website statistics
Jump to content

Countdown to Beijing 2022

 

Short Track Speed Skating ISU World Cup 2021 - 2022 (Nagoya)


 Share

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Men's 1500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat, a maximum of 14 Athletes the 3 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
PARK Jang Hyuk
KOR.gif
2:16.001
2
KNEGT Sjinkie
NED.gif
2:16.184
3
WATANABE Keita
JPN.gif
2:16.196
4
HANDEI Oleh
UKR.gif
2:17.437
5
HAN Muhammed Emir
TUR.gif
2:18.339
6
WOLFGANG Matthias
AUT.gif
2:21.769
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
AYRAPETYAN Denis
RUS.gif
2:21.328
2
KIM Brandon
USA.gif
2:21.542
3
FERCOQ Quentin
FRA.gif
2:21.625
4
ANDERMANN Nico
AUT.gif
2:21.630
5
PETRE Ward
BEL.gif
2:22.992
6
McANUFF Sean
IRL.gif
2:23.958
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Dongwook
KOR.gif
2:31.851
2
TREACY Farrell
GBR.gif
2:31.981
3
LUDTKE Adrian
GER.gif
2:32.031ADV
4
LABORDE Nicolas
COL.gif
2:33.038
5
BRANKOVIC Edin
BIH.gif
2:33.568
6
GOEMINNE Gert-Jan
BEL.gif
PEN
 
Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAMELIN Charles
CAN.gif
2:24.162
2
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
2:24.310
3
FAJKUS Radek
CZE.gif
2:24.452
4
ATAN Metehan
TUR.gif
2:24.597
5
ARLOU Heorhi
BLR.gif
2:28.308
6
de ROSE Ethan
NZL.gif
No time
 
Heat 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SUN Long
CHN.gif
2:23.642
2
KRUEGER John-Henry
HUN.gif
2:23.696
3
TREACY Niall
GBR.gif
2:23.947
4
ANDERMANN Dominic
AUT.gif
2:25.477
5
MACARAEG Julian
PHI.gif
2:46.107
  KALCHEV Lubomir
BUL.gif
PEN
 
Heat 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DION Pascal
CAN.gif
2:20.080
2
HEO Andrew
USA.gif
2:20.637
3
AKAR Furkan
TUR.gif
2:21.024
4
METRAUX Thibault
SUI.gif
2:22.518
5
MIHDALIOU Mikita
BLR.gif
2:23.958
  GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
2:24.276
 
Heat 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROES Sven
NED.gif
2:25.266
2
KAZHGALI Nurtilek
KAZ.gif
2:25.318
3
NIEWINSKI Michal
POL.gif
2:25.542
4
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
2:26.177
5
CHU Sidney K
HKG.gif
2:27.300
6
NEMIRO Nikita
UKR.gif
2:30.031
 
Heat 8
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DOTTI Tommaso
ITA.gif
2:28.480
2
SELLIER Diane
POL.gif
2:28.758
3
TAN Trevor Xu Xuan
SGP.gif
2:28.874
4
DESMET Stijn
BEL.gif
2:40.965ADV
5
BERZINS Reinis
LAT.gif
2:57.940ADV
  NAVARRO Tristan
FRA.gif
PEN
 
Heat 9
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Daeheon
KOR.gif
2:26.907
2
AN Kai
CHN.gif
2:27.030
3
SCHUBERT Christoph
GER.gif
2:27.630
4
ZHAXYBAYEV Mersaid
KAZ.gif
2:27.877
5
SUI Xin
HUN.gif
2:27.924
6
NG Lucas Jun Jie
SGP.gif
2:24.617
 
Heat 10
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
CHN.gif
2:24.406
2
BALBEKOV Vladimir
RUS.gif
2:24.678
3
PIVIROTTO Ryan
USA.gif
2:24.690
4
SHAMUKHANOV Yerkebulan
KAZ.gif
2:25.405
5
O BRIEN Liam
IRL.gif
2:29.293ADV
 
