Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


MantaRaymarc

Sailing Qualification for Summer Olympic Games 2016

Recommended Posts

Sailing Qualification for Summer Olympic Games 2016

 

Qualifiying Timeline

EVENT DATE STATUS
2014 World Championships (Santander, ESP) 08.09.2014-21.09.2014 Completed
2015 Laser World Championships (Kingston, CAN) 29.06.2015-08.07.2015 Completed
2015 Nacra World Championships (Aarhus, DEN) 03.07.2015-11.07.2015 Completed
2015 Pan American Games (Toronto, CAN) 12.07.2015-19.07.2015 Completed
2015 World Cup Quingdao (Quingdao, CHN) 14.09.2015-20.09.2015 Completed
2015 470 World Championships (Haifa, ISR) 10.10.2015-17.10.2015 Completed
2015 RS:X World Championships (Al-Mussanah, OMA) 19.10.2015-24.10.2015 Completed
2015 49er and 49erFX World Championships (Buenos Aires, ARG) 16.11.2015-21.11.2015 Completed
2015 Laser Radial World Championships (Al-Mussanah, OMA) 20.11.2015-26.11.2015 Completed
2015 Finn World Championships (Takapuna, NZL) 24.11.2015-29.11.2015 Completed
2015 African Qualifying Regatta (Algiers, ALG) 04.12.2015-11.12.2015 Completed
2015 World Cup Melbourne (Melbourne, AUS) 06.12.2015-13.12.2015 Completed
2016 African Qualifying Regatta (Cape Town, RSA) 12.01.2016-17.01.2016 Completed
2016 World Cup Miami (Miami, USA) 25.01.2016-30.01.2016 Completed
2016 Asian Qualifying Regatta (Abu Dhabi, UAE) 05.03.2016-12.03.2016

Completed

2016 African Qualifying Regatta (Mallorca, ESP) 26.03.2016-02.04.2016 Completed
2016 European Qualifying Regatta (Mallorca, ESP) 26.03.2016-02.04.2016 Completed

 

EVENTS

10 (5+4+1)

Men's 5

  • Men's RS:X
  • Men's Laser
  • Men's Finn
  • Men's 470
  • Men's 49er

Women's 4

  • Women's RS:X
  • Women's Laser Radial
  • Women's 470
  • Women's 49erFX

Mixed 1

  • Mixed Nacra 17

 

QUALIFICATION SYSTEM

http://www.sailing.org/tools/documents/201402Rio2016QualificationSystemFINALSailingEN-[16399].pdf

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S RS:X

Qualified Nations:

  1. :ALG Algeria - Hamza Bouras
  2. :ARG Argentina - Bautista Saubidet Birkner
  3. :BLR Belarus - Mikita Tsirkun
  4. :BRA Brazil - Ricardo Santos
  5. :CHN China - Wang Aichen
  6. :TPE Chinese Taipei - Hao Chang
  7. :COL Colombia - Santiago Grillo
  8. :CRO Croatia - Luka Mratovic
  9. :CYP Cyprus - Andreas Cariolou
  10. :CZE Czech Republic - Karel Lavicky
  11. :DEN Denmark - Sebastian Fleischer
  12. :FRA France - Pierre Le Coq
  13. :GER Germany - Toni Wilhelm
  14. :GBR Great Britain - Nick Dempsey
  15. :GRE Greece - Byron Kokkalanis
  16. :HKG Hong Kong - Chun Leung Michael Cheng
  17. :HUN Hungary - Aron Gadorfalvi
  18. :ISR Israel - Shahar Tzubari
  19. :ITA Italy - Mattia Camboni
  20. :JPN Japan - Makoto Tomizawa
  21. :LTU Lithuania - Juozas Bernotas
  22. :MEX Mexico - David Mier
  23. :NED Netherlands - Dorian van Rijsselberghe
  24. :POL Poland - Piotr Myszka
  25. :POR Portugal - Joao Rodrigues
  26. :RUS Russia - Maksym Oberemko
  27. :SEY Seychelles - Jean-Marc Gardette
  28. :SIN Singapore - Leonard Ong
  29. :KOR South Korea - Lee Tae-Hoon
  30. :ESP Spain - Ivan Pastor
  31. :SUI Switzerland - Mateo Sanz Lanz
  32. :THA Thailand - Natthaphong Phonoppharat
  33. :TUR Turkey - Onur Cavit Biriz
  34. :UKR Ukraine - Oleksandr Tugaryev
  35. :USA United States - Pedro Pascual
  36. :VEN Venezuela - Daniel Flores

