swimming)
  • :FIJ Fiji - Jerry Tuwai (Rugby 7s) & Rusila Nagasau (Rugby 7s)
  • :FIN Finland - Ari-Pekka Liukkonen (Swimming) & Satu Makela-Nummela (Shooting)
  • :FRA France - Samir Ait-Said (Artistic Gymnastics) & Clarisse Agbegnenou (Judo)
  • :GAB Gabon - Anthony Obame (Taekwondo) & Aya Girard de Langlade Mpali (Swimming)
  • :GAM Gambia - Ebrima Camara (Athletics) & Gina Bass (Athletics)
  • :GEO Georgia - Lasha Talakhadze (Weightlifting) & Nino Salukvadze (Shooting)
  • :GER Germany - Patrick Hausding (Diving) & Laura Ludwig (Beach Volleyball)
  • :GHA Ghana - Sulemanu Tetteh (Boxing) & Nadia Eke (Athletics)
  • :GBR Great Britain - Mohamed Sbihi (Rowing) & Hannah Mills (Sailing)
  • :GRE Greece - Eleftherios Petrounias (Artistic Gymnastics) & Anna Korakaki (Shooting)
  • :GRN Grenada - Delron Felix (Swimming) & Kimberly Ince (Swimming)
  • :GUM Guam - Joshter Andrew (Judo) & Regine Tugade (Athletics)
  • :GUA Guatemala - Juan Ignacio Maegli (Sailing) & Isabella Maegli (Sailing)
  • :GUI Guinea - Volunteers
  • :GBS Guinea-Bissau - Augusto Midana (Wrestling) & Taciana Cesar (Judo)
  • :GUY Guyana - Andrew Fowler (Swimming) & Chelsea Edgehill (Table Tennis)
  • :HAI Haiti - Plast Darrell Valsain (Boxing) & Sabiana Anestor (Judo)
  • :HON Honduras - Julio Horrego (Swimming) & Keyla Avila (Taekwondo)
  • :HKG Hong Kong - Cheung Ka-Long (Fencing) & Tse Ying-Suet (Badminton)
  • :HUN Hungary - Laszlo Cseh (Swimmimg) & Aida Mohamed (Fencing)
  • :ISL Iceland - Anton McKee (Swimming) & Jorunnardottir Snaefridur Sol (Swimming)
  • :IND India - Manpreet Singh (Field Hockey) & Mary Kom (Boxing)
  • :INA Indonesia - Rio Waida (Surfing) & Nurul Akmal (Weightlifting)
  • :IRI Iran - Samad Nikkhah Bahrami (Basketball) & Hanieh Rostamian (Shooting)
  • :IRQ Iraq - Mohammed Al-Khafaji (Rowing) & Fatimah Al-Kaabi (Shooting)
  • :IRL Ireland - Brendan Irvine (Boxing) & Kellie Harrington (Boxing)
  • :ISR Israel - Yaakov Tomarkin (Swimming) & Hanna Knyazyeva-Minenko (Athletics)
  • :ITA Italy - Elia Viviani (Cycling) & Jessica Rossi (Shooting)
  • :JAM Jamaica - Ricardo Brown (Boxing) & Shelly-Ann Fraser-Pryce (Athletics)
  • :JPN Japan - Rui Hachimura (Basketball) & Yui Susaki (Wrestling)
  • :JOR Jordan - Zeyad Eashash (Boxing) & Julyana Al-Sadeq (Taekwondo)
  • :KAZ Kazakhstan - Kamshybek Kunkabayev (Boxing) & Olga Rypakova (Athletics)
  • :KEN Kenya - Andrew Amonde (Rugby Sevens) & Mercy Moim (Volleyball)
  • :KIR Kiribati - Ruben Katoatau (Weightlifting) & Biribo Kinaua (Judo)
  • :KOS Kosovo - Akil Gjakova (Judo) & Majlinda Kelmendi (Judo)
  • :KGZ Kyrgyzstan - Denis Petrashov (Swimming) & Kanykei Kubanychbekova (Shooting)
  • :KUW Kuwait - Talal Alrashidi (Shooting) & Lara Dashti (Swimming)
  • :LAO Laos - Santisouk Inthayong (Swimming) & Silina Pha Apay (Athletics)
  • :LAT Latvia - Agnis Cavars (3x3 Basketball) & Alona Ostapenko (Tennis)
  • :LBN Lebanon - Nacif Elias (Judo) & Ray Bassil (Shooting)
  • :LES Lesotho - Volunteers
  • :LBR Liberia - Joseph Fahnbulleh (Athletics) & Ebony Morrison (Athletics)
