Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Sign in to follow this  
justony

Slovenia National Thread | Pot v Tokio 2020

Recommended Posts

:SLO  16311365gjws2tjd9gjdp8.png.6687a00581f56    Slovenia in Rio 2016   16311365gjws2tjd9gjdp8.png.6687a00581f56 :SLO

 

DAY 16

 Sunday, August 21st 2016

 

117th - Anton Kosmač - Athletics - Men's Marathon  (2:29:48 / + 21:04)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

CLOSING CEREMONY  - Flag bearer: Tanja Žakelj (Cycling MTB)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO  16311365gjws2tjd9gjdp8.png.6687a00581f56    Slovenia in Rio 2016   16311365gjws2tjd9gjdp8.png.6687a00581f56 :SLO

 

Final Medal Standings

 

 

1. United States  :USA  46 - 37 - 38 / 121

2. United Kingdom :GBR  27 - 23 - 17 / 67

3. China :CHN  26 - 18 - 26 / 70

 

4. Russia :RUS  19 - 18 - 19 / 56

5. Germany :GER  17 - 10 - 15 / 42

6. Japan :JPN  12 - 8 - 21 / 41

7. France :FRA 10 - 18 - 14 / 42

8. South Korea :KOR  9 - 3 - 9 / 21

9. Italy :ITA 8 - 12 - 8 / 28

10. Australia :AUS 8 - 11 - 10 / 29

 

12. Hungary :HUN 8 - 3 - 4 / 16

13. Brazil :BRA  7 - 6 - 6 / 19

17. Croatia :CRO 5 - 3 - 2 / 10

32. Serbia  :SRB 2 - 4 - 2 / 8

37. Slovakia :SVK  2 - 2 - 0 / 4

45. Slovenia :SLO  1 - 2 - 1 / 4

54. Kosovo :KOS 1 - 0 - 0 / 1

78. Austria :AUT 0 - 0 - 1 / 1

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 :SLO images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8GSlovenia Paralympic Team  images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8G:SLO

 

Veselka Pevec (Shooting) - Air Rifle Standing & Prone (R4 / R5)

Darko Djurić (Swimming) - 50, 100, 200 Freestyle (S4)

Dejan Fabčič (Canoe Sprint) - 200 m (KL2)

Primož Jeralič (Cycling Road) - Time Trial (H5)

Sandi Novak (Athletics) - Marathon (T11)

Damjan Pavlin (Shooting) - Air Rifle Standing & Prone (R4 / R5)

Franc Pinter (Shooting) - Air Rifle Standing & Prone & Rifle (more different classes)

Franček Gorazd Tiršek (Shooting) - Air Rifle Standing & Prone (R4 / R5)

 0

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8GSlovenia in Rio 2016  images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8G:SLO

 

DAY 0

 Wednesday, September 7th 2016

(All times are in CET)

 

23:00 OPENING CEREMONY    Flag bearer: Franček Gorazd Tiršek (Shooting), delegation of 22 people (8 athletes)

 

 

DAY 1

 Thursday, September 8th 2016

(All times are in CET)

 

15:37 SWIMMING - Men's 100 m Freestyle S4 - Heats  Darko Djurić

17:00 SHOOTING - Men's 10 m Air Rifle Standing R1 - Qualification  Franc Pinter

19:30 SHOOTING - Men's 10 m Air Rifle Standing R1 - Final  Pinter ?

23:33 SWIMMING - Men's 100 m Freestyle S4 - Heats  Djurić ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8GSlovenia in Rio 2016  images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8G:SLO

 

DAY 1

 Thursday, September 8th 2016

 

5th - Darko Djurič - Swimming - Men's 100 m Freestyle S4 (Heats: 4th / Final: 5th; +0.30 to Medal)

11th - Franc Pinter - Shooting - Men's 10 m Air Rifle Standing R1  613.8 (+3.4 to Final)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8GSlovenia in Rio 2016  images?q=tbn:ANd9GcQ6SBxYjweg_7CvSENTDWl5fTU8KLruuxwmbPiqEJe2TGRooCsUFzoumc8G:SLO

 

DAY 2

 Friday, September 9th 2016

(All times are in CET)

 

  No Slovenian performances on this day.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO  Road to Pyeongchang 2018 :SLO

(39 athletes)

Note: on this site you will see potential athletes names, representing Slovenia at Winter Olympics in 2018. OKS (Slovenian Olympic Comitee) has its internal standard an athlete has to achieve

(16th or better in World Cup / 8th for Team). Therefore this list serves only for orientation and is not an official one.

