Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account

Henry_Leon

Totallympics Addicted
  • Content count

    1,310
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

Everything posted by Henry_Leon

  1. Ai Campionati Europei Under 20 la 4x100 maschile è medalgia d'argento ad appena due centesimi dall'oro della Germania Alessandro Zlatan, Nicholas Artuso, Mario Marchei e Filippo Tortu in 39.50 riscrivono il record italiano junior, battuto dopo 22 anni (precedente 39.61 del 1995) Altre medaglie: Andrea Dallavalle, argento nel salto triplo con un doppio record italiano U20, e Alessandro Sibilio, secondo nei 400 ostacoli con il primato personale di 50.34. Niente medaglia ma primato italiano per la 4x400 donne composta da Rebecca Borga, Linda Olivieri, Elisabetta Vandi, Ilaria Verderio seste in 3:35.86. La squadra azzurra, guidata dal Direttore Tecnico del settore giovanile Stefano Baldini, conquista in totale 9 medaglie (3 ori, 5 argenti, 1 bronzo), eguagliando il massimo storico già ottenuto nel 2015 a Eskilstuna (2-3-4) e nel 1991 a Salonicco (1-5-3)
  2. Daniele Garozzo medaglia di bronzo nella gara individuale di fioretto maschile. L'olimpionico di Rio e campione europeo in carica sale sul terzo gradino del podio dopo la sconfitta subìta in semifinale contro il giapponese Saito. Mondiali di Scherma 2017 Gold: 1 Silver: 1 Bronze: 3
  3. Primo giorno di nuoto e subito medaglia. Gabriele Detti ha vinto il bronzo nei 400 stile libero. Medagliere - FINA WC 2017 Gold: 1 Silver: 3 Bronze: 6
  4. Less than 12 hours for the new contest (Asian Men's Volley) isn't too little time? Especially for all users that want play but aren't online in European night ............. However if day one will be "freezed" (not count), for help other users to join it, could be fair (for me)
  5. [hide] Preliminary Round July 24th - July 26th, 2016 16 Nations, 4 Groups, 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for Classification Round Pool A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 24th 2016, h. 11:30, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Indonesia 3 1 Saudi Arabia July 24th 2016, h. 16:30, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Qatar 3 1 Kazakhstan July 25th 2016, h. 14:00, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Saudi Arabia 0 3 Qatar July 25th 2016, h. 16:30, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Indonesia 1 0 Kazakhstan July 26th 2016, h. 11:30, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Kazakhstan 3 0 Saudi Arabia July 26th 2016, h. 16:30, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Indonesia 1 3 Qatar Pool B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 24th 2016, h. 11:30, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Chinese Taipei 3 0 Pakistan July 24th 2016, h. 14:00, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Iran 3 0 Iraq July 25th 2016, h. 11:30, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Iraq 0 3 Chinese Taipei July 25th 2016, h. 14:00, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Iran 3 0 Pakistan July 26th 2016, h. 11:30, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Pakistan 3 1 Iraq July 26th 2016, h. 14:00, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Iran 3 0 Chinese Taipei Pool C Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 24th 2016, h. 19:00, Petrokimia