  • :LBA Libya - Alhussein Ghambour (Rowing)
  • :LIE Liechtenstein - Raphael Schwendinger (Judo) & Julia Hassler (Swimming)
  • :LTU Lithuania - Giedrius Titenis (Swimming) & Sandra Jablonskyte (Judo)
  • :LUX Luxembourg - Raphael Stacchiotti (Swimming) & Christine Majerus (Road Cycling)
  • :MAD Madagascar - Tojonirina Andriantsitohaina (Weightlifting) & Daniella Nomenjanahary (Judo)
  • :MAS Malaysia - Lee Zii Jia (Badminton) & Goh Liu Ying (Badminton)
  • :MAW Malawi - Areneo David (Archery) & Jessica Makwenda (Swimming)
  • :MDV Maldives - Mubal Azzam Ibrahim (Swimming) & Abdul Razzaq Fathimath (Badminton)
  • :MLI Mali - Seydou Fofana (Taekwondo)
  • :MLT Malta - Andrew Chetcuti (Swimming) & Eleanor Bezzina (Shooting)
  • :MHL Marshall Islands - Phillip Kinono (Swimming) & Colleen Furgeson (Swimming)
  • :MTN Mauritania - Abidine Abidine (Athletics) & Houleye Ba (Athletics)
  • :MRI Mauritius - Richarno Colin (Boxing) & Roilya Ranaivosoa (Weightlifting)
  • :MEX Mexico - Rommel Pacheco (Diving) & Gaby Lopez (Golf)
  • :FSM Micronesia - Scott James Fiti (Swimming) & Taeyanna Adams (Swimming)
  • :MDA Moldova - Dan Olaru (Archery) & Alexandra Mirca (Archery)
  • :MON Monaco - Quentin Antognelli (Rowing) &  Yang Xiaoxin (Table Tennis)
  • :MGL Mongolia - Duurenbayar Ulziibayar (Judo) & Khulan Onolbaatar (3x3 Basketball)
  • :MNE Montenegro - Drasko Brguljan (Water Polo) & Jovanka Radicevic (Handball)
  • :MAR Morocco - Ramzi Boukhiam (Surfing) & Oumayma Belhabib (Boxing)
  • :MOZ Mozambique - Kevin Loforte (Judo) & Rady Gramane (Boxing)
  • :MYA Myanmar - Ye Tun Naung (Shooting) & Thet Htar Thuzam (Badminton)
  • :NAM Namibia - Jonas Jonas (Boxing) & Maike Diekmann (Rowing)
  • :NRU Nauru - Jonah Harris (Athletics) & Nancy Gunzel Abouke (Weightlifting)
  • :NEP Nepal - Alexander Shah (Swimming) & Gaurika Singh (Swimming)
  • :NED Netherlands - Churandy Martina (Athletics) & Keet Oldenbeuving (Skateboarding)
  • :NZL New Zealand - Hamish Bond (Rowing) & Sarah Hirini (Rugby 7s)
  • :NCA Nicaragua - Edwin Mercado (Shooting) & Sema Nancy Ludrick (Weightlifting)
  • :NIG Niger - Abdul Razak Issoufou Alfaga (Taekwondo) & Rukaya Moussa Mahamane (Swimming)
  • :NGR Nigeria - Quadri Aruna (Table Tennis) & Odunayo Adekuoroye (Wrestling)
  • :MKD North Macedonia - Dejan Georgievski (Taekwondo) & Arbresha Rexhepi (Judo)
  • :NOR Norway - Tomoe Hvas (Swimming) & Anne Tuxen (Diving)
  • :OMA Oman - Issa Al-Adawi (Swimming)
  • :PAK Pakistan - Khalil Akhtar (Shooting) & Mahoor Shahzad (Badminton)
  • :PLW Palau - Adrian Ililau (Athletics) & Osisang Chilton (Swimming)
  • :PLE Palestine - Dania Nour (Swimming) & Mahommed Hamada (Weightlifting)
  • :PAN Panama - Alonso Edward (Athletics) & Atheyna Bylon (Boxing)
  • :PNG Papua New Guinea - Morea Baru (Weightlifting) & Loa Dilka Toua (Weightlifting)
  • :PAR Paraguay - Fabrizzio Zanotti (Golf) & Veronica Cepede-Royg (Tennis)
  • :PER Peru - Lucca Messinas (Surfing) & Daniella Rosas (Surfing)
