web
analytics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Recommended Posts

Italy.gif

 

Italy.png

ITA1.png ITA2.png ITA3.png

 

 

< Greetings in national language >

 

Good morning Totallympics, this is Italy calling! These

are the results of the votes of the Italian National Jury:

 

 

 Argentina.png ARGENTINA 10

 

 Russian Federation.png RUSSIA 9
 Estonia.png ESTONIA 8
 Algeria.png ALGERIA 7
 Ireland.png IRELAND 6
 Germany.png GERMANY 5
 Tunisia.png TUNISIA 4
 Austria.png AUSTRIA 3
 India.png INDIA 2
 Switzerland.png SWITZERLAND 1

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

[ hide]

 

Event & Date Athletes Gold Silver Bronze

Men's Finn

Day 1

August 10th, 2018

:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      

Men's 470

Day 1

August 10th, 2018

:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      
:AUS Luiza Gega      

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Event & Date Athletes Gold Silver Bronze

Men's Lightweight Quadruple Sculls

Day 1

September 14th, 2018

:ALG Algeria      
:CZE Czech Republic      
:DEN Denmark      
:GER Germany      
:HUN Hungary      
:IRL Ireland      
:ITA Italy      
:NOR Norway      
:ESP Spain      
:TUR Turkey      
:USA United States      

Women's Lightweight Quadruple Sculls

Day 1

September 14th, 2018

:CHN China      
:DEN Denmark      
:GBR Great Britain      
:GER Germany      
:ITA Italy      
:UKR Ukraine      
:USA United States      

Men's Lightweight Single Sculls

Day 1

September 14th, 2018

:AUS Hamish Parry      
:CHN Sun Man      
:FRA Hugo Beury      
:GER Jason Osborne      
:GBR Samuel Mottram      
:HUN Peter Galambos      
:ITA Martino Goretti      
:MEX Alexis Lopez Garcia      
:SUI Michael Schmid      
:USA Andrew Campbell Jr.      
:WHT Any Other Athlete      

Women's Lightweight Single Sculls

Day 1

September 14th, 2018

:AUS Alice Arch      
:BLR Alena Furman      
:FRA Laura Tarantola      
:GER Marie-Louise Draeger      
:GBR Imogen Grant      
:ITA Clara Guerra      
:NED Marine Veldhuis      
:POL Katarzyna Welna      
:RUS Anastasia Lebedeva      
:SWE Emma Fredh      
:USA Michelle Sechser      
:WHT Any Other Athlete      

Women's Pair

Day 2

September 15th, 2018

:AUS Australia      
:CAN Canada      
:CHN China      
:FRA France      
:GBR Great Britain      
:ITA Italy      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:ROU Romania      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Men's Pair

Day 2

September 15th, 2018

:BLR Belarus

     

:CRO Croatia

     

:CZE Czech Republic

     

:FRA France

     

:GBR Great Britain

     

:ITA Italy

     

:NZL New Zealand

     

:ROU Romania

     

:SRB Serbia

     

:ESP Spain

     

:WHT Any Nation

     

Women's Lightweight Double Sculls

Day 2

September 15th, 2018

:AUS Australia      
:CAN Canada      
:CHN China      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:POL Poland      
:ROU Romania      
:RSA South Africa      
:SUI Switzerland      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Men's Lightweight Double Sculls

Day 2

September 15th, 2018

:BEL Belgium      
:CAN Canada      
:DEN Denmark      
:FRA France      
:GBR Great Britain      
:IRL Ireland      
:ITA Italy      
:NOR Norway      
:NZL New Zealand      
:POL Poland      
:WHT Any Other Nation      

Women's Four

Day 2

September 15th, 2018

:AUS Australia      
:CAN Canada      
:CHN China      
:DEN Denmark      
:GBR Great Britain      
:NED Netherlands      
:POL Poland      
:ROU Romania      
:RUS Russia      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Men's Four

