website statistics
Jump to content

Athletics at the European Championships 2022


Totallympics
 Share

Recommended Posts

9 minutes ago, Belle said:

@Werloc Maja Åskag will participate in ECH but I don’t think she has anything with the medals to do. 

Yeah, I saw she barely made it in triple jump, but no 14 metres this season doesn't look good for a final qualification :/ 

Link to comment
Share on other sites

a big dutch squad will participate at the European Championships. 60 athletes have qualify for the Dutch team. 

How many medals will they bring home? My prediction:

 

Femke Bol at the 400 hurdles (gold), Lieke Klaver 400 metres (silver) Anouk Vetter heptathlon (silver), Nadine Visser 100 hurdles (silver), Jessica Schilder shot-put (silver), Jorinde van Klinken discus throw (bronze) 4x400 woman (silver)

 

Liemarvin Bonevacia 400 meter (bronze), Tony van Diepen 800 metres (silver), 4x400 men (gold)

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, osparijs2024 said:

a big dutch squad will participate at the European Championships. 60 athletes have qualify for the Dutch team. 

How many medals will they bring home? My prediction:

 

Femke Bol at the 400 hurdles (gold), Lieke Klaver 400 metres (silver) Anouk Vetter heptathlon (silver), Nadine Visser 100 hurdles (silver), Jessica Schilder shot-put (silver), Jorinde van Klinken discus throw (bronze) 4x400 woman (silver)

 

Liemarvin Bonevacia 400 meter (bronze), Tony van Diepen 800 metres (silver), 4x400 men (gold)

 

 

Nice predictions, but I don't see the 4x400 men winning gold. They are all just a little less good than last year (mainly Ramsey Angela and Terrence Agard) and especially Belgium has a very strong team. Jorinde van Klinken winning a medal would be a very nice surprise!

Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2022 at 5:29 PM, Werloc said:

Lithuania ends up qualifying 21 athletes to this event:

 

Women

 

400m - Modesta Justė Morauskaitė (7th Q), Agnė Šerkšnienė (34th Rating)

800m - Gabija Galvydytė (31st Rating)

3000m Steeplechase - Greta Karinauskaitė (27th Rating)

High Jump - Urtė Baikštytė (19th Rating)

Long Jump - Jogailė Petrokaitė (18th Rating)

Triple Jump - Aina Grikšaitė (16th Rating), Dovilė Kilty (17th Rating)

Discus Throw - Ieva Zarankaitė (17th Rating)

Javelin Throw - Liveta Jasiūnaitė (6th Q)

Marathon - Loreta Kančytė (38th Q)

20km Race Walk - Monika Vaiciukevičiūtė (34th Rating), Adrija Meškauskaitė (36th Rating)

 

Men

 

200m - Gediminas Truskauskas (20th Rating)

1500m - Simas Bertašius (29th Rating)

High Jump - Juozas Baikštys (12th Rating)

Discus Throw - Andrius Gudžius (Wild Card Q), Mykolas Alekna (4th Q)

Marathon - Ignas Brasevičius (57th Rating)

20km Race Walk - Marius Žiūkas (16th Q), Artur Mastianica (30th Rating)

35km Race Walk - Marius Žiūkas (19th Q), Artur Mastianica (23rd Q)

 

 

There were also some athletes that were pretty close to qualification: Airinė Palšytė 35th in high jump rating, Diana Zagainova 27th in triple jump rating, Diana Lobačevskė 62nd in marathon rating, Renalda Kergytė 65th in marathon rating, Austėja Kavaliauskaitė 37th in 20km race walk rating, Tomas Keršulis 44th in 200m rating and 42nd in 400m rating, Adrijus Glebauskas 29th in high jump rating, Martynas Alekna 36th in discus throw rating, Remigijus Kančys 61st in marathon rating, Edgaras Benkunskas 26th in decathlon rating.

 

And also some athletes that declined their qualification: Monika Bytautienė and Vaida Žūsinaitė in marathon and Brigita Virbalytė in 20km Race Walk.

 

Edis Matusevičius and Rokas Ickys are injured, but I think they would've made it in. 

Welp, as I mentioned earlier, Šerkšnienė is skipping this due to injury.

 

For some reason both Vaiciukevičiūtė and Meškauskaitė were not added to the team.

