Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account

Sign in to follow this  
hckosice

Slovakia National Thread|LOH Rio 2016

Recommended Posts

hckosice    667

SLOVAK ROAD TO RIO 2016 - SLOVENSKÁ CESTA DO RIA 2016

road_to_rio_2016h.png

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

11th Qualified Athlete

MARTIN TIŠŤAN - ATHLETICS (50km RACE WALK M)

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Martin Tišťan na EP v chôdzi pätnásty na 50 km, ale má limit na OH i MS1544537642.jpg?imageId=1643351&imageCach

Na 11. ročníku Európskeho pohára v chôdzi v španielskej Murcii si výborne počínal slovenský reprezentant Martin Tišťan. Atlét VŠC Dukla Banská Bystrica skončil v pretekoch na 50 km v konkurencii 29 chodcov na 15. mieste, no časom 4:02:26 h splnil nielen limit (4:06:00) na augustové MS v Pekingu, ale aj na budúcoročné olympijské hry v Riu de Janeiro (4:03:00).

Dvadsaťštyriročný zverenec trénera Romana Benčíka šliapal celý čas veľmi rozumne, v polovici na 25. km mal medzičas 2:01:59 h a vďaka miernemu zrýchleniu v druhej časti päťdesiatky splnil napokon nielen limit na MS, ale aj na OH.

Tišťan je jedenásty slovenský atlét, ktorý splnil nominačné kritérium IAAF na MS 2015. Okrem neho majú požadované limity na konte výškar Matúš Bubeník, kladivár Marcel Lomnický, oštepár Patrik Žeňúch, chodci Matej Tóth (20 a 50 km), Anton Kučmín (20 km), Dušan Majdán (50 km), Katarína Berešová v maratóne, Martina Hrašnová (kladivo) a chodkyne Mária Gáliková s Máriou Czakovou (obe 20 km). Limit na OH 2016 už majú Berešová, Hrašnová, Gáliková, Czaková, Tóth a Tišťan.

commonArticle.Name

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

12th Qualified Athlete

PAVOL KOPP - SHOOTING (50m PISTOL M, 10m AIR PISTOL M)

Máme ďalšiu medailu z Baku: Kopp získal striebro a miestenku do Ria

Kopp%20pri%20strelbe%20Startfoto.jpg

Pre Slovensko je to už piata medaila v azerbajdžanskej metropole, z toho štvrtá zo strelnice.

Slovenský reprezentant v športovej streľbe Pavol Kopp získal na I. európskych hrách v Baku striebornú medailu v ľubovoľnej pištoli 60 finálovým výkonom 187,5 bodu. Zároveň vybojoval v tejto disciplíne miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Pre Slovensko je to už piata medaila v azerbajdžanskej metropole, z toho štvrtá zo strelnice. O zlato sa postarali v mix trape Erik Varga so Zuzanou Rehák-Štefečekovou. V trape bol Varga strieborný, vo vzduchovej pištoli 60 sa o bronzový úspech postaral Juraj Tužinský.

Kopp postúpil z kvalifikácie do finále zo šiesteho miesta, keď dosiahol nástrel 557 bodov, ako posledný sa do bojov o medaily prebojoval Tužinský (554). Ten vo finále vypadol ako prvý, Kopp to však dotiahol až ku striebru. Zlato v sobotňajšej súťaži získal Srb Damir Mikeč v novom rekorde hier 192,2, bronz patrí Turkovi Abdullahovi Omerovi Alimogluovi (167,1).

"Skončil som posledný, finále som si príliš neužil, ale aspoň som získal nové skúsenosti. V tejto disciplíne som bol prvýkrát vo finále na veľkej súťaži. Do budúcna budem vedieť, čoho sa mám vyvarovať, pretože dnes to bola chyba za chybou. Som rád, myslím si, že dve finále v dvoch disciplínach na týchto hrách je veľký úspech," uviedol Tužinský.

221164961.JPG

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

13th Qualified Athlete

LUCIA HRIVNÁK-KLOCOVÁ - ATHLETICS (800m W)

Hrivnák Klocová s limitom na 800 m na MS i OH

lucia-klocova-nestandard2.jpg

Slovenská reprezentantka Lucia Hrivnák Klocová (AK ZTS Martin) obsadila 4. miesto na medzinárodnom atletickom mítingu vo francúzskom Nancy

Slovenská reprezentantka Lucia Hrivnák Klocová (AK ZTS Martin) obsadila na medzinárodnom atletickom mítingu vo francúzskom Nancy, ktorý mal štatút podujatia EA, štvrté miesto a časom 2:00,40 min splnila limit na augustové MS v Pekingu i budúcoročné olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro.

