Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


sounak

Member
  • Content Count

    39
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 is an unknown quantity at this point

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    10/11/97
  • Nation
    India
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    Shooting
  • Favourite Athletes
    Abhinav Bindra
  • Real Name
    Sounak
  • Living City
    Kolkata
  • Job
    Student

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 5th 2018, h. 14:00 Australia 2 Spain Gold Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 5th 2018, h. 16:30 Netherlands 4 Ireland [/hide]
  2. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 4th 2018, h. 14:00 Ireland 1 Spain August 4th 2018, h. 16:30 Netherlands 3 Australia [/hide]
  3. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals #2 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 2nd 2018, h. 18:00 Ireland 2 India August 2nd 2018, h. 20:15 Netherlands 4 England [/hide]
  4. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals #1 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 1st 2018, h. 18:00 Germany 3 Spain August 1st 2018, h. 20:15 Australia 1 Argentina [/hide]
  5. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals Play Offs #2 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 31st 2018, h. 18:00 Italy 2 India July 31st 2018, h. 20:15 England 3 South Korea [/hide]
  6. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Finn Day 1 August 10th, 2018 Any Athlete from Australia Jorge Zarif Milan Vujasinović X Tapio Nirkko Jonathan Lobert Giles Scott X Ed Wright Ioannis Mitakis Zsombor Berecz Nicholas Heiner Peter-Jan Postma Josh Junior Andrew Maloney Max Salminen Alican Kaynar Caleb Paine X Any Other Athlete Men's 470 Day 1 August 10th, 2018 Mathew Belcher/William Ryan X David Bargehr/Lukas Mahr Zangjun Xu/Chao Wang Any Athletes from France Any Athletes from Germany Luke Patience/Chris Grube Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis X Giacomo Ferrari/Giulio Calabro Any Athletes from Japan Paul Snow-Hansen/Daniel Willcox Anton Dahlberg/Fredrik Bergstrom X Denis Cinar/Ates Cinar Stuart McNay/David Hughes Any Other Athlete Women's 470 Day 1 August 10th, 2018 Any Athlete from China Camille Lecointre/Aloise Retornaz X Any Athlete from Germany Hannah Mills/Eilidh McIntyre X Amy Seabright/Anna Carpenter X Gil Cohen/Noa Lasry Ai Kondo Yoshida/Miho Yoshioka Afrodite Zegers/Anneloes van Veen Agnieszka Skrzypulec/Irmina Mrozek-G. Tina Mrak/Veronika Macarol Any Athlete from Spain Linda Fahrni/Maja Siegenthaler Any Other Athlete Men's Laser Day 2 August 11th, 2018 Tim Burton X Mathew Wearn X Tonči Stipanović X Pavlos Kontides Jean-Baptiste Bernaz Philipp Buhl Any Athlete from Great Britain Juan Ignacio Maegli Any Athlete from Italy Sam Meech Thomas Saunders Stefano Peschiera Jesper Stalheim Christopher Barnard Any Other Athlete Women's Laser Radial Day 2 August 11th, 2018 Emma Plasschaert Tatiana Drozdovskaya Brenda Bowskill Anne-Marie Rindom X Any Athlete from Finland Any Athlete from France Any Athlete from Germany Alison Young X Maria Erdi Manami Doi Viktorija Andrulyte Marit Bouwmeester X Josefin Olsson Paige Railey Erika Reineke Dolores Moreira Any Other Athlete Men's 49er Day 3 August 12th, 2018 Any Athlete from Australia X Yago Lange/Klaus Lange Benjamin Bildstein/David Hussl Šime Fantela/Mihovil Fantela Any Athlete from Denmark Any Athlete from France Any Athlete from Germany X Dylan Fletcher-Scott/Stuart Bithell James Peters/Fynn Sterritt Logan Dunning Beck/Oscar Gunn Josh Porebski/Trent Rippey X Any Athlete from Poland Jorge Lima/Jose Costa Any Athlete from Spain Any Other Athlete Women's 49er FX Day 3 August 12th, 2018 Victoria Travascio/Maria Branz Martine Grael/Kahena Kunze X Ida M. Baad Nielsen/Marie T. Olsen Jena Mai Hansen/Katja S.