website statistics
Jump to content

Great Britain at the 2022 European Championships


 Share

Recommended Posts

The men's K4 500m team eliminated after finishing 8th in 1:25.934.

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

Day 10 round-up

Athletics: Lewis 13th in 1:35:36. GOLD for Hodgkinson in 1:59.04, 5th for Reekie in 2:00.31, and 6th for Bell in 2:00.68. Hunter qualified first in 13.27. GOLD for the men's relay team in 2:59.35 SB and BRONZE for the women in 3:21.74 SB. BRONZE for Bird in 9:23.18, 7th for Pratt in 9:35.31.

Canoe Sprint: Reid eliminated after coming 4th in 49.790. Daniel Johnson 8th in 3:37.839. The Women's K2 500m pair 7th in 1:45.712, and the C2 pair in 6th in 2:04.474. The last three races were postponed to today due to a storm

Cycling Mountain Bike: Short 31st, a lap down

Artistic Gymnastics: GOLD for GB with 254.295.

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

Day 11 Schedule :GBR

08:06 Canoe Sprint Women's Kayak Single KL3 200m Final - Hope Gordon and Laura Sugar

08:11 Canoe Sprint Men's Kayak Single KL3 200m Final - Jonathan Young and Jon Tarrant

08:16 Canoe Sprint Women's Kayak Single KL2 200m Final - Emma Wiggs and Charlotte Henshaw

08:21 Canoe Sprint Men's Kayak Single KL2 200m Final - David Phillipson

08:26 Canoe Sprint Women's Kayak Single KL1 200m Final - Jeanette Chippington

10:15 Canoe Sprint Men's Kayak Double 1000m - Final

10:44 Canoe Sprint Women's Canoe Double 200m - Final

11:59 Canoe Sprint Women's Kayak Single 500m Final B - Emily Lewis

12:45 Artistic Gymnastics Men's Floor Final - Giarnni Regini-Moran and Jake Jarman

13:23 Artistic Gymnastics Men's Pommel Horse Final - Joe Fraser and James Hall (reserve)

13:26 Canoe Sprint Women's Kayak Four 500m - Final

14:01 Artistic Gymnastics Men's Rings Final - Courtney Tulloch and Joe Fraser (reserve)

14:30 Canoe Sprint Men's Kayak Single 5000m Final - Matthew Johnson

14:39 Artistic Gymnastics Men's Vault Final - Courtney Tulloch and Giarnni Regini-Moran

15:05 Canoe Sprint Women's Kayak Single 5000m Final - Melissa Johnson

15:18 Artistic Gymnastics Men's Parallel Bars Final - Joe Fraser and Giarnni Regini-Moran

15:50 Canoe Sprint Women's Canoe Single 5000m Final - Anna Palmer

15:57 Artistic Gymnastics Men's Horizontal Bar Final - James Hall

18:05 Athletics Women's High Jump Final - Morgan Lake

18:18 Athletics Women's 100m Hurdles Semifinal 2 - Jessica Hunter

18:26 Athletics Women's 100m Hurdles Semifinal 3 - Cindy Sember

18:40 Athletics Men's 800m Final - Jake Wightman and Ben Pattison

19:00 Athletics Men's 10,000m Final - Sam Atkin, Marc Scott, and Emile Cairess

19:45 Athletics Women's 100m Hurdles Final - Jessica Hunter and Cindy Sember

20:12 Athletics Men's 4x100m Relay - Final

20:22 Athletics Women's 4x100m Relay - Final

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

Early round-up in Canoe Sprint:
GOLD for Sugar in 47.433 EB ahead of Gordon in BRONZE in 48.264. Young also won BRONZE in 42.006 with Tarrant in 6th in 42.816. Wiggs wins GOLD in 47.845 EB ahead of Henshaw who wins SILVER with 49.887. Phillipson won BRONZE in 42.698. Chippington 4th in 56.786. The Men's K2 1000m team came 6th in 3:19.455, while the Women's C2 200m team also came 6th in 46.024.

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

1:58.632 is enough for Lewis to finish the Final B in third

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

BRONZE for Jarman with 14.433, 7th for Regini-Moran with 12.933.

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

The Women's K4 500m team came 6th in 1:38.592.

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

13.900 and 8th for Fraser in the pommel horse final

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

BRONZE for Tulloch in the Rings with a 14.866.

As now we come across the world
To share these Games of old
Let all the flags of every land
In brotherhood unfold

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...