JASZAPATI Peter
HUN.gif
PEN
 
Heat 11
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
2:18.939
2
MIYATA Shogo
JPN.gif
2:19.023
3
COREY Brendan
AUS.gif
2:19.353
4
DANDJINOU William
CAN.gif
2:19.474
5
MOODY Jonathan
GBR.gif
2:20.164
6
OMERAGIC Tarik
BIH.gif
2:23.133
 
Heat 12
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
HUN.gif
2:27.126
2
SEJPAL Zdenek
CZE.gif
2:28.228
3
KOLENC Martin
CRO.gif
2:28.343
4
KWOK Tsz Fung
HKG.gif
2:28.449
5
de LAAT Itzhak
NED.gif
2:28.456
6
LIN Chun-Chieh
TPE.gif
2:32.785
 
Heat 13
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
2:31.203
2
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
2:31.374
3
BENDIG Robin
GER.gif
2:32.580
4
SU Jun-Peng
TPE.gif
2:33.119
5
MARTINIC Ivan
CRO.gif
2:35.018
6
XU Jing Feng
SGP.gif
2:36.764
 
Heat 14
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
2:22.794
2
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
2:22.871
3
SPECHENHAUSER Luca
ITA.gif
2:23.399
4
ANIKIEJ Rafal
POL.gif
2:25.074
5
NEMIRO Vladyslav
UKR.gif
2:27.111
6
LIAO Wei-Cheng
TPE.gif
2:37.448
Link to comment
Share on other sites

Women's 1500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 3 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals
 
Quarterfinal 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SARAULT Courtney
CAN.gif
2:27.507
2
KIKUCHI Yuki
JPN.gif
2:27.945
3
SEIDEL Anna
GER.gif
2:28.105
4
TOPOLSKA Gabriela
POL.gif
2:28.347
5
ASCIC Valentina
CRO.gif
2:29.315

6
DANNEEL Alexandra
BEL.gif
2:31.606

7
MANOILOVA Katrin
BUL.gif
2:32.134
 
Quarterfinal 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Jiyoo
KOR.gif
2:23.634
2
MASCITTO Cynthia
ITA.gif
2:33.716
3
de VRIES Rianne
NED.gif
2:23.762
4
WARAKOMSKA Magdalena
POL.gif
2:34.130
5
den DULK Tineke
BEL.gif
2:28.872
6
MYKHALCHUK Diana
UKR.gif
2:29.614
7
IVANDIC Maja
CRO.gif
2:30.957
 
Quarterfinal 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SANTOS Kristen
USA.gif
2:25.972
2
HAN Yu Tong
CHN.gif
2:26.118
3
STORMOWSKA Kamila
POL.gif
2:26.748
4
de SERRES-RAINVILLE Camille
CAN.gif
2:26.766
5
SIGHEL Arianna
ITA.gif
2:27.250
6
DOLGOPOLOVA Mariya
UKR.gif
2:40.861
7
VANKOVA Petra
CZE.gif
No time
 
Quarterfinal 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Hanne
BEL.gif
2:34.569
2
MONVOISIN Aurelie
FRA.gif
2:35.008
3
STODDARD Corinne
USA.gif
2:35.021
4
PFEIFEROVA Tereza
CZE.gif
2:36.217
5
BURIC Katarina
CRO.gif
2:40.193
6
THOMSON Kathryn
GBR.gif
NotimeADV
 
JASZAPATI Petra
HUN.gif
PEN
 
Quarterfinal 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
RUS.gif
2:34.920
2
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
2:35.781
3
TIKHONOVA Olga
KAZ.gif
2:35.882
4
CHYSTAYA Katsiaryna
BLR.gif
2:36.905
5
IZAFATAVA Mariya
BLR.gif
2:37.304
6
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
2:39.053

7
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
2:42.353
 
Quarterfinal 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
ITA.gif
2:45.645
2
HIRAI Ami
JPN.gif
2:45.796
3
KIM A Lang
KOR.gif
2:46.096ADV
4
LETAI Julie
USA.gif
2:47.00
5
ROBERTS Isabelle
GBR.gif
2:47.883
6
TALAYEVA Volha
BLR.gif
2:48.024
 