Zverenka Pavla Slouku bežala svoju tretiu tohtoročnú osemstovku a doterajšie maximum z polovice júna v českej extraligy v Kladne (2:02,11) si zlepšila o 1,71 sekundy. Slovenskú atlétku roka 2012 zdolali v stredu len Kubánka Rosemary Almanzová (1:58,99), Natalia Lupuová (1:59,95) a ďalšia Ukrajinka Anastasia Tkačuková (2:00,29). Celkovo štartovalo až 13 osemstovkárok vrátane vodičky.

Hrivnák Klocová je dvanásty slovenský atlét, ktorý splnil nominačné kritérium IAAF na MS 2015. Okrem nej majú požadované limity na konte výškar Matúš Bubeník, kladivár Marcel Lomnický, oštepár Patrik Žeňúch, chodci Matej Tóth (20 a 50 km), Anton Kučmín (20 km), Dušan Majdán, Martin Tišťan (obaja 50 km), Katarína Berešová v maratóne, Martina Hrašnová (kladivo) a chodkyne Mária Gáliková s Máriou Czakovou (obe 20 km). Limit na OH 2016 majú vo vrecku siedmi - okrem Lucie Hrivnák Klocovej ešte Berešová, Hrašnová, Gáliková, Czaková, Tóth a Tišťan.

3-4fc8da4c3a86ed34043231827fc7e12d8d5dc7

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

14th Qualified Athlete

JOZEF REPČÍK - ATHLETICS (800m M)

Repčík má na 800 m limity na MS i OH

3-0a4a4ea156c47b0a8fdafd5cff0404620aede4

Na 26. ročníku atletického mítingu v talianskom letovisku Lignano Sabbiadoro si výborne počínal Slovák Jozef Repčík

Na utorkovom 26. ročníku atletického mítingu Sport Solidarieta v talianskom letovisku Lignano Sabbiadoro si výborne počínal Slovák Jozef Repčík. V behu na 800 m skončil na výbornom druhom mieste za Austrálčanom Riseleym a časom 1:45,40 min splnil limity na augustové MS v Pekingu (1:46,00) i na olympijské hry 2016 v brazílskom Riu de Janeiro (1:45,80).

"Nemyslel som na limit, ale išiel som si preteky užiť. V rýchlom behu som sa od začiatku držal vpredu. Škoda veľmi teplého počasia, bolo až 38°C, ktoré ma za celý deň veľmi vyšťavilo. Aj preto som neskutočne rád, ako to dopadlo," citovala Repčíka internetová stránka jeho manažérskej skupiny Top Athletics.

Zverenec trénera Marcela Lopuchovského v klube Hraj na tie nohy (HNTN) Bratislava dosiahol svoj tretí najlepší čas v kariére. Za vlastným slovenským rekordom zo Zlatej tretry 2008 v Ostrave zaostal len o 46 stotín, vlani bežal dvakrát za 1:45,37 min. 

Repčík je trinásty slovenský limitár na MS v Pekingu, okrem neho majú požadované nominačné výkony na konte výškar Matúš Bubeník, kladivár Marcel Lomnický, oštepár Patrik Žeňúch, chodci Matej Tóth (20 a 50 km), Anton Kučmín (20 km), Dušan Majdán, Martin Tišťan (obaja 50 km), Katarína Berešová v maratóne, Martina Hrašnová (kladivo) a chodkyne Mária Gáliková s Máriou Czakovou (obe 20 km). Limit na OH 2016 majú splnený zatiaľ ôsmi - Hrivnák Klocová, Berešová, Hrašnová, Gáliková, Czaková, Repčík, Tóth a Tišťan.

jozef-repcik-nestandard2.jpeg

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

15th and 16th Qualified Athletes

Quota Places won by ERIK VLČEK and JURAJ TARR - CANOEING SPRINT (K2-1000m M, K4-1000m M)

Erik Vlček s Jurajom Tarrom získali na MS v Miláne miestenky do Ria

22august2015_A_Finale_K2_1000m_muzi_Vlce

Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na MS v Miláne olympijské miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro. Obhajcovia zlata v K2 na 1000 m z Moskvy skončili v A-finále štvrtí za loďami Nemecka, Austrálie a Srbska.    

