web
analytics
Jump to content

hckosice

Totallympics Admin
  • Content Count

    21,616
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    118

Everything posted by hckosice

  1. Stage 6 in Copper Mountain (USA) Men´s Halfpipe: 1. Aaron Blunck 87.00 2. David Wise 85.25 3. Noah Bowman 84.75 Full Final Result HERE
  2. Stage 6 in Copper Mountain (USA) Women´s Halfpipe: 1. Zoe Atkin 87.75 2. Brita Sigourney 85.00 3. Rachael Karker 81.75 Full Final Result HERE
  3. Well, it´s a knee injury, obviously she is suffering a lot, today was something heroic from her, but I am affraid it will be payed quite costly (maybe not this weekend, but until the end of the very long season for sure) hopefully not, but I am affraid that yes. However she is very brave and courageous. she said " I went to the race with the fact that I had to forget that knee, because I'm here for something else. That if It will hurt a little, I can't notice it in the race, and so it was." more here https://www.biatlon-info.sk/spravodajstvo/svetovy-pohar/1061-hochfilzen-paulina-fialkova-sa-vratila-vo-velkom-style-stvrtou-prieckou-ivona-31
  4. ROAD TO BEIJING 2022 2nd QUALIFYING ROUND Round-Robin December 12th - December 15th, 2019 12 Nations, 3 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the 3rd Qualifying Round DAY 3 SCHEDULE Group L Central European Time (GMT +1) LIVESTREAM Netherlands vs Chinese Taipei Period-by-Period: December 14th 2019, h. 16:00, FC Barcelona Palau de Gel, Barcelona Spain vs Mexico Period-by-Period: December 14th 2019, h. 20:00, FC Barcelona Palau de Gel, Barcelona Group M Central European Time (GMT +1) LIVESTREAM Serbia vs Bulgaria Period-by-Period: December 14th 2019, h. 15:00, Zibel Arena, Sisak Croatia vs Turkey Period-by-Period: December 14th 2019, h. 19:00, Zibel Arena, Sisak
  5. ROAD TO BEIJING 2022 2nd QUALIFYING ROUND Round-Robin December 12th - December 15th, 2019 12 Nations, 3 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the 3rd Qualifying Round DAY 2 RESULTS Group K Eastern European Time (GMT +2) Iceland 5 - 0 Israel Period-by-Period: 1-0, 2-0, 2-0 December 13th 2019, h. 15:00, Brasov Olympic Ice Rink, Brasov Romania 18 - 2 Kyrgyzstan Period-by-Period: 3-0, 7-1, 8-1 December 13th 2019, h. 19:00, Brasov Olympic Ice Rink, Brasov Group K Provisional Standing Nation P W(OTW) L(OTW) GF GA +/- PTS Romania 2 2(0) 0(0) 33 2 +31 6 Iceland 2 2(0) 0(0) 14 4 +10 6 Israel 2 0(0) 2(0) 0 20 -20 0 Kyrgyzstan 2 0(0) 2(0) 6 27 -21 0 Group L Central European Time (GMT +1) Mexico 1 - 17 Netherlands Period-by-Period: 1-6, 0-5, 0-6 December 13th 2019, h. 16:00, FC Barcelona Palau de Gel, Barcelona Spain 11 - 0 Chinese Taipei Period-by-Period: 3-0, 4-0, 4-0 December 13th 2019, h. 20:00, FC Barcelona Palau de Gel, Barcelona Group L Provisional Standing Nation P W(OTW) L(OTW) GF GA +/- PTS Netherlands 1 1(0) 0(0) 17 1 +16 3 Spain 1 1(0) 0(0) 11 0 +11 3 Chinese Taipei 1 0(0) 1(0) 0 11 -11 0 Mexico 1 0(0) 1(0) 1 17 -16 0 Group M Central European Time (GMT +1) Serbia 8 - 3 Turkey Period-by-Period: 6-0, 1-3, 1-0 December 13th 2019, h. 15:00, Zibel Arena, Sisak Bulgaria 1 - 12 Croatia Period-by-Period: 0-3, 0-2, 1-7 December 13th 2019, h. 19:00, Zibel Arena, Sisak Group M Provisional Standing Nation P W(OTW) L(OTW) GF GA +/- PTS Croatia 1 1(0) 0(0) 12 1 +11 3 Serbia 1 1(0) 0(0) 8 3 +5 3 Turkey 1 0(0) 1(0) 3 8 -5 0 Bulgaria 1 0(0) 1(0) 1 12 -11 0