 

Alpine Skiing (6)

Martin Čater - SG (15th Beaver Creek)

Štefan Hadalin - GS (16th Beaver Creek)

Žan Kranjec - GS (14th Beaver Creek)

Ana Bucik - SL (9th Levi)

Ana Drev - GS (8th Killington)

Tina Robnik - GS (9th Soelden; 16th Killington) 

Biathlon (2)

Klemen Bauer - IN (10th Oestersund)

Jakov Fak - SP (10th Oestersund), PU (2nd Oestersund), IN (12th Oestersund)

Bobsleigh (-)

Cross Country Skiing (-)

Curling (-)

Figure Skating (-)

Freestyle Skiing (-)

Ice Hockey (23)

National Team - Qualified for Men Event

Luge (-)

Nordic Combined (-)

Short Track Speed Skating (-)

Skeleton (-)

Ski Jumping (8)

Jernej Damjan - LH (1st Ruka; 10th Nizhny Tagil II)

Peter Prevc - LH (13th Nizhny Tagil I)

Anže Semenič- LH (9th Nizhny Tagil I)

Timi Zajc - LH (12th Nizhny Tagil I)

Urša Bogataj - LH (8th Lillehammer), NH (10th/14th Lillehammer)

Ema Klinec - LH (11th Lillehammer)

Nika Križnar - NH (10th Lillehammer II), LH (12th Lillehammer)

Špela Rogelj - NH (9th/9th Lillehammer)

Snowboarding (-)

Speed Skating (-)

 

2016/17 Standards

Alpine Skiing (5)

Boštjan Kline - SG (5th Val d'Isere; 8th Kvitfjell; 15th Val Gardena), DH (1st Kvitfjell; 4th Val d'Isere; 2 times 7th)

Klemen Kosi - K (13th Santa Caterina; 15th Wengen)

Ilka Štuhec - SL (10th Maribor), GS (14th Maribor), SG (2 wins; 4 podiums), DH (4 wins; 6 podiums), K (1 win; 3 podiums)    INJURED

Maruša Ferk - K (5th Crans Montana; 12th Val d'Isere)

Meta Hrovat - GS (15th Kronplatz)

Biathlon (1)

Teja Gregorin - SP (8th Holmenkollen), PU (4th Holmenkollen), IN (12th Hochfilzen), MS (5th Hochfilzen)   DOPING ABUSE

Cross Country Skiing (5)

Janez Lampič - SP (11th Drammen)

Anamarija Lampič - SP (6th Drammen; 14th Val Mustair; 2 times 15th), DI (14th Val Mustair)

Katja Višnar - SP (6th Pyeongchang; 7th Drammen; 14th Falun)

Vesna Fabjan - SP (6th Toblach; 11th Quebec City; 12th Val Mustair)

Alenka Čebašek - DI (16th Pyeongchang)

Freestyle Skiing (1)

Filip Flisar - SX (2 wins; 4 podiums)

Nordic Combined

 

Ski Jumping

 

Snowboarding

 

 

 

 

 

 

 

 

 UPDATED

after December 4th 2017

Edited by justony

Share this post


Link to post
Share on other sites

slovenia has new footbal national team coach, tomaž kavčič.he was srečko katanec assistant

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO  Road to Pyeongchang 2018 :SLO

(42 athletes)

Note: on this site you will see potential athletes names, representing Slovenia at Winter Olympics in 2018. OKS (Slovenian Olympic Comitee) has its internal standard an athlete has to achieve

(16th or better in World Cup / 8th for Team). Therefore this list serves only for orientation and is not an official one.

