web
analytics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Herberth Nelson Balbi Silveira

Totallympics Fanatic
  • Content Count

    96
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

7

1 Follower

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    20/11/73
  • Nation
    Brazil
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    All
  • Real Name
    Herberth Silveira
  • Living City
    Belo Horizonte

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. [hide] Preliminary Round January 10th - January 17th, 2018 24 Nations, 4 Groups, the 1st, 2nd and 3rd Nations from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2019, h. 18:15 Germany 15 Korea January 11th 2019, h. 18:00 Serbia 4 Russia January 11th 2019, h. 20:30 Brazil 8 France January 12th 2019, h. 15:30 Russia 10 Korea January 12th 2019, h. 18:15 Germany 7 Brazil January 12th 2019, h. 20:30 France 6 Serbia January 14th 2019, h. 15:30 Serbia 2 Brazil January 14th 2019, h. 18:00 Russia 4 Germany January 14th 2019, h. 20:30 France 18 Korea January 15th 2019, h. 15:30 Russia 1 Brazil January 15th 2019, h. 18:00 Korea 8 Serbia January 15th 2019, h. 20:30 Germany 3 France January 17th 2019, h. 15:30 Brazil 8 Korea January 17th 2019, h. 18:00 Germany 6 Serbia January 17th 2019, h. 20:30 France 6 Russia Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 11th 2019, h. 15:00 Japan 6 Macedonia January 11th 2019, h. 18:00 Iceland 2 Croatia January 11th 2019, h. 20:30 Bahrain 10 Spain January 13th 2019, h. 14:00 Macedonia 8 Bahrain January 13th 2019, h. 16:30 Croatia 6 Japan January 13th 2019, h. 19:00 Spain 4 Iceland January 14th 2019, h. 15:30 Iceland 6 Bahrain January 14th 2019, h. 18:00 Croatia 2 Macedonia January 14th 2019, h. 20:30 Spain 10 Japan January 16th 2019, h. 15:30 Japan 5 Iceland January 16th 2019, h. 18:00 Croatia 8 Bahrain January 16th 2019, h. 20:30 Macedonia 2 Spain January 17th 2019, h. 15:30 Bahrain 1 Japan January 17th 2019, h. 18:00 Macedonia 2 Iceland January 17th 2019, h. 20:30 Spain 2 Croatia Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2019, h. 20:15 Chile 10 Denmark January 11th 2019, h. 18:00 Saudi Arabia 5 Austria January 11th 2019, h. 20:30 Tunisia 10 Norway January 12th 2019, h. 15:00 Austria 5 Chile January 12th 2019, h. 17:30 Norway 8 Saudi Arabia January 12th 2019, h. 20:15 Denmark 8 Tunisia January 14th 2019, h. 15:00 Tunisia 1 Chile January 14th 2019, h. 17:30 Norway 5 Austria January 14th 2019, h. 20:15 Denmark 8 Saudi Arabia January 15th 2019, h. 16:15 Saudi Arabia 2 Tunisia January 15th 2019, h. 18:30 Norway 8 Chile January 15th 2019, h. 20:45 Austria 5 Denmark January 17th 2019, h. 15:00 Chile 1 Saudi Arabia January 17th 2019, h. 17:30 Austria 4 Tunisia January 17th 2019, h. 20:15 Denmark 1 Norway Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 11th 2019, h. 15:30 Angola 4 Qatar January 11th 2019, h. 18:00 Argentina 6 Hungary January 11th 2019, h. 20:30 Egypt 7 Sweden January 13th 2019, h. 15:30 Qatar 1 Egypt January 13th 2019, h. 18:00 Hungary 6 Angola January 13th 2019, h. 20:30 Sweden 5 Argentina January 14th 2019, h. 15:30 Hungary 1 Qatar January 14th 2019, h. 18:00 Argentina 3 Egypt January 14th 2019, h. 20:30 Sweden 7 Angola January 16th 2019, h. 15:30 Angola 1 Argentina January 16th 2019, h. 18:00 Hungary 4 Egypt January 16th 2019, h. 20:30 Qatar 3 Sweden January 17th 2019, h. 15:30 Egypt 3 Angola January 17th 2019, h. 18:00 Qatar 1 Argentina January 17th 2019, h. 20:30 Sweden 4 Hungary [/hide]
