website statistics
Jump to content
  • Czech Republic Qualification Tracker
    Matej
    0 comments
    300 views

    59

    athletes

    37

    men athletes

    19

    women athletes

    52

    events

    17

    sports

     

    QUALIFICATION BY SPORTS

    9 ATHLETICS NAME QUALIFICATION
    Men's Shot Put 074004qzeiewtibzm4nmtt.png STANEK Tomaš By Entry Standard
    Men's Javelin Throw 074004qzeiewtibzm4nmtt.png VADLEJCH Jakub By Entry Standard
    Men's 50km Race Walk 074004qzeiewtibzm4nmtt.png HLAVAC Vit By World Ranking
    GDULA Lukas
    Women's 400m Hurdles 074004qzeiewtibzm4nmtt.png HEJNOVA Zuzana By Entry Standard
    Women's Javelin Throw 074004qzeiewtibzm4nmtt.png OGRODNIKOVA Nikola By Entry Standard
    Women's Race Walk 20km 074004qzeiewtibzm4nmtt.png DUDIAKOVA Tereza By Entry Standard
    Women's Marathon 074004qzeiewtibzm4nmtt.png JOGLOVA Marcela By Entry Standard
    HROCHOVA Tereza By Entry Standard

     

    8 SHOOTING NAME QUALIFICATION
    Men's 10m Air Rifle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png HRCKULAK David 2021 European Championships, 7th Place
    Men's 50m Rifle 3 Positions 074004qzeiewtibzm4nmtt.png NEPEJCHAL Filip Beijing World Cup, 1st Place
    NYMBURSKI Petr 2019 European Championships, Champion
    Men's Trap 074004qzeiewtibzm4nmtt.png KOSTELECKY David 2019 European Games, Champion
    LIPTAK Jiri 2019 European Championships, Champion
    Men's Skeet 074004qzeiewtibzm4nmtt.png TOMEČEK Jakub Acapulco World Cup, 3rd Place
    Women's 10m Air Rifle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png MAZUROVA Nikola 2019 European Games, 3rd Place
    Women's Skeet 074004qzeiewtibzm4nmtt.png ŠUMOVA Barbora 2019 European Championships, 3rd Place
    Mixed Team 10m Air Rifle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png    
     
    Mixed Team Trap 074004qzeiewtibzm4nmtt.png    
     

     

    7 ROWING NAME QUALIFICATION
    Men's Single Sculls 074004qzeiewtibzm4nmtt.png SYNEK Ondrej 2019 World Championships, 6th Place
    Men's Double Sculls 074004qzeiewtibzm4nmtt.png PODRAZIL Jakub Final Olympic Qualification Regatta, 2nd Place
    CINCIBUCH Jan
    Men's Lightweight Double Sculls 074004qzeiewtibzm4nmtt.png SIMANEK Jiri Final Olympic Qualification Regatta, 2nd Place
    VRASTIL Miroslav
    Women's Double Sculls 074004qzeiewtibzm4nmtt.png ANTOŠOVA Lenka 2019 World Championships, 8th Place
    FLEISSNEROVA Kristyna

     

    5 EQUESTRIAN NAME QUALIFICATION
    Individual Eventing 074004qzeiewtibzm4nmtt.png

    PRIHODA Miloslav

    FERREOLUS LAT

    FEI Olympic Ranking

    Overall Ranking, 58th Place

    TRUNDA Miroslav

    SHUTTERFLYKE

    FEI Olympic Ranking

    Overall Ranking, 143rd Place

    Team Jumping 074004qzeiewtibzm4nmtt.png  

    Composite Teams

    3 athletes

    Individual Jumping 074004qzeiewtibzm4nmtt.png   Team Members
     
     

     

     

    5 SWIMMING NAME QUALIFICATION
    Men's 800m Freestyle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png MICKA Jan By Entry Standard
    Men's 1500m Freestyle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png MICKA Jan By Entry Standard
    Women's 100m Freestyle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png SEEMANOVA Barbora By Entry Standard
    Women's 200m Freestyle 074004qzeiewtibzm4nmtt.png SEEMANOVA Barbora By Entry Standard
    Women's 100m Backstroke 074004qzeiewtibzm4nmtt.png KUBOVA Simona By Entry Standard
    Women's 4x100m Freestyle Relay 074004qzeiewtibzm4nmtt.png   2019 FINA World Championships, 11th Place