Day 2

September 15th, 2018

:AUS Australia      
:BLR Belarus      
:FRA France      
:GER Germany      
:GBR Great Britain      
:ITA Italy      
:NED Netherlands      
:ROU Romania      
:RSA South Africa      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Women's Quadruple Sculls

Day 2

September 15th, 2018

:AUS Australia      
:CHN China      
:FRA France      
:GER Germany      
:GBR Great Britain      
:NED Netherlands      
:POL Poland      
:ROU Romania      
:UKR Ukraine      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Men's Quadruple Sculls

Day 2

September 15th, 2018

:AUS Australia      
:EST Estonia      
:GER Germany      
:GBR Great Britain      
:ITA Italy      
:LTU Lithuania      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:POL Poland      
:UKR Ukraine      
:WHT Any Other Nation      

Men's Double Sculls

Day 3

September 16th, 2018

:FRA France      
:GER Germany      
:GBR Great Britain      
:ITA Italy      
:LTU Lithuania      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:ROU Romania      
:SUI Switzerland      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Women's Double Sculls

Day 3

September 16th, 2018

:CAN Canada      
:CZE Czech Republic      
:FRA France      
:GER Germany      
:GRE Greece      
:ITA Italy      
:LTU Lithuania      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:USA United States      
:WHT Any Other Nation      

Men's Single Sculls

Day 3

September 16th, 2018

:AZE Aleksandar Aleksandrov      
:CAN Trevor Jones      
:CUB Angel Fournier Rodriguez      
:CZE Ondrej Synek      
:DEN Sverri Nielsen      
:GER Oliver Zeidler      
:GBR Harry Leask      
:LTU Mindaugas Griskonis      
:NZL Robert Manson      
:NOR Kjetill Borch      
:SRB Marko Marjanovic      
:SUI Nico Stahlberg      
:WHT Any Other Athlete      

Women's Single Sculls

Day 3

September 16th, 2018

:AUS Madeleine Edmunds      
:AUT Magdalena Lobnig      
:DEN Fie Udby Erichsen      
:GER Annekatrin Thiele      
:IRL Sanita Puspure      
:LTU Lina Salyte-Masilionis      
:NZL Hannah Osborne      
:RUS Ekaterina Kurochkina      
:SUI Jeannine Gmelin      
:UKR Diana Dymchenko      
:USA Kara Kohler      
:WHT Any Other Athlete      

Women's Eight

Day 3

September 16th, 2018

:AUS Australia      
:CAN Canada      
:CHN China      
:GBR Great Britain      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:ROU Romania      
:USA United States      

Men's Eight

Day 3

September 16th, 2018

:AUS Australia      
:CAN Canada      
:GER Germany      
:GBR Great Britain      
:ITA Italy      
:NED Netherlands      
:NZL New Zealand      
:ROU Romania      
:USA United States      

Bobsleigh

Men's Four-Man

Day 13

February 25th, 2018

:AUT Benjamin Maier      
:CAN Justin Kripps      
:CAN Chris Spring      
:GER Francesco Friedrich      
:GER Johannes Lochner      
:GER Nico Walther      
:LAT Oskars Kibermanis      
:LAT Oskars Melbardis      
:KOR Yunjong Won      
:SUI Rico Peter      
:USA Any Athlete from United States      
:WHT Any Other Athlete      

Curling

Women's Tournament

Day 13

February 25th, 2018

:CAN Canada      
:CHN China      
:DEN Denmark      
:GBR Great Britain      
:JPN Japan      
:KOR South Korea      
:SWE Sweden      
:SUI Switzerland      
:USA United States      
:WHT Any Olympic Athl. from Russia      

Curling

Men's Tournament

Day 13

February 25th, 2018

:CAN Canada      
:DEN Denmark      
:GBR Great Britain      
:ITA Italy      
:JPN Japan      
:NOR Norway      
:KOR South Korea      
:SWE Sweden      
:SUI Switzerland      
:USA United States      

 

Edited by Wanderer

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

MIXED TEAM MUSIC'THLON - RULES

 