 

 

Total Athletes Qualified  36

Total Nations Qualified  36

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S LASER

Qualified Nations:

  • :ANG Angola - Manuel Lelo
  • :ARG Argentina - Julio Alsogaray
  • :AUS Australia - Tom Burton
  • :BEL Belgium - Wannes Van Laer
  • :BER Bermuda - Cameron Pimentel
  • :BRA Brazil - Robert Scheidt
  • :CAN Canada - Lee Parkhill
  • :CHI Chile - Matias Del Solar
  • :COK Cook Islands - Peter Taua Elisa Henry
  • :CRO Croatia - Tonci Stipanovic
  • :CYP Cyprus - Pavlos Kontides
  • :CZE Czech Republic - Viktor Teply
  • :DEN Denmark - Michael Hansen
  • :EGY Egypt - Ahmed Ragab
  • :ESA El Salvador - Enrique Arathoon
  • :EST Estonia - Karl-Martin Rammo
  • :FIN Finland - Kaarle Tapper
  • :FRA France - Jean Baptiste Bernaz
  • :GER Germany - Philipp Buhl
  • :GBR Great Britain - Nick Thompson
  • :GUA Guatemala - Juan Ignacio Maegli
  • :HUN Hungary - Balazs Tomai
  • :IRL Ireland - Finn Lynch
  • :ITA Italy - Francesco Marrai
  • :MAS Malaysia - Khairulnizam Mohd Afendy
  • :MEX Mexico - Yanic Gentry
  • :MNE Montenegro - Milivoj Dukic
  • :NED Netherlands - Rutger van Schaardenburg
  • :NZL New Zealand - Sam Meech
  • :NOR Norway - Kristian Ruth
  • :PER Peru - Stefano Peschiera
  • :POL Poland - Kacper Zieminski
  • :POR Portugal - Gustavo Lima
  • :RUS Russia - Sergey Komissarov
  • :SEY Seychelles - Rodney Govinden
  • :SIN Singapore - Colin Cheng Xin Ru
  • :RSA South Africa - Stefano Marcia
  • :KOR South Korea - Ha Jee-Min
  • :ESP Spain - Joaquin Blanco
  • :SWE Sweden - Jesper Stalheim
  • :THA Thailand - Keerati Bualong
  • :TTO Trinidad and Tobago - Andrew Lewis
  • :TUN Tunisia - Youssef Akrout
  • :USA United States - Charlie Buckingham
  • :VEN Venezuela - Jose Guttierez
  • :ISV Virgin Islands - Cy Thompson

 

 

Total Athletes Qualified  46

Total Nations Qualified  46

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S FINN

Qualified Nations:

  1. :ARG Argentina - Facundo Olezza
  2. :AUS Australia - Jake Lilley
  3. :BRA Brazil - Jorge Zarif
  4. :CAN Canada - Tom Ramshaw
  5. :CHN China - Gong Lei
  6. :CRO Croatia - Ivan Kljakovic Gaspic
  7. :DEN Denmark - Jonas Hogh Christensen
  8. :EST Estonia - Deniss Karpak
  9. :FIN Finland - Tapio Nirkko
  10. :FRA France - Jonathan Lobert
  11. :GBR Great Britain - Giles Scott
  12. :GRE Greece - Ioannis Mitakis
  13. :HUN Hungary - Zsombor Berecz
  14. :ITA Italy - Giorgio Poggi
  15. :NED Netherlands - Pieter-Jan Postma
  16. :NZL New Zealand - Josh Junior
  17. :NOR Norway - Anders Pedersen
  18. :SEY Seychelles - Allan Julie
  19. :SLO Slovenia - Vasilij Zbogar
  20. :SWE Sweden - Max Salminen
  21. :TUR Turkey - Alican Kaynar
  22. :USA United States - Caleb Paine
  23. :URU Uruguay - Alejandro Foglia