 

Alpine Skiing (6)

Martin Čater - SG (15th Beaver Creek)

Štefan Hadalin - SL (16th Val d'Isere), GS (16th Beaver Creek)

Žan Kranjec - GS (7th Val d'Isere; 14th Beaver Creek)

Ana Bucik - SL (9th Levi)

Ana Drev - GS (8th Killington)

Tina Robnik - GS (9th Soelden; 16th Killington) 

Biathlon (2)

Klemen Bauer - IN (10th Oestersund)

Jakov Fak - SP (3rd Hochfilzen; 10th Oestersund), PU (2nd Hochfilzen; 2nd Oestersund), IN (12th Oestersund)

Bobsleigh (-)

Cross Country Skiing (1)

Anamarija Lampič - SP (16th Davos)

Curling (-)

Figure Skating (-)

Freestyle Skiing (-)

Ice Hockey (23)

National Team - Qualified for Men Event

Luge (-)

Nordic Combined (-)

Short Track Speed Skating (-)

Skeleton (-)

Ski Jumping (8)

Jernej Damjan - LH (1st Ruka; 9th Titisee-Neustadt; 10th Nizhny Tagil II)

Peter Prevc - LH (13th Nizhny Tagil I; 15th Titisee-Neustadt)

Anže Semenič- LH (9th Nizhny Tagil I)

Timi Zajc - LH (12th Nizhny Tagil I)

Urša Bogataj - LH (8th Lillehammer), NH (10th/14th Lillehammer)

Ema Klinec - LH (11th Lillehammer)

Nika Križnar - NH (10th Lillehammer II), LH (12th Lillehammer)

Špela Rogelj - NH (9th/9th Lillehammer)

Snowboarding (2)

Tim - Kevin Ravnjak - HP (4th Cardrona)

Urška Pribošič - BA (11th Copper Mountain; 12th Beijing)

Speed Skating (-)

 

2016/17 Standards

Alpine Skiing (5)

Boštjan Kline - SG (5th Val d'Isere; 8th Kvitfjell; 15th Val Gardena), DH (1st Kvitfjell; 4th Val d'Isere; 2 times 7th)

Klemen Kosi - K (13th Santa Caterina; 15th Wengen)

Ilka Štuhec - SL (10th Maribor), GS (14th Maribor), SG (2 wins; 4 podiums), DH (4 wins; 6 podiums), K (1 win; 3 podiums)    INJURED

Maruša Ferk - K (5th Crans Montana; 12th Val d'Isere)

Meta Hrovat - GS (15th Kronplatz)

Biathlon (1)

Teja Gregorin - SP (8th Holmenkollen), PU (4th Holmenkollen), IN (12th Hochfilzen), MS (5th Hochfilzen)   DOPING ABUSE

Cross Country Skiing (4)

Janez Lampič - SP (11th Drammen)

Katja Višnar - SP (6th Pyeongchang; 7th Drammen; 14th Falun)

Vesna Fabjan - SP (6th Toblach; 11th Quebec City; 12th Val Mustair)

Alenka Čebašek - DI (16th Pyeongchang)

Freestyle Skiing (1)

Filip Flisar - SX (2 wins; 4 podiums)

Ski Jumping (6)

Domen Prevc - LH (4 wins; 6 podiums)

Jurij Tepeš - LH (7th Bischofshofen; 8th Willingen,...)

Anže Lanišek - LH (4th Pyeongchang), NH (14th Pyeongchang)

Cene Prevc - LH (8th Oberstdorf)

Maja Vtič - LH (8th Oberstdorf I; 11th Oslo; 13th Oberstdorf II), NH (5th/5th Lillehammer; 8th Sapporo II,...)

Eva Logar - NH (15th Zao I)    RETIRED

Snowboarding (3)

Tim Kevin Ravnjak - SS (11th Seiser Alm), BA (12th Moscow)      QUALIFIED IN HP

Rok Marguč - PGS (6th Carezza; 10th Rogla)

Tim Mastnak - PGS (12th Bansko II; 15th Pyeongchang; 16th Carezza)

Žan Košir - PGS (3rd Rogla)

Urška Pribošič - SS (12th Mammoth Mt.; 14th Kreischberg; 14th Quebec City)    QUALIFIED IN BA

 

UPDATED

after December 10th 2017

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO WEEKLY UPDATE :SLO 

(December 11th - December 17th 2017)