 

Remigijus Kančys was added to the team to run the marathon even though he wasn't a qualified athlete?

 

19 athletes for Lithuania starting in the end and Žiūkas only doing the 20km Walk.

Link to comment
Share on other sites

Team :POL with 81 athletes. Wojciech Nowcki is going to Munich after all despite what he said at WCh.

 

Maria Andrejczyk and Dawid Tomala are the only two notable absentees but the former is still struggling with injury so it's no surprise after the poor outing in Eugene.

 

Marcin Krukowski (javelin) who didn't go to Eugene due to vaccine stuff and was said to be preparing for Euros is out so his war with the federation is set to continue (I lost track if it's due to vaccine or lack of starts for eligible SB).

 

Sorry for Polish names, we send too many people for me to manually transcript it to English :p

 

Women:

Lp. — Imię i nazwisko — Konkurencja — Klub — SB — PB

1 Ewa Swoboda bieg na 100 metrów sztafeta 4 x 100 metrów AZS AWF Katowice 11.05 11.05

2 Magdalena Stefanowicz bieg na 100 metrów sztafeta 4 x 100 metrów AZS AWF Katowice 11.35 11.35

3 Nikola Horowska bieg na 200 metrów sztafeta 4 x 100 metrów ALK AJP Gorzów Wielkopolski 22.98 22.98

4 Marika Popowicz-Drapała bieg na 200 metrów sztafeta 4 x 100 metrów CWZS Zawisza Bydgoszcz SL 23.18 23.15

5 Iga Baumgart-Witan bieg na 400 metrów sztafeta 4 x 400 metrów BKS Bydgoszcz 51.33 51.02

6 Natalia Kaczmarek bieg na 400 metrów sztafeta 4 x 400 metrów AZS AWF Wrocław 49.86 49.86

7 Anna Kiełbasińska bieg na 400 metrów sztafeta 4 x 400 metrów SKLA Sopot 50.28 50.28

8 Justyna Święty-Ersetic bieg na 400 metrów sztafeta 4 x 400 metrów AZS AWF Katowice 50.74 50.41

9 Adrianna Czapla bieg na 800 metrów AZS UMCS Lublin 1:59.86 1:59.86

10 Angelika Sarna bieg na 800 metrów AZS AWF Warszawa 2:00.63 1:59.72

11 Anna Wielgosz bieg na 800 metrów CWKS Resovia Rzeszów 1:59.84 1:59.84

12 Eliza Megger bieg na 1500 metrów LKS Pszczyna 4:03.04 4:03.04

13 Sofia Ennaoui bieg na 1500 metrów AZS UMCS Lublin 4:01.39 3:59.70

14 Katarzyna Jankowska maraton KS Podlasie Białystok 2:27:06

15 Monika Jackiewicz maraton MKL Szczecin 2:29:51 2:29:51

16 Aleksandra Lisowska maraton AZS UWM Olsztyn 2:26:08

17 Angelika Mach maraton AZS UMCS Lublin 2:27:48