  6. 2 years ago we lost to in quarterfinals by 2 goals only as well. However this is probably the weakest floorball team in history, keep in mind they already lost to in the Group stage, which resulted in the fact FIN has to face already in the semifinals, so after some gazillion of years this time we will not have the usual SWE-FIN final but yes, good and satisfying perf from our girls, the goal was 5th place and we are still in the fight for it, just pitty the difference is too big between the likes of and and the rest of the world fighting for the maximum they can achieve - the 5th place
  7. December 2019 International Break ICE HOCKEY CHALLENGERS 2019/20 ---------------------------------------------------------------------- TOURNAMENT 5 in Budapest 6 Nations, 2 Groups, 1st Teams qualify for the Gold Medal Match, 2nd Teams will qualify for Bronze Medal Match, 3rd Teams will qualify for 5th Place Match Saturday 14.12.2019 - SCHEDULE (GMT +1) GOLD MEDAL MATCH 16:00 Belarus - France BRONZE MEDAL MATCH 12:30 Japan - South Korea 5th PLACE MATCH 19:30 Hungary - Ukraine
  8. December 2019 International Break EURO HOCKEY TOUR 2019/20 ---------------------------------------------------------------------- STAGE 2/4 CHANNEL ONE CUP in Moscow 4 Nations Round-Robin Tournament Saturday 14.12.2019 - SCHEDULE (GMT +3) Day 2 11:00 Finland - Sweden 15:00 Russia - Czech Republic EURO-HOCKEY TOUR 2019/20 Cumulative Standing After Daymatch 4/12 : 1. CZE 10, 2. FIN 8, 3. SWE 4, 4. RUS 2
  9. December 2019 International Break SWISS ICE HOCKEY CHALLENGE 2019 (NaturEnergie Challenge 2019) in Visp 4 Nations, Knock-Out Tournament, Semifinals, the losing teams will qualify for the Bronze Medal Match, the winning teams will qualify for the Gold Medal Match Friday 13.12.2019 - Results (GMT +1) GOLD MEDAL MATCH 19:45 Switzerland 8 - 2 Russia "B" BRONZE MEDAL MATCH 16:15 Slovakia 1 - 4 Norway
  10. December 2019 International Break ICE HOCKEY CHALLENGERS 2019/20 ---------------------------------------------------------------------- TOURNAMENT 5 in Budapest 6 Nations, 2 Groups, 1st Teams qualify for the Gold Medal Match, 2nd Teams will qualify for Bronze Medal Match, 3rd Teams will qualify for 5th Place Match Friday 13.12.2019 - Results (GMT +1) Preliminary Round Last Day Group A 19:30 Hungary 2 - 5 France Final Standing: 1. FRA 6, 2. JPN 3, 3. HUN 0 Group B 16:00 South Korea 4 - 2 Ukraine Provisional Standing After Day 2: 1. BLR 5, 2. KOR 4, 3. UKR 0
  11. Knockout Round Day 4 Schedule Saturday, 14th December, 2019 SEMIFINALS 14:30 Sweden - Finland 17:45 Switzerland - Czech Republic 5th-8th PLACEMENT ROUND SEMIFINALS 10:00 Slovakia - Germany 11:30 Latvia - Poland
  12. Knockout Round Day 3 Results Friday, 13th December, 2019 QUARTERFINALS 16:00 Czech Republic 11 - 4 Poland 19:00 Sweden 26 - 2 Germany 9th PLACE MATCH 13:00 Denmark 2 - 3 Norway 11th PLACE MATCH 10:00 Singapore 1 - 3 Australia
