Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


MantaRaymarc

Athletics Qualification for Summer Olympic Games 2016

Recommended Posts

Janakis    111

:CYPCYPRUS TEAM :CYP

  • Men's high jump: Kyriakos Ioannou, Dimitrios Chondrokoukis
  • Men's discus throw: Apostolos Parellis
  • Women's 200 m: Ramona Papaioannou
  • Women's high jump: Leontia Kallenou

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jur    58

TEAM SPAIN SO FAR :ESP

Oficially confirmed for the olympic team:

  • Men's marathon: Javier Guerra / Carles Castillejo
  • Men's 20Km race walking: Miguel Ángel López
  • Men's 50Km race walking: Jesús Ángel García
  • Women's marathon: Paula Gonzalez Berodia / Estela Navascues
  • Women's high jump: Ruth Beitia

 

Also, the next qualifying times have been reached:

  • Men's 800: Kevin López
  • Men's 1500: David Bustos
  • Men's 5000: Ilias Fifa, Jesús España, Aelemayehu Bezabeh
  • Men's 110 hurdles: Yidiel Contreras, Orlando Ortega
  • Men's 3000 steeplechase: More than 3 athletes
  • Men's marathon: Jesús España
  • Men's 20km race walking: More than two athletes for the two spots left
  • Men's 50km race walking: More than two athletes for the two spots left
  • Men's Shot put: Borja Vias
  • Men's Discus Throw: Lois Maikel Martínez
  • Men's Decathlon: Pau Tonnesen
  • Women's 400: Aauri Lorena Bokesa
  • Women's 800: Esther Guererro
  • Women's 10000: Trihas Gebre
  • Women's 100 hurdles: Caridad Jerez
  • Women's 3000 steeplechase: Diana Martín
  • Women's marathon: Alessandra Aguilar
  • Women's 20km race walking: More than three athletes
  • Women's long jump: Marieta Jover
  • Women's discus throw: Sabina Asenjo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ionoutz24    8
#LakeBiwaMarathon (Japan) results 
1. Lucas Rotich (Kenya) - 2:09:11
2. Hisanori Kitajima (Japan) - 2:09:16 - PB
3. Alphonce Felix Simbu (Tanzania) - 2:09:19 - PB
4. Suehiro Ishikawa (Japan) - 2:09:25
5. Takuya Fukatsu (Japan) - 2:09:31 - PB
6. Fumihiro Maruyama (Japan) - 2:09:39 - debut
7. Yuki Kawauchi (Japan) - 2:11:53
8. Kentaro Nakamoto (Japan) - 2:12:06
9. Hiroto Inoue (Japan) - 2:12:56 - debut
10. Soji Ikeda (Japan) - 2:13:27
11. Munyo Solomon Mutai (Uganda) - 2:14:57
12. Takayuki Matsumiya (Japan) - 2:14:58
13. Hideaki Tamura (Japan) - 2:15:00
14. Kiyokatsu Hasegawa (Japan) - 2:15:42
15. Dishon Karukuwa Maina (Kenya) - 2:15:42

Share this post


Link to post
Share on other sites
uk12points    371

:GBR GB Athletics Qualification :GBR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jur    58

:ESP Carlos Tobalina 20,50m in Shot Put yesterday in the indoor national championships.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ionoutz24    8
14 hours ago, Jur said:

:ESP Carlos Tobalina 20,50m in Shot Put yesterday in the indoor national championships.

Nice :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ionoutz24    8

                                                                                    :MDA Moldova  Athletics Qualification :MDA 

Share this post


Link to post
Share on other sites
OlympicsFan    164

German athletics federation has lowered almost all standards to those that the IAAF announced, except for very few events (Marathon, Race Walking). The official reason is that this is a result of the recent doping scandals ... :d

I think we will now see a huge german team in athletics (which i dont like), probably because we have to make up for the athletes we "lost" in volleyball/fencing.

Some young german athletes showed big improvements in the last couple of weeks, i hope some of them will qualify for Rio:

60 m women: Pinto 7.07 (1992), Butzek (1997) 7.27, Kwadwo (1999) 7.36

800 m women: Hering 2.00.93 (1994), Klosterhalfen (1997) 2.03.37

1500 m women: Klosterhalfen (1997) 4.08.38, Krause (1992) 4.08.91

3000 m women: Krause (1992) 8.49.43, Klosterhalfen (1997) 8.56.36, Reh (1997) 9.00.58

Womens long jump: Wester (1994) 6.95

Mens triple jump: Heß (1996) 17.00

 