GUO Yihan
CHN.gif
PEN
 
Quarterfinal 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
2:23.831
2
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
2:25.424
3
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN.gif
2:25.522
4
DAUDET Gwendoline
FRA.gif
2:25.612
5
SOMODI Maja
HUN.gif
2:25.715
6
ECKSTEIN Lisa
GER.gif
2:29.130
7
CHATTHAISONG Thanutchaya
THA.gif
2:33.810
 
Quarterfinal 8
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Yubin
KOR.gif
2:40.502
2
VELZEBOER Xandra
NED.gif
2:40.701
3
ZHANG Yuting
CHN.gif
2:40.708
4
ZHANBUSINOVA Madina
KAZ.gif
2:42.911
5
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
2:46.180
6
DUBROVA Uliana
UKR.gif
2:46.317
7
TAISHMANOVA Assel
KAZ.gif
2:49.179
 
Quarterfinal 9
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BLAIS Danae
CAN.gif
2:41.364
2
PROSVIRNOVA Sofia
RUS.gif
2:41.399
3
JACOBS Gina
GER.gif
2:41.716
4
RASSKAZOVA Vera
RUS.gif
2:41.829
5
HRUZOVA Michaela
CZE.gif
2:42.253
6
HOYLAND Holly
GBR.gif
2:44.284
7
LAM Ching Yan
HKG.gif
2:45.503
Link to comment
Share on other sites

Men's 1500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 7 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals
 
Quarterfinal 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DION Pascal
CAN.gif
2:33.014
2
DESMET Stijn
BEL.gif
2:33.088
3
DOTTI Tommaso
ITA.gif
2:33.200
4
SELLIER Diane
POL.gif
2:33.464
5
HEO Andrew
USA.gif
2:37.673

6
AKAR Furkan
TUR.gif
2:38.459
 
Quarterfinal 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
PARK Jang Hyuk
KOR.gif
2:23.788
2
KNEGT Sjinkie
NED.gif
2:23.864
3
WATANABE Keita
JPN.gif
2:24.171
4
TREACY Farrell
GBR.gif
2:24.554
5
BERZINS Reinis
LAT.gif
2:28.038ADV
6
 
KIM Dongwook
KOR.gif
PEN
 
Quarterfinal 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
2:28.738
2
BALBEKOV Vladimir
RUS.gif
2:28.791
3
PIVIROTTO Ryan
USA.gif
2:28.806
4
FAJKUS Radek
CZE.gif
2:29.970
5
HAMELIN Charles
CAN.gif
2:30.085ADV
 
REN Ziwei
CHN.gif
PEN
 
Quarterfinal 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Daeheon
KOR.gif
2:42.998
2
ELISTRATOV Semen
RUS.gif
2:43.139
3
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
2:43.250
4
SPECHENHAUSER Luca
ITA.gif
2:43.446
5
SCHUBERT Christoph
GER.gif
2:43.744
6
AN Kai
CHN.gif
No time
 
Quarterfinal 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
2:16.379
2
CONFORTOLA Yuri
ITA.gif
2:17.181
3
MIYATA Shogo
JPN.gif
2:17.299
4
O BRIEN Liam
IRL.gif
2:24.694
5
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
PEN
6
COREY Brendan
AUS.gif
PEN
 
Quarterfinal 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
AYRAPETYAN Denis
RUS.gif
2:33.442
2
FERCOQ Quentin
FRA.gif
2:33.744
3
SEJPAL Zdenek
CZE.gif
2:34.300
4
KIM Brandon
USA.gif
2:57.703
5
LUDTKE Adrian
GER.gif
2:57.765
 
LIU Shaoang
HUN.gif
PEN
 
Quarterfinal 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROES Sven
NED.gif
2:29.364
2
SUN Long
CHN.gif
2:29.862
3
KRUEGER John-Henry
HUN.gif
2:30.027
4
NIEWINSKI Michal
POL.gif
2:58.320
5
KAZHGALI Nurtilek
KAZ.gif
No time
 
TREACY Niall
GBR.gif
PEN
Link to comment
Share on other sites

Women's 500m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 9 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats
 
