web
analytics
Jump to content

Wanderer

Prediction Contest Group
  • Content Count

    3,792
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    16

Wanderer last won the day on July 8 2019

Wanderer had the most liked content!

Community Reputation

921 Reputation Awards: 1 Gold & 1 Silver Medals

4 Followers

About Wanderer

Personal Information

  • Nation
    New Zealand
  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    27/08/89
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    Tennis, Athletics, Swimming, Volleyball, Speed Skating
  • Favourite Athletes
    Petra Kvitova, Sabine Lisicki, Duck-hee Lee, Frances Tiafoe, Denis Shapovalov, Marketa Vondroušova, Naomi Osaka, Felix Auger-Aliassime, Stefanos Tsitsipas, Iga Swiatek
  • Real Name
    Boron Oxygen Barium Nitrogen
  • Living City
    Wellington - Nis - Wellington
  • Job
    Chemist, Music and Sports addict

Recent Profile Visitors

7,099 profile views
  1. [hide] Women's Tournament - Preliminary Round January 12th - January 19th, 2020 12 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 12th 2020, h. 11:30 Slovakia 23 Russia January 12th 2020, h. 13:00 Greece 18 Serbia January 12th 2020, h. 19:00 Hungary 22 Croatia January 13th 2020, h. 13:00 Croatia 17 Greece January 13th 2020, h. 14:30 Russia 20 Serbia January 13th 2020, h. 19:00 Slovakia 19 Hungary January 15th 2020, h. 14:30 Greece 16 Slovakia January 15th 2020, h. 16:00 Serbia 2 Croatia January 15th 2020, h. 19:00 Hungary 2 Russia January 17th 2020, h. 14:30 Russia 17 Croatia January 17th 2020, h. 17:30 Slovakia 3 Serbia January 17th 2020, h. 19:00 Hungary 8 Greece January 19th 2020, h. 13:00 Slovakia 1 Croatia January 19th 2020, h. 17:30 Greece 6 Russia January 19th 2020, h. 19:00 Serbia 22 Hungary Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 12th 2020, h. 14:30 France 20 Spain January 12th 2020, h. 16:00 Germany 19 Italy January 12th 2020, h. 17:30 Netherlands 25 Israel January 13th 2020, h. 11:30 Germany 16 Netherlands January 13th 2020, h. 16:00 Israel 8 France January 13th 2020, h. 17:30 Italy 2 Spain January 15th 2020, h. 11:30 France 4 Germany January 15th 2020, h. 13:00 Spain 24 Israel January 15th 2020, h. 17:30 Netherlands 1 Italy January 17th 2020, h. 11:30 Germany 15 Spain January 17th 2020, h. 13:00 Netherlands 14 France January 17th 2020, h. 16:00 Italy 22 Israel January 19th 2020, h. 11:30 France 16 Italy January 19th 2020, h. 14:30 Germany 4 Israel January 19th 2020, h. 16:00 Spain 2 Netherlands Men's Tournament - Preliminary Round January 14th - January 18th, 2020 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and 3rd Nations from each Group will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 14th 2020, h. 11:30 Slovakia 14 Montenegro January 14th 2020, h. 14:30 Germany 9 Croatia January 16th 2020, h. 10:00 Germany 2 Slovakia January 16th 2020, h. 20:30 Montenegro 3 Croatia January 18th 2020, h. 16:00 Slovakia 11 Croatia January 18th 2020, h. 17:30 Germany 10 Montenegro Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 14th 2020, h. 10:00 Romania 2 Netherlands January 14th 2020, h. 17:30 Serbia 6 Russia January 16th 2020, h. 13:00 Romania 7 Serbia January 16th 2020, h. 14:30 Russia 3 Netherlands January 