  2. [hide] Preliminary Round January 5th - January 17th, 2019 24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and 6 best 3rd ranked Teams among all Groups will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 5th 2019, h. 20:00 United Arab Emirates 3 1 Bahrain January 6th 2019, h. 17:30 Thailand 3 1 India January 10th 2019, h. 15:00 Bahrain 1 3 Thailand January 10th 2019, h. 20:00 India 1 3 United Arab Emirates January 14th 2019, h. 20:00 United Arab Emirates 2 1 Thailand January 14th 2019, h. 20:00 India 2 1 Bahrain Group B Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 6th 2019, h. 15:00 Australia 4 1 Jordan January 6th 2019, h. 20:00 Syria 2 1 Palestine January 10th 2019, h. 17:30 Jordan 2 1 Syria January 11th 2019, h. 15:00 Palestine 0 5 Australia January 15th 2019, h. 17:30 Australia 4 1 Syria January 15th 2019, h. 17:30 Palestine 1 3 Jordan Group C Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 7th 2019, h. 15:00 China 3 1 Kyrgyzstan January 7th 2019, h. 17:30 South Korea 4 1 Philippines January 11th 2019, h. 17:30 Philippines 1 2 China January 11th 2019, h. 20:00 Kyrgyzstan 0 5 South Korea January 16th 2019, h. 17:30 South Korea 3 1 China January 16th 2019, h. 17:30 Kyrgyzstan 1 2 Philippines Group D Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 7th 2019, h. 20:00 Iran 5 0 Yemen January 8th 2019, h. 17:30 Iraq 2 1 Vietnam January 12th 2019, h. 15:00 Vietnam 0 4 Iran January 12th 2019, h. 17:30 Yemen 1 2 Iraq January 16th 2019, h. 20:00 Vietnam 2 1 Yemen January 16th 2019, h. 20:00 Iran 3 0 Iraq Group E Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 8th 2019, h. 20:00 Saudi Arabia 3 0 North Korea January 9th 2019, h. 20:00 Qatar 2 0 Lebanon January 12th 2019, h. 20:00 Lebanon 0 4 Saudi Arabia January 13th 2019, h. 15:00 North Korea 2 0 Qatar January 17th 2019, h. 20:00 Saudi Arabia 3 0 Qatar January 17th 2019, h. 20:00 Lebanon 0 2 North Korea Group F Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 9th 2019, h. 15:00 Japan 4 0 Turkmenistan January 9th 2019, h. 17:30 Uzbekistan 3 0 Oman January 13th 2019, h. 17:30 Oman 0 4 Japan January 13th 2019, h. 20:00 Turkmenistan 0 3 Uzbekistan January 17th 2019, h. 17:30 Oman 2 1 Turkmenistan January 17th 2019, h. 17:30 Japan 3 1 Uzbekistan [/hide]
  3. [hide] Knockout Round December 14th - December 16th, 2018 4 Nations, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 16th 2018, h. 14:00 Romania 1 Netherlands Gold Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 16th 2018, h. 17:30 Russia 1 France [/hide]
  4. [hide] Knockout Round December 10th - December 16th, 2018 12 Nations, Quarterfinal Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 15th 2018, h. 16:00 England 1 Belgium December 15th 2018, h. 18:30 Australia 1 Netherlands [/hide]
  5. [hide] Knockout Round December 14th - December 16th, 2018 4 Nations, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 14th 2018, h. 17:30 Russia 1 Romania December 14th 2018, h. 21:00 France 1 Netherlands [/hide]
  6. [hide] Knockout Round December 10th - December 16th, 2018 12 Nations, Quarterfinal Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 12th 2018, h. 16:45 Argentina 1 England December 12th 2018, h. 19:00 Australia 2 France December 13th 2018, h. 16:45 India 1 Netherlands December 13th 2018, h. 19:00 Germany 1 Belgium [/hide]
  7. [hide] Konockout Round December 10th - December 16th, 2018 12 Nations, Quarterfinal Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinal Play-Offs Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 10th 2018, h. 16:45 France 2 China December 10th 2018, h. 19:00 England 1 New Zealand December 11th 2018, h. 17:00 Belgium 2 Pakistan December 11th 2018, h. 19:00 Netherlands 2 Canada [/hide]
  8. [hide] Main Round December 6th - December 12th, 2018 12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals Group II Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 7th 2018, h. 18:00 Spain 1 Germany December 7th 2018, h. 21:00 Hungary 1 Norway December 9th 2018, h. 15:00 Hungary 1 Germany December 9th 2018, h. 18:00 Netherlands 1 Romania December 11th 2018, h. 18:00 Spain 2 Romania December 11th 2018, h. 21:00 Netherlands 1 Norway December 12th 2018, h. 15:45 Spain 1 Norway December 12th 2018, h. 18:00 Hungary 3 Romania December 12th 2018, h. 21:00 Netherlands 2 Germany [/hide]