 

Total Athletes Qualified  23

Total Nations Qualified  23

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S 470

Qualified Nations:

  1. :ANG Angola - Matias Montinho/Paixao Afonso
  2. :ARG Argentina - Lucas Calabrese/Juan De La Fuente
  3. :AUS Australia - Mathew Belcher/William Ryan
  4. :AUT Austria - Matthias Schmid/Florian Reichstadter
  5. :BRA Brazil - Bruno Bethlem/Henrique Haddad
  6. :CAN Canada - Jacob Chaplin-Saunders/Graeme Chaplin-Saunders
  7. :CHI Chile - Andres Ducasse/Francisco Ducasse
  8. :CHN China - Wang Wei/Xu Zangjun
  9. :CRO Croatia - Sime Fantela/Igor Marenic
  10. :FIN Finland - Joonas Lindgren/Niklas Lindgren
  11. :FRA France - Sofian Bouvet/Jeremie Mion
  12. :GER Germany - Ferdinand Gerz/Oliver Szymanski
  13. :GBR Great Britain - Luke Patience/Chris Grube
  14. :GRE Greece - Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis
  15. :ISR Israel - Dan Froyliche/Eyal Levin
  16. :JPN Japan - Kazuto Doi/Kimihiko Imamura
  17. :NZL New Zealand - Paul Snow-Hansen/Daniel Willcox
  18. :RUS Russia - Pavel Sozykin/Denis Gribanov
  19. :RSA South Africa - Jim Asenathi/Roger Hudson
  20. :KOR South Korea - Kim Chang-Ju/Kim Ji-Hoon
  21. :ESP Spain - Jordi Xammar/Joan Herp
  22. :SWE Sweden - Anton Dahlberg/Fredrik Bergstrom
  23. :SUI Switzerland - Yannick Brauchli/Romuald Hausser
  24. :TUR Turkey - Deniz Cinar/Ates Cinar
  25. :UKR Ukraine - Borys Shvets/Pavlo Matsuyev
  26. :USA United States - Stuart McNay/David Hughes

 

Total Athletes Qualified  52

Total Nations Qualified  26

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S 49er

Qualified Nations:

  • :ARG Argentina - Klaus Lange/Yago Lange
  • :AUS Australia - Nathan Outteridge/Iain Jensen
  • :AUT Austria - Nico Delle-Karth/Nikolaus Resch
  • :BEL Belgium - Yannick Lefebvre/Tom Pelsmaekers
  • :BRA Brazil - Gabriel Borges/Marco Grael
  • :CHI Chile - Benjamin Grez/Cristobal Grez
  • :CRO Croatia - Pavle Kostov/Petar Cupac
  • :DEN Denmark - Jonas Warrer/Christian Peter Lubeck
  • :FRA France - Noe Delpech/Julien d'Ortoli
  • :GER Germany - Erik Heil/Thomas Plossel
  • :GBR Great Britain - Dylan Fletcher/Alain Sign
  • :IRL Ireland - Ryan Seaton/Matt McGovern
  • :ITA Italy - Ruggero Tita/Pietro Zucchetti
  • :JPN Japan - Yukio Makino/Kenji Takahashi
  • :NZL New Zealand - Peter Burling/Blair Tuke
  • :POL Poland - Pawel Kolodzinski/Lukasz Przybytek
  • :POR Portugal - Jorge Lima/Jose Costa
  • :ESP Spain - Diego Botin/Iago Lopez
  • :SUI Switzerland - Lucien Cujean/Sebastien Schneiter
  • :USA United States - Thomas Barrows/Joseph Morris

 

 

Total Athletes Qualified  40

Total Nations Qualified  20

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOMEN'S RS:X

Qualified Nations:

  1. :ALG Algeria - Katia Belabas
  2. :ARG Argentina - Maria Tejerina
  3. :BRA Brazil - Patricia Freitas
  4. :CHN China - Chen Peina
  5. :DEN Denmark - Laerke Buhl-Hansen
  6. :EST Estonia - Ingrid Puusta
  7. :FIN Finland - Tuuli Petaja-Siren
  8. :FRA France - Charline Picon
  9. :GBR Great Britain - Bryony Shaw
  10. :GRE Greece - Angeliki Skarlatou
  11. :HKG Hong Kong - Sin Lam Sonia Lo
  12. :HUN Hungary - Sara Cholnoky
  13. :ISR Israel - Maayan Davidovich
  14. :ITA Italy - Flavia Tartaglini
  15. :JPN Japan - Megumi Iseda
  16. :LAT Latvia - Ketija Birzule
  17. :MEX Mexico - Demita Vega
  18. :NED Netherlands - Lilian de Geus
  19. :NOR Norway - Maria Mollestad
  20. :POL Poland - Malgorzata Bialecka
  21. :RUS Russia - Stefania Elfutina
  22. :SIN Singapore - Audrey Yong
  23. :ESP Spain - Marina Alabau
  24. :THA Thailand - Siripon Kaewduangngam
  25. :TUR Turkey - Dilara Uralp
  26. :USA United States - Marion Lepert

 

 

Total Athletes Qualified  26

Total Nations Qualified  26

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOMEN'S LASER RADIAL

Qualified Nations:

  1. :ALG Algeria - Imene Sahraoui
  2. :ARU Aruba - Philipine van Aanholt
  3. :ARG Argentina - Lucia Falasca
  4. :AUS Australia - Ashley Stoddart
  5. :BLR Belarus - Tatiana Drozdovskaya
  6. :BEL Belgium - Evi Van Acker
  7. :BER Bermuda - Cecilia Wollmann
  8. :BRA Brazil - Fernanda Decnop
  9. :CAN Canada - Brenda Bowskill
  10. :CAY Cayman Islands - Florence Allan
  11. :CHN China - Xu Lijia
  12. :COK Cook Islands - Teau Moana McKenzie
  13. :CRO Croatia - Tina Mihelic
  14. :CZE Czech Republic - Veronika Fenclova
  15. :DEN Denmark - Anne-Marie Rindom
  16. :FIN Finland - Tuula Tenkanen
  17. :FRA France - Mathilde de Kerangat
  18. :GBR Great Britain - Alison Young
  19. :HUN Hungary - Maria Erdi
  20. :IRL Ireland - Annalise Murphy
  21. :ITA Italy - Silvia Zennaro
  22. :JPN Japan - Manami Doi
  23. :LTU Lithuania - Gintare Scheidt
  24. :MAS Malaysia - Nur Shazrin Mohamad Latif
  25. :NED Netherlands - Marit Bouwmeester
  26. :NOR Norway - Tiril Bue
  27. :PER Peru - Paloma Schmidt
  28. :POR Portugal - Sara Carmo
  29. :LCA Saint Lucia - Stephanie Devaux-Lovell
  30. :SIN Singapore - Elizabeth Yue Ling Yin
  31. :ESP Spain - Alicia Cebrian
  32. :SWE Sweden - Josefin Olsson
  33. :THA Thailand - Kamolwan Chanyim
  34. :TUN Tunisia - Ines Gmati
  35. :TUR Turkey - Nazli Cagla Donertas
  36. :USA United States - Paige Railey
  37. :URU Uruguay - Dolores Moreira

 

 

Total Athletes Qualified  37

Total Nations Qualified  37

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOMEN'S 470

Qualified Nations:

  1. :AUS Australia - Carrie Smith/Jaime Ryan
  2. :AUT Austria - Lara Vadlau/Jolanta Ogar
  3. :BRA Brazil - Ana Barbachan/Fernanda Oliveira
  4. :CHI Chile - Nadja Horwitz/Sofia Middleton
  5. :CHN China - Huang Lizhu/Wang Xiaoli
  6. :FRA France - Camille Lecointre/Helene Defrance
  7. :GER Germany - Annika Bochmann/Marlene Steinherr
  8. :GBR Great Britain - Hannah Mills/Saskia Clark
  9. :ISR Israel - Nina Amir/Gil Cohen
  10. :ITA Italy - Elena Berta/Alice Sinno
  11. :JPN Japan - Ai Kondo/Miho Yoshioka
  12. :NED Netherlands - Afrodite Kyranakou/Anneloes Van Veen
  13. :NZL New Zealand - Jo Aleh/Olivia Powrie
  14. :POL Poland - Agnieszka Skrzypulec/Irmina Gliszczynska
  15. :RUS Russia - Alisa Kirilyuk/Liudmila Dmitrieva
  16. :SIN Singapore - Jovina Choo/Amanda Ng
  17. :SLO Slovenia - Tina Mrak/Veronika Macarol
  18. :ESP Spain - Barbara Cornudella/Sara Lopez
  19. :SUI Switzerland - Linda Fahrni/Maja Siegenthaler
  20. :USA United States - Anne Haeger/Briana Provancha

