website statistics
Jump to content

Slovakia National Thread


hckošice
 Share

Recommended Posts

306px-Slovak_Olympic_Committee_logo.svg.

 

SLOVAK OLYMPIC COMMITTEE - SLOVENSKÝ OLYMPIJSKÝ VÝBOR

Founded : 20.01.1993

President of NOC : Mr. Anton SIEKEL

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

280px-Coat_of_arms_of_Slovakia.svg.png

SLOVAK REPUBLIC - SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Date of Independence : 01.01.1993

Capital City : Bratislava

Official Language : Slovak

National Anthem : Nad Tatrou sa blýska

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

OLYMPIC MEDALS

SUMMER OLYMPIC GAMES

GAMES GOLD SILVER BRONZE TOTAL
ATLANTA 1996 1 1 1 3
SYDNEY 2000 1 3 1 5
ATHENS 2004 2 2 2 6
BEIJING 2008 3 3 0 6
LONDON 2012 0 1 3 4
RIO DE JANEIRO 2016 2 2 0 4

 

RIO DE JANEIRO 2016

GOLD:

PETER ŠKANTÁR/LADISLAV ŠKANTÁR (CANOEING SLALOM, C2 M)

MATEJ TÓTH (ATHLETICS, 50km RACE WALK M)

 

SILVER :

MATEJ BEŇUŠ (CANOEING SLALOM, C1 M)

DENIS MYŠÁK/ERIK VLČEK/JURAJ TARR/TIBOR LINKA (CANOEING SPRINT, K4-1000m M)

 

 

 

LONDON 2012

SILVER :

ZUZANA ŠTEFEČEKOVÁ (SHOOTING, TRAP W)

 

BRONZE :

PETER HOCHSCHORNER/PAVOL HOCHSCHORNER (CANOEING SLALOM, C2 M)

MICHAL MARTIKÁN (CANOEING SLALOM, C1 M)

DANKA BARTEKOVÁ (SHOOTING, SKEET W)

 

 

 

BEIJING 2008

GOLD :

PAVOL HOCHSCHORNER/PETER HOCHSCHORNER (CANOEING SLALOM, C2 M)

MICHAL MARTIKÁN (CANOEING SLALOM, C1 M)

ELENA KALISKÁ (CANOEING SLALOM, K1 W)

 

SILVER :

ZUZANA ŠTEFEČEKOVÁ (SHOOTING, TRAP W)

MICHAL RISZDORFER/RICHARD RISZDORFER/ERIK VLČEK/JURAJ TARR (CANOEING SPRINT, K4-1000m M)

DAVID MUSULBES (GRECO-ROMAN WRESTLING, -120Kg M)

 

 

 

ATHENS 2004

GOLD :

PAVOL HOCHSCHORNER/PETER HOCHSCHORNER (CANOEING SLALOM, C2 M)

ELENA KALISKÁ (CANOEING SLALOM, K1 W)

 

SILVER :

MICHAL MARTIKÁN (CANOEING SLALOM, C1 M)

JOZEF KRNÁČ (JUDO, -66kg W)

 

BRONZE :

JOZEF GONCI (SHOOTING, AIR RIFLE M)

JURAJ BAČA/MICHAL RISZDORFER/RICHARD RISZDORFER/ERIK VLČEK (CANOEING SPRINT, K4-1000m M)

 

 

 

SYDNEY 2000

GOLD :

PAVOL HOCHSCHORNER/PETER HOCHSCHORNER (CANOEING SLALOM, C2 M)

 

SILVER :

MICHAL MARTIKÁN (CANOEING SLALOM, C1 M)

MARTINA MORAVCOVÁ (SWIMMING, 200m FREESTYLE W)

MARTINA MORAVCOVÁ (SWIMMING, 100m BUTTERFLY W)

 

BRONZE :

JURAJ MINČÍK (CANOEING SLALOM, C1 M)

 

 

 

ATLANTA 1996

GOLD :

MICHAL MARTIKÁN (CANOEING SLALOM, C1 M)

 

SILVER :

SLAVOMÍR KŇAZOVICKÝ (CANOEING SPRINT, C1-500m M)

 

BRONZE :

JOZEF GONCI (SHOOTING, 50m RIFLE PRONE M)

 

 

 

 

WINTER OLYMPIC GAMES

GAMES GOLD SILVER BRONZE TOTAL
LILLEHAMMER 1994 0 0 0 0
NAGANO 1998 0 0 0 0
SALT LAKE CITY 2002 0 0 0 0
TORINO 2006 0 1 0 1
VANCOUVER 2010 1 1 1 3
SOCHI 2014 1 0 0 1
PYEONGCHANG 2018 1 2 0 3

 

 

 

PYEONGCHANG 2018

GOLD :

ANASTASIYA KUZMINA (BIATHLON, 12.5km MASS START W)

 

SILVER :

ANASTASIYA KUZMINA (BIATHLON, 10km PURSUIT W)

ANASTASIYA KUZMINA (BIATHLON, 15km INDIVIDUAL W)

 

 

SOCHI 2014

GOLD :

