website statistics
Jump to content

Beach Volleyball FIVB Elite 16 Pro Tour 2022 (Ostrava)


 Share

Recommended Posts

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, May 25th
08:00 Women's Tournament Qualificatio Round
11:20 Men's Tournament Qualification Round


Thursday, May 26th
08:30 Women's Preliminary Round, Day 1
10:10 Men's Preliminary Round, Day 1


Friday, May 27th

08:30 Women's Preliminary Round, Day 2
10:10 Men's Preliminary Round, Day 2

 

Saturday, May 28th

10:00 Women's Quartelfinals
12:30 Men's Quartelfinals

15:00 Women's Semilfinals
17:00 Men's Semifinals


Sunday, May 29th

12:00 Women's Tournament Bronze Medal Match

13:00 Men's Tournament Bronze Medal Match

16:00 Women's Tournament Gold Medal Match

17:00 Men's Tournament Gold Medal Match

Link to comment
Share on other sites

Women's Tournament (2/9)
First Qualifying Round Results
15 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Hüberli/Brunner :SUI

:WHT Bye -

Schützenhöfer/Plesiutschnig :AUT

:USA Cannon/Sponcil

1-2 (17-21, 21-15, 12-15)

Laboureur/Schulz :GER

:MEX Gutierrez/Quintero

2-0 (21-12, 21-8)

Wojtasik/Kociolek :POL

:ESP Carro/Lobato

2-0 (21-19, 21-18)

Ittlinger/Schneider :GER

:JPN Hasegawa/Sakaguchi

2-0 (23-21, 21-16)

Böbner/Vergé-Dépré, Z. :SUI

:USA Quiggle/Schermerhorn

2-0 (21-15, 21-18)

Pospisilova/Williams :CZE

:GER Müller/Tillmann

0-2 (19-21, 15-21)

Ishii/Mizoe :JPN

:BRA Victoria/Tainá

2-1 (18-21, 21-14, 15-12)

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (2/9)
First Qualifying Round Results
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Pfretzschner, L./Sowa :GER

:AUT Seidl, R./Waller

1-2 (21-16, 11-21, 7-15)

Samoilovs/Smedins :LAT

:SUI Krattiger/Breer

0-2 (17-21, 14-21)

Bourne/Crabb Tr. :USA

:POL Kantor/Rudol

2-0 (21-18, 21-18)

McHugh/Burnett :AUS

:CZE Oliva/Trousil

2-0 (21-19, 21-18)

Varenhorst/Van De Velde :NED

:BRA Álvaro Filho/Evandro

0-2 (12-21, 17-21)

Nicolai/Cottafava :ITA

:MEX Virgen/Sarabia

2-0 (21-18, 21-11)

Kufa, R./Waber :CZE

:SWE Åhman/Hellvig

0-0 ()

Luini/Penninga :NED

:ESP Herrera/Gavira

0-0 ()

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was featured
Women's Tournament (2/9)
Second Qualifying Round Results
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Preliminary Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Hüberli/Brunner :SUI

:SUI Böbner/Vergé-Dépré, Z.  2-1 (16-21, 21-15, 15-11)

Laboureur/Schulz :GER

:USA Cannon/Sponcil

0-2 (17-21, 11-21)

Ittlinger/Schneider :GER

:POL Wojtasik/Kociolek 

1-2 (21-19, 27-29, 13-15)

Ishii/Mizoe :JPN

:GER Müller/Tillmann

0-2 (18-21, 15-21)

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (2/9)
Second Qualifying Round Results
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Preliminary Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

  Krattiger/Breer :SUI

:AUT Seidl, R./Waller

1-2 (21-15, 13-21, 10-15)

McHugh/Burnett :AUS

:USA Bourne/Crabb Tr. 

0-2 (14-21, 11-21)

Nicolai/Cottafava :ITA

:BRA Álvaro Filho/Evandro

2-1 (21-18, 20-22, 15-13)

  Herrera/Gavira :ESP

:SWE Åhman/Hellvig

2-1 (21-18, 20-22, 15-13)
Link to comment
Share on other sites

Women's Tournament
Preliminary Round Results
16 Teams, 4 Groups, the 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Quartelfinals

 

Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Barbara/Carol :BRA

:POL Wojtasik/Kociolek

2-1 (21-12,19-21,15-13)

Stam/Schoon :NED

:BRA Andressa/Vitoria

2-0 (21-17, 21-19)
  Andressa/Vitoria :BRA :POL Wojtasik/Kociolek 2-1 (21-19, 15-21, 16-14)
Stam/Schoon :NED :BRA Barbara/Carol  2-0 (21-18, 21-19)
Stam/Schoon :NED :POL Wojtasik/Kociolek 2-1 (19-21, 21-18, 16-14)
Barbara/Carol :BRA :BRA Andressa/Vitoria  2-0 (23-21, 21-12)

 