  • :PHI Philippines - Eumir Marcial (Boxing) & Kiyomi Watanabe (Judo)
  • :POL Poland - Pawel Korzeniowski (Swimming) & Maja Wloszczowska (MTB Cycling)
  • :POR Portugal - Nelson Evora (Athletics) & Telma Monteiro (Judo)
  • :PUR Puerto Rico - Brian Afanador (Table Tennis) & Adriana Diaz (Table Tennis)
  • :QAT Qatar - Mohammed Al-Rumaihi (Shooting) & Tala Abujbara (Rowing)
  • :WHT Refugee Olympic Team - Tachlowini Gebriyesos (Athletics) & Yusra Mardini (Swimming)
  • :ROU Romania - Robert Glinta (Swimming) & Madalina Beres (Rowing)
  • :RUS Russia - Maxim Mikhailov (Volleyball) & Sofya Velikaya (Fencing)
  • :RWA Rwanda - John Hakizimana (Athletics) & Alphonsine Agahozo (Swimming)
  • :SKN Saint Kitts and Nevis - Jason Rogers (Athletics) & Amya Clarke (Athletics)
  • :LCA Saint Lucia - Jean-Luc Zephir (Swimming) & Levern Spencer (Athletics)
  • :VIN Saint Vincent and the Grenadines - Shafiqua Maloney (Athletics)
  • :SAM Samoa - Alex Rose (Athletics)
  • :SMR San Marino - Myles Amine (Wrestling) & Arianna Valloni (Swimming)
  • :STP Sao Tome and Principe - Buly Triste (Canoeing Sprint) & D´Jamila Tavares (Athletics)
  • :KSA Saudi Arabia - Husein Alireza (Rowing) & Tahani Al-Qahtani (Judo)
  • :SEN Senegal - Mbagnick Ndiaye (Judo) & Jeanne Boubtien (Swimming)
  • :SRB Serbia - Filip Filipovic (Water Polo) & Sonja Vasic (Basketball)
  • :SEY Seychelles - Rodney Govinden (Swimming) & Felicity Passon (Swimming)
  • :SLE Sierra Leone - Frederick Harris (Judo) & Maggie Barrie (Athletics)
  • :SGP Singapore - Loh Kean Yew (Badminton) & Yu Mengyu (Table Tennis)
  • :SVK Slovakia - Matej Beňuš (Canoeing Slalom) & Zuzana Rehák-Štefečeková (Shooting)
  • :SLO Slovenia - Bojan Tokic (Table Tennis) & Eva Tercelj (Canoeing Slalom)
  • :SOL Solomon Islands - Edgar Richardson Iro (Swimming) & Sharon Firisua (Athletics)
  • :SOM Somalia - Ali Idow Hassan (Athletics) & Ramla Ali (Boxing)
  • :RSA South Africa - Chad Le Clos (Swimming) & Phumelela Mbande (Field Hockey)
  • :KOR South Korea - Hwang Sun-Woo (Swimming) & Kim Yeon-Koung (Volleyball)
  • :SSD South Sudan - Abraham Guem (Athletics) & Lucia Morris (Athletics)
  • :ESP Spain - Saul Craviotto (Canoeing Sprint) & Mireia Belmonte (Swimming)
  • :SRI Sri Lanka - Chamara Dharmawardana (Judo) & Milka de Silva (Artistic Gymnastics)
  • :SUD Sudan - Abobakr Abass (Swimming) & Esraa Mohamed Ahmed Mohamed (Rowing)
  • :SUR Suriname - Renzo Tjon-A-Joe (Swimming)
  • :SWE Sweden - Max Salminen (Sailing) & Sara Algotsson-Ostholt (Equestrian)
  • :SUI Switzerland - Max Heinzer (Fencing) & Mujinga Kambunji (Athletics)
  • :SYR Syria - Hamcho Ahmad Saber (Equestrian) & Hend Zaza (Table Tennis)
  • :TJK Tajikistan - Temur Rakhimov (Judo)
  • :TAN Tanzania - Volunteers
  • :THA Thailand - Savate Sresthaporn (Shooting) & Naphaswan Yangpaiboon (Shooting)
  • :TLS Timor-Leste - Felisberto de Deus (Swimming) & Imelda Ximenes Belo (Swimming)
  • :TOG Togo - Fanny Dodji (Table Tennis) & Claire Ayivon (Rowing)
  • :TGA Tonga - Pita Taufatofua (Taekwondo) & Maria Paseka (Taekwondo)