Preliminary Round 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
44.505
2
KONYA Zsofia
HUN.gif
44.647
3
MANOILOVA Katrin
BUL.gif
46.076
4
VELZEBOER Xandra
NED.gif
Notime
 
Preliminary Round 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
JASZAPATI Petra
HUN.gif
43.647
2
SEO Whimin
KOR.gif
43.755
3
DESMET Hanne
BEL.gif
43.849
4
TALAYEVA Volha
BLR.gif
45.753
 
Preliminary Round 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOUTIN Kim
CAN.gif
43.430
2
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
44.723
3
KIKUCHI Moemi
JPN.gif
44.944
4
KHAN Yana
KAZ.gif
46.982
5
BURIC Katarina
CRO.gif
47.640
 
Preliminary Round 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHRISTIE Elise
GBR.gif
44.921
2
ZAKHAROVA Evgeniya
RUS.gif
45.122
3
ASCIC Valentina
CRO.gif
45.163
4
JACOBS Gina
GER.gif
46.284
 
Preliminary Round 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
QU Chunyu
CHN.gif
43.694
2
MALISZEWSKA Patrycja
POL.gif
44.069
3
den DULK Tineke
BEL.gif
45.896
4
PFEIFEROVA Tereza
CZE.gif
46.617
5
SYDORKO Yelyzaveta
UKR.gif
47.093
 
Preliminary Round 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAN Kexin
CHN.gif
44.302
2
THOMSON Kathryn
GBR.gif
44.380
3
SOMOGYI Barbara
ITA.gif
45.642
4
 
MYKHALCHUK Diana
UKR.gif
47.479
5
LAM Ching Yan
HKG.gif
47.890
 
Preliminary Round 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BINEY Maame
USA.gif
44.707
2
MONVOISIN Aurelie
FRA.gif
44.718
3
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
45.652

4
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
46.237
 
Preliminary Round 8
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHARLES Alyson
CAN.gif
44.141
2
VALCEPINA Arianna
ITA.gif
44.281
3
HOYLAND Holly
GBR.gif
45.247
4
LEVEQUE Aurelie
FRA.gif
45.368
5
KAMINAGA Shione
JPN.gif
Notime
 
Preliminary Round 9
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SANTOS Kristen
USA.gif
45.530
2
VALCEPINA Martina
ITA.gif
43.826
3
SEREGINA Elena
RUS.gif
43.831
4
VOLKOVITSKAYA Alyona
KAZ.gif
45.874
5
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
46.021
 
Preliminary Round 10
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
ITA.gif
43.645
2
BRUNELLE Florence
CAN.gif
43.726
3
POUTSMA Selma
NED.gif
43.905
4
ECKSTEIN Lisa
GER.gif
46.839
5
AMIRGALIYEVA Aliya
KAZ.gif
47.133
 
Preliminary Round 11
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
POL.gif
43.631
2
STODDARD Corinne
USA.gif
43.758
3
IZAFATAVA Hanna
BLR.gif
46.948
4
CHATTHAISONG Thanutchaya
THA.gif
47.143
5
IVANDIC Maja
CRO.gif
48.701
 
Preliminary Round 12
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
43.278
2
ZHANG Yuting
CHN.gif
43.888
3
PARK Jiyun
KOR.gif
44.969
4
DOLGOPOLOVA Mariya
UKR.gif
47.014

5
DOMBROVSKAYA Jana
BLR.gif
47.154
 
Preliminary Round 13
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAZUR Nikola
POL.gif
44.970
2
VANKOVA Petra
CZE.gif
45.957
3
DANNEEL Alexandra
BEL.gif
46.416
4
VOSTRIKOVA Anna
RUS.gif
1:10.590ADV
5
KIM Jiyoo
KOR.gif
No time
Link to comment
Share on other sites

Men's 500m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Preliminary Round 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PIERRE-GILLES Jordan
CAN.gif
41.946
2
BERZINS Reinis
LAT.gif
42.005
3
KALCHEV Lubomir
BUL.gif
43.193
4
CHU Sidney K
HKG.gif
44.966
5
KOLENC Martin
CRO.gif
Notime


 