18th 2020, h. 11:30 Romania 4 Russia January 18th 2020, h. 20:30 Serbia 8 Netherlands Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 14th 2020, h. 13:00 Malta 22 Spain January 14th 2020, h. 19:00 Turkey 21 Hungary January 16th 2020, h. 11:30 Malta 1 Turkey January 16th 2020, h. 19:00 Hungary 6 Spain January 18th 2020, h. 10:00 Turkey 15 Spain January 18th 2020, h. 19:00 Malta 20 Hungary Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 14th 2020, h. 16:00 France 3 Georgia January 14th 2020, h. 20:30 Italy 2 Greece January 16th 2020, h. 16:00 Greece 15 Georgia January 16th 2020, h. 17:30 France 12 Italy January 18th 2020, h. 13:00 France 11 Greece January 18th 2020, h. 14:30 Italy 14 Georgia [/hide]
  2. [hide] Preliminary Round January 9th - January 15th, 2020 24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 9th 2020, h. 18:15 Croatia 10 Montenegro January 9th 2020, h. 20:30 Belarus 2 Serbia January 11th 2020, h. 16:00 Montenegro 2 Serbia January 11th 2020, h. 18:15 Croatia 8 Belarus January 13th 2020, h. 18:15 Serbia 12 Croatia January 13th 2020, h. 20:30 Montenegro 2 Belarus Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2020, h. 18:15 Czech Republic 6 Austria January 10th 2020, h. 20:30 North Macedonia 8 Ukraine January 12th 2020, h. 16:00 Austria 8 Ukraine January 12th 2020, h. 18:15 Czech Republic 5 North Macedonia January 14th 2020, h. 18:15 Ukraine 4 Czech Republic January 14th 2020, h. 20:30 Austria 2 North Macedonia Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 9th 2020, h. 18:15 Spain 20 Latvia January 9th 2020, h. 20:30 Germany 14 Netherlands January 11th 2020, h. 16:00 Latvia 10 Netherlands January 11th 2020, h. 18:15 Spain 8 Germany January 13th 2020, h. 18:15 Netherlands 12 Spain January 13th 2020, h. 20:30 Latvia 18 Germany Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2020, h. 18:15 France 18 Portugal January 10th 2020, h. 20:30 Norway 12 Bosnia and Herz. January 12th 2020, h. 16:00 Portugal 1 Bosnia and Herz. January 12th 2020, h. 18:15 France 6 Norway January 14th 2020, h. 18:15 Bosnia and Herz. 10 France January 14th 2020, h. 20:30 Portugal 11 Norway Group E Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 11th 2020, h. 16:00 Denmark 9 Iceland January 11th 2020, h. 18:15 Hungary 2 Russia January 13th 2020, h. 18:15 Iceland 2 Russia January 13th 2020, h. 20:30 Denmark 6 Hungary January 15th 2020, h. 18:15 Russia 10 Denmark January 15th 2020, h. 20:30 Iceland 8 Hungary Group F Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2020, h. 18:15 Sweden 17 Switzerland January 10th 2020, h. 20:30 Slovenia 2 Poland January 12th 2020, h. 16:00 Switzerland 15 Poland January 12th 2020, h. 18:15 Sweden 1 Slovenia January 14th 2020, h. 18:15 Poland 2 Sweden January 14th 2020, h. 20:30 Switzerland 20 Slovenia [/hide]
  3. Many would like to participate but are lazy to fill in their predictions
  4. Thank you Wumo on finishing the massive work As you know, I will be semi-retired when it comes to prediction contests, might run 2-3 over the year but whenever I can, will help. Happy holidays!
  5. ATP Finals - Knockout Round November 16th - November 17th, 2019 4 Athletes, Semifinals and Final Final Date & Time (GMT) Athlete 1 T1 T2 Athlete 2 November 17th 2019, h. 18:00 Stefanos Tsitsipas 2 1 Dominic Thiem