Vlček s Tarrom začali pomalšie a po úvodnej 250-ke figurovali na ôsmej priečke. Po polovici trate sa posunuli na piatu pozíciu a v závere ešte dokázali vystupňovať tempo. Nepodarilo sa im síce prepracovať na medailový stupienok, no splnili cieľ, s ktorým prišli na jazero Idroscalo.

Vlček mal v slovenskom depe obrovskú radosť. "Štvrté miesto má pre nás cenu zlata z vlaňajších MS. Sme maximálne spokojní. Počítali sme, že na štart sa postaví dvanásť kvalitných dvojkajakov a ak chceme získať pre Slovensko olympijskú kvótu, musíme polovicu z nich zdolať. Podarilo sa nám to, čo je fantastické. Priebeh sezóny bol katastrofálny. V K2 sme sa vôbec nevedeli nájsť, na ME v Račiciach to bolo úplné zlé, na sústredení v Szolnoku to bola katastrofa. Nad hladinou nás držalo aspoň to, že sa v dobrom svetle ukazoval novozložený štvorkajak. Upokojovalo nás to, že máme v Miláne dve šance. Je super, že to vyšlo hneď na prvý pokus. S Ďurom môžeme ísť v nedeľu pokojnejšie ako druhá polovica posádky - mladí chalani Denis Myšák s Tiborom Linkom. Verím, že spravíme ešte lepší výsledok ako v K2."

Tarra trochu mrzelo, že z toho nebola medaila, štvrté miesto však považuje za výborný výsledok. "Rovnako ako na 1. európskych hrách v Baku nám o kúsok ušiel bronz, no máme pre Slovensko vyjazdené dve miestenky, čo je skvelé. V Szolnoku nám naši mladí sparingpartneri nadelili v tréningu šesť sekúnd a hovorili sme si, že na čo vôbec ideme do Milána. Po semifinále sme si však verili, že to dáme. Austrálčania po zhliadnutí našej jazdy povedali, že sme zasa späť medzi elitou a to, čo sme vyvádzali v Szolnoku, je už minulosťou. Teší ma, že priebeh dnešných pretekov potvrdil ich slová."

erik-vlcek-juraj-tarr_01-nestandard2.jpe

Edited by hckosice

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

17th and 18th Qualified Athletes

Quota Places won by Erik Vlček, Juraj Tarr, DENIS MYŠÁK and TIBOR LINKA - CANOEING SPRINT (K4-1000m M)

:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK:SVK

Slovenská K4 na 1000 m získala na MS v Miláne zlato a vybojovala ďalšie dve olympijské miestenky pre Slovensko

3-b65ddeb87d3e52ec2a6a3aea982e6598bc6397

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka získal na MS v Miláne zlatú medailu v K4 na 1000 m. Pre Slovensko zároveň vybojoval ďalšie dve miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro. Slováci triumfovali v A-finále spôsobom štart-cieľ pred loďami Maďarska a Česka. Slovenská káštvorka získala naposledy cenný kov na MS v roku 2009 v kanadskom Dartmouthe, kde ukoristili bronz na kilometri a striebro na 200 m trati. Zlato získala naposledy v roku 2003 v americkom Gainesville.

Vlček v Miláne zavŕšil zlatý hetrik, ako člen K4 sa v metropole Lombardska tešil z najcennejšieho kovu aj na dvoch ME. "Pred šampionátom som hovoril, že by som vôbec nenamietal, keby sme v Miláne v K4 opäť získali zlato. Je skvelé, že sa nám to podarilo. Pred pretekmi som dal nášmu "háčikovi" Denisovi iba jedinú radu, aby sme zopakovali to, čo vieme a čo sme jazdili na tréningoch. Nečakal som, že hneď od úvodu sa odlepíme od ostatných posádok a že si udržíme náskok až do cieľa. Bol som si však stopercentne istý, že finiš máme najlepší zo všetkých lodí. Tristo metrov pred cieľom som už vedel, že nám zlato neujde. Som strašne rád, že sme vyhrali a že sa potvrdili moje slová. Je skvelé po 12 rokoch opäť získať v K4 zlato z MS. Veľmi ma teší, že sme našli takých skvelých parťákov."