Preliminary Round 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
CHN.gif
41.024
2
KWAK Yoon-Gy
KOR.gif
41.174
3
LAOUN Maxime
CAN.gif
41.342
4
MOODY Jonathan
GBR.gif
42.409
5
MARTINIC Ivan
CRO.gif
44.043


 

Preliminary Round 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EIBOG Daniil
RUS.gif
41.871
2
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
41.950
3
PARK Jang Hyuk
KOR.gif
42.109
4
KIM Brandon
USA.gif
42.309
5
TAHTACI Murat
TUR.gif
42.622


 

Preliminary Round 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
CHN.gif
41.324
2
HANDEI Oleh
UKR.gif
42.333
3
SU Jun-Peng
TPE.gif
43.887
4
ANDERMANN Nico
AUT.gif
47.965
 
O BRIEN Liam
IRL.gif
PEN


 

Preliminary Round 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Daeheon
KOR.gif
41.321
2
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
41.494
3
SUI Xin
HKG.gif
41.743
4
ANDERMANN Dominic
AUT.gif
44.143

5
XU Jing Feng
SGP.gif
Notime


 

Preliminary Round 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SITNIKOV Pavel
RUS.gif
41.877
2
KUCZYNSKI Lukasz
POL.gif
42.101
3
IOFIN Denys
UKR.gif
44.995
4
DEWAGTERE Adriaan
BEL.gif
57.409
 
AKAR Furkan
TUR.gif
PEN


 

Preliminary Round 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
HUN.gif
41.321
2
KOIKE Katsunori
JPN.gif
41.772
3
LABORDE Nicolas
COL.gif
43.681
4
ARLOU Heorhi
BLR.gif
43.816
5
TREACY Ethan
GBR.gif
Notime


 

Preliminary Round 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
42.233
2
PIVIROTTO Ryan
USA.gif
42.342
3
SCHUBERT Christoph
GER.gif
42.628
4
OMERAGIC Tarik
BIH.gif
43.385
5
SEJPAL Zdenek
CZE.gif
43.870


 

Preliminary Round 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIKUCHI Kota
JPN.gif
42.223
2
FERCOQ Quentin
FRA.gif
42.760
3
de ROSE Ethan
NZL.gif
43.061
4
GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
43.942
5
BRANKOVIC Edin
BIH.gif
44.331


 

Preliminary Round 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
van' T WOUT Jens
NED.gif
41.866
2
DESMET Stijn
BEL.gif
41.978
3
NADALINI Thomas
ITA.gif
42.372
4
McANUFF Sean
IRL.gif
44.761
5
MACARAEG Julian
PHI.gif
Notime


 

Preliminary Round 11

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IVLIEV Konstantin
RUS.gif
41.324
2
CASSINELLI Andrea
ITA.gif
41.707
3
de CLEMENTE Clayton
USA.gif
43.304

4
FEDORENKO Danylo
UKR.gif
44.446

5
TAN Trevor Xu Xuan
SGP.gif
Notime


 

Preliminary Round 12
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
AZHGALIYEV Abzal
KAZ.gif
42.187
2
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
43.426
3
GOEMINNE Gert-Jan
BEL.gif
43.495
4
METRAUX Thibault
SUI.gif
44.881
5
JUNG Yanghun Ben
GER.gif
Notime
 
Preliminary Round 13
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIKISHA Denis
KAZ.gif
41819
2
NAVARRO Tristan
FRA.gif
42.230
3
NIEWINSKI Michal
POL.gif
42.937
4
TREACY Niall
GBR.gif
49.532
5
FAJKUS Radek
CZE.gif
Notime
 
Preliminary Round 14
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
van' T WOUT Melle
NED.gif
42.812
2
SELLIER Diane
POL.gif
42.949
3
ARADHYA Akash
IND.gif
44.940
4
NG Lucas Jun Jie
SGP.gif
45.107
 
LIN Chun-Chieh
TPE.gif
PEN
 
Preliminary Round 15
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
41.905
2
SIGHEL Pietro
ITA.gif
42.202
3
YU Songnan
CHN.gif
42.622
4
COREY Brendan
AUS.gif
42.699
5
WOLFGANG Matthias
AUT.gif
45.876
 