ANASTASIYA KUZMINA (BIATHLON, 7.5km SPRINT W)

 

 

VANCOUVER 2010

GOLD :

ANASTASIYA KUZMINA (BIATHLON, 7.5km SPRINT W)

 

SILVER :

ANASTASIYA KUZMINA (BIATHLON, 10km PURSUIT W)

 

BRONZE :

PAVOL HURAJT (BIATHLON, 15km MASS START M)

 

 

 

TORINO 2006

SILVER :

RADOSLAV ŽIDEK (SNOWBOARDING, SNOWBOARDCROSS M)

 

Link to comment
Share on other sites

SLOVAKIA OLYMPIC TEAM TOKYO 2020

UPDATED AS OF 02.07.2021

41 (27+14)

 

 

 

ATHLETICS - ATLETIKA

9 (5+4)

MEN'S

 

WOMEN'S

 

BADMINTON - BEDMINTON

1 (0+1)

WOMEN'S

 

BOXING - BOX

1 (1+0)

MEN'S

 

ROAD CYCLING - CESTNÁ CYKLISTIKA

2 (2+0)

MEN'S

 

GOLF - GOLF

1 (1+0)

MEN'S

 

ARTISTIC GYMNASTICS - ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

1 (0+1)

 

WOMEN'S

 

CANOEING SPRINT - RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

5 (5+0)

MEN'S

 

CANOEING SLALOM - VODNÝ SLALOM

4 (2+2)

MEN'S

 

WOMEN'S

 

ARCHERY - LUKOSTREĽBA

1 (0+1)

WOMEN'S

 

SWIMMING - PLÁVANIE

2 (1+1)

MEN'S

 

WOMEN'S

 

TABLE TENNIS - STOLNÝ TENIS

3 (2+1)

MEN'S

 

WOMEN'S

 

SHOOTING - ŠPORTOVÁ STREĽBA

7 (4+3)

MEN'S

 

WOMEN'S

 

TENNIS - TENIS

3 (3+0)

MEN'S

 

WRESTLING FREESTYLE - ZÁPASENIE VOĽNÝ ŠTÝL

1 (1+0)

MEN'S

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

1st Qualified Athlete

ERIK VARGA - SHOOTING (TRAP M, MIXED TRAP)

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Varga sa stal vicemajstrom sveta, zabezpečil si olympijskú miestenku

Štartoval aj Kovačócy, úspech nepridal.

 

erik-varga-si-na-svetovom-sampionate-vys

 

 

Slovenský reprezentant Erik Varga si na 52. majstrovstvách sveta v streľbe zo všetkých zbraní v kórejskom Čchangwone (2. - 14. 9. 2018) vybojoval v trape mužov striebornú medailu a zároveň aj olympijskú miestenku.

 

Člen ŠCP Bratislava postúpil do finále ako druhý, keď v kvalifikácii dosiahol spolu s Američanom Waltonom Ellerom najlepší výkon, obaja mali na konte po 123 terčov.

 

Zverenec trénera Branislava Slamku k 73 nedeľňajším terčom (25-25-23) pridal v pondelok dve stopercentné položky (25-25).

 

Vo finálovej časti, v ktorej bojoval o svoj tretí seniorský svetový titul po rokoch 2014 a 2015 a zároveň aj miestenku na OH do Tokia 2020 ho predstihol len Španiel Alberto Fernández. Ten trafil 48 z 50 terčov, čím vyrovnal svetový rekord a zároveň o jeden terč zdolal Vargu.

 

"Erik predviedol vynikajúci úvod finále. Prvú polovicu mal bezchybnú, v druhej už prišli nejaké chybičky, ale napriek tomu dosiahol 47 terčov, čo je takpovediac výnimočné číslo, keďže víťazný Španiel vyrovnal o bod lepším výkonom svetový rekord.

 

Varga s Fernándezom sú výkonnostne o niečo vyššie ako ich fináloví súperi, ale v boji o medaily sa začína od nuly z rovnakej pozície. Erik i Alberto však aj v ňom strieľali perfektne, súperi postupne odpadli a už po prvej časti sa dalo reálne uvažovať o olympijskej miestenke. Škoda, že Fernándezova chyba v závere neprišla skôr, bol by pod ešte väčším tlakom," uviedol pre agentúru SITA reprezentačný kouč Branislav Slamka.

 

image.png

 

Marián Kovačócy uzatváral druhú desiatku výsledkovej listiny (20.), keď trafil 120 terčov (24-24-24-25-23) a od rozstrelu o postup do šesťčlenného finále ho delili dva body.

 

Tretí zo Slovákov Michal Slamka si oproti nedeľňajšej prvej časti polepšil, jeho 112 terčov (21-21-22-23-25) stačilo na 85. miesto zo 127 štartujúcich.