  • Basketball player Goran Dragič and Alpine skier Ilka Štuhec became Sportsperson of the year at an annual ceremony, which took place in Cankarjev dom, Ljubljana. Goran Dragič is only fifth athlete from team sports to achieve this prize in 50 years.
  • Dragič was one of key factors on the way to gold for Slovenia at Eurobasket 2017 and alson MVP of the championship. Second was road cyclist Primož Roglič, first ever Slovenian to win a stage on Tour de France, also second in time trial at WCH and third another outstanding basketball player Luka Dončič.
  • Among women there was no doubt. Ilka Štuhec succeded Tina Maze as Downhill World Champion, she was also second in Overall World Cup Standings. Second best athlete is our outstanding sport climber Janja Garnbret and third judoka Tina Trstenjak for finishing second at WCH.
  • Best team of the season without any doubt was National Basketball Team, first team ever to win gold at major team events, Handball Team took second for bronze medal in WCH.
  • Žan Kranjec finished 3rd at legendary GS in Alta Badia. This is his first podium, also first men GS podium for Slovenia after 16 years (Uroš Pavlovčič; 3rd Kranjska Gora 2001).
  • Slovenia Women Handball Team took 14th place on their first WCH after 2005. Slovenia lost against Sweden in Round of 16 by margin of 12 goals (21:33).
  • National Volleyball Team will not compete in newly established Nations League, even though they earned in on court. Instead they will compete in European League - Golden Group.
  • Tennis player Aljaž Bedene will be once again competing for Slovenia. Bedene lives in London for 9 years and was playing for United Kingdom last three seasons. ITF did not gave him permission to play for another country in Davis cup, therefore he was not able to compete at the Rio Olympics. His next goal is to qualify for 2020 Tokio Olympics.
  • Jakov Fak took 8th and twice 13th place at biathlon races in France. Fak remains 3rd in Overall World Cup Standings.
  • Swimmers failed to win a medal at European SC Champs in Copenhagen, first time after 1996. Best result is sixth place (Stevens - 50 breast M / Oder - 800 free W).
Edited by justony

Share this post


Link to post
Share on other sites

:SLO  Road to Pyeongchang 2018 :SLO

(47 athletes)

Note: on this site you will see potential athletes names, representing Slovenia at Winter Olympics in 2018. OKS (Slovenian Olympic Comitee) has its internal standard an athlete has to achieve

(16th or better in World Cup / 8th for Team). Therefore this list serves only for orientation and is not an official one.

 

UPDATED

after December 17th 2017

Alpine Skiing (7)

Boštjan Kline - SG (13th Val Gardena)

Martin Čater - SG (15th Beaver Creek)

Štefan Hadalin - SL (16th Val d'Isere), GS (16th Beaver Creek)

Žan Kranjec - GS (7th Val d'Isere; 14th Beaver Creek)

Ana Bucik - SL (9th Levi)

Ana Drev - GS (8th Killington)

Tina Robnik - GS (9th Soelden; 16th Killington) 

Biathlon (2)

Klemen Bauer - IN (10th Oestersund)

Jakov Fak - SP (3rd Hochfilzen; 10th Oestersund; 13th Annecy), PU (2nd Hochfilzen; 2nd Oestersund; 13th Annecy), IN (12th Oestersund), MS (8th Annecy)

Bobsleigh (-)

Cross Country Skiing (1)

Anamarija Lampič - SP (16th Davos)

Curling (-)

Figure Skating (-)

Freestyle Skiing (1)

Filip Flisar - SX (13th Montafon)

Ice Hockey (23)

National Team - Qualified for Men Event

Luge (-)

Nordic Combined (-)

Short Track Speed Skating (-)

Skeleton (-)

Ski Jumping (8)

Jernej Damjan - LH (1st Ruka; 9th Titisee-Neustadt; 10th Nizhny Tagil II)

Peter Prevc - LH (13th Nizhny Tagil I; 15th Titisee-Neustadt; 14th/16th Engelberg)

Anže Semenič- LH (9th Nizhny Tagil I)

Timi Zajc - LH (12th Nizhny Tagil I)

Urša Bogataj - LH (8th Lillehammer), NH (10th/14th Lillehammer, 11th Hinterzarten)