Stadium H1, Surabaya South Korea 3 0 Vietnam July 24th 2016, h. 19:00, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Japan 3 0 Sri Lanka July 25th 2016, h. 19:00, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Japan 3 0 Vietnam July 25th 2016, h. 19:00, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Sri Lanka 0 3 South Korea July 26th 2016, h. 19:00, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Japan 3 1 South Korea July 26th 2016, h. 19:00, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Vietnam 3 0 Sri Lanka Pool D Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 24th 2016, h. 14:00, Petrokimia Stadium H1, Surabaya China 3 0 Thailand July 24th 2016, h. 16:30, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Australia 3 0 Hong Kong July 25th 2016, h. 11:30, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Australia 3 0 Thailand July 25th 2016, h. 16:30, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Hong Kong 0 3 China July 26th 2016, h. 14:00, Petrokimia Stadium H1, Surabaya Thailand 3 1 Hong Kong July 26th 2016, h. 16:30, Petrokimia Stadium H2, Surabaya Australia 1 3 China [/hide]
  6. [hide] Women's Tournament - Knockout Round July 22nd - July 28th, 2017 12 Nations, Playoff Round, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals Central European Time (GMT +2) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 24th 2017, h. 14:50, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Italy 3 Russia July 24th 2017, h. 16:10, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest United States 4 Australia July 24th 2017, h. 20:30, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Hungary 8 Canada July 24th 2017, h. 22:00, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Greece 2 Spain [/hide]
  7. Altre medaglie dagli Europei di atletica U20: Vladimir Aceti ha vinto i 400 metri, con il record nazionale junior di 45.92, prima di oggi nessun italiano aveva corso il giro di pista in meno di 46 secondi; mentre Nadia Battocletti conquista il bronzo nei 3000 metri
  8. Paolo Pizzo ha trionfato nella spada maschile, superando in finale l'estone Novosjlov per 15-13 Irene Vecchi ha invece vinto il bronzo nella sciabola femminile. Mondiali di Scherma 2017 Gold: 1 Silver: 1 Bronze: 2
  9. Giorgio Minisini e Mariangela Perrupato hanno ottenuto la medaglia d'argento nel nuoto sincronizzato (nella prova mista libera) Medagliere - FINA WC 2017 Gold: 1 Silver: 3 Bronze: 5
  10. [hide] TB Question - Guess the winning time of the Men's 1500m Freestyle event: 14:36.54 Event and Date Gold Medal Winner Silver Medal Winner Bronze Medal Winner Athletes Men's 400m Freestyle Day 1, July 23rd, 2017 SUN Yang HORTON Mack GUY James HORTON Mack MCKEON David SUN Yang GUY James MILNE Stephen DETTI Gabriele KRASNYKH Aleksandr PARK Taehwan GROTHE Zane SMITH Clark Any Other Women's 400m Freestyle Day 1, July 23rd, 2017 LEDECKY Katie SMITH Leah KAPAS Boglarka TITMUS Ariarne LI Bingjie ZHANG Yuhan HIBBOTT Holly KAPAS Boglarka POPOVA Veronika KLINAR Anja BELMONTE Mireia LEDECKY Katie SMITH Leah Any Other Men's 4x100m Freestyle Relay Day 1, July 23rd, 2017 United States Russia Australia Australia Brazil Canada China Italy Japan Russia United States Any Other Women's 4x100m Freestyle Relay Day 1, July 23rd, 2017 United States Australia Netherlands Australia Canada China Italy Japan