 

image.png

 

Trap - muži:

 

1. Alberto Fernandez (Šp.) 48

2. Erik VARGA (SR) 47

3. Abdulrahman Al Faihan (Kuv.) 32

4. James Willett (Aus.) 28

5. Mauro De Filippis (Tal.) 23

6. Walton Eller (USA) 17

...

v kvalifikácii:

20. Marián KOVAČÓCY

85. Michal SLAMKA

 

image.png

 

Link to comment
Share on other sites

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

2nd Qualified Athlete

ZUZANA REHÁK-ŠTEFEČEKOVÁ - SHOOTING (TRAP W, MIXED TRAP)

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Zuzana Rehák Štefečeková je majsterka sveta v trape žien

O zlate sa rozhodovalo v rozstrele.

 

Rehák Štefečeková je svetovou šampiónkou! | Nový Čas

 

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Zuzana Rehák Štefečeková získala zlatú medailu v trape žien na MS v juhokórejskom Čchangwone

 

Titul majsterky sveta si vybojovala v záverečnom rozstrele proti Číňanke Siao-ťing Wang. Tretia bola Silvana Stancová z Talianska

 

Tento rok už tretí kov

Zverenkyňa trénera Branislava Slamku postúpila do finále trapu žien z 3. miesta, keď v kvalifikácii dosiahla 117 terčov (23-24-23-24-23).

Vo finále trafila 45 z 50 terčov, o svojom prvenstve napokon rozhodla v dodatočnom rozstrele s Číňankou Wang Siao-ťing (3:2) a po ôsmich rokoch sa druhýkrát v kariére tešila z titulu majsterky sveta.

 

Pre dvojnásobnú striebornú olympijskú medailistku je to v roku 2018 to tretí individuálny kov (1 - 1 - 1), okrem toho má v mixe dve pódiové umiestnenia z ME (1 - 1 - 0) a dve zo SP (2 - 0 - 0).

S Vargom môžu zopakovať triumf

Túto zbierku ešte môže v Čchangwone rozšíriť, keďže sa predstaví po boku Erika Vargu aj v tímovom mixe. V ňom na tamojšej strelnici triumfovali v apríli na pretekoch Svetového pohára.

 

Druhá Slovenka Jana Špotáková trafila 99 terčov (23-18-17-22-19), čo ju v konkurencii 73 trapistiek zaradilo na konečný 62. stupienok. Menej sa jej vydarili MS len pred troma rokmi v talianskom Lonate, kde bola 71.

 

Slovensko má po štvrtku v zbierke tri cenné kovy z MS 2018, okrem dvoch spomenutých z trapu aj bronz Daniely Demjén Peškovej zo športovej pušky 60.

 

Členka Športového centra polície získala už svoju piatu medailu na svetových šampionátoch a zároveň vybojovala pre Slovensko miestenku na OH 2020 do Tokia.

 

image.png

 

Ženy - trap:

1. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ (SR) 45 (v rozstrele 3)

2. Siao-ťing Wang (Čína) 45 (v rozstrele 2)

3. Silvana Stancová (Tal.) 36,

...

v kvalifikácii:

62. Jana ŠPOTÁKOVÁ (SR)

 

bwD2InXCTQCioXve7I2kiQ.1280~Zuzana-Reh-k

Link to comment
Share on other sites

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

3rd and 4th Qualified Athletes

 MARIÁN KOVAČÓCY, JANA ŠPOTÁKOVÁ

-

SHOOTING

(2nd Quota TRAP M,

2nd Quota TRAP W,

2nd Team Quota MIXED TRAP)

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Rehák Štefečeková s Vargom získali na MS zlato v Mix trape

Náš seniorský tímový mix pridal už štvrtý kov z tohtoročných MS.

 

slovakia-trap-mixed-team-polands-bartnik

 

Slovenskí reprezentanti Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga sa na 52. majstrovstvách sveta v streľbe zo všetkých zbraní v kórejskom Čchangwone (2. - 14. 9. 2018) postarali v tímovom mixe seniorov v disciplíne trap o zisk zlatej medaily.

Svoje úspešné účinkovanie ešte vyšperkovali vyrovnaním svetového rekordu v základnej časti. Elitné slovenské duo dosiahlo v kvalifikácii takisto ako Rusi Jekaterina Rabajová a Alexej Alipov 146 bodov, keď Rehák Štefečeková trafila 72 (25-25-22) a Varga 74 (25-24-25) terčov, vďaka čomu si suverénne vybojovali postup do šesťčlenného finále. V ňom deklasovali konkurenciu a pridali štvrtý kov do slovenskej medailovej zbierky na MS 2018 (2 - 1 - 1).

 

Druhej slovenskej dvojici sa nedarilo, keď z 52 mixom ju klasifikovali na 39. mieste celkovým výkonom 131 bodov, na ktorom sa Jana Špotáková podieľala 60 (15-22-23) a Michal Slamka 71 (24-25-22) terčmi.

Štvrtý kov z Čchangwonu

Svoje úspešné účinkovanie ešte vyšperkovali vyrovnaním svetového rekordu v základnej časti. Elitné slovenské duo dosiahlo v kvalifikácii takisto ako Rusi Jekaterina Rabajová a Alexej Alipov 146 bodov, keď Rehák Štefečeková trafila 72 (25-25-22) a Varga 74 (25-24-25) terčov.