Ema Klinec - LH (11th Lillehammer), NH (10th Hinterzarten)

Nika Križnar - NH (10th Lillehammer II, 13th Hinterzarten), LH (12th Lillehammer)

Špela Rogelj - NH (9th/9th Lillehammer)

Snowboarding (5)

Jure Hafner - PSL (16th Cortina d'Ampezzo)

Rok Marguč - PGS (13th Cortina d'Ampezzo)

Tim - Kevin Ravnjak - HP (4th Cardrona)

Gloria Kotnik - PGS (8th Cortina d'Ampezzo), PSL (16th Cortina d'Ampezzo)

Urška Pribošič - BA (11th Copper Mountain; 12th Beijing)

Speed Skating (-)

 

2016/17 Standards

Alpine Skiing (3)

Boštjan Kline - DH (1st Kvitfjell; 4th Val d'Isere; 2 times 7th)   QUALIFIED IN SG

Klemen Kosi - K (13th Santa Caterina; 15th Wengen)

Ilka Štuhec - SL (10th Maribor), GS (14th Maribor), SG (2 wins; 4 podiums), DH (4 wins; 6 podiums), K (1 win; 3 podiums)    INJURED

Maruša Ferk - K (5th Crans Montana; 12th Val d'Isere)

Meta Hrovat - GS (15th Kronplatz)

Biathlon (-)

Teja Gregorin - SP (8th Holmenkollen), PU (4th Holmenkollen), IN (12th Hochfilzen), MS (5th Hochfilzen)   DOPING ABUSE

Cross Country Skiing (4)

Janez Lampič - SP (11th Drammen)

Katja Višnar - SP (6th Pyeongchang; 7th Drammen; 14th Falun)

Vesna Fabjan - SP (6th Toblach; 11th Quebec City; 12th Val Mustair)

Alenka Čebašek - DI (16th Pyeongchang)

Ski Jumping (5)

Domen Prevc - LH (4 wins; 6 podiums)

Jurij Tepeš - LH (7th Bischofshofen; 8th Willingen,...)

Anže Lanišek - LH (4th Pyeongchang), NH (14th Pyeongchang)

Cene Prevc - LH (8th Oberstdorf)

Maja Vtič - LH (8th Oberstdorf I; 11th Oslo; 13th Oberstdorf II), NH (5th/5th Lillehammer; 8th Sapporo II,...)

Eva Logar - NH (15th Zao I)    RETIRED

Snowboarding (2)

Tim Kevin Ravnjak - SS (11th Seiser Alm), BA (12th Moscow)      QUALIFIED IN HP

Tim Mastnak - PGS (12th Bansko II; 15th Pyeongchang; 16th Carezza)

Žan Košir - PGS (3rd Rogla)

Urška Pribošič - SS (12th Mammoth Mt.; 14th Kreischberg; 14th Quebec City)    QUALIFIED IN BA

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

:SLO  Road to Pyeongchang 2018 :SLO

(54 athletes)

Note: on this site you will see potential athletes names, representing Slovenia at Winter Olympics in 2018. OKS (Slovenian Olympic Comitee) has its internal standard an athlete has to achieve

(16th or better in World Cup / 8th for Team). Therefore this list serves only for orientation and is not an official one.

 

UPDATED

after January 5th 2018

Alpine Skiing (9)

Martin Čater - SG (15th Beaver Creek), K (7th Bormio)

Štefan Hadalin - SL (16th Val d'Isere), GS (16th Beaver Creek)

Boštjan Kline - SG (13th Val Gardena)

Klemen Kosi - K (12th Bormio)

Žan Kranjec - GS (7th Val d'Isere; 14th Beaver Creek)

Ana Bucik - SL (9th Levi; 9th Oslo (CE))

Ana Drev - GS (6th Lienz; 8th Killington; 11th Courchevel)

Meta Hrovat - GS (8th Lienz)

Tina Robnik - GS (9th Soelden; 11th Lienz; 16th Killington) 

Biathlon (2)

Klemen Bauer - IN (10th Oestersund)

Jakov Fak - SP (3rd Hochfilzen; 7th Oberhof; 10th Oestersund; 13th Annecy), PU (2nd Hochfilzen / Oestersund; 13th Annecy), IN (12th Oestersund), MS (8th Annecy)