Mixed Team Music'thlon will be held in two stages:

  • Stage 1 - Round Robin
  • Stage 2 - Playoff

 

Stage 1 - Round Robin:

  • Double Round Robin system - Mixed teams will face each other twice, for a total of 6 rounds
  • Each of the 6 rounds will last for 3 votes, during which the scores from both members of a respective team will be added up
  • Points distribution will be as follows:
    • Win - 3 points
    • Draw - 1 point
    • Loss - 0 points
  • All 4 Mixed teams will advance to Stage 2 - Playoffs

 

Stage 2 - Playoff:

  • Page Playoff system - Mixed teams will be seeded according to their positions after Stage 1 - Round Robin
  • Each of the 3 playoff rounds will last for 3 votes, during which the scores from both members of a respective team will be added up

 

In total, there will be 9 rounds (6 round robin + 3 playoff), each lasting 3 votes, for a total of 27 counting votes. Votes of the 8 participating nations will be excluded for the purposes of Mixed Team Music'thlon.

 

Votes used during the corresponding stages will be as follows:

  • Round Robin, Round 1: :COL:GBR:TUN
  • Round Robin, Round 2: :CRO:MLT:MEX
  • Round Robin, Round 3: :NZL:IND:EGY
  • Round Robin, Round 4: :GRE:BUL:LTU
  • Round Robin, Round 5: :AUT:ARG:CHI
  • Round Robin, Round 6: :ESP:ROU:INA
  • Playoff, Semifinals: :POL:SLO:POR
  • Playoff, Bronze Medal Match: :NED:TUR:ALG
  • Playoff, Gold Medal Match: :CAN:BRA:RUS

 

Awards

Future of the Mixed Team Music'thlon is uncertain at this point. However, if there is a next edition of this competition, then the winning team of this edition will be automatically qualified with the same composition.

 

 

STAGE 1 SCOREBOARD

 

:IOC MIXED TEAM MUSIC'THLON :IOC

team-tennis.jpg.69b84db6f43732bc4c72d8531b711435.jpgteam-canada-mixed-doubles-draw-1-vs-nor-e1518063781516.thumb.jpg.f6196d8641eb5b79496b45e3f4039a9a.jpgDSC_1486.thumb.jpg.14fe1486a5f37caf37d5ddd441c35653.jpg
Round Robin Standings
Mixed Team Composition Win Draw Loss +/- POINTS
:IOC Team Stunning :FRA / :DEN 5 0 1 +67 15
:IOC Team Cranberries :SRB / :IRL 3 0 3 +14 9
:IOC Team Roxette :USA / :FIN 3 0 3 +8 9
:IOC Team Jazzu :ITA / :SVK 1 0 5 -89 3

 

Round Robin Matches
Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6
Jazzu 5 Cranberries 13 Stunning 24 Roxette 24 Jazzu 14 Jazzu 22
Roxette 37 Jazzu 10 Jazzu 2 Jazzu 10 Cranberries 13 Stunning 43
Stunning 13 Roxette 25 Roxette 13 Cranberries 16 Stunning 29 Cranberries 18
Cranberries 11 Stunning 20 Cranberries 27 Stunning 25 Roxette 9 Roxette 9

 

 

Round Robin Standings
Mixed Team Composition Win Draw Loss +/- POINTS
:IOC Team Cranberries :SRB / :IRL 0 0 0 0 0
:IOC Team Jazzu :ITA / :SVK 0 0 0 0 0
:IOC Team Roxette :USA / :FIN 0 0 0 0 0
:IOC Team Stunning :FRA / :DEN 0 0 0 0 0

 

STAGE 2 SCOREBOARD

 