 

 

Total Athletes Qualified  40

Total Nations Qualified  20

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOMEN'S 49erFX

Qualified Nations:

  1. :ARG Argentina - Victoria Travascio/Maria Sol Branz
  2. :BRA Brazil - Martine Grael/Kahena Kunze
  3. :CAN Canada - Danielle Boyd/Erin Rafuse
  4. :CHI Chile - Arantza Gumicio/Begona Gumicio
  5. :DEN Denmark - Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen
  6. :EST Estonia - Katlin Tammiste/Anna Maria Sepp
  7. :FIN Finland - Camilla Cederkreutz/Noora Ruskola
  8. :FRA France - Sarah Steyaert/Aude Compan
  9. :GER Germany - Victoria Jurczok/Anika Lorenz
  10. :GBR Great Britain - Charlotte Dobson/Sophie Ainsworth
  11. :IRL Ireland - Andrea Brewster/Saskia Tidey
  12. :ITA Italy - Giulia Conti/Francesca Clapcich
  13. :JPN Japan - Keiko Miyagawa/Sena Takano
  14. :NED Netherlands - Annemiek Bekkering/Annette Duetz
  15. :NZL New Zealand - Alexandra Maloney/Molly Meech
  16. :NOR Norway - Ragna Agerup/Maia Agerup
  17. :SIN Singapore - Griselda Khng/Sara Tan
  18. :ESP Spain - Tamara Echegoyen/Berta Betanzos
  19. :SWE Sweden - Lisa Ericson/Hanna Klinga
  20. :USA United States - Paris Henken/Helena Scutt

 

 

Total Athletes Qualified  40

Total Nations Qualified  20

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIXED NACRA 17

Qualified Nations:

  1. :ARG Argentina - Santiago Lange/Cecilia Carranza Saroli
  2. :ARU Aruba - Nicole van der Velden/Thijs Visser
  3. :AUS Australia - Jason Waterhouse/Lisa Darmanin
  4. :AUT Austria - Thomas Zajac/Tanja Chiara Frank
  5. :BRA Brazil - Samuel Albrecht/Isabel Swan
  6. :CAN Canada - Luke Ramsay/Nikola Girke
  7. :DEN Denmark - Allan Norregaard/Anette Viborg Andreasen
  8. :FRA France - Billy Besson/Marie Riou
  9. :GER Germany - Paul Kohlhoff/Carolina Werner
  10. :GBR Great Britain - Ben Saxton/Nicola Groves
  11. :GRE Greece - Michail Pateniotis/Sofia Bekatorou
  12. :ITA Italy - Vittorio Bissaro/Silvia Sicouri
  13. :NED Netherlands - Coen de Koning/Mandy Mulder
  14. :NZL New Zealand - Gemma Jones/Jason Saunders
  15. :SIN Singapore - Justin Liu/Denise Lim
  16. :ESP Spain - Fernando Echavarri/Tara Pacheco
  17. :SUI Switzerland - Matias Buhler/Nathalie Brugger
  18. :TUN Tunisia - Hedi Gharbi/Rihab Hammami
  19. :USA United States - Bora Gulari/Louisa Chafee
  20. :URU Uruguay - Pablo Defazio/Mariana Foglia

 

 

Total Athletes Qualified  40

Total Nations Qualified  20

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selection updates for Rio 2016:

  • GREAT BRITAIN - Ben Saxton & Nicola Groves (Nacra 17)
  • ITALY - Francesco Marrai (Laser)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×