Bobsleigh (-)

Cross Country Skiing (1)

Anamarija Lampič - SP (16th Davos), DI (10th Lenzerheide)

Curling (-)

Figure Skating (-)

Freestyle Skiing (1)

Filip Flisar - SX (5th Innichen II; 13th Montafon; 15th Innichen I)

Ice Hockey (25)

National Team - Qualified for Men Event

Luge (-)

Nordic Combined (-)

Short Track Speed Skating (-)

Skeleton (-)

Ski Jumping (9)

Tilen Bartol - LH (5th Garmish - Partenkirchen; 16th Oberstdorf)

Jernej Damjan - LH (1st Ruka; 5th Innsbruck; 9th Titisee-Neustadt; 10th Nizhny Tagil II; 13th Ga-Pa; 14th Oberstdorf)

Peter Prevc - LH (8th Garmisch - Partenkirchen; 13th Nizhny Tagil I; 14th/16th Engelberg)

Anže Semenič- LH (9h Nizhny Tagil I)

Timi Zajc - LH (12th Nizhny Tagil I)

Urša Bogataj - LH (8th Lillehammer), NH (10th/14th Lillehammer, 11th Hinterzarten)

Ema Klinec - LH (11th Lillehammer), NH (10th Hinterzarten)

Nika Križnar - NH (10th Lillehammer II, 13th Hinterzarten), LH (12th Lillehammer)

Špela Rogelj - NH (9th/9th Lillehammer)

Snowboarding (7)

Jure Hafner - PSL (16th Cortina d'Ampezzo)

Žan Košir - PGS (4th Lackenhof)

Rok Marguč - PGS (2nd Lackenhof; 13th Cortina d'Ampezzo)

Tim - Kevin Ravnjak - HP (4th Cardrona; 10th Secret Garden)

Tit Štante - HP (16th Secret Garden)

Gloria Kotnik - PGS (8th Cortina d'Ampezzo), PSL (16th Cortina d'Ampezzo)

Urška Pribošič - BA (11th Copper Mountain; 12th Beijing)

Speed Skating (-)

 

2016/17 Standards

Alpine Skiing (1)

Boštjan Kline - DH (1st Kvitfjell; 4th Val d'Isere; 2 times 7th)   QUALIFIED IN SG

Ilka Štuhec - SL (10th Maribor), GS (14th Maribor), SG (2 wins; 4 podiums), DH (4 wins; 6 podiums), K (1 win; 3 podiums)    INJURED

Maruša Ferk - K (5th Crans Montana; 12th Val d'Isere)

Biathlon (-)

Teja Gregorin - SP (8th Holmenkollen), PU (4th Holmenkollen), IN (12th Hochfilzen), MS (5th Hochfilzen)   DOPING ABUSE

Cross Country Skiing (4)

Janez Lampič - SP (11th Drammen)

Katja Višnar - SP (6th Pyeongchang; 7th Drammen; 14th Falun)

Vesna Fabjan - SP (6th Toblach; 11th Quebec City; 12th Val Mustair)

Alenka Čebašek - DI (16th Pyeongchang)

Ski Jumping (5)

Domen Prevc - LH (4 wins; 6 podiums)

Jurij Tepeš - LH (7th Bischofshofen; 8th Willingen,...)

Anže Lanišek - LH (4th Pyeongchang), NH (14th Pyeongchang)

Cene Prevc - LH (8th Oberstdorf)

Maja Vtič - LH (8th Oberstdorf I; 11th Oslo; 13th Oberstdorf II), NH (5th/5th Lillehammer; 8th Sapporo II,...)

Eva Logar - NH (15th Zao I)    RETIRED

Snowboarding (1)

Tim Kevin Ravnjak - SS (11th Seiser Alm), BA (12th Moscow)      QUALIFIED IN HP

Tim Mastnak - PGS (12th Bansko II; 15th Pyeongchang; 16th Carezza)

Urška Pribošič - SS (12th Mammoth Mt.; 14th Kreischberg; 14th Quebec City)    QUALIFIED IN BA

Edited by justony

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×