website statistics
Jump to content

Άρση Βαρών (Weightlifting)


 Share

Recommended Posts

Ο Κωνσταντίνος Λαμπρίδης αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης U17 στην κατηγορία των 61κ., σηκώνοντας 249 κιλά στο σύνολο.

 

 

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Λαμπρίδη που έφερε διάκριση στην ελληνική άρση βαρών μετά από πολύ καιρό.

 

Ο νεαρός αθλητής αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 61 κιλά, καθώς σήκωσε 249 κιλά στο σύνολο!

 

Ο Λαμπρίδης δεν ξεκίνησε καλά χάνοντας την πρώτη προσπάθεια στο αρασέ στα 105 κιλά. Ωστόσο στη δεύτερη τα σήκωσε και μετά τα κατάφερε και στα 109 κιλά, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στο ζετέ, όμως, δεν είχε αντίπαλο και ξεκινώντας από τα 134 κιλά και μετά σήκωσε 140, επίδοση που ήταν αρκετή για το χρυσό μετάλλιο, τόσο στη κίνηση, όσο και στο σύνολο. Δοκίμασε και στα 142 χωρίς επιτυχία αλλά ούτως ή άλλως ήταν ο πρώτος στην Ευρώπη, πετυχαίνοντας τεράστια επιτυχία για την ελληνική άρση βαρών.

 

 

«Είμαι πολύ χαρούμενος για τη διάκριση που πέτυχα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους συνέβαλαν σε αυτή, την Ομοσπονδία, τους προπονητές και το σύλλογο μου, στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, προπονητής είναι ο μπαμπάς μου. Τη διάκριση αυτή θέλω να την χαρίσω στην Ελλάδα», είπε μετά την κατάκτηση του χρυσού ο Λαμπρίδης.

Στην κατηγορία των 61 κιλών στους U15 ο Στέφανος Τρακόσσας ήταν 9ος με 187 κιλά στο σύνολο, με 80 στο αρασέ και 107 στο ζετέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...
  • 6 months later...
 Share

×
×
  • Create New...