-Iversen X Any Athlete from Germany Charlotte Dobson/Saskia Tidey Odile van Aanholt/Marieke Jongens Annemiek Bekkering/Annette Duetz Alexandra Maloney/Molly Meech X Ragna Agerup/Maia Agerup Helene Naess/Marie Rønningen Kimberly Lim/Cecilia Low Tamara Echegoyen/Paula Barcelo Any Athlete from Sweden Any Other Athlete Men's IKA Formula Kite Day 3 August 12th, 2018 Martin Dolenc Theo de Ramecourt Axel Mazella Nicolas Parlier Florian Gruber X Guy Bridge X Oliver Bridge X Maks Zakowski Denis Taradin Toni Vodišek Any Athlete from the United States Any Other Athlete Women's IKA Formula Kite Day 3 August 12th, 2018 Any Athlete from Australia Stine Jensen Leonie Meyer Steph Bridge X Anais Mai Desjardin Alexia Fancelli Megumi Hirata X Elena Kalinina Bibiana Magaji Daniela Moroz Bilge Ozturk Any Other Athlete X Men's RS:X Day 3 August 12th, 2018 Bing Ye Mengfan Gao X Louis Giard Thomas Goyard Pierre Le Coq Kieran Holmes Martin X Byron Kokkalanis Shahar Zubari Mattia Camboni X Kiran Badloe Dorian van Rijsselberghe Piotr Myszka Ivan Pastor Mateo Sanz Lanz Any Other Athlete Women's RS:X Day 3 August 12th, 2018 Peina Chen Yunxiu Lu Ingrid Puusta Helene Noesmoen Charline Picon Any Athlete from Great Britain X Hei Man Chan Noga Geller X Flavia Tartaglini Lilian de Geus X Malgorzata Bialecka Zofia Noceti-Klepacka Stefania Elfutina Marina Alabau Bianca Manchon Any Other Athlete Mixed Nacra 17 Day 3 August 12th, 2018 Santiago Lange/Cecilia Carranza Saroli Jason Waterhouse/Lisa Darmanin X Thomas Zajac/Barbara Matz Lin Cenholt/Christian Lubeck X Any Athlete from France Paul Kohlhoff/Alisa Stuhlemmer X John Grimson/Anna Burnet Ben Saxton/Nicola Boniface Vittorio Biassaro/Maelie Farscari Ruggero Tita/Caterina Banti Gemma Jones/Jason Saunders Olivia Mackay/Micah Wilkinson Fernando Echevarri/Tara Pacheco Riley Gibbs/Louisa Chafee Any Other Athlete [/hide]
  7. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals Play Offs #1 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 30th 2018, h. 18:00 Belgium 2 Spain July 30th 2018, h. 17:00 Argentina 1 New Zealand [/hide]
  8. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Third Place Match Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Belgium 3 1 England Final Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) France 1 1 Croatia [/hide]
  9. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 10th 2018, h. 21:00 (GMT+3) France 1 2 Belgium July 11th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 2 1 England [/hide]
  10. [hide] Preliminary Round July 21st - July 29th, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and the 3rd Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 22nd 2018, h. 11:00 China 2 Italy July 22nd 2018, h. 17:00 Netherlands 3 South Korea July 27th 2018, h. 18:00 China 3 Netherlands July 27th 2018, h. 20:00 South Korea 1 Italy July 29th 2018, h. 11:00 South Korea 2 China July 29th 2018, h. 13:00 Netherlands 5 Italy Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 21st 2018, h. 14:00 England 1 India July 21st 2018, h. 18:00 United States 4 Ireland July 25th 2018, h. 20:00 United States 1 England July 26th 2018, h. 14:00 India 3 Ireland July 29th 2018, h. 17:00 India 2 United States July 29th 2018, h. 19:00 England 3 Ireland Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 21st 2018, h. 11:00 Germany 2 South Africa July 22nd 2018, h. 13:00 Argentina 3 Spain July 25th 2018, h. 18:00 Germany 1 Argentina July 26th 2018, h. 12:00 Spain 2 South Africa July 28th 2018, h. 12:00 Spain 3 Germany July 28th 2018, h. 14:00 Argentina 5 South Africa Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 21st 2018, h. 20:00 Australia 1 Japan July 22nd 2018, h. 20:00 New Zealand 2 Belgium July 24th 2018, h. 12:00 Japan 3 New Zealand July 24th 2018, h. 14:00 Australia 1 Belgium July 28th 2018, h. 18:00 Japan 0 Belgium July 28th 2018, h. 20:00 New Zealand 0 Australia [/hide]
  11. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Quarterfinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 6th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Uruguay 1 1 France July 6th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Brazil 2 3 Belgium July 7th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Sweden 0 1 England July 7th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Russia 0 2 Croatia [/hide]
  12. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Round of 16 Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 30th 2018, h. 17:00 (GMT+3) France 1 0 Argentina June 30th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Uruguay 2 0 Portugal July 1st 2018, h. 17:00 (GMT+3) Spain 2 1 Russia July 1st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 3 0 Denmark July 2nd 2018, h. 18:00 (GMT+4) Brazil 2 0 Mexico July 2nd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Belgium 2 0 Japan July 3rd 2018, h. 17:00 (GMT+3) Sweden 1 2 Switzerland July 3rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Colombia 2 3 England [/hide]