Netherlands Sweden United States Any Other Men's 100m Breaststroke Day 2, July 24th, 2017 PEATY Adam CORDES Kevin VAN DER BURGH Cameron Someone from Brazil YAN Zibei MURDOCH Ross PEATY Adam MARTINENGHI Nicolo KOSEKI Yasuhiro BALANDIN Dmitriy VAN DER BURGH Cameron CORDES Kevin MILLER Cody Any Other Men's 50m Butterfly Day 2, July 24th, 2017 SANTOS Nicholas SCHOOLING Joseph PROUD Benjamin MARTINS Henrique SANTOS Nicholas LI Zhuhao PROUD Benjamin CSEH Laszlo CZERNIAK Konrad KOSTIN Oleg SCHOOLING Joseph GOVOROV Andrii DRESSEL Caeleb Any Other Women's 100m Butterfly Day 2, July 24th, 2017 SJOSTROM Sarah IKEE Rikako OLEKSIAK Penny MCKEON Emma OLEKSIAK Penny SAVARD Katerine LU Ying SZILAGYI Liliana BIANCHI Ilaria IKEE Rikako CHIMROVA Svetlana SJOSTROM Sarah WORRELL Kelsi Any Other Women's 200m Individual Medley Day 2, July 24th, 2017 HOSSZU Katinka O'CONNOR Siobhan MARGALIS Melanie PICKREM Sydney YE Shiwen MILEY Hannah O'CONNOR Siobhan HOSSZU Katinka Someone from Japan ANDREEVA Viktoriia KIM Seoyeong COX Madisyn MARGALIS Melanie Any Other Men's 200m Freestyle Day 3, July 25th, 2017 SUN Yang GUY James HAAS Townley SUN Yang STRAVIUS Jeremy SCOTT Duncan GUY James MAJCHRZAK Kacper KRASNYKH Aleksandr STJEPANOVIC Velimir LE CLOS Chad PARK Taehwan HAAS Townley Any Other Women's 1500m Freestyle Day 3, July 25th, 2017 LEDECKY Katie KAPAS Boglarka BELMONTE Mireia KOBRICH Kristel Someone from China RIEDER Celine KAPAS Boglarka KESELY Ajna QUADARELLA Simona ODER Tjasa BELMONTE Mireia LEDECKY Katie SMITH Leah Any Other Men's 100m Backstroke Day 3, July 25th, 2017 MURPHY Ryan XU Jiayu GREVERS Matt LARKIN Mitchell GUIDO Guilherme XU Jiayu WALKER-HEBBORN Chris CHRISTOU Apostolos IRIE Ryosuke RYLOV Evgeny TARASEVICH Grigory GREVERS Matt MURPHY Ryan Any Other Women's 100m Backstroke Day 3, July 25th, 2017 MASSE Kylie BAKER Kathleen SEEBOHM Emily SEEBOHM Emily CALDWELL Hilary MASSE Kylie FU Yuanhui DAVIES Georgia HOSSZU Katinka FESIKOVA Anastasiia ZEVINA Daryna BAKER Kathleen SMOLIGA Olivia Any Other Women's 100m Breaststroke Day 3, July 25th, 2017 KING Lilly EFIMOVA Yuliya SHI Jinglin NICOL Rachel SHI Jinglin PEDERSEN Rikke O'CONNOR Siobhan LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur MEILUTYTE Ruta EFIMOVA Yuliya JOHANSSON Jennie KING Lilly MEILI Katie Any Other Men's 800m Freestyle Day 4, July 26th, 2017 DETTI Gabriele SUN Yang PALTRINIERI Gregorio HORTON Mack MCLOUGHLIN Jack SUN Yang MICKA Jan GYURTA Gergely DETTI Gabriele PALTRINIERI Gregorio CHRISTIANSEN Henrik WOJDAK Wojciech Someone from the USA Any Other Women's 200m Freestyle Day 4, July 26th, 2017 LEDECKY Katie MCKEON Emma PELLEGRINI Federica MCKEON Emma SAVARD Katerine Someone from China BONNET Charlotte HOSSZU Katinka PELLEGRINI Federica HEEMSKERK Femke COLEMAN Michelle LEDECKY Katie SMITH Leah Any Other Men's 50m Breaststroke Day 4, July 26th, 2017 PEATY Adam SHYMANOVICH Ilya VAN DER BURGH Cameron SHYMANOVICH Ilya GOMES JUNIOR Joao LIMA Felipe PEATY Adam MARTINENGHI Nicolo PRIGODA Kirill STEVENS Peter VAN DER BURGH Cameron CORDES Kevin MILLER Cody Any Other Men's 200m Butterfly Day 4, July 26th, 2017 SAKAI Masato KENDERESI Tamas SETO Daiya CROENEN Louis LI Zhuhao BROMER Viktor CSEH Laszlo KENDERESI Tamas SETO Daiya SAKAI Masato LE CLOS Chad CLARK Pace CONGER Jack Any Other Mixed 4x100m Medley Relay Day 4, July 26th, 2017 United States China Great Britain Canada