  6. Sorry, I have been incredibly busy this week, will update Tennis standings tomorrow and open remaining contests.
  7. ATP Finals - Knockout Round November 16th - November 17th, 2019 4 Athletes, Semifinals and Final Semifinals Date & Time (GMT) Athlete 1 T1 T2 Athlete 2 November 16th 2019, h. 14:00 Stefanos Tsitsipas 2 1 Roger Federer November 16th 2019, h. 20:00 Dominic Thiem 2 1 Alexander Zverev
  8. [hide] ATP Finals - Preliminary Round November 10th - November 15th, 2019 8 Athletes, 2 Groups, the 1st and 2nd Athlete from each Group will qualify for the Semifinals Bjorn Borg Group Date & Time (GMT) Athlete 1 T1 T2 Athlete 2 November 10th 2019, h. 14:00 Novak Djokovic 2 0 Matteo Berrettini November 10th 2019, h. 20:00 Roger Federer 2 1 Dominic Thiem November 12th 2019, h. 14:00 Dominic Thiem 2 0 Matteo Berrettini November 12th 2019, h. 20:00 Novak Djokovic 2 1 Roger Federer November 14th 2019, h. 14:00 Roger Federer 2 0 Matteo Berrettini November 14th 2019, h. 20:00 Novak Djokovic 2 1 Dominic Thiem Andre Agassi Group Date & Time (GMT) Athlete 1 T1 T2 Athlete 2 November 11th 2019, h. 14:00 Daniil Medvedev 1 2 Stefanos Tsitsipas November 11th 2019, h. 20:00 Rafael Nadal 1 2 Alexander Zverev November 13th 2019, h. 14:00 Stefanos Tsitsipas 1 2 Alexander Zverev November 13th 2019, h. 20:00 Rafael Nadal 1 2 Daniil Medvedev November 15th 2019, h. 14:00 Daniil Medvedev 2 0 Alexander Zverev November 15th 2019, h. 20:00 Rafael Nadal 1 2 Stefanos Tsitsipas [/hide]
  9. Prediction Contests Are Just-For-Fun Games You don't need to be an expert to take part in a Prediction Contest. If a mistake penalizes you, always keep in mind that everyone is in good faith. ATP Finals Preliminary Round Prediction Design available here
  10. You MUST hide your post. To do that, you have only to delete the space between the bracket "[" and the text "hide" in "[ hide]" at the beginning of prediction post. Do the same at the end of prediction post with "[ /hide]" too. PREDICTION DESIGN - START COPYING HERE ---> [ hide] ATP Finals - Preliminary Round November 10th - November 15th, 2019 8 Athletes, 2 Groups, the 1st and 2nd Athlete from each Group will qualify for the Semifinals Bjorn Borg Group Date & Time (GMT) Athlete 1 T1 T2 Athlete 2 November 10th 2019, h. 14:00 Novak Djokovic Matteo Berrettini November 10th 2019, h. 20:00 Roger Federer Dominic Thiem November 12th 2019, h. 14:00 Dominic Thiem Matteo Berrettini November 12th 2019, h. 20:00 Novak Djokovic Roger Federer November 14th 2019, h. 14:00 Roger Federer Matteo Berrettini November 14th 2019, h. 20:00 Novak Djokovic Dominic Thiem Andre Agassi Group Date & Time (GMT) Athlete 1 T1 T2 Athlete 2 November 11th 2019, h. 14:00 Daniil Medvedev Stefanos Tsitsipas November 11th 2019, h. 20:00 Rafael Nadal Alexander Zverev November 13th 2019, h. 14:00 Stefanos Tsitsipas Alexander Zverev November 13th 2019, h. 20:00 Rafael Nadal Daniil Medvedev November 15th 2019, h. 14:00 Daniil Medvedev Alexander Zverev November 15th 2019, h. 20:00 Rafael Nadal Stefanos Tsitsipas [ /hide] ---> PREDICTION DESIGN - STOP COPYING HERE
  11. It was tisc final during the weekend and I completely forgot
×
×
  • Create New...