Group A Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:NED Stam/Schoon  6 3 0 6 1 6.000 140 116 1.2069
:BRA Barbara/Carol  5 2 1 4 3 1.333 136 121 1.1240
:BRA Andressa/Vitoria 4 1 2 2 5 0.400 111 140 0.7929
:POL Wojtasik/Kociolek 3 0 3 3 6 0.500 153 163 0.9387


 

Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Duda/Ana Patrícia :BRA

:USA Cannon/Sponcil

2-0 (21-18, 21-10)

Kravcenoka/Graudina :LAT

:AUS Clancy/Mariafe

2-0 (21-18, 21-19)
  Clancy/Mariafe :AUS :USA Cannon/Sponcil 2-1 (18-21, 21-18, 15-13)
Kravcenoka/Graudina :LAT :BRA Duda/Ana Patrícia  0-2 (23-25, 18-21)
Kravcenoka/Graudina :LAT :USA Cannon/Sponcil 2-1 (24-22, 15-21, 15-10)
Duda/Ana Patrícia :BRA :AUS Clancy/Mariafe 0-2 (16-21, 14-21)

 

Group B Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:AUS Clancy/Mariafe 5 2 1 4 3 1.333 133 124 1.0726
:LAT Kravcenoka/Graudina  5 2 1 4 3 1.333 137 136 1.0074
:BRA Duda/Ana Patrícia  5 2 1 4 2 2.000 118 111 0.0631
:USA Cannon/Sponcil 3 0 3 2 6 0.333 133 150 0.8867


 

Group C

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Pavan/Melissa :CAN

:GER Müller/Tillmann

1-2 (19-21, 21-18, 13-15)

Kolinske/Hughes :USA

:SUI Heidrich/Vergé-Dépré, A.

2-1 (21-19, 20-22, 15-12)
  Heidrich/Vergé-Dépré, A. :SUI :GER Müller/Tillmann 2-1 (22-20, 20-22, 17-15)
Kolinske/Hughes :USA :CAN Pavan/Melissa  0-2 (20-22, 19-21)
Kolinske/Hughes :USA :GER Müller/Tillmann 0-2 (14-21, 19-21)
Pavan/Melissa :CAN :SUI Heidrich/Vergé-Dépré, A. 0-2 (18-21, 19-21)

 

Group C Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:GER Müller/Tillmann 5 2 1 5 3 1.667 153 145 1.0552
:SUI Heidrich/Vergé-Dépré, A. 5 2 1 5 3 1.667 154 150 1.0267
:CAN Pavan/Melissa  4 1 2 3 4 0.750 133 135 0.9852
:USA Kolinske/Hughes  4 1 2 2 5 0.400 128 138 0.9275


 

Group D

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Taiana Lima/Hegeile :BRA

:SUI Hüberli/Brunner

0-2 (14-21, 12-21)

Talita/Rebecca :BRA

:CZE Hermannova/Stochlova

2-0 (21-18, 21-15)
  Hermannova/Stochlova :CZE :SUI Hüberli/Brunner 0-2 (11-21, 21-23)
Talita/Rebecca :BRA :BRA Taiana Lima/Hegeile  2-1 (12-21, 21-17, 15-10)
Talita/Rebecca :BRA :SUI Hüberli/Brunner 2-1 (13-21, 22-20, 15-10)
Taiana Lima/Hegeile :BRA :CZE Hermannova/Stochlova 2-0 (21-14, 21-17)

 

Group D Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:BRA Talita/Rebecca  6 3 0 6 2 3.000 140 132 1.0606
:SUI Hüberli/Brunner 5 2 1 5 2 2.500 137 108 1.2685
:BRA Taiana Lima/Hegeile  4 1 2 3 4 0.750 116 121 0.9587
:CZE Hermannova/Stochlova 3 0 3 0 6 0.000 96 128 0.7500

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (2/9)
Preliminary Round Results
16 Teams, 4 Groups, the 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Quartelfinals

 

Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Carambula/Rossi :ITA

:ESP Herrera/Gavira

0-2 (15-21, 14-21)

Perusic/Schweiner :CZE

:BRA Renato/Vitor Felipe

1-2 (21-17, 17-21, 19-21)
  Renato/Vitor Felipe :BRA :ESP Herrera/Gavira 0-2 (18-21, 16-21)
Perusic/Schweiner :CZE :ITA Carambula/Rossi  2-1 (19-21, 21-18, 21-19)
Perusic/Schweiner :CZE :ESP Herrera/Gavira 2-0 (21-12, 21-17)
Carambula/Rossi :ITA :BRA Renato/Vitor Felipe 2-0 (21-14, 21-15)

 

Group A Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:CZE Perusic/Schweiner  5 2 1 5 3 1.6667 160 146 1.0959
:ESP Herrera/Gavira 5 2 1 4 2 2.000 113 105 1.0762
:ITA Carambula/Rossi 4 1 2 3 4 0.750 129 132 0.9773
:BRA Renato/Vitor Felipe 4 1 2 2 5 0.400 122 141 0.8652


 

Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Nõlvak/Tiisaar :EST

:USA Bourne/Crabb Tr.