  • :TTO Trinidad and Tobago - Kelly-Anne Baptiste (Athletics)
  • :TUN Tunisia - Mehdi Ben Cheikh (Volleyball) & Ines Boubakri (Fencing)
  • :TUR Turkey - Berke Saka (Swimming) & Merve Tuncel (Swimming)
  • :TKM Turkmenistan - Merdan Atayev (Swimming) & Gulbadam Babamuratova (Judo)
  • :TUV Tuvalu - Karalo Hepoiteloto Maibuca (Athletics) & Matie Stanley (Swimming)
  • :UGA Uganda - Shadiri Bwogi (Boxing) & Kirabo Namutebi (Swimming)
  • :UKR Ukraine - Bogdan Nikyshin (Fencing) & Olena Kostevych (Shooting)
  • :UAE United Arab Emirates - Yousuf Al-Matrooshi (Swimming)
  • :USA United States - Eddy Alvarez (Baseball) & Sue Bird (Basketball)
  • :URU Uruguay - Bruno Cetraro (Rowing) & Deborah Rodriguez (Athletics)
  • :UZB Uzbekistan - Bakhodir Jarolov (Boxing) & Nigora Tursunkulova (Taekwondo)
  • :VAN Vanuatu - Rillio Rii (Rowing)
  • :VEN Venezuela - Antonio Diaz (Karate) & Karen Leon (Judo)
  • :VIE Vietnam - Nguyen Huy Hoang (Swimming) & Quach Thi Lan (Athletics)
  • :ISV Virgin Islands - Adriel Sanes (Swimming) & Natalia Jean Kuipers (Swimming)
  • :YEM Yemen - Ahmed Ayash (Judo) & Yasameen Al-Raimi (Shooting)
  • :ZAM Zambia - Everisto Mulenga (Boxing) & Tilka Paljk (Swimming)
  • :ZIM Zimbabwe - Peter Purcell-Gilpin (Rowing) & Donata Katai (Swimming)
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dragon said:

Realistically it shouldn’t be that hard for him to qualify, right?

“Sport has the power to change the world. It has the power to inspire. Sport can create hope where once there was only despair” - Nelson Mandela

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Olympian1010 said:

Realistically it shouldn’t be that hard for him to qualify, right?

 

I don't think so. It very much depends on what Australia and New Zealand enter, and since K2 200m has been scratched, it is now less likely that AUS/NZL will have double starters.

 

His best chance should be Tripartite Commission, although I'd pick Palau over him any day.

All King Victor Emmanuel's Show Horses Can Make Really Beautiful People Fall

Link to comment
Share on other sites

Even if Australia and New Zealand qualify before the continental qualifier the rule is that at least three NOCs must compete in the event for it to be valid so at the very least he would have to defeat other athletes to qualify (and while they aren't going to win a medal they at least don't capsize all the time during practice), so no free quota for him.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dcro said:

I'm somewhat worried that this publicity around him may put pressure on Tripartite Commission though.

It will. He will get the quota as long as he doesn’t capsize of the distance.

“Sport has the power to change the world. It has the power to inspire. Sport can create hope where once there was only despair” - Nelson Mandela

Link to comment
Share on other sites

  • Sindo featured this topic
  • 2 months later...
  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...