China Germany Great Britain Hungary Italy Russia United States Any Other Men's 100m Freestyle Day 5, July 27th, 2017 ADRIAN Nathan DRESSEL Caeleb MCEVOY Cameron MCEVOY Cameron TIMMERS Pieter METELLA Mehdy SCOTT Duncan DOTTO Luca NAKAMURA Katsumi MOROZOV Vladimir SCHOOLING Joseph ADRIAN Nathan DRESSEL Caeleb Any Other Women's 50m Backstroke Day 5, July 27th, 2017 FU Yuanhui MEDEIROS Etiene HERASIMENIA Aliaksandra BARRATT Holly SEEBOHM Emily HERASIMENIA Aliaksandra MEDEIROS Etiene MASSE Kylie FU Yuanhui WANG Xueer DAVIES Georgia BAKER Kathleen STEVENS Hannah Any Other Women's 200m Butterfly Day 5, July 27th, 2017 BELMONTE Mireia HASEGAWA Suzuka HENTKE Franziska THROSSELL Brianna Someone from China HENTKE Franziska ATKINSON Charlotte HOSSZU Katinka SZILAGYI Liliana HASEGAWA Suzuka MAKINO Hiroko BELMONTE Mireia FLICKINGER Hali Any Other Men's 200m Individual Medley Day 5, July 27th, 2017 HAGINO Kosuke HEINTZ Philip WANG Shun WANG Shun HEINTZ Philip Someone from Great Britain VAZAIOS Andreas HAGINO Kosuke SETO Daiya SANTOS Alexis DESPLANCHES Jeremy DEVINE Abrahm KALISZ Chase Any Other Women's 4x200m Freestyle Relay Day 5, July 27th, 2017 United States China Canada Australia Canada China Hungary Japan Netherlands Russia United States Any Other Women's 100m Freestyle Day 6, July 28th, 2017 SJOSTROM Sarah MANUEL Simone OLEKSIAK Penny CAMPBELL Bronte MCKEON Emma OLEKSIAK Penny ZHU Menghui BLUME Pernille PELLEGRINI Federica KROMOWIDJOJO Ranomi SJOSTROM Sarah COMERFORD Mallory MANUEL Simone Any Other Men's 200m Backstroke Day 6, July 28th, 2017 MURPHY Ryan RYLOV Evgeny LARKIN Mitchell LARKIN Mitchell LI Guangyuan XU Jiayu BERNEK Peter Someone from Japan KAWECKI Radoslaw KOLESNIKOV Kliment RYLOV Evgeny MURPHY Ryan PEBLEY Jacob Any Other Men's 200m Breaststroke Day 6, July 28th, 2017 WATANABE Ippei KOSEKI Yasuhiro CHUPKOV Anton KOCH Marco MURDOCH Ross GYURTA Daniel KOSEKI Yasuhiro WATANABE Ippei BALANDIN Dmitriy CHUPKOV Anton KHOMENKO Ilya PERSSON Erik CORDES Kevin Any Other Women's 200m Breaststroke Day 6, July 28th, 2017 EFIMOVA Yuliya KING Lilly MCKEOWN Taylor MCKEOWN Taylor SMITH Kierra SHI Jinglin PEDERSEN Rikke Someone from Great Britain Someone from Japan EFIMOVA Yuliya VALL Jessica GALAT Bethany KING Lilly Any Other Men's 4x200m Freestyle Relay Day 6, July 28th, 2017 United States Great Britain Japan Australia Germany Great Britain Italy Japan Netherlands Russia United States Any Other Men's 50m Freestyle Day 7, July 29th, 2017 PROUD Benjamin DRESSEL Caeleb MOROZOV Vladimir MCEVOY Cameron Someone from Brazil PROUD Benjamin DOTTO Luca BILIS Simonas JURASZEK Pawe MOROZOV Vladimir GOVOROV Andrii ADRIAN Nathan DRESSEL Caeleb Any Other Women's 800m Freestyle Day 7, July 29th, 2017 LEDECKY Katie KAPAS Boglarka SMITH Leah TITMUS Ariarne LI Bingjie ZHANG Yuhan KAPAS Boglarka KESELY Ajna QUADARELLA Simona BELMONTE Mireia LEDECKY Katie SMITH Leah PINTO Andreina Any Other Women's 200m Backstroke Day 7, July 29th, 2017 HOSSZU Katinka SEEBOHM Emily BAKER Kathleen SEEBOHM Emily CALDWELL Hilary MASSE Kylie LIU Yaxin GRAF Lisa HOSSZU Katinka USTINOVA Daria ZEVINA Daryna BAKER Kathleen SMITH Regan Any Other Men's 100m Butterfly Day 7, July 29th, 2017 DRESSEL Caeleb SCHOOLING Joseph LE CLOS Chad LI Zhuhao METELLA Mehdy GUY James CSEH Laszlo CODIA Piero CZERNIAK Konrad LE CLOS Chad SCHOOLING Joseph DRESSEL Caeleb PHILLIPS Tim Any