 

Vďaka tomu si suverénne vybojovali postup do šesťčlenného finále, v ktorom deklasovali konkurenciu a pridali štvrtý kov do slovenskej medailovej zbierky na MS 2018 (2 - 1 - 1). V individuálnych súťažiach získali Rehák Štefečeková zlato a Varga.

Po víťazstvách na dvoch podujatiach tohtoročného seriálu Svetového pohára v tejto novej olympijskej disciplíne v maltskom Siggiewi a práve kórejskom Čchangwone, ako aj striebre z nedávnych majstrovstiev Európy v rakúskom Leobersdorfe dosiahli štvrtý spoločný úspech v roku 2018.

 

002_TRMIX.jpg

Erik je istota

"Dnes to bol úplne iný deň, pršalo a museli sme sa vyrovnať s novými podmienkami. Na strelnici som sa však cítila super, bola som uvoľnená. Pripadala som si ako na tréningu, čo sa odzrkadlilo na prvých dvoch bezchybných položkách.

Potom ma mrzelo, že som v tretej trafila 22 terčov, lebo keby to bolo o bod viac, tak by sme boli sami držiteľmi nového svetového rekordu. Teším sa však aj z vyrovnania svetového maxima, určite budeme na to pozitívne spomínať.

Finále sa mi strieľalo výborne. Pri Erikovi sa strieľa dobre, keďže máte po svojom boku človeka, pri ktorom je istota, že neurobí veľa chýb. Snažila som sa mu vyrovnať. Dnes to vyšlo super, rozhodli sme v predstihu. Nielenže som o tomto nesnívala, ale som si to ani nedokázala predstaviť, že sa to takto podarí," uviedla Z. Rehák Štefečeková, ktorá s Vargom zabezpečila pre Slovensko ďalšie dve olympijské miestenky.

 

"My s Erikom sme mali miestenky už z individuálnej súťaže, takže dnes sme zaistili účasť na OH 2020 v Tokiu pre ďalšiu dvojicu v mixe. Isté je, že už tam budeme štyria trapisti, čo nás nesmierne teší."

 

of2e.zuzana_rehak_stefecekova_erik_varga

 

 

Trap - tímový mix seniorov (konečné poradie):

 

1. Slovensko I (Zuzana Rehák Štefečeková 72, Erik Varga 74) 45 b. (146 /vyr. svet. rekord/ - k.o. rozstrel 2/)

2. Rusko (Rabajová, Alipov) 40 (146 /vyr. svet. rekord/ - k.o. rozstrel 3)

3. Veľká Británia I (Barrová, Heading) 33 (141 /k.o. rozstrel 7/)

...

39. Slovensko II (Jana Špotáková 60, Michal Slamka 71) 131

 

001_TRMIX.jpg

Link to comment
Share on other sites

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

5th Qualified Athlete

DANKA BARTEKOVÁ - SHOOTING (SKEET W)

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Danka Barteková štvrtá v skeete na MS

získala miestenku na OH 2020

strelecka-vesta-danky-bartekovej.png

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková obsadila 4. miesto v skeete žien na MS v juhokórejskom Čchangwone.

Stupne víťazov patrili výhradne Američankám. Titul majsterky sveta si vybojovala Caitlin Connorová, ktorá záverečným výstrelom odsunula na druhé miesto Kimberly Rhodeovú. Tretia bola Amber Englishová.

 

Tridsaťtriročná Barteková postúpila medzi šesticu najlepších vďaka výbornému výkonu z kvalifikácie, v ktorej nechala za sebou všetky súperky. V piatich položkách po 25 terčov netrafila iba štyrikrát.

 

051_SK125W.jpg

 

Vo finále dlho bojovala s reprezentantkami USA o medailové umiestnenie, no do najlepšej trojice sa napokon tesne nedostala o jeden nepresný výstrel.

 

"Misia týchto pretekov je však splnená. Miestenku do Tokia mám, čo je podstatné. Celú sezónu som pracovala na tom, aby sa mi to podarilo, takže v tomto smere som spokojná. Umožní mi to oddýchnuť si budúci rok a možno vynechať niektoré zámorské podujatia Svetového pohára. Dnešným dňom sa skončila moja sezóna, ale oddychovať budeme neskôr, pretože ma teraz čakajú pracovné cesty a stretnutia v rámci MOV," dodala D. Barteková.

 

Štvrtým miestom vybojovala Barteková pre Slovensko miestenku na OH 2020 v Tokiu.

 

Bronzová medailistka z OH 2012 tak nerozšírila slovenskú zbierku cenných kovov na tohtoročných MS. Slováci majú bilanciu 2-1-2, keď Zuzana Rehák Štefečeková získala titul majsterky sveta v trape žien, resp. spolu s Erikom Vargom ovládli aj súťaž miešaných tímov v trape.

 

Varga si tiež vystrieľal striebro v mužskom trape a Daniela Demjén-Pešková bola bronzová v disciplíne puška v ľahu na 50 metrov 60 rán. Hubert Andrzej Olejnik získal bronz v disciplíne dvojitý trap.