Preliminary Round 16
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
GALIAKHMETOV Adil
KAZ.gif
41.643
2
DUBOIS Steven
CAN.gif
41.698
3
KIKUCHI Teppei
JPN.gif
41.786
4
MIHDALIOU Mikita
BLR.gif
43.506
5
KWOK Tsz Fung
HKG.gif
44.951
 
Preliminary Round 17
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
HUN.gif
42.276
2
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
42.752
3
SIMSEK Tunay
TUR.gif
43.612
4
LIAO Wei-Cheng
TPE.gif
45.173
5
PIETSCH Tobias
GER.gif
45.210
Link to comment
Share on other sites

Women's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
QU Chunyu
CHN.gif
43.831
2
CHARLES Alyson
CAN.gif
43.902
3
THOMSON Kathryn
GBR.gif
43.982
4
KIM Jiyoo
KOR.gif
44.136
5
KONYA Zsofia
HUN.gif
44.361
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOUTIN Kim
CAN.gif
43.211
2
POUTSMA Selma
NED.gif
43.765
3
STODDARD Corinne
USA.gif
43.856
4
MAZUR Nikola
POL.gif
44.341
5
SEREGINA Elena
RUS.gif
57.774
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
43.437
2
BRUNELLE Florence
CAN.gif
43.575
3
SEO Whimin
KOR.gif
43.687
4
DESMET Hanne
BEL.gif
47.604
5
KIKUCHI Moemi
JPN.gif
57.421
 
Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
JASZAPATI Petra
HUN.gif
43.745
2
FAN Kexin
CHN.gif
43.878
3
VALCEPINA Arianna
ITA.gif
43.990
4
MONVOISIN Aurelie
FRA.gif
44.174
5
HOYLAND Holly
GBR.gif
45.201
 
Heat 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SANTOS Kristen
USA.gif
45.801
2
VALCEPINA Martina
ITA.gif
45.995
3
VANKOVA Petra
CZE.gif
46.091
 
CHRISTIE Elise
GBR.gif
PEN
 
PARK Jiyun
KOR.gif
PEN
 
Heat 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
POL.gif
43.484
2
ZHANG Yuting
CHN.gif
43.761
3
BINEY Maame
USA.gif
44.095
4
ASCIC Valentina
CRO.gif
45.932
5
ZAKHAROVA Evgeniya
RUS.gif
46.459
 
Heat 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
ITA.gif
44.199
2
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
44.946
3
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
45.054
4
SOMOGYI Barbara
HUN.gif
45.826
5
MALISZEWSKA Patrycja
POL.gif
1:03.218
Link to comment
Share on other sites

Men's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat, a maximum of 4 Athletes the 3 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Stijn
BEL.gif
41.793
2
van' T WOUT Jens
NED.gif
41.871
3
YU Songnan
CHN.gif
41.923
4
BERZINS Reinis
LAT.gif
42.146
5
EIBOG Daniil
RUS.gif
44.272
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUBOIS Steven
CAN.gif
40.967
2
AZHGALIYEV Abzal
KAZ.gif
41.165
3
WU Dajing
CHN.gif
41.284
4
SUI Xin
HKG.gif
41.932
5
HANDEI Oleh
UKR.gif
42.217
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HWANG Daeheon
KOR.gif
41.376
2
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
41.738
3
LEPAPE Sebastien
FRA.gif
41.928
4
KRUZBERGS Roberts
LAT.gif
42.118
5
BLUNDEN Keanu
AUS.gif
43.962
 
Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
CHN.gif
41.220
2
KRUEGER John-Henry
HUN.gif
41.314
3
van' T WOUT Melle
NED.gif
41.606
4
FERCOQ Quentin
FRA.gif
41.813
5
SELLIER Diane
POL.gif
42.037
 
Heat 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
CASSINELLI Andrea
ITA.gif
41.835
2
IVLIEV Konstantin
RUS.gif
42.041
3
KIKUCHI Teppei
JPN.gif
42.101
 
