website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Ufilov

Totallympics Professional
  • Content Count

    327
  • Joined

  • Last visited

 Content Type 

Forums

Calendar

Archery Results

Artistic Swimming Results

Athletics Results

Badminton Results

Baseball Results

Basketball Results

Everything posted by Ufilov

  1. [hide] Preliminary Round June 3rd-June 14th, 2016 16 Nations, 4 Groups, 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for Quarterfinals All times are Eastern Daylight Time (GMT -4) Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 June 3rd 2016, h. 21:30, Levi's Stadium, Santa Clara United States 1 2 Colombia June 4th 2016, h. 17:00, Camping World Stadium, Orlando Costa Rica 0 1 Paraguay June 7th 2016, h. 20:00, Soldier Field, Chicago United States 2 1 Costa Rica June 7th 2016, h. 22:30, Rose Bowl, Pasadena Colombia 3 2 Paraguay June 11th 2016, h. 19:00, Lincoln Financial Field, Philadelphia Paraguay 0 2 United States June 11th 2016, h. 21:00, NRG Stadium, Houston Costa Rica 0 3 Colombia Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 June 4th 2016, h. 19:30, CenturyLink Field, Seattle Haiti 0 2 Peru June 4th 2016, h. 22:00, Rose Bowl, Pasadena Brazil 4 1 Ecuador June 8th 2016, h. 19:30, Camping World Stadium, Orlando Brazil 4 0 Haiti June 8th 2016, h. 22:00, University of Phoenix Stadium, Glendale Ecuador 2 1 Peru June 12th 2016, h. 18:30, MetLife Stadium, East Rutherford Haiti 0 2 Ecuador June 12th 2016, h. 20:30, Gillette Stadium, Foxborough Peru 0 3 Brazil Group C Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 June 5th 2016, h. 17:00, Soldier Field, Chicago Jamaica 2 1 Venezuela June 5th 2016, h. 20:00, University of Phoenix Stadium, Glendale Mexico 1 1 Uruguay June 9th 2016, h. 19:30, Lincoln Financial Field, Philadelphia Uruguay 2 0 Venezuela June 9th 2016, h. 22:00, Rose Bowl, Pasadena Mexico 3 1 Jamaica June 13th 2016, h. 20:00, NRG Stadium, Houston Mexico 1 0 Venezuela June 13th 2016, h. 22:00, Levi's Stadium, Santa Clara Uruguay 4 0 Jamaica Group D Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 June 6th 2016, h. 17:00, Camping World Stadium, Orlando Panama 1 3 Bolivia June 6th 2016, h. 21:30, Levi's Stadium, Santa Clara Argentina 3 2 Chile June 10th 2016, h. 19:00, Gillette Stadium, Foxborough Chile 2 0 Bolivia June 10th 2016, h. 21:30, Soldier Field, Chicago Argentina 4 1 Panama June 14th 2016, h. 20:00, Lincoln Financial Field, Philadelphia Chile 3 1 Panama June 14th 2016, h. 22:00, CenturyLink Field, Seattle Argentina 4 0 Bolivia [/hide]
  2. [hide] Knockout Round May 19th - May 22nd, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, winning Nation will become Men's Ice Hockey IIHF World Championship 2016 champion Quarterfinals Moscow Standard Time (GMT +3) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 May 19th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Czech Republic 2 United States May 19th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Canada 3 Sweden May 19th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Finland 4 Denmark May 19th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Russia 2 Germany [/hide]
  3. [hide] Preliminary Round May 6th-March 17th, 2016 16 Nations, 2 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nation from each Group will qualify for Quarterfinals, 8th Nations from each groups will be relegated to IIHF Men´s Division I Group A World Championships 2017. Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 May 6th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Sweden 2 Latvia May 6th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Czech Republic 1 Russia May 7h 2016, h. 12:15, VTB Ice Palace, Moscow Switzerland 1 Kazakhstan May 7th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Norway 1 Denmark May 7th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Latvia 2 Czech Republic May 8th 2016, h. 12:15, VTB Ice Palace, Moscow Kazakhstan 3 Russia May 8th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Norway 2 Switzerland May 8th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Sweden 3 Denmark May 9th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Latvia 3 Russia May 9th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Sweden 1 Czech Republic May 10th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Switzerland 2 Denmark May 10th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Kazakhstan 1 Norway May 11th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Switzerland 3 Latvia May 11th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Sweden 2 Kazakhstan May 12th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Czech Republic 1 Norway May 12th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Russia 