18 Izabela Paszkiewicz maraton AZS UMCS Lublin 2:27:41

19 Klaudia Siciarz bieg na 100 metrów przez płotki AZS AWF Kraków 12.86 12.82

20 Pia Skrzyszowska bieg na 100 metrów przez płotki AZS AWF Warszawa 12.51 12.51

21 Klaudia Wojtunik bieg na 100 metrów przez płotki AZS Łódź 13.05 12.97

22 Patrycja Kapała bieg na 3000 metrów z przeszkodami AZS AWF Katowice 9:45:21 9:45:21

23 Alicja Konieczek bieg na 3000 metrów z przeszkodami OŚ AZS Poznań 9:41.54 9:27.79

24 Kinga Królik bieg na 3000 metrów z przeszkodami UKS Azymut Pabianice 9:36.63 9:36.63

25 Anna Matuszewicz skok w dal MKL Toruń 6.51 6.51

26 Karolina Młodawska trójskok KKL Kielce 13.61 13.79

27 Adrianna Szóstak trójskok OŚ AZS Poznań 13.84 13.96

28 Paulina Guba pchnięcie kulą AZS UMCS Lublin 17.44 19.38

29 Klaudia Kardasz pchnięcie kulą KS Podlasie Białystok 17.67 18.48

30 Karolina Urban rzut dyskiem AZS AWFiS Gdańsk 59.81 59.81

31 Daria Zabawska rzut dyskiem AZS UMCS Lublin 60.90 62.36

32 Katarzyna Furmanek rzut młotem KKL Kielce 70.05 73.61

33 Malwina Kopron rzut młotem KS Wisła Puławy 75.08 76.85

34 Ewa Różańska rzut młotem AZS AWF Warszawa 71.31 71.31

35 Paulina Ligarska siedmiobój SKLA Sopot 6241 pkt. 6241 pkt.

36 Adrianna Sułek siedmiobój KS Brda Bydgoszcz 6672 pkt. 6672 pkt.

37 Katarzyna Zdziebło chód na 20 kilometrów LKS Stal Mielec 1:27:31 1:27:31

38 Olga Niedziałek chód na 35 kilometrów WLKS Nowe Iganie 2:49:43 2:49:43

39 Klaudia Adamek sztafeta 4 x 100 metrów CWZS Zawisza Bydgoszcz SL

40 Martyna Kotwiła sztafeta 4 x 100 metrów RLTL Opitmia Radom

41 Kinga Gacka sztafeta 4 x 400 metrów BKS Bydgoszcz

42 Małgorzata Hołub-Kowalik sztafeta 4 x 400 metrów AZS UMCS Lublin

 

Men:

Lp. — Imię i nazwisko — Konkurencja — Klub — SB — PB

43 Adrian Brzeziński bieg na 100 metrów sztafeta 4 x 100 metrów MKL Toruń 10.32 10.32

44 Dominik Kopeć bieg na 100 metrów sztafeta 4 x 100 metrów KS Agros Zamość 10.20 10.20

45 Przemysław Słowikowski bieg na 100 metrów sztafeta 4 x 100 metrów MKL Szczecin 10.25 10.19

46 Patryk Wykrota bieg na 200 metrów sztafeta 4 x 100 metrów KS Stal LA Ostrów Wielkopolski 20.67 20.67

47 Łukasz Żok bieg na 200 metrów sztafeta 4 x 100 metrów ALKS AJP Gorzów Wielkopolski 20.94 20.84