     

    4 CANOEING-SLALOM

    FULL QUOTA

    NAME QUALIFICATION
    Men's Kayak Single K1 074004qzeiewtibzm4nmtt.png PRSKAVEC Jiri 2019 World Championships, World Champion
    Men's Canoe Single C1 074004qzeiewtibzm4nmtt.png HEGER Vojtech 2019 World Championships, 13th Place
    Women's Kayak Single K1 074004qzeiewtibzm4nmtt.png KUDEJOVA Katerina 2019 World Championships, 4th Place
    Women's Canoe Single C1 074004qzeiewtibzm4nmtt.png FISEROVA Tereza 2019 World Championships, 6th Place

     

    4 CANOEING-SPRINT NAME QUALIFICATION
    Men's K1 1000m 074004qzeiewtibzm4nmtt.png DOSTAL Josef 2019 World Championships, Silver Medal
    Men's K2 1000m 074004qzeiewtibzm4nmtt.png DOSTAL Josef 2019 World Championships, 4th Place
    SLOUF Radek
    Men's C1 1000m 074004qzeiewtibzm4nmtt.png FUKSA Martin 2019 World Championships, 5th Place
    Men's C2 1000m 074004qzeiewtibzm4nmtt.png FUKSA Martin 2019 World Championships, 9th Place
    FUKSA Petr

     

    4 CYCLING-ROAD NAME QUALIFICATION
    Men's Road Race 074004qzeiewtibzm4nmtt.png  

    UCI World Ranking by Nations, 21st Place

    3 athletes

     
     
    Men's Time Trial 074004qzeiewtibzm4nmtt.png   UCI World Ranking by Nations, 21st Place
    Women's Road Race 074004qzeiewtibzm4nmtt.png NOSKOVA Nikola UCI Individual Ranking, 93rd Place

     

    3 TABLE TENNIS NAME QUALIFICATION
    Men's Singles 074034fgbfuus5et0g6xgn.png JANCARIK Lubomir World Singles Qualification Tournament
    SIRUCEK Pavel European Qualification Event
    Women's Singles 074034fgbfuus5et0g6xgn.png MATELOVA Hana ITTF World Ranking

     

    2 CYCLING-MOUNTAIN BIKE NAME QUALIFICATION
    Men's Cross Country 073952nu17krgiuuli7ro2.png  

    UCI Nations Ranking, 8th Place

    1 athlete

    Women's Cross Country 073952nu17krgiuuli7ro2.png  

    UCI Nations Ranking, 13th Place

    1 athletes

     

    2 FENCING NAME QUALIFICATION
    Men's Individual Epee 074002rkbgkrzy0a1gkzwv.png JURKA Jakob European Zonal Tournament, Winner
    Men's Individual Foil 074002rkbgkrzy0a1gkzwv.png CHOUPENTICH Alexander European Zonal Tournament, Winner

     

    1 CYCLING-TRACK NAME QUALIFICATION
    Men's Sprint 074004qzeiewtibzm4nmtt.png   Qualified for Keirin
    Men's Keirin 074004qzeiewtibzm4nmtt.png   UCI Nations Ranking, 11th Place

     

    1 GYMNASTICS-ARTISTIC NAME QUALIFICATION
    Women's Individual Events 074004qzeiewtibzm4nmtt.png HOLASOVA Aneta

    2019 World Championships

    All-Around Qualifications, 51st Place

     

    1 MODERN PENTATHLON NAME QUALIFICATION
    Men's Individual 074004qzeiewtibzm4nmtt.png VLACH Martin 2019 European Championships, 3rd Place

     

    1 SAILING NAME QUALIFICATION
    Men's RS:X 074004qzeiewtibzm4nmtt.png LAVICKY Karel 2019 World Championships, 46th Place

     

    1 SPORT CLIMBING NAME QUALIFICATION
    Men's Combined 074004qzeiewtibzm4nmtt.png ONDRA Adam Olympic Qualifying Event, 2nd Place

     

    1 WRESTLING NAME QUALIFICATION
    Men's Greco-Roman -97kg 074043i6q65qp5qkkkkepl.png OMAROV Artur World Qualification Tournament, 2nd Place


×
×
  • Create New...