Myšákovi sa napriek tomu, že v Miláne absolvoval premiéru na seniorských MS, vo finále nerozklepali kolená. "Nebol som nervózny. Snažil som sa sústrediť na seba a na našu jazdu, aby som to neprehnal a nepretočil. Na konci som sa už trochu pozrel na ostatné lode. Periférne som videl, že sme vpredu, inak som sa neobzeral. Po dojazde do cieľa som si hneď uvedomil, že sme zlatí, je to super pocit." Tarr získal na MS svoj prvý titul v K4 na 1000 m. "Táto medaila mi doposiaľ v mojej zbierke chýbala. V Gainesville som nebol súčasťou zlatej lode. Naša taktika bola dnes trochu iná ako v rozjazde. Mali sme lepší štart oproti tréningom na sústredení v Szolnoku. V sobotu vo finále K2 na 1000 m nám súperi na začiatku ušli, teraz sme to nechceli dopustiť. Na päťstovke, keď si Česi hopli, ale nedoťahovali sa, som vedel, že to bude medaila. Na posledných 250 metroch som tušil, že už vyhráme. Maďari, ktorí sa na nás doťahovali, totiž už nemali takú rýchlosť."

Veľkú radosť z prvého zlata z MS mal aj Linka: "Sme najmladšou slovenskou posádkou, aká kedy získala zlato v K4. Dali sme sa dokopy iba na začiatku sezóny a nevedeli sme, že to takto skvele vypáli. Dúfam, že nám to spolu vydrží až do olympiády v Riu. Povedali sme si, že ak zopakujeme v dnešných pretekoch výkony z tréningov, bude z toho pekné umiestnenie. Posádky okolo som nevnímal. Na posledných 200 metroch som si všimol špičku maďarskej lode, no potom sme si hopli a už sme to dali."

23august2015_Rychlostna_Kanoistika_MS_K4     

Edited by hckosice

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

19th Qualified Athletes

Quota Place won by PETER GELLE - CANOEING SPRINT (K1-1000m M)

Kajakár Gelle má istú olympijskú miestenku v K1

5TM9.gelle_jpg.jpg

Kajakár Peter Gelle na MS v Miláne s určitosťou získa pre Slovensko olympijskú miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro v K1.

Istotu malo po finále predbežne iba najlepších sedem pretekárov. Zo zisku titulu sa tešil skúsený Dán Rene Holten Poulsen. No keďže česká káštvorka vo svojom strede s Josefom Dostálom aj portugalská s Fernandom Pimentom prišli v nedeľňajšom finále K4 do cieľa, zverenec trénera Radovana Šimočka získal definitívnu istotu.

Gelle skončil v A-finále K1 ôsmy za Dostálom i Pimentom, no obaja si vyjazdili miestenky v K4, tak automaticky prišlo k posúvaniu poradia v singli. Slovenský reprezentant sa dozvedel definitívu v španielskom Oviede, kde odletel v nedeľu o ôsmej ráno. Jeho polovičku čaká pôrod a Gelle chce byť pri tom.

Gelle veril pred odletom, že olympijská miestenka mu neujde. "Semifinálové jazdy K4 na 1000 m mi môžu veľmi pomôcť. Česká loď s Dostálom i portugalská s Pimentom patria medzi špičkové. Ak sa dostanú medzi sedem najlepších európskych štvorkajakov, Rio mám vo vrecku. Tak isto by mi pomohlo, ak do bojov o medaily v K4 postúpia Austrália a Kazachstan," povedal Gelle.

Slovenský reprezentant chcel isť vo finále rýchlejšie, nespokojný bol najmä so záverom. "Po päťstovke som cítil, že to nie je to pravé. Na posledných dvesto metroch som chcel zrýchliť, no záverečná stovka ma sklamala. Stuhol som a už sa mi nepodarilo skončiť v prvej sedmičke," dodal Gelle, ktorý sa v najbližších hodinách chce plne sústrediť na rodinu. V nedeľu o ôsmej ráno odlieta do Ovieda, jeho španielsku polovičku totiž čaká pôrod a Gelle by chcel byť pri tom.