48 Kajetan Duszyński bieg na 400 metrów sztafeta 4 x 400 metrów AZS Łódź 45.94 44.92

49 Karol Zalewski bieg na 400 metrów sztafeta 4 x 400 metrów AZS UWM Olsztyn 45.38 45.11

50 Mateusz Borkowski bieg na 800 metrów RKS Łódź 1:44.79 1:44.79

51 Patryk Dobek bieg na 800 metrów MKL Szczecin 1:44.49 1:43.73

52 Kacper Lewalski bieg na 800 metrów AZS UWM Olsztyn 1:45.48 1:44.84

53 Michał Rozmys bieg na 1500 metrów UKS Barnim Goleniów 3:35.40 3:32.67

54 Arkadiusz Gardzielewski maraton WKS Śląsk Wrocław 2:10:31

55 Kamil Jastrzębski maraton SKB Kraśnik 2:11:07

56 Kamil Karbowiak maraton Air Zone Warszawa 2:10:35

57 Adam Nowicki maraton MKL Szczecin 2:10:21

58 Damian Czykier bieg na 110 metrów przez płotki KS Podlasie Białystok 13.25 13.25

59 Jakub Szymański bieg na 110 metrów przez płotki SKLA Sopot 13.50 13.50

60 Krzysztof Hołub bieg na 400 metrów przez płotki AZS UMCS Lublin 50.12 50.12

61 Jakub Olejniczak bieg na 400 metrów przez płotki TS Wieliczanka Wieliczka 50.12 50.12

62 Sebastian Urbaniak bieg na 400 metrów przez płotki LKS Vectra Włocławek 49.68 49.68

63 Piotr Lisek skok o tyczce OSOT Szczecin 5.80 6.02

64 Robert Sobera skok o tyczce AZS AWF Wrocław 5.61 5.80

65 Piotr Tarkowski skok w dal KS AZS AWF Biała Podlaska 8.03 8.03

66 Adrian Świderski trójskok WKS Śląsk Wrocław 16.35 16.81

67 Konrad Bukowiecki pchnięcie kulą KS AZS UWM Olsztyn 21.66 22.25

68 Michał Haratyk pchnięcie kulą KS Sprint Bielsko-Biała 21.17 22.32

69 Jakub Szyszkowski pchnięcie kulą AZS AWF Katowice 20.53 20.99

70 Oskar Stachnik rzut dyskiem AZS UMCS Lublin 64.06 64.06

71 Robert Urbanek rzut dyskiem MKS Aleksandrów Łódzki 64.05 66.93

72 Paweł Fajdek rzut młotem AZS AWF Katowice 80.56 83.93

73 Wojciech Nowicki rzut młotem KS Podlasie Białystok 81.58 82.52

74 Marcin Wrotyński rzut młotem OŚ AZS Poznań 77.01 77.01

75 Paweł Wiesiołek dziesięciobój SKLA Sopot 8333 pkt.

76 Artur Brzozowski chód na 35 kilometrów KKL Stal Stalowa Wola 2:36:22 2:36:22

77 Mateusz Siuda sztafeta 4 x 100 metrów OŚ AZS Poznań

78 Szymon Dziuba sztafeta 4 x 400 metrów AZS AWF Warszawa

79 Maksymilian Klepacki sztafeta 4 x 400 metrów KS Podlasie Białystok

80 Mateusz Rzeźniczak sztafeta 4 x 400 metrów RKS Łódź

81 Tymoteusz Zimny sztafeta 4 x 400 metrów OŚ AZS Pozna

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 12:00 PM, hckošice said:

:SVK Team Slovakia :SVK

 

MEN

  • Ján Volko (100m, 200m)
  • Šimon Bujna (400m, 4x400m Relay)
  • Martin Kučera (400m Hurdles, 4x400m Relay)
  • Matej Baluch (400m Hurdles, 4x400m Relay)
  • Miroslav Úradník (20km Race Walk, 35km Race Walk)
  • Dominik Černý (20km Race Walk, 35km Race Walk)
  • Michal Morvay (35km Race Walk)
  • Oliver Murcko  (4x400m Relay)
  • Patrik Dömötör (4x400m Relay)
  • Miroslav Marček (4x400m Relay)
  • Franklin Henry (4x400m Relay)
  • Roman Haraslín (4x400m Relay)
  • Adrián Pavelka (4x400m Relay)

 

WOMEN

  • Viktória Forster (100m, 100m Hurdles)
  • Emma Zapletalová (400m Hurdles)
  • Daniela Ledecká (400m Hurdles)
  • Veronika Kaňuchová (Hammer Throw)
  • Hana Burzalová (20km Race Walk, 35km Race Walk)
  • Ema Hačundová (35km Race Walk)

 

Team Goal is one Final, under normal circumstances should not be a big problem for Zapletalová, however she is just returning from a serious injury which caused her to miss the entire first half of the season, and started the preparation only last month, so very hard to predict anything, a eventual qualification for the Finals would be definitely great.

 

We are also sending 9 athletes in the 4x400 relay but only 4 will actually start in the Heats (whom 3 will be certainly the double starters) and since the chances to advance fro the heats are somewhere around 0, five athletes will have a nice free trip to Munich :p

...Team Goal is one Final, under normal circumstances should not be a big problem for Zapletalová, however she is just returning from a serious injury which caused her to miss the entire first half of the season, and started the preparation only last month, so very hard to predict anything, a eventual qualification for the Finals would be definitely great....

 

and the any last hope if there were any, is very likely gone, Emma returned after her long injury today and in her first race finished in Hungary dead last with a time over 59 seconds :( That is too cruel.. she was legitimatiely our biggest prospect and hope in this sport for a nice couple of years

 

but well, what can we do... I sincerely hope she will find the way to retun to her previous seasons shape and level. Slovak athletics (and our sport in general) will really need it. :(

Link to comment
Share on other sites

:ITA Italy :ITA

 

 

101 people travelling to Munich for us, Marcell Jacobs included (even if it remains to be seen if he's really going to compete)...