Especially Klosterhalfen, Heß, Roleder, Wester and Krause have looked really promising this year so far, i think some of them might really surprise a lot of people in Rio.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pabloffo    19

:CHI  Chile Athletics Qualification :CHI

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ionoutz24    8
Edited by Ionoutz24

Share this post


Link to post
Share on other sites
Xander    17

:UKR Ukraine Athletics Qualification :UKR

  • Men's 100 m: Serhiy Smelyk (10.10)
  • Men's 200 m: Serhiy Smelyk (20.40), Ihor Bodrov (20.49)
  • Men's 400 m: Vitaliy Butrym (45.01)
  • Men's Marathon: Alexander Sitkovskiy, Serhiy Lebid', Ihor Olefirenko, Ivan Babaryka, Ihor Rooss, Roman Romanenko, Vitaliy Shafar, Ihor Porozov, Alexander Babaryka, Mykola Yuhymchyk, Taras Salo, Bohdan Semenovych, Serhiy Marchuk, Yuriy Rusyuk
  • Men's 20 Km Walk: Ihor Hlavan, Ruslan Dmytrenko, Nazar Kovalenko, Ivan Banzeruk, Ivan Losev, Andriy Kovenko, Andriy Hrechkovskiy, Ihor Sakharuk, Costantine Puzanov
  • Men's 50 Km Walk: Ihor Hlavan, Ivan Banzeruk, Serhiy Budza, Andriy Hrechkovskiy, Ihor Sakharuk, Marian Zakal'nytskiy, Volodymyr Gontovskiy, Oleksandr Venglovskiy, Oleksiy Shelest, Oleksiy Kazanin, Oleksiy Bilorus
  • Men's High Jump: Bohdan Bondarenko (2.37), Andriy Protsenko (2.32), Dmytro Yakovenko (2.30)
  • Men's Discus Throw: Mykyta Nesterenko (66.23), Oleksiy Semenov (65.34)
  • Men's Hammer Throw: Yevhen Vynohradov (79.25), Oleksandr Dryhol (77.70)
  • Men's Javelin Throw: Oleksandr Pyatnytsya (83.28), Dmytro Kosynskyy (83.12)
  • Men's Decathlon: Oleksiy Kasyanov (8262)
  • Women's 100 m: Natalia Pohrebniak (11.09), Hrystyna Stuy (11.24), Olesya Povkh (11.32)
  • Women's 200 m: Natalia Pohrebniak (22.75), Yelyzaveta Bryzgina (23.04), Victoria Kashcheyeva (23.09), Nataliya Strohova (23.17), Hrystyna Stuy (23.20)
  • Women's 400 m: Natalia Pyhyda (50.62), Olha Zemlyak (51.60), Olha Bibik (51.69),  Yuliya Olishevska (51.70), Tetiana Melnyk (51.92)
  • Women's 800 m: Nataliya Lupu (1:58.57), Olha Lyakhova (1:58.64), Nataliia Pryshchepa (1:59.08), Anastasiya Tkachuk (2:00.21)
  • Women's 1500 m: Nataliia Pryshchepa (4:06.29)
  • Women's Marathon: Olha Kotovs'ka, Olena Burkovs'ka, Ganna Nosenko, Nataliya Lehonkova, Svitlana Stanko, Kateryna Karmanenko
  • Women's 20 km Walk: Lyudmila Olyanovs'ka, Nadiya Borovs'ka, Inna Kashyna, Tamara Havryluk, Alina Tsviliy, Olena Mizernyuk, Olena Shumkina, Halyna Yakovchuk, Maria Filyuk, Valentyna Myronchuk, Vasylyna Vitovchyk.
  • Women's 3000 m steeplechase: Maria Shatalova (9:36.87)
  • Women's 100 m hurdles: Oksana Shkurat (12.96), Anastasiya Mokhnyuk ** (13.00), Hanna Plotitsyna (13.00), Olena Yanovska (13.00)
  • Women's 400 m hurdles: Hanna Titimets (54.75), Hanna Ryzhykova-Yaroshchuk (55.16), Victoria Tkachuk (55.32), Olena Kolesnychenko (55.48)
  • Women's High Jump: Oksana Okuneva (1.97),  Yulia Levchenko (1.95), Iryna Gerashchenko (1.94), Yuliya Chumachenko (1.93)
  • Women's Pole Vault: Maryna Kylypko (4.56)
  • Women's Long Jump: Maryna Bekh (6.93), Krystyna Hryshutyna (6.81), Anna Lunyova (6.73), Oxana Zubkovska (6.70), Anna Kornuta (6.70)
  • Women's Triple Jump: Olha Saladukha (14.62), Ruslana Tsykhotska (14.41)
  • Women's Shot Put: Olga Golodna (18.45), Galyna Obleshchuk (18.13)
  • Women's Discus Throw: Nataliya Semenova (62.93)
  • Women's Hammer Throw: Iryna Klymets' (72.23), Iryna Novozhylova (71.95), Nataliya Zolotukhina (71.06)
  • Women's Javelin Throw: Kateryna Derun (62.82), Hanna Hatsko-Fedusova (62.02)
  • Women's Heptathlon: Anastasiya Mokhnyuk (6359), Alina Fyodorova (6278), Ganna Kasyanova (6227)