3-965ff0bcb09153be16219bb28755a9bfe669de

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

20th Qualified Athlete

TOMÁŠ KLOBUČNÍK - SWIMMING (100m BREASTSTROKE M)

Plavec Klobučník má 'áčko' do Ria, utvoril i národný rekord

klobucnik_r1764-r420-st.ir3-_t600.jpg

Dvadsaťštyriročný zverenec Dirka Langeho splnil áčko do Ria ako tretí slovenský plavec po Richardovi Nagyovi a Kataríne Listopadovej.

Bolo skutočne len otázkou času, kedy slovenský plavec Tomáš Klobučník splní A-limit na olympijské hry do Ria de Janeiro.

Na stovke sa potiahol s Maďarom Gyurtom

Na Veľkej cene Slovenska v Bratislave (23. - 25. mája), kde to plánoval, ho pribrzdili slabiny, ale v sobotu na kvalitne obsadenom memoriáli Alexandra Daleho Oena v nórskom Bergene to už prišlo. Na prsiarskej stovke dohmatol za 1:00,57 min, čím na stotinu presne splnil Medzinárodnou plaveckou federáciou (FINA) predpísanú hranicu na OH. Týmto časom zároveň prekonal vlastné aprílové slovenské maximum 1:00,88 z Grazu.

"Veľmi sa z toho tešíme po tých všetkých peripetiách, čo sme zažili na ceste sem. Namiesto štyroch hodín sme cestovali až dvadsať." referoval z Bergenu jeden z Klobučníkových trénerov Miroslav Machovič. "Už v piatok na rozplávaní sa však Tomáš cítil veľmi dobre a aj sobotná ranná päťdesiatka (rekord SR - 27,84, pozn.) ukázala, že je rýchly. Na stovke sa potiahol s Maďarom Dánielom Gyurtom. Aj som chvíľami veril, že ho zdolá, ale v závere mu trocha chýbali sily. Marco Koch sa na Tomáša neúspešne snažil dotiahnuť z 3. miesta."

Utvoril nový slovenský rekord na 50 metrov prsia

Dvadsaťštyriročný zverenec Dirka Langeho Klobučník mal z A-limitu zaručujúceho štart pod piatimi kruhmi radosť, ale čosi ho aj štvalo. "Cítim sa super, preteky som si užil. Dirk bol veľmi spokojný, ale ja som bol trochu smutný. Chcel som vyhrať. Po poslednom víkende a komplikovanejšej ceste do Bergenu, keď sme zmeškali dva lety, však určite prevládajú príjemné pocity. Marcovi som vrátil marcovú prehru z Banskej Bystrice," podotkol Topoľčanec, ktorého natiahnuté slabiny stále nie sú v stopercentnom stave. "Na to však nesmiem vôbec myslieť, lebo práve vtedy ma to bude limitovať."

Klobučník splnil "áčko" do Ria ako tretí slovenský plavec po Richardovi Nagyovi (1500 m voľný spôsob) a Kataríne Listopadovej (100 m motýlik).

Klobučník utvoril v rozplavbách na 50 m prsia nový národný rekord 27,84 s. Informáciu prinieslo facebookové konto Slovenskej plaveckej federácie (SPF). Doterajšie maximum malo hodnotu 27,93, vlani v máji v Bratislave sa oň postaral Marek Botík. Klobučník teraz drží rekordy SR na všetkých troch prsiarskych tratiach v dlhom bazéne.

Tomáš Klobučník

Edited by hckosice

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

21st Qualified Athlete

DANA VELĎÁKOVÁ - ATHLETICS (TRIPLE JUMP W)

M-SR v atletike: trojskokanka Dana Velďáková 14,27 m, má isté MS 2015 i OH 2016

84321-dana-veldakova-nestandard1.jpg

Na majstrovstvách Slovenska v atletike vynikla v úvodnom dni trojskokanka Dana Velďáková. Vo štvrtom pokuse dopadla na banskobystrických Štiavničkách na 14,27 a splnila limit nielen na MS, ale aj budúcoročné OH v Riu. Okrem nej si pozornosť zaslúžili hlavne kladivári a víťazný hod Marcela Lomnického 77,20.

Dana Velďáková sa stala 14-tou v rysujúcej sa výprave Slovákov na MS, čo splnila limit na MS. "Odľahlo mi, no verila som si, rozcvička bola rýchla a už som len čakala na vydarený pokus. Tréner videl, že mi to ide, len bola lotéria s vetrom, s posúvaním rozbehu, aby sme sa poistili na odrazovej doske, a oplatilo sa."