 

 

Men

 

Marcell Jacobs (100m, 4×100m Relay)
Chituru Ali (100m, 4×100m Relay)
Fausto Desalu (200m, 4×100m Relay)
Filippo Tortu (200m, 4×100m Relay)
Diego Aldo Pettorossi (200m, 4×100m Relay)
Lorenzo Benati (400m, 4×400m Relay)
Davide Re (400m, 4×400m Relay)
Edoardo Scotti (400m, 4×400m Relay)
Simone Barontini (800m)
Catalin Tecuceanu (800m)
Pietro Arese (1500m)
Ossama Meslek (1500m)
Yeman Crippa (5km, 10km)
Pietro Riva (5km, 10km)
Hassane Fofana (110m Hurdles)
Lorenzo Simonelli (110m Hurdles)
José Reynaldo Bencosme (400m Hurdles)
Giacomo Bertoncelli (400m Hurdles)
Mario Lambrughi (400m Hurdles)
Ahmed Abdelwahed (3000m Steeplechase)
Ala Zoghlami (3000m Steeplechase)
Osama Zoghlami (3000m Steeplechase)
Christian Falocchi (High Jump)
Marco Fassinotti (High Jump)
Gianmarco Tamberi (High Jump)
Max Mandusic (Pole Vault)
Filippo Randazzo (Long Jump)
Tobia Bocchi (Triple Jump)
Andrea Dallavalle (Triple Jump)
Emmanuel Ihemeje (Triple Jump)
Sebastiano Bianchetti (Shot Put)
Leonardo Fabbri (Shot Put)
Nick Ponzio (Shot Put)
Roberto Orlando (Javelin Throw)
Iliass Aouani (Marathon)
René Cuneaz (Marathon)
Daniele D’Onofrio (Maratona)
Stefano La Rosa (Marathon)
Daniele Meucci (Marathon)
Andrea Cosi (20km Race Walk)
Francesco Fortunato (20km Race Walk)
Massimo Stano (20km Race Walk)
Michele Antonelli (35km Race Walk)
Teodorico Caporaso (35km Race Walk)
Matteo Giupponi (35km Race Walk)
Dario Dester (Decathlon)
Matteo Melluzzo (4×100m Relay)
Lorenzo Patta (4×100m Relay)
Hillary Wanderson Polanco (4×100m Relay)
Vladimir Aceti (4×400m Relay)
Lapo Bianciardi (4×400m Relay)
Brayan Lopez (4×400m Relay)
Pietro Pivotto (4×400m Relay)
Matteo Raimondi (4×400m Relay)


Women

 

Zaynab Dosso (100m, 4×100m Relay)
Gloria Hooper (100m, 4×100m Relay)
Irene Siragusa (100m, 200m, 4×100m Relay)
Vittoria Fontana (200m, 4×100m Relay)
Dalia Kaddari (200m, 4×100m Relay)
Alice Mangione (400m, 4×400m Relay)
Anna Polinari (400m, 4×400m Relay)
Virginia Troiani (400m, 4×400m Relay)
Elena Bellò (800m)
Eloisa Coiro (800m)
Ludovica Cavalli (1500m)
Federica Del Buono (1500m)
Gaia Sabbatini (1500m)
Nadia Battocletti (5km)
Anna Arnaudo (10km)
Luminosa Bogliolo (100m Hurdles)
Eloisa Di Lazzaro (100m Hurdles)
Nicla Mosetti (100m Hurdles)
Ayomide Folorunso (400m Hurdles, 4×400)
Linda Olivieri (400m Hurdles)
Rebecca Sartori (400m Hurdles)
Laura Dalla Montà (3000m Steeplechase)
Martina Merlo (3000m Steeplechase)
Erika Furlani (High Jump)
Elena Vallortigara (High Jump)
Roberta Bruni (Pole Vault)
Elisa Molinarolo (Pole Vault)
Larissa Iapichino (Long Jump)
Ottavia Cestonaro (Triple Jump)
Dariya Derkach (Triple Jump)
Daisy Osakue (Discus Throw)
Stefania Strumillo (Discus Throw)
Sara Fantini (Hammer Throw)
Giovanna Epis (Marathon)
Anna Incerti (Marathon)
Valentina Trapletti (20km Race Walk)
Lidia Barcella (35km Race Walk)
Nicole Colombi (35km Race Walk)
Federica Curiazzi (35km Race Walk)
Sveva Gerevini (Eptathlon)
Anna Bongiorni (4×100m Relay)
Johanelis Herrera Abreu (4×100m Relay)
Alessia Pavese (4×100m Relay)
Alessandra Bonora (4×400m Relay)
Rebecca Borga (4×400m Relay)
Maria Benedicta Chigbolu (4×400m Relay)
Raphaela Lukudo (4×400m Relay)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...