 

056_SK125W.jpg

 

skeet - ženy:

 

1. Caitlin Connorová 57,

2. Kimberly Rhodeová 56,

3. Amber Englishová (všetky USA) 46,

4. Danka BARTEKOVÁ (SR) 36,

5. Natalia Vinogradovová (Rus.) 26,

6. Andri Eleftheriouová (Cyp.) 14,

...

v kvalifikácii: 16. Veronika SÝKOROVÁ (SR) 114 

 

 

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

6th Qualified Athlete

PETER GELLE - CANOEING SPRINT (K1-1000m M)

 

gelle_NEU2382641935.jpg

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Peter Gelle tesne za pódiom, Slovensku zabezpečil miestenku do Tokia

"Najkrajšia zemiaková medaila"

 

zATuakeWRkTJbYsHT8uB-g.2560~Peter-Gelle.

 

Takmer ho pripravili o olympijský sen. Lenže Peter Gelle si ho nedal vziať. Keď uprostred sezóny, alebo skôr ku koncu, mu zrušili kádvojkové partnerstvo s Adamom Botekom, musel sa preorientovať na singlovú tisícku. V sobotu, pár desiatok minút po pravom poludní, v Szegede vybojoval práve v tejto disciplíne prvú miestenku pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku na olympijské hry 2020 do Tokia.

 

„Ani v najsmelších snoch som si nemyslel, že to dopadne takto dobre,“ spokojne sa usmieval od piatka 35-ročný Peter Gelle pred skupinkou slovenských novinárov. Vo finále K1 na 1000 m dopádloval na štvrtom mieste, ale to, že sa mu miesto na stupni víťazov neušlo, v tomto prípade nejako zvlášť neľutoval. Hlavný cieľ bol totiž umiestniť sa do 5. miesta, čo pre tú-ktorú krajinu zaručovalo miestenku v tejto kráľovskej disciplíne na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu.

Záchranné olympijské koleso

Počas kariéry toho preskákal rodák z Nových Zámkov, ktorý vyrastal v Štúrove, dosť. Bol na dvoch olympiádach. V Londýne 2012 ako člen osádky K4 obsadil 6. miesto a v K2 8. priečku. V Riu de Janeiro o štyri roky neskôr sa dostal do finále v K1 (8.), všetko na 1000 metrovej trati. Ešte predtým, na MS 2011 práve v Szegede, sa stal s Erikom Vlčekom majstrom sveta v K2 na tisícke.

 

V roku 2017 vytvoril partnerstvo v K2 s o generáciu mladším Adamom Botekom, s ktorým hneď získali senzačné striebro na MS v Račiciach. Aj v nasledujúcom období si držali miesto medzi 5. – 6. top loďami sveta. V kádvojke sa hotoval vybojovať si miestenku na olympiádu do Tokia. Lenže kreovanie K4 na 500 m prinieslo počas pokročilej sezóny, že jeho parťák Botek si presadol do káštvorkovej lode. Bola to rana pod Gelleho pás.

 

Záchranné olympijské koleso hľadal v singli na 1000 m, na ktorý sa musel bleskovo preorientovať aj v tréningoch.

 

24082019114731_dscn4015.jpg

Môže sa spoliehať iba na seba

Po tom, čo sa mu prihodilo, sme sa ho spýtali, či si teraz hovorí, že existuje spravodlivosť.

 

„Nie, neexistuje. Ak by to robili iným spôsobom, než to urobili, a oznámili by mi to na rovinu, na začiatku roka, bolo by to férové. Skupinka ľudí,  ako aj to, ako k tomu pristúpil zväz, ma utvrdilo v tom, že sa môžem spoliehať iba na seba. A to platí aj do budúcna,“ povedal pre sport.sk.

 

V piatok v semifinálovej jazde senzačným finišom a druhým miestom si vybojoval účasť v sobotňajšom A-finále. Nemal však ešte vyhraté. V ňom potreboval skončiť do piateho miesta.

 

„Keď som si pozrel štartovú listinu, vravel som si, že to bude veľmi ťažká robota. Mal som veľký rešpekt pred pretekmi, nevedel som, ako dopadnú. Je z toho miestenka v K1, po olympiáde v Riu de Janeiro druhá singlová na tisícke, splnený sen. Portugalčan vedľa mňa nasadil obrovské tempo, snažil som sa, aby mi veľmi neušiel, lebo som vedel, že potom je koniec. Prešla ma vlna, čo ma v závere stálo veľa síl. Bojoval som až do konca, nikam som sa neobzeral,“ opísal preteky.

 

„Najdôležitejšia bola psychická pripravenosť. Bolo veľmi ťažké sa cez to preniesť. Predtým som sa už videl na olympiáde v K2. Kádvojka išla dobre a podľa mňa by nemala problém vyjazdiť si olympiádu. Singlovú tisícku poznám, viem, že je to lotéria a kvalifikačné kritériá ešte sprísnili, menším počtom miesteniek a ich posúvaním do debloviek a K4.