Tréner Radovan Dubovský sa mohol po sérii svojej zverenky v banskobystrickej Dukle x - 13,98 - x - 14,27 - x - x usmievať. "Padol mi kameň zo srdca, bolo to však na spadnutie. Podmienky boli vynikajúce, no trochu neisté, vietor sa točil, ale už podľa rozcvičky som vedel, že na to má. A keď v prešľapovom prvom pokuse dopadla na zhruba 14,50, už som si hovoril, že to musí padnúť. Najdlhší výkon mal síce chybičky, mám však pocit, že to bol jeden z lepších pokusov, len aby takto aj ďalej skákala. Pribudli mi šedivé vlasy, veril som ale, že to raz skočí, len nás brzdili podmienky. Ak by skočila na 14,20 aj v Pekingu, mala by postúpiť i do širšieho finále."

Veldakova_D_10.png

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

22nd Qualified Athlete

MATÚŠ BUBENÍK - ATHLETICS (HIGH JUMP M)

Druhý deň národného šampionátu, Bubeník má limit na OH v Riu

Bubenik_4.png

Druhý deň 68. majstrovstiev Slovenska v atletike v Banskej Bystrici okorenil jubilejný desiaty limit na budúcoročné OH v Riu de Janeiro zásluhou výškara Matúša Bubeníka (AC Stavbár Nitra), ktorý svoj druhý titul získal výkonom 229 cm. Strieborný medailista zo Svetovej univerziády 2015 v Gwang-ču si o jediný centimeter zlepšil osobné maximum pod holým nebom práve z tohto podujatia.

Dvadsaťpäťročný Bubeník však mal namále, lebo po zdolaní 210 a 215 cm na prvý pokus sa ponad 220 cm dostal až na tretí a takisto na tretí raz zvládol aj "limitových" 229 cm. Potom sa ešte trikrát neúspešne pokúšal aj o absolútny osobný rekord 232 cm, keďže jeho halové maximum z februára tohto roka na Banskobystrickej latke je 231 cm.

"Splnil sa mi životný sen, pôjdem na olympiádu. Vďaka divákom, veľmi mi pomohli a vyburcovali ma k takémuto skoku,“ skonštatoval Bubeník.

Limit na OH 2016 majú splnený Hrivnák Klocová (800 m), Berešová (maratón), D. Velďáková (trojskok), Hrašnová (kladivo), Gáliková, Czaková (obe chôdza na 20 km), Repčík (800 m), Bubeník (výška), Tóth (chôdza na 20 a 50 km) a Tišťan (chôdza na 50 km).

22nd+European+Athletics+Championships+Da

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

23rd Qualified Athlete

DUŠAN MAJDÁN - ATHLETICS (50km RACE WALK M)

Na chodeckej päťdesiatke zabojoval aj Majdán. Splnil limit do Ria

majdan2-r362-st.ir3-_t600.jpg

Napokon to bol dvojnásobný úspech. Matej Tóth vybojoval na chodeckej päťdesiatke titul majstra sveta, Dušan Majdán sa kvalifikoval na olympijské hry 2016.

Na chodeckej päťdesiatke zabojoval na MS v Pekingu aj tridsiaty vo výsledkoch Dušan Majdán so splneným limitom na olympijské hry do Ria de Janeiro. Dosiahol sezónne maximum 3:58:57.

"Na to, ako sa to začalo, teda že sa mi šlo ťažko a nebol som vo svojej koži, s kadejakým krokom, som dobre dopadol a dosiahol svoj tretí najlepší výkon," povedal unaveným hlasom Majdán.

"Som ubitý, no mám sa prečo radovať. Bolo mi jedno, že ma rozhodcovia napomínali. Nad tým som sa nezamýšľal, rozhodcom sa vždy môže niečo nepáčiť," pokračoval.

"Splnil som olympijský limit, to bol môj najdôležitejší cieľ. V druhej polovici som vystupňoval tempo," hodnotil svoj výkon. A pochválil aj skvelý úspech krajana Mateja Tótha.