  13. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match, Final Round of 16 Part #1 Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 30th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Uruguay 2 0 Portugal July 1st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Spain 2 1 Russia [/hide]
  14. Yeah had it not been for the two penalties. I would have got a perfect 15 today
  15. [hide] Preliminary Round June 14th - June 28th, 2018 32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 14th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Russia 2 0 Saudi Arabia June 15th 2018, h. 17:00 (GMT+5) Egypt 0 1 Uruguay June 19th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Russia 0 1 Egypt June 20th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Uruguay 3 1 Saudi Arabia June 25th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Uruguay 3 2 Russia June 25th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Saudi Arabia 2 3 Egypt Group B Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Morocco 0 2 Iran June 15th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Portugal 0 0 Spain June 20th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Portugal 3 0 Morocco June 20th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iran 1 3 Spain June 25th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iran 2 2 Portugal June 25th 2018, h. 20:00 (GMT+2) Spain 4 0 Morocco Group C Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2018, h. 13:00 (GMT+3) France 2 1 Australia June 16th 2018, h. 19:00 (GMT+3) Peru 1 1 Denmark June 21st 2018, h. 16:00 (GMT+4) Denmark 0 2 Australia June 21st 2018, h. 20:00 (GMT+5) France 1 0 Peru June 26th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Denmark 0 2 France June 26th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Australia 2 1 Peru Group D Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2018, h. 16:00 (GMT+3) Argentina 5 1 Iceland June 16th 2018, h. 21:00 (GMT+2) Croatia 2 0 Nigeria June 21st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Argentina 1 0 Croatia June 22nd 2018, h. 18:00 (GMT+3) Nigeria 0 1 Iceland June 26th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Nigeria 1 3 Argentina June 26th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iceland 0 1 Croatia Group E Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2018, h. 16:00 (GMT+4) Costa Rica 2 0 Serbia June 17th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Brazil 3 1 Switzerland June 22nd 2018, h. 15:00 (GMT+3) Brazil 2 1 Costa Rica June 22nd 2018, h. 21:00 (GMT+2) Serbia 0 0 Switzerland June 27th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Serbia 0 2 Brazil June 27th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Switzerland 0 1 Costa Rica Group F Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Germany 4 1 Mexico June 18th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Sweden 0 0 South Korea June 23rd 2018, h. 18:00 (GMT+3) South Korea 1 1 Mexico June 23rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Germany 3 0 Sweden June 27th 2018, h. 17:00 (GMT+3) South Korea 1 2 Germany June 27th 2018, h. 19:00 (GMT+5) Mexico 3 1 Sweden Group G Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 18th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Belgium 3 0 Panama June 18th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Tunisia 0 2 England June 23rd 2018, h. 15:00 (GMT+3) Belgium 1 0 Tunisia June 24th 2018, h. 15:00 (GMT+3) England 3 1 Panama June 28th 2018, h. 20:00 (GMT+2) England 2 2 Belgium June 28th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Panama 0 0 Tunisia Group H Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 19th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Colombia 2 0 Japan June 19th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Poland 2 0 Senegal June 24th 2018, h. 20:00 (GMT+5) Japan 1 0 Senegal June 24th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Poland 1 1 Colombia June 28th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Japan 1 3 Poland June 28th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Senegal 0 2 Colombia [/hide]
×