website statistics
Jump to content

Men's Ice Hockey IIHF Under 18 World Championship 2019


hckošice
 Share

Recommended Posts

MEN'S UNDER 18 CATEGORY

CALENDAR

 

2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship
In Ornskoldsvik & Umea :SWE , 18-28 April 2019
Group A: :BLR Belarus, :CAN Canada, :CZE Czech Republic, :FIN Finland, :SUI Switzerland
Group B: :LAT Latvia, :RUS Russia, :SVK Slovakia, :SWE Sweden, :USA United States


2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division I Group A
In Grenoble, :FRA , 14-20 April 2019
Participants: :DEN Denmark, :FRA France, :GER Germany, :KAZ Kazakhstan, :NOR Norway, :UKR Ukraine


2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division I Group B
In Szekesfehervar, :HUN , 14-20 April 2019
Participants: :AUT Austria, :GBR Great Britain, :HUN Hungary, :ITA Italy, :JPN Japan, :SLO Slovenia


2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division II Group A
In Elektrenai, :LTU , 7-13 April 2019
Participants: :EST Estonia, :LTU Lithuania, :POL Poland, :ROU Romania, :KOR South Korea, :ESP Spain


2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division II Group B
In Belgrade, :SRB , 25-31 March 2019
Participants: :AUS Australia, :BEL Belgium, :CHN China, :CRO Croatia, :NED Netherlands, :SRB Serbia


2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division III Group A
In Sofia, :BUL , 25-31 March 2019
Participants: :BUL Bulgaria, :ISL Iceland, :ISR Israel, :MEX Mexico, :NZL New Zealand, :TUR Turkey


2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division III Group B
In Cape Town, :RSA , 8-14 April 2019
Participants: :TPE Chinese Taipei, :HKG Hong Kong, :LUX Luxembourg, :RSA South Africa

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:SVK TEAM SLOVAKIA :SVK

 

 

Goaltenders:

 

Samuel Hlavaj (Lincoln Stars, USHL, :USA)

Šimon Latkóczy (Dukla Trenčín)

Patrik Kozel (Vaasan Sport, :FIN)

 

Defencers:

 

Michal Beňo (JYP Jyväskylä, :FIN)

František Gajdoš (Sparta Praha, :CZE)

Andrej Golian (HC 07 Detva)

Matúš Hlaváč (HC Olomouc, :CZE)

Samuel Kňažko (TPS Turku, :FIN)

Matúš Lukáš Lavička (MHA Martin)

Dávid Mudrák (TUTO Hockey, :FIN)

Oliver Turan (Acadie-Bathurst Titan, QMJHL, :CAN)

 

Forwards:

 

Maxim Čajkovič (Saint John Sea Dogs, QMJHL, :CAN)

Juraj Eliaš (EC Red Bull Salzburg, :AUT)

Jozef Haščák (HK Dukla Trenčín)

Martin Chromiak (HK Dukla Trenčín)

Simon Jellúš (Lulea HF, :SWE)

Samuel Krajč (HK Dukla Trenčín/MHK Dubnica)

Alex František Kupka (HC Slovan Bratislava)

Ján Lašák jr.(South Florida Hockey Academy, :USA)

Michal Mrázik (Rögle BK, :SWE)

Dominik Sojka (HC '05 Banská Bystrica)

Lukáš Škvarek (Springfield Jr. Pics, USPHL, :USA)

Artur Turanský (Selects Hockey Academy, :USA)

Adrián Valigura (HK ŠKP Poprad)

 

Link to comment
Share on other sites

Tournament Format

 

*The 10 teams are divided into two, five-team groups A and B in the Preliminary Round.

 

**After a single round-robin series in each group, the top four teams from each group advance to the Playoff Round while the fifth-placed team in each group moves to the Relegation Round.

 

***The top four placed teams from the Preliminary will play a cross-over Quarterfinal game: 1A vs. 4B, 1B vs. 4A, 2A vs. 3B and 2B vs. 3A. The winner of each Quarterfinal moves onto the Semi-Finals.

 

****The winner of each Semi-Final game will move onto the Gold Medal Game, while the losers will play in the Bronze Medal Game.

 

*****The quarter-final losers will be ranked 5th to 8th according to 1. their position in the group, 2. their preliminary-round record (1. points, 2. goal difference, 3. goals scored).

 

Relegation format


*The two last-placed teams of both Preliminary round groups play a best-of-three Relegation Round series. The third game is only played if needed. The winner of the series plays again at the 2020 IIHF Ice Hockey U18 World Championship, while loser is relegated to Division I Group A World Championship 2020.