"Maťo zasa niečo výnimočné odpochodoval. Je to osobnosť, jeden z najkvalitnejších borcov súčasnosti. Pre chôdzu je vynikajúce, že máme majstra sveta."

slov.jpg

hckosice    667

road_to_rio_2016h.png

24th Qualified Athlete

Quota Place won by ZUZANA REHÁK-ŠTEFEČEKOVÁ - SHOOTING (TRAP W)

Streľba-ME: Zuzana Rehák-Štefečeková sa kvalifikovala na OH do Ria

83766-zuzana-stefecekova-nestandard2.jpg

Zuzana Rehák-Štefečeková ukončila 10-mesačné čakanie na zisk olympijskej miestenky do Ria de Janeiro. Na ME v slovinskom Pragersku v streľbe z guľových a brokových zbraní ovládla individuálne preteky trapu a vybojovala pre Slovensko druhú zlatú medailu na podujatí.

V tímovej súťaži získala navyše s Janou Mezeiovou a Luciou Boorovou aj ďalšie striebro. O úvodné dva cenné kovy sa postarali skeetarky. Najskôr trio Danka Barteková, Andrea Stránovská, Veronika Sýkorová ovládlo tímovú súťaž a následne Barteková skončila v súťaži jednotlivkýň druhá.

Rehák-Štefečeková má za sebou veľký deň kariéry. K vytúženej olympijskej miestenke pridala do medailovej zbierky zlato z individuálnej a striebro z tímovej súťaže. "Už to nemohlo byť lepšie. Teda mohlo, ale to by bol už len bombónik navyše. Všetko je úplne famózne," neskrývala radostné pocity 31-ročná trapistka a na margo finálových pretekov pre TASR dodala: "Začalo to dobre, sama som si narobila chyby a nemuselo to tak byť. Rozstrel ma asi posilnil. Motiváciou bol aj fakt, že Janka bola so mnou vo finále. Bol to náš malý sen, aby sme si spolu zastrieľali v tejto fáze. Po semifinále som si povedala, že netreba mať malé sny. A začala som snívať vo veľkom."

Semifinále nedeľňajšieho trapu sa začalo tromi neúspešnými výstrelmi. Francúzka Reauová čiernu sériu pretrhla, Mezeiová za ňou však opäť netrafila a víťazke kvalifikácie sa nedarilo ani v ďalšom priebehu pretekov. Minula tretí i štvrtý terč, následne aj ôsmy a ocitla sa mimo hry o medailové umiestnenie. S desiatimi rozprášenými holubmi obsadila vo svojom druhom semifinále na kontinentálnych šampionátoch 6. priečku rovnako ako pred dvomi rokmi na ME v Suhle.   

Naopak Rehák-Štefečeková, ktorá si účasť v šestke najlepších zabezpečila zvládnutým rozstrelom po kvalifikačnom výsledku 71, odstrieľala semifinále jednoznačným spôsobom. Po šiestich terčoch bola jedinou strelkyňou s čistou muškou a hoci už siedmy v poradí netrafila, ďalšími úspešnými pokusmi si naďalej držala vedúcu pozíciu o výstrel pred Ruskou Rabajovou. V semifinále ju zdolala 14:13 a obe čakal súboj o zlato.

Rabajová ho začala dvomi chybami, a hoci jej slovenská súperka úvodné výstrely zvládla, netrafila následne štvrtý i šiesty terč. Stav bol však vyrovnaný len v jednej sérii. Ôsmy výstrel Ruske nevyšiel a Rehák-Štefečeková sa dostala do výhody. Rabajovej sa nedarilo, ešte viackrát pochybila, no napriek tomu musel rozhodnúť až záver. V ňom sa Ruska pripravila o zlato ďalším nerozprášeným terčom a Rehák-Štefečeková sa mohla tešiť z premiérového titulu kontinentálnej šampiónky. Dosiaľ mala z ME v zbierke päť medailí, tri strieborné a dve bronzové.  

V tímovej súťaži obsadili Slovenky druhú pozíciu s celkovým nástrelom 210. Od najvyššieho stupienku, na ktorý sa postavili Talianky, ich pritom delil len jediný bod. Mezeiová ako víťazka kvalifikácie zaznamenala 72 bodov (23-24-25), Rehák-Štefečeková pridala 71 (25-23-23) a Boorovej výkon 67 (20-23-24) jej v individuálnej súťaži stačil na 19. pozíciu. "Chýbal nám len bod, ale striebornú medailu hodnotím veľmi vysoko. Pre mňa sú súťaže družstiev a medailové umiestnenia veľmi vzácne. Všetci členovia tímu musia podať dobré výkony a dnes to všetky dievčatá dokázali," dodal pre TASR tréner trapistiek Branislav Slamka.

1463783.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this