3 Denmark May 13th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Czech Republic 1 Kazakhstan May 13th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Denmark 2 Latvia May 14th 2016, h. 12:15, VTB Ice Palace, Moscow Norway 2 Sweden May 14th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Russia 1 Switzerland May 14th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Kazakhstan 1 Latvia May 15th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Denmark 2 Czech Republic May 15th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Switzerland 1 Sweden May 16th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Russia 3 Norway May 16th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Denmark 2 Kazakhstan May 17th 2016, h. 12:15, VTB Ice Palace, Moscow Czech Republic 2 Switzerland May 17th 2016, h. 16:15, VTB Ice Palace, Moscow Latvia 0 0 Norway May 17th 2016, h. 20:15, VTB Ice Palace, Moscow Russia 1 Sweden Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 May 6th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg United States 1 Canada May 6th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Finland 4 Belarus May 7th 2016, h. 12:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Slovakia 4 Hungary May 7th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg France 1 Germany May 7th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Belarus 4 United States May 8th 2016, h. 12:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Hungary 5 Canada May 8th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Finland 3 Germany May 8th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg France 3 Slovakia May 9th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Belarus 3 Canada May 9th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Finland 2 United States May 10th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Slovakia 3 Germany May 10th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Hungary 1 France May 11th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Slovakia 3 Belarus May 11th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Finland 3 Hungary May 12th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg United States 5 France May 12th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Canada 4 Germany May 13th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg United States 4 Hungary May 13th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Germany 2 Belarus May 14th 2016, h. 12:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg France 3 Finland May 14th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Hungary 2 Belarus May 14th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Canada 2 Slovakia May 15th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Germany 4 United States May 15th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Slovakia 2 Finland May 16th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Canada 5 France May 16th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Germany 1 Hungary May 17th 2016, h. 12:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg United States 2 Slovakia May 17th 2016, h. 16:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Belarus 1 France May 17th 2016, h. 20:15, Arena Yubileyni, Saint Petersburg Canada 2 Finland [/hide]
  4. [hide] Knockout Round April 1st-April 4th, 2016 6 Nations, Placement Matches, Relegation Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, winning Nation will become Women's Ice Hockey IIHF World Championship 2016 Champion Bronze Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 April 4th 2016, h. 15:00, Sandman Centre, Kamloops Finland 2 Russia Gold Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 April 4th 2016, h. 19:30, Sandman Centre, Kamloops United States 3 Canada [/hide]
  5. [hide] Knockout Round April 1st-April 4th, 2016 6 Nations, Placement Matches, Relegation Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, winning Nation will become Women's Ice Hockey IIHF World Championship 2016 Champion Semifinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 April 3rd 2016, h. 15:00, Sandman Centre, Kamloops United States 5 Russia April 3rd 2016, h. 19:30, Sandman Centre, Kamloops Canada 3 Finland [/hide]
  6. Knockout Round April 1st-April 4th, 2016 6 Nations, Placement Matches, Relegation Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, winning Nation will become Women's Ice Hockey IIHF World Championship 2016 Champion Quarterfinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 April 1st 2016, h. 15:30, Sandman Centre, Kamloops Russia 2 Sweden April 1st 2016, h. 19:30, Sandman Centre, Kamloops Finland 3 Czech Republic
×
×
  • Create New...