Other Women's 50m Butterfly Day 7, July 29th, 2017 SJOSTROM Sarah WORRELL Kelsi KROMOWIDJOJO Ranomi BARRATT Holly BUYS Kimberly OLEKSIAK Penny LU Ying BLUME Pernille IKEE Rikako DE WAARD Maaike KROMOWIDJOJO Ranomi SJOSTROM Sarah WORRELL Kelsi Any Other Mixed 4x100m Freestyle Relay Day 7, July 29th, 2017 United States Australia Canada Australia Canada China France Italy Netherlands Russia United States Any Other Men's 1500m Freestyle Day 8, July 30th, 2017 PALTRINIERI Gregorio DETTI Gabriele ROMANCHUK Mykhailo HORTON Mack MCLOUGHLIN Jack SUN Yang AKARAM Ahmed JERVIS Daniel DETTI Gabriele PALTRINIERI Gregorio CHRISTIANSEN Henrik WOJDAK Wojciech ROMANCHUK Mykhailo Any Other Women's 50m Freestyle Day 8, July 30th, 2017 SJOSTROM Sarah BLUME Pernille MANUEL Simone CAMPBELL Bronte HERASIMENIA Aliaksandra MEDEIROS Etiene BLUME Pernille SANTAMANS Anna IKEE Rikako KROMOWIDJOJO Ranomi SJOSTROM Sarah MANUEL Simone WEITZEIL Abbey Any Other Men's 50m Backstroke Day 8, July 30th, 2017 LACOURT Camille RESS Justin XU Jiayu LARKIN Mitchell GUIDO Guilherme XU Jiayu LACOURT Camille STRAVIUS Jeremy POLEWKA Tomasz RYLOV Evgeny TARASEVICH Grigory GREVERS Matt RESS Justin Any Other Women's 50m Breaststroke Day 8, July 30th, 2017 EFIMOVA Yuliya KING Lilly MEILI Katie NICOL Rachel VASEY Sarah LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur Someone from Italy SUZUKI Satomi MEILUTYTE Ruta EFIMOVA Yuliya JOHANSSON Jennie KING Lilly MEILI Katie Any Other Men's 400m Individual Medley Day 8, July 30th, 2017 KALISZ Chase HAGINO Kosuke VERRASZTO David ALMEIDA Brandonn WANG Shun LITCHFIELD Max GYURTA Gergely VERRASZTO David TURRINI Federico HAGINO Kosuke SETO Daiya KALISZ Chase LITHERLAND Jay Any Other Women's 400m Individual Medley Day 8, July 30th, 2017 HOSSZU Katinka OHASHI Yui BELMONTE Mireia PICKREM Sydney MILEY Hannah HOSSZU Katinka JAKABOS Zsuzsanna OHASHI Yui SHIMIZU Sakiko BELMONTE Mireia BEISEL Elizabeth SMITH Leah NGUYEN Anh Vien Any Other Men's 4x100m Medley Relay Day 8, July 30th, 2017 United States Great Britain Australia Australia Canada China Great Britain Hungary Italy Russia United States Any Other Women's 4x100m Medley Relay Day 8, July 30th, 2017 United States Australia Canada Australia Canada China Denmark Great Britain Russia Sweden United States Any Other [/hide]
  11. [hide] Men's Tournament - Knockout Round July 23rd - July 29th, 2017 12 Nations, Playoff Round, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Playoff Round Central European Time (GMT +2) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 23rd 2017, h. 13:30, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Brazil 1 Australia July 23rd 2017, h. 15:00, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Kazakhstan 7 Italy July 23rd 2017, h. 20:30, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Greece 8 Japan July 23rd 2017, h. 22:00, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Spain 2 Russia [/hide]
  12. Prime medaglie nei mondiali di scherma: fioretto individuale femminile medaglia argento per Alice Volpi e bronzo per Arianna Errigo. Atletica Europei U20 dopo l'argento di ieri sui 10000 metri di Sergiy Polikarpenko (31:10.85, PB), oggi altre due medaglie: oro sui 100m di Filippo Tortu (10.73 con vento -4.3) e argento di Carolina Visca nel giavellotto (53,65 m)