Vedel som, že to bude extrémne ťažké. Nevadí, ja mám rád výzvy. Podarilo sa to však iba zásluhou mojich najbližších, rodiny a manželky. A takisto aj trénera, bez ktorého by som to tiež nezvládol. Bolo to moje najvydarenejšie finále v singli, šiel som si za svojím, tvrdo som do toho tlačil. Spoliehal som sa iba na svoj výkon a tréner opäť ukázal, že moju formu vie nastaviť excelentne. Vyšlo nám to, pre nás všetkých je to radosť. To, čo sme dosiahli, je iba moja zásluha a zásluha tímu,“ pokračoval pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne.

 

Všetok voľný čas, ktorého však má málo, venuje rodine. S manželkou, bývalou kajakárkou Janou Šmidákovou, fyzioterapeutičkou VŠC Dukla v Trenčíne i v slovenskej kanoistickej reprezentácii, majú tri deti. ,,Rodina je pre mňa tá najväčšia vzpruha, aj psychická,“  zdôrazňuje pri každej príležitosti. Peter myslí aj na vzdelanie a budúcnosť, v Ostrave študuje bezpečnostné inžinierstvo.

 

Atmosféru v Szegede, kde v sobotu kanoistov freneticky povzbudzovalo okolo 10-tisíc divákov, si pochvaľoval aj on: „Čo robí na posledných 200 metroch obecenstvo, je neskutočné. Ženú vás, v hlave nepočujete ani svoje myšlienky, taký je tam hukot.“

Šimočko: Je to zadosťučinenie

Tréner Petra Gelleho Radovan Šimočko spokojne, ale s nadhľadom hodnotil to, čo dosiahol jeho zverenec: „Je to určite zadosťučinenie, hlavne pre Peťa. O to je to krajšie, že sa nám to podarilo. Keď začala jazdiť deblovka, vravel som, že pre mňa je nepredstaviteľné, aby sme sa nedostali na olympiádu. O to som radšej, že Peter zmobilizoval svoje sily na konci prípravy a dokázal to aj v najťažšej disciplíne.

 

Museli sme pozmeniť klasický tréning, aby sme vykompenzovali nedostatky z debla. Sústredili sme sa na to, aby sme neurobili chyby a Gelle tomu všetko podriadil a takto to tu vypálilo. Išli sme sem dobre pripravení, cítili sme sa dobre. Všetky jeho jazdy v Szegede stáli za to: z pohľadu divákov i nás zainteresovaných.“

 

PVXuH4cCRe3QY6pFIm-58w~VIDEO-Peter-Gelle

Finálové výsledky:

MUŽI

 

K1 1000 m:

 

1. Bálint Kopász ( :HUN) 3:36,07

2. Josef Dostál ( :CZE) +1,24

3. Fernando Pimenta ( :POR ) +1,56

4. Peter GELLE ( :SVK) +3,92

 

 

Link to comment
Share on other sites

UPDATED POST HERE

 

 

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

7th, 8th, 9th and 10th Qualified Athletes

SAMUEL BALÁŽ / CSABA ZALKA / ERIK VLČEK / ADAM BOTEK

- CANOEING SPRINT (K4-500m M)

 

4475477_1200x.jpeg?rev=3

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Slovenský štvorkajak po dráme získal bronz aj olympijskú miestenku

Bronzová K4 pre Tokio. Tréner Likér: Na olympijskú kvótu som vsadil hlavu

 

4477070_1200x.jpeg?rev=3

 

 

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek obsadil vďaka výbornému finišu vo finále na olympijskej 500 m trati na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede 3. miesto za favorizovanými Nemeckom a Španielskom a štyri stotiny sekundy pred Ruskom.

 

Spomenuté kvarteto vybojovalo pre Slovensko druhú miestenku do Tokia (ak skončia do siedmeho miesta), v sobotu sa to podarilo Petrovi Gellemu v K1 na 1000 m. Pre slovenskú výpravu je to druhá medaila na šampionáte a opäť bronzová, ktorú získal aj štvorkajak na 1000 m.

 

Pre SR zároveň vybojoval štyri olympijské miestenky na OH 2020 v Tokiu. Slovenská káštvorka skončila vo finále tretia za loďami Nemecka a Španielska. Vďaka výbornému finišu o štyri stotiny predstihla posádku Ruska.

 

Slováci nastúpili na finálovú jazdu s jasným cieľom skončiť v prvej sedmičke a vybojovať si účasť na olympiáde. Mali pomalší štart a po polovici trate nefigurovali na medailových priečkach.

 

V závere však dokázali vystupňovať tempo, posúvali sa dopredu a napokon sa prepracovali na bronzovú pozíciu.

Pre skúseného Vlčeka, historicky najúspešnejšieho slovenského kanoistu, je to už 17. medaila z MS. Nemci v zostave Tom Liebscher, Ronald Rauhe, Max Rendschmidt, Max Lemke potvrdili úlohu najväčších favoritov a obhájili zlato z vlaňajších MS v Montemore.

Čakanie na výsledok bolo nekonečné

Slováci v Szegede vyhrali svoju rozjazdu, v semifinále dosiahli celkovo najrýchlejší čas. Hlavnou ambíciou bola olympijská miestenka, medaila navyše však potešila.