1-2 (21-19, 16-21, 14-16)

Cherif/Ahmed :QAT

:BRA Alison/Guto

0-2 (25-27, 18-21)
  Alison/Guto :BRA :USA Bourne/Crabb Tr. 2-0 (21-19, 21-10)
Cherif/Ahmed :QAT :EST Nõlvak/Tiisaar  2-0 (21-15, 21-15)
Cherif/Ahmed :QAT :USA Bourne/Crabb Tr. 2-1 (23-21, 16-21, 16-14)
Nõlvak/Tiisaar :EST :BRA Alison/Guto 0-2 (15-21, 14-21)

 

Group B Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:BRA Alison/Guto 6 3 0 6 0 MAX 132 101 1.3069
:QAT Cherif/Ahmed  5 2 1 4 3 1.333 140 134 1.0448
:USA Bourne/Crabb Tr. 4 1 2 3 5 0.600 141 148 0.9527
:EST Nõlvak/Tiisaar 3 0 3 1 6 0.167 110 140 0.7857


 

Group C

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Mol, A./Sørum, C. :NOR

:AUT Seidl, R./Waller

2-0 (21-17, 21-14)

Brouwer/Meeuwsen :NED

:USA Schalk/Brunner

2-1 (17-21, 21-19, 15-9)
  Schalk/Brunner :USA :AUT Seidl, R./Waller 1-2 (16-21, 21-19, 10-15)
Brouwer/Meeuwsen :NED :NOR Mol, A./Sørum, C.  1-2 (21-19, 15-21, 16-18)
Brouwer/Meeuwsen :NED :AUT Seidl, R./Waller 2-0 (21-17, 21-15)
Mol, A./Sørum, C. :NOR :USA Schalk/Brunner 2-0 (21-15, 21-17)

 

Group C Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:NOR Mol, A./Sørum, C.  6 3 0 6 1 6.000 142 115 1.2348
:NED Brouwer/Meeuwsen  5 2 1 5 3 1.667 147 139 1.0579
:AUT Seidl, R./Waller 4 1 2 2 5 0.400 118 131 0.9008
:USA Schalk/Brunner 3 0 3 2 6 0.333 128 150 0.8533


 

Group D

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Bryl/Losiak :POL

:ITA Nicolai/Cottafava

2-1 (21-13, 18-21, 23-21)

Andre/George :BRA

:CZE Sepka/Semerad

2-0 (21-17, 21-18)
  Sepka/Semerad :CZE :ITA Nicolai/Cottafava 0-2 (16-21, 17-21)
Andre/George :BRA :POL Bryl/Losiak  0-2 (15-21, 21-23)
Andre/George :BRA :ITA Nicolai/Cottafava 2-0 (21-16, 21-17)
Bryl/Losiak :POL :CZE Sepka/Semerad 2-0 (21-19, 21-19)

 

Group D Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:POL Bryl/Losiak  6 3 0 6 1 6.000 148 129 1.1473
:BRA Andre/George 5 2 1 4 2 2.000 120 112 1.0714
:ITA Nicolai/Cottafava 4 1 2 3 4 0.750 130 137 0.9489
:CZE Sepka/Semerad 3 0 3 0 6 0.000 106 126 0.8413

 

Link to comment
Share on other sites

Women's Tournament (2/9)

 

Quarterfinals Semifinals Finals

:NED Katja Stam

:NED Raïsa Schoon

17 28 -

:SUI Joana Heidrich

:SUI Anouk Vergé-Dépré

19 16 - Gold Medal Match

:SUI Joana Heidrich

:SUI Anouk Vergé-Dépré

21 30 -

:LAT Anastasija Kravcenoka

:LAT Tina Graudina

16 11 -

:BRA Talita Da Rocha Antunes

:BRA Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva

21 21 -

:BRA Talita Da Rocha Antunes

:BRA Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva

18 16 -

:BRA Talita Da Rocha Antunes

:BRA Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva

21 21 -

:GER Svenja Müller

:GER Cinja Tillmann

21 17 15

:GER Svenja Müller

:GER Cinja Tillmann

24 25 -

:GER Svenja Müller

:GER Cinja Tillmann

21 21 -

:BRA Barbara Seixas de Freitas

:BRA Carolina Solberg Salgado

19 21 10

:SUI Tanja Hüberli

:SUI Nina Brunner

21 21 -

:SUI Tanja Hüberli

:SUI Nina Brunner

22 23 - Bronze Medal Match

:AUS Taliqua Clancy

:AUS Mariafe Artacho Del Solar

18 12 -

:SUI Joana Heidrich

:SUI Anouk Vergé-Dépré

16 18 -

:SUI Tanja Hüberli

:SUI Nina Brunner

21 21 -
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unfeatured

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...