Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Sign in to follow this  
hckosice

Men's Ice Hockey IIHF European Champions Hockey League 2018 - 2019

Recommended Posts

Group Stage

 

Day 8

Sunday 09.09.2018 - Schedule

 

Group B

17:00  Yunost Minsk (BLR) - Red Bull Munich (GER)

 

Group D

17:00  Kometa Brno (CZE) - Eisbären Berlin (GER)

 

Group E

15:30  Djurgarden Stockholm (SWE) - Storhamar Hamar (NOR)

19:00  Tappara Tampere (FIN) - Ocelari Trinec (CZE)

 

Group F

15:15  Rouen Dragons (FRA) - Mountfield HK (CZE)

17:00  Thomas Sabo Ice Tigers (GER) - Kärpät Oulu (FIN)

 

Group H

19:00  JYP Jyväskylä (FIN) - HC05 Banska Bystrica (SVK)

19:45  HC Lugano (SUI) - HC Pilsen (CZE)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 8

Sunday 09.09.2018 - Results

 

Group B

17:00  Yunost Minsk (BLR) - Red Bull Munich (GER)   0-3

Standing : 1. Munich 9, 2. Malmo 9, 3. Minsk 3, 4. Turku 3

 

Group D

17:00  Kometa Brno (CZE) - Eisbären Berlin (GER)  4-3

Standing : 1. Zug 10, 2. Brno 9, 3. Grodno 5, 4. Berlin 0

 

Group E

15:30  Djurgarden Stockholm (SWE) - Storhamar Hamar (NOR)   5-2

19:00  Tappara Tampere (FIN) - Ocelari Trinec (CZE)   3-2 After OT

Standing : 1. Tappara 9, 2. Djurgarden 8, 3. Třinec 4, 4. Hamar 3

 

Group F

15:15  Rouen Dragons (FRA) - Mountfield HK (CZE)   2-0

17:00  Thomas Sabo Ice Tigers (GER) - Kärpät Oulu (FIN)   4-3

Standing : 1. Oulu 9, 2. Nurnberg 8, 3. Hradec Králové 4, 4. Rouen 3

 

Group H

19:00  JYP Jyväskylä (FIN) - HC05 Banska Bystrica (SVK)   6-0

19:45  HC Lugano (SUI) - HC Pilsen (CZE)  2-3

Standing : 1. Plzeň 12, 2. Jyväskylä 6, 3. Lugano 3, 4. Banská Bystrica 3

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 9

Tuesday 09.10.2018 - Schedule

 

Group A

18:30  Frolunda Indians (SWE) - Aalborg Pirates (DEN)

19:45  ZSC Lions Zurich (SUI) - Vienna Capitals (AUT)

 

Group B

19:00  TPS Turku (FIN) - Yunost Minsk (BLR)

19:30  Red Bull Munich (GER) - Malmo Redhawks (SWE)

 

Group C

19:00  IFK Helsinki (FIN) - Skelleftea AIK (SWE)

 

Group E

17:30  Ocelari Trinec (CZE) - Storhamar Hamar (NOR)

18:30  Djurgarden Stockholm (SWE) - Tappara Tampere (FIN)

 

Group F

19:00  Kärpät Oulu (FIN) - Mountfield HK (CZE)

 

Group G

18:30  Växjo Lakers (SWE) - Cardiff Devils (GBR)

 

Group H

17:00  HC Pilsen (CZE) - HC05 Banska Bystrica (SVK)

19:45  HC Lugano (SUI) - JYP Jyväskylä (FIN)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 9

Tuesday 09.10.2018 - Results

 

Group A

18:30  Frolunda Indians (SWE) - Aalborg Pirates (DEN)  6-0

19:45  ZSC Lions Zurich (SUI) - Vienna Capitals (AUT)  7-4

Standing : 1. Frolunda 10, 2. Zurich 10, 3. Vienna 7, 4. Aalborg 3

 

Group B

19:00  TPS Turku (FIN) - Yunost Minsk (BLR)  3-1

19:30  Red Bull Munich (GER) - Malmo Redhawks (SWE)  3-2

Standing : 1. Munich 12, 2. Malmo 9, 3. Turku 6, 4. Minsk 3

 

Group C

19:00  IFK Helsinki (FIN) - Skelleftea AIK (SWE)  1-5

Standing : 1. Skelleftea 13, 2. Bolzano 7*, 3. Helsinki 7, 4. Tychy 0*

 

Group E

17:30  Ocelari Trinec (CZE) - Storhamar Hamar (NOR)  2-3

18:30  Djurgarden Stockholm (SWE) - Tappara Tampere (FIN)  3-5

Standing : 1. Tampere 12, 2. Djurgarden 8, 3. Hamar 6, 4. Třinec 4

 

Group F

19:00  Kärpät Oulu (FIN) - Mountfield HK (CZE)  3-2

Standing : 1. Oulu 12, 2. Nurmberg 8*, 3. Hradec Králové 4, 4. Rouen 3*

 

Group G

18:30  Växjo Lakers (SWE) - Cardiff Devils (GBR)  3-1

Standing : 1. Bern 11*, 2. Salzburg 9*, 3. Växjo 6, 4. Cardiff 1

 

Group H

17:00  HC Pilsen (CZE) - HC05 Banska Bystrica (SVK)  6-4

19:45  HC Lugano (SUI) - JYP Jyväskylä (FIN)  2-0

Standing : 1. Pilsen 15, 2. Lugano 6, 3. Jyväskylä 6, 4. Banska Bystrica 3

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 10

Wednesday 10.10.2018 - Schedule

 

Group C

17:30  GKS Tychy (POL) - HC Bolzano (ITA)

