web
analytics
Jump to content
Sign in to follow this  
phelps

Sambo FIAS World Championships 2019

Recommended Posts

Sambo FIAS World Championships 2019

 

KOR.gif Seoul (KOR) - 8 November 2019 - 10 November 2019 KOR.gif

 

122348yob11v9i9bochljj.jpg
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Announcement of the World SAMBO Championships 2019 in Korea

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nearly 70 Countries will Show the World SAMBO Championships Live on TV

 

The World SAMBO Championships in Korea will be shown live on TV in 68 countries of Europe, Asia and Africa.

 

At the same time, in some states, 2-3 television channels will broadcast the tournament.

 

And thanks to the cooperation of FIAS with international news agencies, video broadcasting will also be transmitted online to the countries of North America and South America.

 

And, as always, the World Championships broadcast will be available to Internet users around the world thanks to the live broadcast on the FIAS website.

 

A significant contribution to the expansion of the television coverage of SAMBO throughout the world was made in 2019 by the conclusion of a partnership agreement between the International SAMBO Federation and Eurosport, the number one television channel for sports enthusiasts in Europe.

 

Thanks to this, the multimillion international audience of the TV channel, which includes both experienced SAMBO fans and those who are practically unfamiliar with this sport, as, for example, Vatican residents, was able to learn more about SAMBO.

 

It is also important to note that compared to previous years, this time the World Championships will be shown live not only in Europe and Asia, but also in Africa - a continent with an ever-growing interest to SAMBO.

 

 

Schedule online broadcast of the World SAMBO Championships on the FIAS website *

 

 

Friday November 8th

 

h.10:00 - Preliminary bouts

 

Women: 48, 60, 72 kg;

 

Men: 52, 68, 90 kg;

 

Combat SAMBO: 57, 74, 100 kg

 

h.18.00 - Final fights & Award ceremony

 

 

Saturday, November 9th

 

h.10:00 - Preliminary bouts

 

Women: 52, 64, 80 kg;

 

Men: 57, 74, 100 kg;

 

Combat SAMBO: 62, 82, +100 kg

 

h.18.00 - Final fights & Award ceremony

 

 

Sunday, November 10th

 

h.10:00 - Preliminary bouts

 

Women: 56, 68, +80 kg;

 

Men: 62, 82, +100 kg;

 

Combat SAMBO: 52, 68, 90 kg

 

h.18.00 - Final fights & Award ceremony

 

 

* The schedule is based on Korean time zone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fairly sure Eurosport ain't gonna show that on TV here :d On the Player maybe though, that'd be interesting (for ten minutes probably)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, heywoodu said:

Fairly sure Eurosport ain't gonna show that on TV here :d On the Player maybe though, that'd be interesting (for ten minutes probably)

 

you, misbeliever!

in the Netherlands, they are live from 10 a.m. to noon on all 3 days...Friday's finals on Eurosport 1 and Saturday + Sunday's finals on Eurosport 2...:evil:

 

p.s. and this week they are going to show the evening session of the Track Cycling World Cup on all 3 days (Friday + Saturday on Eurosport 1 and Sunday on Eurosport 2)...:)

 

https://www.eurosport.nl/tvschedule.shtml

  • Wow! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Day #1 Medallists

 

 

women's Sambo, -48kg
Gold: :RUS Elena Bondareva
Silver: :BLR Anfisa Kapaeva
Bronze: :VEN Maria Guedez & :ESP Cristina Casas


women's Sambo, -60kg
Gold: :RUS Olga Mitina
Silver: :FRA Aurore Cabanne
Bronze: :KAZ Dinara Zhumabayeva & :BUL Ana-Mariya Manusheva


women's Sambo, -72kg
Gold: :RUS Anastasiia Khomiachkova
Silver: :GEO Nino Odzelashvili
Bronze: :UKR Nataliya Smal & :BLR Anzhela Zhylinskaya

 


men's Sambo, -52kg
Gold: :RUS Igor Beglerov
Silver: :KAZ Bolatbek Raiymkulov
Bronze: :GEO Givi Nadareishvili & :KOR Shin Jae-Yong


men's Sambo, -68kg
Gold: :MGL Altansukh Dovdon
Silver: :GEO Mindia Luluashvili
Bronze: :RUS Mikhail Vorobev & :AZE Emil Hasanov


men's Sambo, -90kg
Gold: :RUS Sergey Ryabov
Silver: :GEO Paata Ghviniashvili
Bronze: :UZB Nemat Yokubov & :BLR Aliaksei Stsepankou

 


men's Combat Sambo, -57kg
Gold: :RUS Alexander Nesterov
Silver: :KAZ Serikzhan Tussupov
Bronze: :TKM Ahmet Tanriberdiyev & :MGL Togtokhbayar Nyamkhuu


men's Combat Sambo, -74kg
Gold: :UKR Vladyslav Rudniev
Silver: :UZB Istam Kudratov
Bronze: :RUS Bayzet Khatkhokhu & :MGL Otgonbaatar Nergui


men's Combat Sambo, -100kg
Gold: :RUS Vadim Nemkov
Silver: :UZB Ilkhomjon Yuldashev
Bronze: :MGL Ariunbold Tur-Ochir & :TKM Charymyrat Annagurbanov

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 medals for our Berdi-friends from :TKMTurkmenistan! :cheer::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Day #1 Gold Medal matches, Full Replay (Opening Ceremony included in the video)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Day #2 Medallists

 


women's Sambo, -52kg
Gold: :RUS Diana Ryabova
Silver: :FRA Julia Rosso
Bronze: :VEN Luisaigna Campos & :BLR Maryna Zharskaya


women's Sambo, -64kg
Gold: :RUS Ekaterina Onoprienko
Silver: :BLR Tatsiana Matsko
Bronze: :KAZ Azhar Salykova & :BUL Vanya Ivanova


women's Sambo, -80kg
Gold: :BUL Mariya Oryashkova
Silver: :JPN Rui Takahashi
Bronze: :UKR Halyna Kovalska & :ESP Paula Martinez

 


men's Sambo, -57kg
Gold: :GEO Vakhtangi Chidrashvili
Silver: :RUS Sayan Khertek
Bronze: :MGL Maral-Erdene Chimeddorj & :UZB Avazbek Abdujalilov


men's Sambo, -74kg
Gold: :RUS Uali Kurzhev
Silver: :BLR Stsiapan Papou
Bronze: :GEO Levan Nakhutrishvili & :MGL Khadbaatar Narankhuu


men's Sambo, -100kg
Gold: :RUS Ruslan Kiselev
Silver: :GEO Daviti Loriashvili
Bronze: :MGL Syerik Byeryedmurat & :BLR Andrei Kazusionak

 


men's Combat Sambo, -62kg
Gold: :RUS Fedor Durymanov
Silver: :TKM Kerimberdi Dovletov
Bronze: :TJK Sorbon Latifov & :KGZ Ernis Kaparov


men's Combat Sambo, -82kg
Gold: :RUS Aslanbek Kodzaev
Silver: :KGZ Edilbek Shakirmamatov
Bronze: :BLR Yauheni Aleksiyevich & :KAZ Assylbek Smaiylov


men's Combat Sambo, +100kg
Gold: :RUS Kirill Sidelnikov
Silver: :CMR Maxwel Djantou Nana
Bronze: :UKR Razmik Tonoyan & :UZB Khakimjon Ismoilov

Share this post


Link to post
Share on other sites

Day #2 Gold Medal matches, Full Replay

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...