Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


VolleyRuller96

Volleyball Continental Leagues 2017 - 2018 Discussion Thread

Recommended Posts

VolleyRuller96    100

Qualification Round 3, Leg 2 Results

 

:RUSLOKOMOTIV NOVOSIBIRSK 3-0 :SLO ACH VOLLEY LJUBLJANA
:TURFENERBAHCE ISTANBUL 3-0 :AUT POSOJILNICA AICH/DOB
:BELNOLIKO MAASEIK 3-0 :NED ABIANT LYCURGUS GRONIGEN
:GERVFB FRIEDRICHSHAFEN 3-0 :BUL NEFTIOCHIMIK 2010 BURGAS
:POLJASTRZEBSKI WEGIEL 3-0 :CYP OMONIA NICOSIA
:ITASIR SAFETY PERUGIA 3-0 :BLR SHAKHTER SOLIGORSK
:CZE JIHOSTROI CESKE BUDEJOVICE 3-1 :FINFORD STORE LEVORATA SASTAMALA  --- GOLDEN SET 12-15 ---

:FRATOULOUSE SPACERS 3-1 :SRB VOJVODINA NOVI SAD --- GOLDEN SET 15-10 ---

 

QUALIFIED TO MEN'S CHAMIPIONS LEAGUE MAIN PHASE


:RUS Lokomotiv Novosibirsk
:TUR Fenerbahce Istanbul

:BEL Noliko Maaseik

:GER VFB Friedrichshafen

:POL Jastrzebski Wegiel

:ITA Sir Safety  Perugia
:FIN Ford Store Levoranta Sastamala
:FRA Toulouse Spacers

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

Znalezione obrazy dla zapytania cev champions league
GROUP STAGE DRAW

Group A

:ITA Cucine Lube Civitanova
:BEL Knack Roeselare
:ITA Sir Safety Perugia
:TUR Fenerbahce Istanbul



Group B

:TUR Halkbank Ankara
:GRE Paok Thesalloniki
:GER Vfb Friedrichshafen
:FIN Ford Store Levoranta Sastamala

Group C

 

:FRA Chaumont Volleyball 52 Haute Marne
:RUS Dinamo Moscow
:POL Pge Skra Belchatow
:RUS Lokomotiv Novosibirsk

Group D

:RUS Zenit Kazan
:GER Berlin Recycling Volleys
:FRA Spacers Toulouse
:POL Jastrzebski Wegiel

Group E

:POL Zaksa Kedzierzyn Kozle
:ITA Trentino Diatec
:TUR Arkas Izmir
:BEL No
liko Maaseik

first leg will be played on Tuesday,December 5th

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

Today finally is the first day of competition in the men's lower-tier competition cups :d:clap:

 

Today's schedule


CEV_Cup.png

Round 1/32 final, 1st leg

:ISR Hapoel Mate-Asher Akko - :BIH Ok Mladost Brcko


CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, 1st leg
:AZE Lokomotiv Baku - :CYP Apoel Nicosia
:CRO Mladost Ribola Kastela - :CZE Volejbal Brno
:SVK Spartak Myjava - :AUT Union Raifeissen Waldviertel
:NOR BK Tromso - :DEN Gentofte Volley


Watch games at : https://www.laola1.tv/en-int/channel/volleyball


 

Cheering for our neighbours from Czech Republc and Slovakia :d
 

Edited by VolleyRuller96
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

TODAY'S RESULTS

CEV_Cup.png

Round 1/32 final, 1st leg

:ISRHapoel Mate-Asher Akko 3:0  :BIH Mladost Brcko

 

CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, 1st Leg

:AZE Lokomotiv Baku 3:0 :CYP Apoel Nicosia 

:CRO Mladost Kastela 0:3 :CZEVolejbal Brno
:SVKSpartak Myjava 3:1 :AUT Union Raifeissen Waldviertel
:NOR Bk Tromso 0:3 :DENGentofte Volley

 

The next matches of both competitions will be played tommorow (22.11)

 

Edited by VolleyRuller96

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

TODAY'S SCHEDULE

CEV_Cup.png

Round 1/32, Leg 1
:CRO MOK Rijeka - :MNE Jedinstvo Bemax Bjelo Polje
:UKR Barkom-Kazhany Lviv - :ISR Maccabi Tel Aviv
:NED Drasma Dynamo Apeldoorn - :KOS KV Luboteni Ferizaj

 

 

CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, Leg 1

:TUR Inegol Belediye Bursa - :GRE Olympiacos Piraeus

:SUI Lausanne UC - :ROU Tricolorul MVP Ploiesti

:POR Benfica Lisboa - :ROU Remat Zalau
:LUX VC Strassen - :BUL Levski Sofia
:ISR Hapoel Kfar-Saba - :CYP Nea Salamina Falagusta
:HUN Fino Kaposvar - :SVK VKP Bystrina SPU Nitra
:NOR Viking Bergen - :NOR Forde VBK
 

Watch games at : https://www.laola1.tv/en-int/channel/volleyball


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

TODAY'S RESULTS

CEV_Cup.png

Round 1/32, Leg 1
:CRO MOK Rijeka 0:3 :MNEJedinstvo Bemax Bjelo Polje
:UKRBarkom-Kazhany Lviv 3:1 :ISR Maccabi Tel Aviv
:NEDDrasma Dynamo Apeldoorn 3:0 :KOS KV Luboteni Ferizaj

 

 

CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, Leg 1

:TUR Inegol Belediye Bursa 0:3 :GRE Olympiacos Piraeus

:SUI Lausanne UC 3:0 :ROUTricolorul MVP Ploiesti

:PORBenfica Lisboa  3:1 :ROU Remat Zalau
:LUX VC Strassen 1:3 :BULLevski Sofia
:ISR Hapoel Kfar-Saba 3:0 :CYP Nea Salamina Falagusta
:HUN Fino Kaposvar 2:3 :SVKVKP Bystrina SPU Nitra
:NOR
Viking Bergen 2:3 :NOR Forde VBK
 

Edited by VolleyRuller96

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

YESTERDAY'S RESULTS

CEV_Cup.png

Round 1/32 Final, 2nd Leg
:ISR
Maccabi Tel Aviv 3:2 :UKR Barkom-Kazhany Lviv

Qualified to next Round:
:UKR Barkom-Kazhany Lviv

 

CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, 2nd Leg
:AUTUnion Raiffeisen Waldviertel 3:0 :SVK Spartak Myjava (GOLDEN SET 15:13)
:CYP Nea Salamina Famagusta 1-3 :ISR Hapoel Kfar Saba
 

Qualified to Next Round:
:AUT Union Raiffeisen Waldviertel
:ISR Hapoel Kfar Saba

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

TODAY'S SCHEDULE

CEV_Cup.png

Round 1/32, Leg 2

:BIH Mladost Brcko - :ISR Hapoel Mate-Asher Akko

 

CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, 2nd Leg

:GRE Olympiacos Piraeus - :TUR Inegol Beledyie Bursa

:ROU Tricolorul MVP Ploiesti - :SUI UC Lausanne

:ROU Remat Zalau - :POR Benfica Lisboa
:BUL Levski Sofia - :LUX VC Strassen

:CYP Apoel Nicosia - :AZE Lokomotiv Baku

:SVK VKP Bystrina SPU Nitra - :HUN Fino Kaposvar
:DEN Gentofte Volley - :NOR BK Tromso
:NOR Forde VBK - :NOR Viking Bergen

 

Watch games at : https://www.laola1.tv/en-int/channel/volleyball

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
VolleyRuller96    100

TODAY'S RESULTS
CEV_Cup.png

Round 1/32, Leg 2

:BIH Mladost Brcko 0:3 :ISRHapoel Mate-Asher Akko

Qualified to next Round:

:ISRHapoel Mate-Asher Akko

 

CEV_Challenge_Cup.png

2nd Round, 2nd Leg

:GREOlympiacos Piraeus 1:3 :TUR Inegol Beledyie Bursa (Golden Set 15:13)

:ROU Tricolorul MVP Ploiesti 3:2 :SUIUC Lausanne

:ROU Remat Zalau 2:3 :PORBenfica Lisboa
:BULLevski Sofia 3:0 :LUX VC Strassen

:CYP Apoel Nicosia 3:1 :AZELokomotiv Baku (Golden Set 11:15)

:SVKVKP Bystrina SPU Nitra 3:0 :HUN Fino Kaposvar
:DENGentofte Volley 3:0 :NOR BK Tromso
:NOR Forde VBK 1:3 :NORViking Bergen

 

Qualified to next Round:

:GRE Olympiacos Piraeus

:SUI UC Lausanne
:POR Benfica Lisboa
:BUL Levski Sofua
:AZE Lokomotiv Baku
:SVK VKP Bystrina SPU Nitra
:DEN Gentofte Volley
:NOR Viking Bergen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×