 

Link to comment
Share on other sites

Thursday April 18th, 2019 -

Preliminary Round Day 1 Schedule (GMT +2)

 

 

Group A
Central European Summer Time (GMT +2)

 

 

Czech Republic CZE.gif vs BLR.gif Belarus
Period-by-Period:
April 18th 2019, h. 15:30, A3 Arena, Umea

 

Canada CAN.gif vs FIN.gif Finland
Period-by-Period:
April 18th 2019, h. 19:30, A3 Arena, Umea
 
 
Group B
Central European Summer Time (GMT +2)
 
Russia RUS.gif vs SVK.gif Slovakia
Period-by-Period:
April 18th 2019, h. 15:30, Fjallraven Center, Ornskoldsvik
 
Sweden SWE.gif vs USA.gif United States
Period-by-Period:
April 18th 2019, h. 19:30, Fjallraven Center, Ornskoldsvik
 
Link to comment
Share on other sites

As expected, Russia too strong and too much for our kids, in this category the difference of the levels is even bigger. it never was in doubt who will win this match.

 

From our view, the really positive and most promising thing, is as expected - our wonder kid named -  Maxim Čajkovič !

 

Even today, by miles our best player, he scored 2 of our 3 goals, The only guy able to outskate the Russians, literally flying on the ice.  Hopefully he´ll continue to work hard, awesome talent, it´s always a pleasure to watch this boy, so skilled and fast on skates.  No surprise, Last year he was the CHL Draft Number 1.

 

 

But in the second match CZE lost to Belarus 3-4 !!! Wow !!! What a shock ! This is seriously not good for the :CZE ambitions at all

Remember the top 4 of the group will advance for the QF and the 5th team will fall to the relegation round

Link to comment
Share on other sites

Thursday April 18th, 2019 -

Preliminary Round Day 1 Results (GMT +2)

 

Group A
Central European Summer Time (GMT +2)

 

Czech Republic CZE.gif 3 - 4 BLR.gif Belarus
Period-by-Period: 0-2, 2-2, 1-0
April 18th 2019, h. 15:30, A3 Arena, Umea

 

Canada CAN.gif 5 - 3 FIN.gif Finland
Period-by-Period: 0-2, 2-1, 3-0
April 18th 2019, h. 19:30, A3 Arena, Umea
 
Group A Provisional Standing After Day 1
 
Nation
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
CAN.gif Canada
1
1(0)
0(0)
5
3
+2
3
BLR.gif Belarus
1
1(0)
0(0)
4
3
+1
3
SUI.gif Switzerland
0
0(0)
0(0)
0
0
0
0
CZE.gif Czech Republic
1
0(0)
1(0)
3
4
-1
0
FIN.gif Finland
1
0(0)
1(0)
3
5
-2
0
 
 
Group B
Central European Summer Time (GMT +2)
 
Russia RUS.gif 6 - 3 SVK.gif Slovakia
Period-by-Period: 3-1, 1-1, 2-1
April 18th 2019, h. 15:30, Fjallraven Center, Ornskoldsvik
 
Sweden SWE.gif 1 - 6 USA.gif United States
Period-by-Period: 1-0, 0-2, 0-4
April 18th 2019, h. 19:30, Fjallraven Center, Ornskoldsvik
 
Group B Provisional Standing After Day 1
 
Nation
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
USA.gif United States
1
1(0)
0(0)
6
1
+5
3
RUS.gif Russia
1
1(0)
0(0)
6
3
+3
3
LAT.gif Latvia
0
0(0)
0(0)
0
0
0
0
SVK.gif Slovakia
1
0(0)
1(0)
3
6
-3
0
SWE.gif Sweden
1
0(0)
1(0)
1
6
-5
0
 
Link to comment
Share on other sites

Friday April 19th, 2019 -

Preliminary Round Day 2 Schedule (GMT +2)

  

Group A
Central European Summer Time (GMT +2)

 

Canada CAN.gif vs SUI.gif Switzerland
Period-by-Period:
April 19th 2019, h. 15:30, A3 Arena, Umea

 

Belarus BLR.gif vs FIN.gif Finland
Period-by-Period:
April 18th 2019, h. 19:30, A3 Arena, Umea

 

 

Group B
Central European Summer Time (GMT +2)

 

Slovakia SVK.gif vs USA.gif United States
Period-by-Period:
April 19th 2019, h. 15:30, Fjallraven Center, Ornskoldsvik

 

Sweden SWE.gif vs LAT.gif Latvia
Period-by-Period:
April 19th 2019, h. 19:30, Fjallraven Center, Ornskoldsvik
 
Link to comment
Share on other sites

certainly this years NHL draft 1 Hughes and his teammate Caufield are just future hockey gods  Cole Caufield 4+1 and Jack Hughes 4+3 today  :bowdown:

 

 

what a lesson for our kids, the poor guys felt today like at a neverending rollercoaster carousel ride today, always skating behind the Americans from left to right :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...