PIERRE-GILLES Jordan
CAN.gif
PEN
 
NAVARRO Tristan
FRA.gif
DNS
 
Heat 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
HUN.gif
41.704
2
KWAK Yoon-Gy
KOR.gif
41.831
3
LAOUN Maxime
CAN.gif
41.926
4
PIVIROTTO Ryan
USA.gif
42.042
5
KIKUCHI Kota
JPN.gif
58.500
 
Heat 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIKISHA Denis
KAZ.gif
42.029
2
SITNIKOV Pavel
RUS.gif
42.283
3
NADALINI Thomas
ITA.gif
42.414
4
KUCZYNSKI Lukasz
POL.gif
42.782
5
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
42.818
 
Heat 8
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOIKE Katsunori
JPN.gif
42.951
2
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
42.958
3
PARK Jang Hyuk
KOR.gif
42.959
4
GALIAKHMETOV Adil
KAZ.gif
43.075

5
SIGHEL Pietro
ITA.gif
43.284
Link to comment
Share on other sites

Mixed 2000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Quartelfinals  will qualify for the Semifinals
 
Quarterfinal 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
van KERKHOF Yara
van 'T WOUT Jens
van 'T WOUT Melle
NED.gif
2:41.122
2
KIKUCHI Kota
KIKUCHI Sumire
KIKUCHI Yuki
YOSHINAGA Kazuki
JPN.gif
2:43.131
3
AZHGALIYEV Abzal
GALIAKHMETOV Adil
VOLKOVITSKAYA Alyona
ZHANBUSINOVA Madina
KAZ.gif
2:43.28
4
KUCZYNSKI Lukasz
MALISZEWSKA Natalia
SELLIER Diane
STORMOWSKA Kamila
POL.gif
2:52.716
5
GEORGIEV Dimitar
KALCHEV Lubomir
MANOILOVA Katrin
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
2:55.341
 
Quarterfinal 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRUNELLE Florence
de SERRES-RAINVILLE Camille
DION Pascal
DUBOIS Steven
CAN.gif
2:44.135
2
den DULK Tineke
DESMET Hanne
DESMET Stijn
PETRE Ward
BEL.gif
2:44.328
3
FAJKUS Radek
HRUZOVA Michaela
SEJPAL Zdenek
VANKOVA Petra
CZE.gif
2:48.465
4
HOYLAND Holly
THOMSON Kathryn
TREACY Farrell
TREACY Niall
GBR.gif
2:59.326
  HWANG Daeheon
LEE Yubin
PARK Jang Hyuk
SEO Whimin
KOR.gif
PEN
 
Quarterfinal 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAN Kexin
QU Chunyu
SUN Long
WU Dajing
CHN.gif
2:43.703
2
CASSINELLI Andrea
FONTANA Arianna
MASCITTO Cynthia
SIGHEL Pietro
ITA.gif
2:45.012
3
FERCOQ Quentin
HUOT MARCHAND Tifany
LEPAPE Sebastien
MONVOISIN Aurelie
FRA.gif
2:45.174
4
ARLOU HeorhiI
ZAFATAVA HannaI
ZAFATAVA Mariya
MIHDALIOU Mikita
BLR.gif
2:54.853
  DOLGOPOLOVA Mariya
HANDEI Oleh
MYKHALCHUK Diana
NEMIRO Nikita
UKR.gif
2:54.885
 
Quarterfinal 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
ELISTRATOV Semen
IVLIEV Konstantin
PROSVIRNOVA Sofia
RUS.gif
2:44.530
2
BACSKAI Sara Luca
JASZAPATI Petra
LIU Shaoang
NOGRADI Bence
HUN.gif
2:45.138
3
BINEY Maame
de CLEMENTE Clayton
HEO Andrew
STODDARD Corinne
USA.gif
2:46.755
4
JACOBS Gina
JUNG Yanghun Ben
SCHUBERT Christoph
SEIDEL Anna
GER.gif
2:48.843
5
ASCIC Valentina
BURIC Katarina
KOLENC Martin
MARTINIC Ivan
CRO.gif
2:54.524
Link to comment
Share on other sites

Women's 1000m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 9 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats
 