  13. Saturday December 14th, 2019 - Round-Robin Day 2 Schedule (GMT +2) 13:00 Hungary vs Estonia 16:30 France vs Italy 20:00 Poland vs Ukraine
  14. Friday December 13th, 2019 - Round-Robin Day 4 Results (GMT +3) 12:30 Latvia 1 - 2 Austria 16:00 Norway (PSO)1 - 0 Denmark 19:30 Belarus 4 - 1 Slovenia Provisional Standing After Day 4: 1. 9 ------------------ 2. 8 3. 8 4. 7 5. 3 ------------------ 6. 1
  15. and finally also the Livestream of the Barcelona group (ESP, NED, MEX and TPE) First match is on, and the @heywoodu dutch road to Beijing started already 2-0 over Mexico after 2 minutes
  16. Livestream of the Sisak Group (CRO, SRB. TUR and BUL) First Game - already 3-0 after 4 minutes
  17. Stage 4 in Montafon (AUT) Men´s Snowboard Cross: 1. Alessandro Haemmerle 2. Cameron Bolton 3. Omar Visintin Full Final Result HERE
  18. Stage 4 in Montafon (AUT) Women´s Snowboard Cross: 1. Eva Samkova 2. Michela Moioli 3. Belle Brockhoff Full Final Result HERE
  19. Enormous surprise. Austria just won against Latvia 2-1 and is right now only one match (against Slovenia) from an absolutely unexpected and shocking promotion to the top division !!!
  20. December 2019 International Break SWISS ICE HOCKEY CHALLENGE 2019 (NaturEnergie Challenge 2019) in Visp 4 Nations, Knock-Out Tournament, Semifinals, the losing teams will qualify for the Bronze Medal Match, the winning teams will qualify for the Gold Medal Match Friday 13.12.2019 - SCHEDULE (GMT +1) GOLD MEDAL MATCH 19:45 Switzerland - Russia "B" BRONZE MEDAL MATCH 16:15 Slovakia - Norway
  21. December 2019 International Break SWISS ICE HOCKEY CHALLENGE 2019 (NaturEnergie Challenge 2019) in Visp 4 Nations, Knock-Out Tournament, Semifinals, the losing teams will qualify for the Bronze Medla Match, the winning teams will qualify for the Gold Medal Match Thursday 12.12.2019 - Results (GMT +1) SEMIFINALS 16:15 Russia "B" (PSO)3 - 2 Slovakia 19:45 Switzerland 5 - 0 Norway
  22. December 2019 International Break ICE HOCKEY CHALLENGERS 2019/20 ---------------------------------------------------------------------- TOURNAMENT 5 in Budapest 6 Nations, 2 Groups, 1st Teams qualify for the Gold Medal Match, 2nd Teams will qualify for Bronze Medal Match, 3rd Teams will qualify for 5th Place Match Friday 13.12.2019 - SCHEDULE (GMT +1) Preliminary Round Last Day Group A 19:30 Hungary - France Group B 16:00 South Korea - Ukraine
  23. December 2019 International Break ICE HOCKEY CHALLENGERS 2019/20 ---------------------------------------------------------------------- TOURNAMENT 5 in Budapest 6 Nations, 2 Groups, 1st Teams qualify for the Gold Medal Match, 2nd Teams will qualify for Bronze Medal Match, 3rd Teams will qualify for 5th Place Match Thursday 12.12.2019 - Results (GMT +1) Preliminary Round Day 2 Group A 19:30 Hungary 1 - 2 Japan Provisional Standing After Day 2: 1. FRA 3, 2. JPN 3*, 3. HUN 0 Group B 16:00 Belarus (OT)6 - 5 South Korea Provisional Standing After Day 2: 1. BLR 5*, 2. KOR 1, 3. UKR 0
×
×
  • Create New...