 

"Mám obrovskú radosť. Ako som povedal, stačilo by aj šieste, siedme miesto zaručujúce olympiádu. Táto medaila je niečo fantastické," povedal najskúsenejší člen posádky Vlček.

 

Záver pretekov priniesol drámu, Slováci predviedli skvelý finiš, napokon zdolali Rusov o štyri stotiny. "Na výsledok sme čakali nekonečne dlho a napokon sme boli tretí, niečo neskutočné," doplnil "háčik" káštvorky Baláž, ktorý bronzom oslávil 21. narodeniny.

 

Ešte viac dôvodov na radosť mal Zalka. Bronz v Szegede bol preňho vôbec prvou medailou z majstrovstiev sveta: "Je to úžasný pocit. Keď sme prišli do cieľa, vôbec som netušil, či sme tretí alebo sme na šiestom mieste, bolo to tesné. Bol som veľmi nervózny, nahnevaný a unavený, našťastie to vyšlo na bronz."

 

Rovnaké pocity mal aj Botek, pre ktorého bolo tiež najťažšie čakanie. "Periférne som videl Nemcov a Portugalcov, ktorí išli s nami. Snažili sme sa ísť čo najlepšie. Keď sme prišli do cieľa, zrazu tam boli všetci na jednej úrovni, tak som trochu znervóznel, ale som šťastný za bronz," povedal Botek.

 

Od olympiády 2000 v Sydney slovenská káštvorka nikdy nechýbala na hrách. A nebude absentovať ani v roku 2020 v Tokiu. Zaslúžilo sa o to kvarteto Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek, ktoré v nedeľňajšom A-finále K4 na 500 metrov v maďarskom Szegede nielenže dosiahlo umiestnenie zaručujúce olympijskú miestenku (do 7. miesta), ale pridalo aj bronzový bonus. Finišovali za víťaznými Nemcami a druhými Španielmi, ale pred štvrtými Rusmi.

 

 

qnXdXTrjQUDOvi0MKgJWCQ.2560~Rados-K4-muo

 

Vlček: Otvorené dvere na šiestu olympiádu

„Pred šampionátom by som bral aj šieste-siedme miesto, ale táto medaila je fantastická. Bolo to veľmi tesné, do poslednej chvíle sme nevedeli, či sme tretí alebo nie.  Keď som sa obzeral, videl som dve lode na našej úrovni, hovorím si, máme olympiádu. Napokon to bola medaila, mali sme aj šťastie, tretie miesto sme získali o štyri stotinky,“ tešil sa Erik Vlček, ktorý si zavesil na krk svoju sedemnástu medailu z MS (zlatých má 10,  strieborných 3 a bronzových 4).

 

Ak mu zdravie a forma vydržia, v roku 2020  pocestuje na svoje šieste olympijské hry. Doteraz získal na piatich dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

 

„Je to úžasný pocit. Tento rok mala káštvorka tri štarty a zakaždým sme boli na medailovej pozícii. Excelentné.  Nedeľňajšia jazda bola dosť dobrá, štart sa nám vydaril lepšie ako v sobotu. V závere sme šli dopredu, čo je naša silná stránka a využili sme to. Máme miestenku, to však ešte neznamená, že káštvorka pôjde na olympiádu v tomto zložení. Každý však bude tvrdo makať, aby v  nej ostal,“ so spokojnosťou v hlase vravel Csaba Zalka.

 

„Táto finálová jazda bola najťažšia zo všetkých. Spoliehal som sa na to, že v závere ešte vieme zrýchliť. To sa podarilo a som veľmi rád, že k olympijskej miestenke pribudla medaila. Atmosféra bola skvelá, hoci to boli ťažké preteky, užil som si to. Niet krajšieho darčeka k narodeninám ako olympijská miestenka a medaila. Je to pre mňa veľká česť, že môžem byť v elitnej káštvorke a verím, že to tak bude aj v budúcnosti smerom k olympiáde,“ poznamenal Samuel Baláž pre sport.sk, ktorý v nedeľu oslavoval krásnych 21 rokov.

 

Adam Botek tiež neskrýval radosť:  „Preteky som príliš nevnímal, periférne som však videl, že Nemci a Portugalci išli naraz s nami. Snažili sme sa ísť čo najlepšie, štart nám, chvalabohu, vyšiel. Posledných 200 metrov som videl, že sme sa všetci pohli a najhoršie bolo čakanie v cieli. Pre mňa znamená veľa, že ku kvóte sme pridali v takej silnej konkurencii aj bronz.“

 

 

OH-37oTFRO69niVAKwVRmw.2560~Slovensk-tvo

 

Likér:  Tažšie chvíle ako na OH, ospravedlňujem sa Jakubíkovi i Gellemu

Tréner káštvorky Peter Likér neskrýval, že má za sebou jednu z najťažších období vo svojom trénerskom živote, hoci s kajakármi preskákal už nejedno veľké podujatie, vrátane olympiád.