 

** Not gonna compete (chose heptathlon instead).

Edited by Xander

Share this post


Link to post
Share on other sites
MantaRaymarc    25
6 minutes ago, Xander said:

:UKR Ukraine Athletics Qualification :UKR

  • Men's 200 m: Serhiy Smelyk (20.45)
  • Men's 400 m: Vitaliy Butrym (45.01)
  • Men's Marathon: Alexander Sitkovskiy, Serhiy Lebid', Ihor Olefirenko, Ivan Babaryka, Ihor Rooss, Roman Romanenko, Vitaliy Shafar, Ihor Porozov, Alexander Babaryka, Mykola Yuhymchyk, Taras Salo, Bohdan Semenovych, Serhiy Marchuk, Yuriy Rusyuk
  • Men's 20 Km Walk: Ihor Hlavan, Ruslan Dmytrenko, Ivan Banzeruk, Ivan Losev, Andriy Kovenko, Nazar Kovalenko
  • Men's 50 Km Walk: Ivan Banzeruk, Serhiy Budza, Andriy Hrechkovskiy, Ihor Sakharuk, Marian Zakal'nytskiy, Volodymyr Gontovskiy, Oleksandr Venglovskiy, Oleksiy Shelest, Oleksiy Kazanin, Oleksiy Bilorus
  • Men's High Jump: Bohdan Bondarenko (2.37), Andriy Protsenko (2.32), Dmytro Yakovenko (2.30)
  • Men's Hammer Throw: Yevhen Vynohradov (79.25)
  • Men's Decathlon: Oleksiy Kasyanov (8262)
  • Women's 100 m: Natalia Pohrebniak (11.09), Olesya Povkh (11.32)
  • Women's 200 m: Natalia Pohrebniak (22.75), Victoria Kashcheyeva (23.09), Nataliya Strohova (23.17)
  • Women's 400 m: Natalia Pyhyda (50.62), Olha Zemlyak (51.61)
  • Women's 800 m: Natalia Lupu (1:58.57), Olha Lyakhova (1:58.64), Anastasiya Tkachuk (2:00.21)
  • Women's 1500 m: Nataliia Pryshchepa (4:06.29)
  • Women's Marathon: Olha Kotovs'ka, Olena Burkovs'ka, Nataliya Lehonkova, Svitlana Stanko, Kateryna Karmanenko
  • Women's 20 km Walk: Lyudmila Olyanovs'ka, Nadiya Borovs'ka, Inna Kashyna, Olena Shumkina, Vasylyna Vitovchyk
  • Women's 3000 m steeplechase: Maria Shatalova (9:36.87)
  • Women's 100 m hurdles: Anastasiya Mokhnyuk ** (13.00), Hanna Platitsyna (13.00)
  • Women's High Jump: Iryna Gerashchenko (1.94), Oksana Okuneva (1.93), Yuliya Chumachenko (1.93)
  • Women's Long Jump: Krystyna Hryshutyna (6.81)
  • Women's Triple Jump: Olha Saladukha (14.62)
  • Women's Shot Put: Galyna Obleshchuk (17.79)
  • Women's Discus Throw: Nataliya Semenova (61.09)
  • Women's Hammer Throw: Iryna Klymets' (72.23), Iryna Novozhylova (71.95)
  • Women's Heptathlon: Anastasiya Mokhnyuk (6359), Alina Fyodorova (6278), Ganna Kasyanova (6227)

* Athletes in red have been officially chosen for Rio by the federation (qualified at the 2015 Athletics WCH & Marathon NCH).

** Not gonna compete (chose heptathlon instead).

 

The rest of the marathoners will be chosen according to the national rating list.

Race walkers will be chosen in accordance with the World Race Walking Team Championships.

The rest of the athletes will be added to the Olympic team after the National Athletics Championships.

Any sources that would verify the selection of Ukrainian athletes for Rio 2016? If yes, please post here. Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×