  9. [hide] Main Round December 6th - December 12th, 2018 12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals Group I Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 6th 2018, h. 18:00 Denmark 1 France December 6th 2018, h. 21:00 Sweden 3 Montenegro December 8th 2018, h. 15:00 Sweden 2 France December 8th 2018, h. 18:00 Serbia 2 Russia December 10th 2018, h. 18:00 Denmark 1 Russia December 10th 2018, h. 21:00 Serbia 5 Montenegro December 12th 2018, h. 15:45 Denmark 3 Montenegro December 12th 2018, h. 18:00 Sweden 1 Russia December 12th 2018, h. 21:00 Serbia 1 France [/hide]
  10. [hide] Preliminary Round November 29th - December 5th, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st, 2nd and 3rd Nations from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 30th 2018, h. 18:00 Denmark 3 Sweden November 30th 2018, h. 21:00 Serbia 5 Poland December 2nd 2018, h. 15:00 Poland 9 Denmark December 2nd 2018, h. 18:00 Sweden 2 Serbia December 4th 2018, h. 18:00 Sweden 5 Poland December 4th 2018, h. 21:00 Denmark 4 Serbia Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 29th 2018, h. 18:00 France 3 Russia November 30th 2018, h. 21:00 Montenegro 2 Slovenia December 2nd 2018, h. 15:00 Slovenia 4 France December 2nd 2018, h. 18:00 Russia 2 Montenegro December 4th 2018, h. 18:00 Russia 1 Slovenia December 4th 2018, h. 21:00 France 4 Montenegro Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 1st 2018, h. 15:00 Hungary 2 Netherlands December 1st 2018, h. 18:00 Spain 2 Croatia December 3rd 2018, h. 18:00 Croatia 2 Hungary December 3rd 2018, h. 21:00 Netherlands 2 Spain December 5th 2018, h. 18:00 Netherlands 2 Croatia December 5th 2018, h. 21:00 Hungary 2 Spain Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 1st 2018, h. 15:00 Norway 3 Germany December 1st 2018, h. 18:00 Romania 3 Czech Republic December 3rd 2018, h. 18:00 Czech Republic 5 Norway December 3rd 2018, h. 21:00 Germany 2 Romania December 5th 2018, h. 18:00 Germany 4 Czech Republic December 5th 2018, h. 21:00 Norway 2 Romania [/hide]
  11. [hide] Preliminary Round November 28th - December 9th, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and the 3rd Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 29th 2018, h. 17:00 Argentina 2 Spain November 29th 2018, h. 19:00 New Zealand 1 France December 3rd 2018, h. 17:00 Spain 1 France December 3rd 2018, h. 19:00 New Zealand 1 Argentina December 6th 2018, h. 17:00 Spain 1 New Zealand December 6th 2018, h. 19:00 Argentina 2 France Group B Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 30th 2018, h. 17:00 Australia 3 Ireland November 30th 2018, h. 19:00 England 4 China December 4th 2018, h. 17:00 England 2 Australia December 4th 2018, h. 19:00 Ireland 2 China December 7th 2018, h. 17:00 Australia 5 China December 7th 2018, h. 19:00 Ireland 2 England Group C Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 28th 2018, h. 17:00 Belgium 3 Canada November 28th 2018, h. 19:00 India 3 South Africa December 2nd 2018, h. 17:00 Canada 3 South Africa December 2nd 2018, h. 19:00 India 1 Belgium December 8th 2018, h. 17:00 Belgium 5 South Africa December 8th 2018, h. 19:00 Canada 2 India Group D Date & Time (GMT +5:30) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 1st 2018, h. 17:00 Netherlands 6 Malaysia December 1st 2018, h. 19:00 Germany 2 Pakistan December 5th 2018, h. 17:00 Germany 2 Netherlands December 5th 2018, h. 19:00 Malaysia 2 Pakistan December 9th 2018, h. 17:00 Malaysia 4 Germany December 9th 2018, h. 19:00 Netherlands 4 Pakistan [/hide]