:IOC MIXED TEAM MUSIC'THLON :IOC

team-tennis.jpg.69b84db6f43732bc4c72d8531b711435.jpgteam-canada-mixed-doubles-draw-1-vs-nor-e1518063781516.thumb.jpg.f6196d8641eb5b79496b45e3f4039a9a.jpgDSC_1486.thumb.jpg.14fe1486a5f37caf37d5ddd441c35653.jpg
Playoff
Upper Semifinal   Gold Medal Match
:IOC Team Stunning 23 :IOC Team Cranberries 21
:IOC Team Cranberries 27 :IOC Team Stunning 24
  Bronze Medal Match

Composition:

:IOC Team Cranberries - :SRB / :IRL

:IOC Team Jazzu - :ITA / :SVK

:IOC Team Roxette - :USA / :FIN

:IOC Team Stunning - :FRA / :DEN

:IOC Team Stunning 21
:IOC Team Roxette 15
Lower Semifinal  
:IOC Team Roxette 34
:IOC Team Jazzu 0

 

 

 

 

Edited by dcro

All King Victor Emmanuel's Show Horses Can Make Really Beautiful People Fall

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

;)

:p

:ITA

:facepalm:

:LTU

:d

 

 

 

:ITA

:SLO

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edited by dcro

All King Victor Emmanuel's Show Horses Can Make Really Beautiful People Fall

Share this post


Link to post
Share on other sites

favourite Music 1995

[ESC-style]

 

:AUS  :GER  :GBR  :IND  :ITA  :JAM  1995 :SVK  :KOR  :SWE  :SUI  :TUR  :USA

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dwxtnb.png

 

 

#12

 

 

 

 

#11

 

 

 

 

#10

 

 

 

 

#9

 

 

 

 

#8

 

 

 

 

#7

 

 

 

 

#6

 

 

 

 

#5

 

 

 

 

#4

 

 

 

 

#3

 

 

 

 

#2

 

 

 

 

#1

 

 

 

 

Edited by Quasit

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

Cross-country Skiing (20)

 

1- Norway will win gold in both Men's and Women's Individual Sprint [YES/NO - X]

 

2- Sweden will win 2 medals in Women's Individual Sprint [YES/NO - X]

 

3- Norway will have at least 5 athletes in the final in the Men's and Women's Individual Sprint (Example: 3 Men and 2 Women qualify for the final. Bet won/yes) [YES/NO - X]

 

4- Sophie Caldwell will qualify for the final in the Women's Individual Sprint [YES/NO - X]

 

5- Andrew Young will be in Top 25 in the qualification for the Men's Individual Sprint [YES/NO - X]

 

6- Therese Johaug will win 4 gold medals [YES/NO - X]

 

7- Therese Johaug will win Women's 10km C with 35 or fewer seconds to second place [YES/NO - X]

 

8- Norway will win more or the same amount of medals in total as Canada, Finland, Italy, Russia and USA [YES/NO - X]

 

9- Johannes Hoesflot Klaebo will run the 4th leg for Norway's Relay [YES/NO - X]

 

10- Finland will win at least two or more Individual medals [YES/NO - X]

 

11- Sindre Bjoernestad Skar will represent Norway in the Teamsprint [YES/NO - X]

 

12- At least 2 or more athletes from the Women's 5km C will be slower than the winner of the Men's 10km C [YES/NO - X]

 

13- No male athlete from Sweden will win a medal (Including Relay) [YES/NO - X]

 

14- The winner of the Men's Skiathlon will be in Top 10 after the first 15km [YES/NO - X]

 

15- The same nation will lead after every leg exchange (including finish line) in the Men's or Women's Relay [YES/NO - X]

 

16- A nation will sweep a podium in any event [YES/NO - X]

 

17- At least one athlete will be 10 or more seconds after a heat winner in the Men's or Women's Individual Sprint [YES/NO - X]

 

18- The winner of the Men's 50km will win with 3 or fewer seconds to second place [YES/NO - X]

 

 19- The winner time of the Men's 50km will be 1:50:00 or under [YES/NO - X]

 

 20- Ebba Andersson will win more or the same amount of medal as Charlotte Kalla [YES/NO - X]

 

 

Nordic Combined (15)

 

1- An Athlete will win 2 or more gold medals. [YES/NO - X]

