Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Sign in to follow this  
uk12points

Taekwondo 2017 Discussion Thread

Recommended Posts

phelps    118

Grand Prix Rabat 2017

 

Day 3 Results

 

W -57kg

1 Hatice Kubra Ilgun (TUR)

2 Jade Jones (GBR)

3 Marija Stetic (CRO)

3 Ah-Reum Lee (KOR)

 

M -68kg

1 Dae-Hoon Lee (KOR)

2 Yu-Jen Huang (TPE)

3 Saul Gutierrez (MEX)

3 Javier Perez Polo (ESP)

Share this post


Link to post
Share on other sites
dareza    345
4 minutes ago, thepharoah said:

anyone know who're players qualified to Semis today ?

 

I only know that Mandic-Walkden is one sf in +67kg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
dareza    345

btw Nikita Glasinovic is not member of Sweden anymore. This will be her first tournament under Croatian flag.

Share this post


Link to post
Share on other sites
phelps    118
1 hour ago, thepharoah said:

anyone know who're players qualified to Semis today ?

 

Women's -49kg, Semifinals
Panipak Wongpattanakit (THA) b. Rukiye Yildirim (TUR) 18-15
Thi Kim Tuyen Truong (VIE) vs So-Hui Kim (KOR) running right now

 

p.s. Yildirim beat Nour Abdelslam (EGY) 10-3 in QTRs

 

Live Streaming here:

https://www.youtube.com/watch?v=2BXMZla76qk

 

p.s. good luck to all who want to follow this event...:lol::facepalm::wall:

 

p.p.s. day 2 draw sheet

http://www.worldtaekwondo.org/wp-content/uploads/2017/12/Abidjan-2017-World-Taekwondo-Grand-Prix-Final_Day-2-Draw-sheets.pdf

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
phelps    118

So-Hui Kim (KOR) b.  Thi Kim Tuyen Truong (VIE)  17-15

 

meanwhile, the Men's -80kg class looks like this:

 

Quarterfinals

 

Trabelsi (TUN) b. Ordemann (NOR)

Khramtcov (RUS) b. Eissa (EGY)

Rafalovich (UZB) b. Guelec (GER)

Cissè (CIV) b. Kotkov (RUS)

 

Semifinals

 

Trabelsi (TUN) vs Khramtcov (RUS)

Rafalovich (UZB) vs Cissè (CIV)

Share this post


Link to post
Share on other sites
phelps    118

World Grand Prix Finals (Abidjan, CIV)

 

Day 1 Recap

 

 

Women's -49kg

 

Semifinals

 

Panipak Wongpattanakit (THA) b. Rukiye Yildirim (TUR) 18-15

So-Hui Kim (KOR) b. Thi Kim Tuyen Truong (VIE) 17-15

 

Bronze Medal Match

 

Thi Kim Tuyen Truong (VIE) b. Rukiye Yildirim (TUR) 27-17

 

Final

 

Panipak Wongpattanakit (THA) b. So-Hui Kim (KOR) 25-11

 

 

Men's -80kg

 

Semifinals

 

Khramtcov (RUS) b. Trabelsi (TUN) 30-6

Cissè (CIV) b. Rafalovich (UZB) 18-11

 

Bronze Medal Match

 

Rafalovich (UZB) b. Trabelsi (TUN) 2-0 GDP

 

Final

 

Cissè (CIV) b. Khramcov (RUS) 33-28

 

 

Women's +67kg

 

Semifinals

 

Bianca Walkden (GBR) b. Milica Mandic (SRB) 7-6

Lee Da-Bin (KOR) b. Shuyin Zheng (CHN) 8-7

 

Bronze Medal Match

 

Shuyin Zheng (CHN) b. Milica Mandic (SRB) 16-11

 

Final

 

Bianca Walkden (GBR) b. Lee Da-Bin (KOR) 16-9

 

 

Men's -58kg

 

Semifinals

 

Tae-Hun Kim (KOR) b. Jesùs Tortosa (ESP) 10-5

Farzan Ashourzadeh (IRI) b. Mikhail Artamonov (RUS) 11-7

 

Bronze Medal Match

 

Jesùs Tortosa (ESP) b. Mikhail Artamonov (RUS) 30-4

 

Final

 

Tae-Hun Kim (KOR) b. Farzan Ashourzadeh (IRI) 14-2

 

 

 

 

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites
phelps    118

Local hero has won...let's start the party! :banana::cheer:

 

What a farce taekwondo is!!! :rofl::facepalm::wall:

Share this post


Link to post
Share on other sites
phelps    118

World Grand Prix Finals (Abidjan, CIV)

 

Day 2 Recap

 

 

Women's -57kg

 

Semifinals

 

Jade Jones (GBR) b. Tatiana Kudashova (RUS) 18-14

Marta Calvo Gomez (ESP) b. Ekaterina Kim (RUS) 11-9

 

Bronze Medal Match

 

Tatiana Kudashova (RUS) b. Ekaterina Kim (RUS) 11-9

 

Final

 

Jade Jones (THA) b. Marta Calvo Gomez (ESP) 26-7

 

 

Men's +80kg

 

Semifinals

 

In Kyo-Don (KOR) b. Sajjad Mardani (IRI) 12-7

Vladislav Larin (RUS) b. Abdoul Issoufou (NIG) 9-8

 

Bronze Medal Match

 

Abdoul Issoufou (NIG) b. Sajjad Mardani (IRI) 11-5

 

Final

 

Vladislav Larin (RUS) b. In Kyo-Don (KOR) 2-0 GDP

 

 

Women's -67kg

 

Semifinals

 

Oh Hye-Ri (KOR) b. Paige McPherson (USA) 20-15

Guo Yunfei (CHN) b. Ruth Gbagbi (CIV) 8-8 (Kyong-Oh countback after scoreless 4th Round)

 

Bronze Medal Match

 

Ruth Gbagbi (CIV) b. Paige Mc Pherson (SRB) 14-9

 

Final

 

Guo Yunfei (CHN) b. Oh Hye-Ri (KOR) 31-9

 

 

Men's -68kg

 

Semifinals

 

Lee Dae-Hoon (KOR) b. Huang Yu-Jen (TPE) 24-7

Alexey Denisenko (RUS) b. Jaouad Achab (BEL) 16-13

 

Bronze Medal Match

 

Huang Yu-Jen (TPE) b. Jaouad Achab (BEL) 21-8

 

Final

 

Lee Dae-Hoon (KOR) b. Alexey Denisenko (RUS) 14-13

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites
phelps    118

electronic scoring system has gone KO...last couple of finals delayed...

 

but now it seems they're back working...

 

but things like these shouldn't happen at this level of competition...:facepalm::wall:

 

false start...they're not ready yet...:redcard::spank:

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×