  12. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Team Day 1 October 29th 2018 Brazil China x France Germany Great Britain Japan x Russia South Korea Switzerland United States x Any Other Nation Women's Team Day 2 October 30th 2018 Belgium Brazil Canada China x France Great Britain Japan x Netherlands Russia United States x Any Other Nation Men's All Around Day 3 October 31st 2018 Lin Chaopan Sun Wei Xiao Ruoteng x Kakeru Tanigawa Kenzo Shirai x Kohei Uchimura x Artur Dalaloyan Nikita Nagornyy Sam Mikulak Yul Moldauer Any Other Athlete Women's All-Around Day 4 November 1st 2018 Ellie Black Chen Yile Mel. de Jesus dos Santos Mai Murakami Aliya Mustafina x Angelina Melnikova Simone Biles x Morgan Hurd x Riley McCusker Grace McCallum Any Other Athlete Men's Floor Day 5 November 2nd 2018 Tomas Gonzalez Rayderley Zapata Dominick Cunningham Frank Baines Max Whitlock Artem Dolgopyat x Kenzo Shirai x Kohei Uchimura x Artur Dalaloyan Dmitrii Lankin Any Other Athlete Women's Vault Day 5 November 2nd 2018 Shallon Olsen Liu Jinru x Coline Devillard Ellie Downie Boglarka Devai Pyon Rye-yong Yeo Seo-jeong Angelina Melnikova Simone Biles x Oksana Chusovitina Any Other Athlete x Men's Pommel Horse Day 5 November 2nd 2018 Max Whitlock x Rhys McClenaghan Lee Chih-kai Alec Yoder Sun Wei x Zou Jingyuan Sam Mikulak Robert Seligman Saso Bertoncelj Harutyun Merdinyan Any Other Athlete x Women's Uneven Bars Day 5 November 2nd 2018 Nina Derwael x Chen Yile Liu Tingting x Luo Huan Becky Downie Elizabeth Seitz Aliya Mustafina x Angelina Melnikova Daria Spiridonova Riley McCusker Any Other Athlete Men's Rings Day 5 November 2nd 2018 Vahagn Davtyan Dennis Goossens Arthur Zanetti x Manrique Larduet Courtney Tulloch Kohei Uchimura Fabian de Luna Nikita Nagornyy Ibrahim Colak Igor Radivilov x Any Other Athlete x Men's Vault Day 6 November 3rd 2018 Christopher Remkes Manrique Larduet Loris Frasca x Courtney Tulloch Dominick Cunningham Andrey Medvedev Artur Dalaloyan Dmitrii Lankin Igor Radivilov x Thanh Tung Le Any Other Athlete x Women's Balance Beam Day 6 November 3rd 2018 Flavia Saraiva x Chen Yile Luo Huan Marine Boyer Mel. de Jesus dos Santos Sanne Wevers Grace McCallum Kara Eaker Morgan Hurd x Simone Biles x Any Other Athlete Men's Parallel Bars Day 6 November 3rd 2018 Xiao Ruoteng Zou Jingyuan x Jossimar Calvo Manrique Larduet Kohei Uchimura x David Belyavskiy x Artur Dalaloyan Nikita Nagornyy Oliver Hegi Sam Mikulak Any Other Athlete Women's Floor Day 6 November 3rd 2018 Flavia Saraiva Brooklyn Moors Mel. de Jesus dos Santos Lara Mori Mai Murakami x Denisa Golgota Angelina Melnikova Grace McCallum Morgan Hurd Simone Biles x Any Other Athlete x Men's Horizontal Bar Day 6 November 3rd 2018 Deng Shudi Xiao Ruoteng Tin Srbic x Manrique Larduet Marios Georgiou Andreas Toba Kohei Uchimura x Epke Zonderland x Oliver Hegi Sam Mikulak Any Other Athlete [/hide]
  13. [hide] Finals October 19th - October 20th, 2018 6 Nations, Placement Matches, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 October 20th 2018, h. 17:20 Netherlands 1 3 China Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 October 20th 2018, h. 19:40 Serbia 3 1 Italy [/hide]
  14. [hide] Finals October 19th - October 20th, 2018 6 Nations, Placement Matches, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 October 19th 2018, h. 13:40 Serbia 3 1 Netherlands October 19th 2018, h. 16:10 China 1 3 Italy [/hide]
  15. [hide] Third Round October 14th - October 16th, 2018 6 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals Group G Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 October 14th 2018, h. 19:20 Japan 1 3 Serbia October 15th 2018, h. 19:20 Italy 3 0 Japan October 16th 2018, h. 16:10 Italy 3 2 Serbia Group H Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 October 14th 2018, h. 16:10 China 3 1 United States October 15th 2018, h. 16:10 Netherlands 1 3 United States October 16th 2018, h. 19:20 Netherlands 1 3 China [/hide]
×
×
  • Create New...