 

2- Jarl Magnus Riiber will be Top 3 after the ski jumping in both Individual events [YES/NO - X] 

 

3- Franz-Josef Rehrl will lead after the ski jumping in at least one of the Individual events [YES/NO - X]

 

4- Austria will have at least 3 or more athletes in Top 10 after the ski jumping in one of the two Individual events [YES/NO - X]

 

5- Alessandro Pittin will be in Top 35 after the ski jumping in at least one of the Individual events [YES/NO - X]

 

6- Szcepan Kupzcak will fall at least 25 places back in the Cross-Country Skiing (Example: 5th after ski jumping, ends 30th. Bet won/yes) [YES/NO - X]

 

7- Ilka Herola will overtake at least 15 athletes in the Cross-Country Skiing [YES/NO - X]

 

8- Johannes Rydzek and Fabian Riessle will represent Germany in the Team Sprint [YES/NO - X]

 

 9- Germany will have at least 2 or more athletes on the podium in the same event [YES/NO - X]

 

10- Japan will win at least one medal [YES/NO - X]

 

11- Finland will win a medal in the Team Sprint [YES/NO - X]

 

12- At least 2/4 events will be decided in a sprint (3 or fewer seconds) between first and second place [YES/NO - X]

 

13- The podium for the Team Event will be; 1. Germany, 2. Norway, 3. Austria [YES/NO - X]

 

14- Vinzenz Geiger will be the highest-placed German athlete in at least one Individual event [YES/NO - X]

 

15- Austria will win at least one gold medal in the Individual events [YES/NO - X]

 

 

Ski Jumping (15)

 

1- Ryoyu Kobayashi will not win a gold medal in any of the Individual events [YES/NO - X]

 

2- Poland will have 3 or more athletes in Top 10 in at least one the Individual events [YES/NO - X]

 

3- Maren Lundby will win with 7 or more points to second place in Women's Individual event. [YES/NO - X]

 

4- Stefan Kraft will win at least 3 medals [YES/NO - X]

 

5- At least one defending champion (from 2017) will win a gold medal [YES/NO - X]

 

6- Vladimir Zografski will qualify for the second round in both Individual events [YES/NO - X]

 

7- Killian Peier will be in Top 12 in at least one of the Individual events [YES/NO - X]

 

8- Marcus Eisenbichler will be the highest-ranked German athlete in both Individual events [YES/NO - X]

 

9- The podium in the Mixed Team event will be; 1.Germany 2. Norway, 3. Japan  [YES/NO - X]

 

10- Halvor Egner Granerud will be the highest-placed Norwegian athlete in at least one of the Individual events [YES/NO - X]

 

11- Nika Kriznar will be the only athlete born in 2000 or later to be in Top 10 in the Women's Individual event [YES/NO - X]

 

12- Norway will win a medal in all team events, Men, Women and Mixed [YES/NO - X]

 

13- Finland will qualify for the final round (last 4 jumps) in the Men's Team event [YES/NO - X]

 

14- Austria will win at least one gold medal in any event [YES/NO - X]

 

15- The leading athlete/nation in at least 4/6 events after the first round, will end up winning the gold medal (First round in a team event will be after the first jump from every athlete on the team) [YES/NO - X]

 

 

General/Overall (6)

 

1- Top 3 of the Overall medal table will be; 1. Norway, 2. Germany, 3. Austria [YES/NO - X]

 

2- At least one event will be postponed with 1 hour or more during the WCH [YES/NO - X]

 

3- Austria will win at least one gold medal [YES/NO - X]

 

4- Norway will win a medal in at least 18/22 events [YES/NO - X]

 

5- Sweden and Finland will win more or the same amount medals as Germany overall [YES/NO - X]

 

6- Athletes with three names will win at least 12 or more medals in all events (Only the official name on fis.com will count. Examples: Franz-Josef Rehrl, Johannes Hoesflot Klaebo, Daniela Iraschko-Stolz) [YES/NO - X]

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...