 

Group D

18:00  Kometa Brno (CZE) - EV Zug (SUI)

19:30  Eisbären Berlin (GER) - Neman Grodno (BLR)

 

Group F

20:00  Rouen Dragons (FRA) - Thomas Sabo Ice Tigers (GER)

 

Group G

19:45  SC Bern (SUI) - Red Bull Salzburg (AUT)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 10

Wednesday 10.10.2018 - Results

 

Group C

17:30  GKS Tychy (POL) - HC Bolzano (ITA)  5-3

Standing : 1. Skelleftea 13, 2. Bolzano 7, 3. Helsinki 7, 4. Tychy 3

 

Group D

18:00  Kometa Brno (CZE) - EV Zug (SUI)   2-3

19:30  Eisbären Berlin (GER) - Neman Grodno (BLR)  4-1

Standing : 1. Zug 13, 2. Brno 9, 3. Grodno 5, 4. Berlin 3

 

Group F

20:00  Rouen Dragons (FRA) - Thomas Sabo Ice Tigers (GER)  4-2

Standing : 1. Oulu 12, 2. Nurmberg 8, 3. Rouen 6, 4. Hradec Králové 4

 

Group G

19:45  SC Bern (SUI) - Red Bull Salzburg (AUT)  2-1 After PSO

Standing : 1. Bern 13, 2. Salzburg 10, 3. Växjo 6, 4. Cardiff 1

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 11

Tuesday 16.10.2018 - Schedule

 

Group A - Last Day

19:30  Aalborg Pirates (DEN) - Frolunda Indians (SWE)

19:30  Vienna Capitals (AUT) - ZSC Lions Zurich (SUI)

 

Group B

18:30  Malmo Redhawks (SWE) - Red Bull Munich (GER)

 

Group C - Last Day

18:30  Skelleftea AIK (SWE) - IFK Helsinki (FIN)

19:45  HC Bolzano (ITA) - GKS Tychy (POL)

 

Group D - Last Day

19:00  Neman Grodno (BLR) - Eisbären Berlin (GER)

19:45  EV Zug (SUI) - Kometa Brno (CZE)

 

Group E - Last Day

19:00  Tappara Tampere (FIN) - Djurgarden Stockholm (SWE)

19:00  Storhamar Hamar (NOR) - Ocelari Trinec (CZE)

 

Group F

19:30  Thomas Sabo Ice Tigers (GER) - Rouen Dragons (FRA)

 

Group G

19:30  Cardiff Devils (GBR) - Vaxjo Lakers (SWE)

 

Group H

19:00  JYP Jyväskylä (FIN) - HC Lugano (SUI)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rouen won in Nurnberg and qualify for the play-Offs. First ever :FRA team in the champions League Last 16 :hyper:

 

Also Bolzano is in, first ever :ITA club in champions League second round.

 

WOW !

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 11

Tuesday 16.10.2018 - Results

 

Group A - Last Day

19:30  Aalborg Pirates (DEN) - Frolunda Indians (SWE)  1-5

19:30  Vienna Capitals (AUT) - ZSC Lions Zurich (SUI)  2-6

Final Standing :

1. Frolunda 13, 2. Zurich 13, 3. Vienna 7, 4. Aalborg 3

 

Group B

18:30  Malmo Redhawks (SWE) - Red Bull Munich (GER)  6-1

Standing : 1. Malmo 12, 2. Munich 12, 3. Turku 6*, 4. Minsk 3*

 

Group C - Last Day

18:30  Skelleftea AIK (SWE) - IFK Helsinki (FIN)  3-4 After Overtime

19:45  HC Bolzano (ITA) - GKS Tychy (POL)  6-4

Final Standing :

1. Skelleftea 14, 2. Bolzano 10, 3. Helsinki 9, 4. Tychy 3

 

Group D - Last Day

19:00  Neman Grodno (BLR) - Eisbären Berlin (GER)  2-4

19:45  EV Zug (SUI) - Kometa Brno (CZE)  2-1

Final Standing :

1. Zug 16, 2. Brno 9, 3. Berlin 6, 4. Grodno 5

 

Group E - Last Day

19:00  Tappara Tampere (FIN) - Djurgarden Stockholm (SWE)  5-1

19:00  Storhamar Hamar (NOR) - Ocelari Trinec (CZE)  6-2

Final Standing :

1. Tampere 15, 2. Hamar 9, 3. Djurgarden 8, 4. Třinec 4

 

Group F

19:30  Thomas Sabo Ice Tigers (GER) - Rouen Dragons (FRA)  2-5

Standing : 1. Oulu 12*, 2. Rouen 9, 3. Nurnberg 8, 4. Hradec Králové 4*

 

Group G

19:30  Cardiff Devils (GBR) - Vaxjo Lakers (SWE)  5-6 After Overtime

Standing : 1. Bern 13*, 2. Salzburg 10*, 3. Växjo 8, 4. Cardiff 2

 

Group H

19:00  JYP Jyväskylä (FIN) - HC Lugano (SUI)  0-1

Standing : 1. Pilsen 15*, 2. Lugano 9, 3. Jyväskylä 6, 4. Banska Bystrica 3*

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 12

Wednesday 17.10.2018 - Schedule

 

Group B - Last Day

19:00  Yunost Minsk (BLR) - TPS Turku (FIN)

 

Group F - Last Day

18:00  Mountfield HK (CZE) - Karpat Oulu (FIN)

 

Group G - Last Day

19:30  Red Bull Salzburg (AUT) - SC Bern (SUI)

 

Group H - Last Day

17:00  HC05 Banska Bystrica (SVK) - HC Pilsen (CZE)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×