 

„Pre mňa to bola najťažšia príprava na tieto preteky, či už psychicky alebo fyzicky.  A táto minúta a pol bola pre mňa ťažšia ako na olympiáde. Celé mesiace som cítil na seba tlak. Napríklad v rozhodovaní, keď som trval na tom, aby v zostave bola celá elita, elita, elita... Veľmi sa mi psychicky uľavilo, pre mňa je medaila iba bonus, kvóta bola neskutočne dôležitá."

 

"Trocha ma mrzí, že novinári sa nás trénerov počas sezóny neobracajú, chápem, že pretekári sú dôležití, ale tréneri tiež musia veľa obetovať. Čo je však najdôležitejšie, že máme 5 miesteniek a zdolali sme veľmi ťažkých súperov,“ vravel úspešný tréner, ktorý na OH v Riu de Janeiro 2016 doviedol štvoricu Deniš Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka k strieborným medailám.

 

Ako sa rodilo zloženie K4? „Mám pod palco dosť veľkú skupinu osem športovcov plus Marianu Petrušovú, a môžem ich denne sledovať. Adam Botek vyhral prvé kvalifikačné preteky na päťstovke. Ospravedlňujem sa Gáborovi Jakubíkovi za to, že nesedí v tejto káštvorke. Je to výborný chalan, ktorý urobil veľký krok vpred aj tým, že sa pridal do našej tréningovej skupiny a v druhých kvalifikačných pretekoch skončil druhý. Pri výbere som vsadil na to, že padne moja hlava, keď nebude splnená olympijská kvóta."

 

"Tlačil som na takéto zloženie aj u športového riaditeľa Petrlu. Veľmi sa ospravedlňujem aj Petrovi Gellemu, kádvojke sme už príliš neverili... Zo srdca mu gratulujem, že si miestenku vyjazdil v singli. Ak takáto malá krajina ako Slovensko vybojuje zo šiestich miesteniek päť, je to neskutočné. Ostatní slovenskí športovci toľko nedokážu získať za víkend. Som hrdý na chlapcov a celý tím, že sme to takto zvládli.“

 

 

výsledky K4 500 m:

1. Nemecko (Tom Liebscher, Ronald Rauhe, Max Rendschmidt, Max Lemke) 1:19,26 min.

2. Španielsko (Saul Craviotto, Carlos Arévalo, Rodrigo Germade, Marcus Walz) +0,51

3. SLOVENSKO (Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek) +1,70

 

qZRQjQ8bQY3SlOJo6w7F0g.2560~Slovensk-K4-

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

SLOVAK ROAD TO TOKYO 2020 - SLOVENSKÁ CESTA DO TOKIA 2020

tumblr_static_tumblr_static_490murd6crk0

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

 

11th Qualified Athlete

PATRIK JÁNY

- SHOOTING (10m AIR RIFLE M + 50m RIFLE 3 POSITIONS M)

 

image.png

 

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Jány skončil tretí na SP v Riu a získal miestenku na OH 2020

Jány dosiahol v Riu životný úspech a vybojoval si miestenku do Tokia

4760284_1200x.jpeg?rev=4

 

 

Slovenský reprezentant v streľbe Patrik Jány obsadil tretie miesto vo vzduchovej puške 60 na podujatí Svetového pohára v Rio de Janeiro a vybojoval si miestenku na budúcoročné olympijské hry v Tokiu.

 

Dvadsaťdvaročný mladík si tak splnil veľký cieľ a zároveň dosiahol životný úspech. Doteraz sa len dvakrát prebojoval medzi najlepšiu osmičku na veľkých podujatiach medzi seniormi.

 

Dokázal to vlani na SP v Mníchove, kde obsadil finálovú ôsmu priečku a potom v júni na II. európskych hrách v Minsku, na ktorých si svoje maximum o jednu pozíciu vylepšil. Dva týždne po EH navyše získal na 30. Svetovej letnej univerziáde v Neapole zlato.

 
 

Jány predvádzal v Riu už v kvalifikácii veľmi dobré výkony, keď v nej obsadil druhú priečku s nástrelom 629,7 b. Predbehol ho len Číňan Sung Pu-chan (632,1). Vo finále neodštartoval najlepšie, no postupne sa prepracoval na druhú priečku.

 

Keď zostali v hre už len traja, Jány sa dostal do rozstrelu s Chorvátom Petarom Goršom, ktorý prehral a obsadil tretie miesto. Z triumfu sa nakoniec tešil Číňan Jü Chao-nan s nástrelom 252,8 bodov, čím vytvoril nový svetový rekord.

 

Jány sa ešte predtým predstavil v ľubovoľnej malokalibrovky 3x40, v ktorej obsadil 18. miesto výkonom v kvalifikácii 1172 bodov.

 

TWCSX8GFR3vWlSHgRoX-Dg.1280~Patrik-J-ny.

 

Výsledky:

vzduchová puška 60:

 

1. Jü Chao-nan ( :CHN) 252,8SR

2. Petar Gorša ( :CRO) 249,9

3. Patrik JÁNY ( :SVK ) 228,8

 

FlO_DlDVR3TmARLzFJYf_w~Slovensk-reprezen

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...