Preliminary Round 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
RUS.gif
1:33.560
2
KONYA Zsofia
ITA.gif
1:33.801
3
TIKHONOVA Olga
KAZ.gif
1:34.325
4
den DULK Tineke
BEL.gif
1:35.359
5
IZAFATAVA Hanna
BLR.gif
1:40.199
 
Preliminary Round 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHANG Chutong
CHN.gif
1:33.138
2
BRUNELLE Florence
CAN.gif
1:33.227
3
THOMSON Kathryn
GBR.gif
1:33.445
4
 
JACOBS Gina
GER.gif
1:33.964
5
MANOILOVA Katrin
BUL.gif
1:34.963
 
Preliminary Round 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAN Yu Tong
CHN.gif
1:35.634
2
KIKUCHI Sumire
JPN.gif
1:35.690
3
MAZUR Nikola
POL.gif
1:37.020
4
YAKIMOVA Anna
BUL.gif
1:37.471
5
ROBERTS Isabelle
GBR.gif
1:37.580
 
Preliminary Round 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Jiyoo
KOR.gif
1:39.479
2
van KERKHOF Yara
NED.gif
1:39.597
3
STORMOWSKA Kamila
POL.gif
1:39.763
4
BURIC Katarina
CRO.gif
1:43.110
5
MONVOISIN Aurelie
FRA.gif
1:52.761
 
Preliminary Round 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Yubin
KOR.gif
1:32.012
2
JASZAPATI Petra
HUN.gif
1:32.018
3
DAUDET Gwendoline
FRA.gif
1:33.219
4
KHAN Yana
KAZ.gif
1:34.890

5
DOLGOPOLOVA Mariya
UKR.gif
1:37.311
 
Preliminary Round 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOUTIN Kim
CAN.gif
1:34.594
2
DESMET Hanne
BEL.gif
1:34.822
3
SEIDEL Anna
GER.gif
1:35.683
4
PFEIFEROVA Tereza
CZE.gif
1:35.791
5
CHATTHAISONG Thanutchaya
THA.gif
1:37.551
 
Preliminary Round 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
RUS.gif
1:40.505
2
KIM A Lang
KOR.gif
1:40.543
3
CONFORTOLA Elisa
ITA.gif
1:41.037
4
ASCIC Valentina
CRO.gif
1:41.340
5
TALAYEVA Volha
BLR.gif
1:42.180
 
Preliminary Round 8
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
VELZEBOER Xandra
NED.gif
1:32.518
2
MASCITTO Cynthia
ITA.gif
1:33.049
3
HRUZOVA Michaela
CZE.gif
1:33.586
4
DANNEEL Alexandra
BEL.gif
1:3.356
 
Preliminary Round 9
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
1:31.456
2
BINEY Maame
USA.gif
1:33.160
3
KIKUCHI Moemi
JPN.gif
1:33.546
4
HOYLAND Holly
GBR.gif
1:36.377
5
IVANDIC Maja
CRO.gif
1:36.893
 
Preliminary Round 10
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
POL.gif
1:33.011
2
FONTANA Arianna
ITA.gif
1:33.147
3
VANKOVA Petra
CZE.gif
1:34.767
4
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
No time
 
Preliminary Round 11
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SARAULT Courtney
CAN.gif
1:35.037
2
KIKUCHI Yuki
JPN.gif
1:35.581
3
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
1:36.250

4
ECKSTEIN Lisa
GER.gif
1:36.609
5
SYDORKO Yelyzaveta
UKR.gif
1:40.135
 
Preliminary Round 12
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
STODDARD Corinne
USA.gif
1:35.429
2
HUOT MARCHAND Tifany
FRA.gif
1:35.483
3
VOLKOVITSKAYA Alyona
KAZ.gif
1:36.930
4
LAM Ching Yan
HKG.gif
1:39.742
5
ZHANG Yuting
CHN.gif
No time
 
Preliminary Round 13
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SANTOS Kristen
USA.gif
1:34.528
2
VOSTRIKOVA Anna
RUS.gif
1:34.627
3
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN.gif
1:35.697
4
IZAFATAVA Mariya
BLR.gif
1:36.267
5
DUBROVA Uliana
UKR.gif
1:36.897
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...