  13. Oggi le 25 km di fondo, Matteo Furlan ha vinto l'argento nella prova maschile, mentre Arianna Bridi ha conquistato il bronzo nella prova femminile Medagliere - FINA WC 2017 Gold: 1 Silver: 2 Bronze: 5
  14. [hide] Women's Tournament - Knockout Round July 22nd - July 28th, 2017 12 Nations, Playoff Round, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Playoff Round Central European Time (GMT +2) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 July 22nd 2017, h. 17:30, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Canada 5 New Zealand July 22nd 2017, h. 19:00, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest China 2 Spain July 22nd 2017, h. 20:30, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest Netherlands 1 Russia July 22nd 2017, h. 22:00, Alfréd_Hajós National Stadium, Budapest France 4 Australia [/hide]
  15. Ancora una medaglia (Bronzo) nel nuoto/acque libere 5km a squadre mista. Il quartetto azzurro composto da Rachele Bruni, Giulia Gabbrielleschi, Federico Vanelli e Mario Sanzullo Pallanuoto Femminile 15 - 8 Il setterosa chiude il girone al primo posto (3 vittorie) e accede direttamente ai quarti di finale Medagliere - FINA WC 2017 Gold: 1 Silver: 1 Bronze: 4
  16. Diamond League fantasy (meeting MONACO) - deadline 21th July at 15:30 (UTC)
  17. [hide] Event and Date Gold Medal Winne Silver Medal Winne Bronze Medal Winne Athletes Men's Individual Sabre Day 1, July 21st, 2016 Aron Szilagyi Daryl Homer Gu Bongil Kim Junghwan Vincent Anstett Max Hartung Andras Szatmari Aron Szilagyi Mojtaba Abedini Luca Curatoli Luigi Samele Gu Bongil Kim Junghwan Oh Sanguk Daryl Homer Any Other Women's Individual Foil Day 1, July 21st, 2017 Arianna Errigo Lee Kiefer Inna Deriglazova Ysaora Thibus Eleanor Harvey Ysaora Thibus Astrid Guyart Martina Batini Arianna Errigo Alice Volpi Jeon Hee Sook Nam Hyunhee Inna Deriglazova Svetlana Tripapina Ines Boubakri Lee Kiefer Nicole Ross Any Other Women's Individual Sabre Day 2, July 22nd, 2017 Yana Egorian Anna Marton Manon Brunet Kim Jiyeon Cecilia Berder Manon Brunet Charlotte Lembach Anna Marton Someone from Italy Kim Jiyeon Yana Egorian Azza Besbes Olga Kharlan Any Other Men's Individual Epee Day 2, July 22nd, 2017 Yannick Borel Someone from South Korea Someone from South Korea Nikolai Novosjolov Nikolai Novosjolov Yannick Borel Marco Fichera Enrico Garozzo Kazuyasu Minobe Someone from South Korea Max Heinzer Bogdan Nikishin Ruben Limardo Any Other Women's Individual Epée Day 3, July 23rd, 2017 Emese Szasz-Kovacs Sun Yiwen Rossella Fiamingo Violette Kolobova Nathalie Moellhausen Sun Yiwen Julia Beljajeva Emese Szasz-Kovacs Rossella Fiamingo Ewa Nelip Violette Kolobova Tatiana Logunova Choi Injeong Shin A Lam Sarra Besbes Any Other Men's Individual Foil Day 3, July 23rd, 2017 Daniele Garozzo Alexander Massialas Giorgio Avola Timur Safin Alaaeldine Abouelkassem Erwan Le Pechoux Richard Kruse Giorgio Avola Alessio Foconi Daniele Garozzo Cheung Ka Long Timur Safin Miles Chamley-Watson Race Imboden Alexander Massialas Any Other Men's Team Sabre Day 4, July 24th, 2017 Russia Italy South Korea France Germany Hungary Iran Italy Romania Russia South Korea United States Any Other Women's Team Foil Day 4, July 24th, 2017 Italy Russia France Canada China France Germany Hungary Italy Poland Russia South Korea United States Any Other Women's Team Sabre Day 5, July 25th, 2017 Russia Ukraine United States China France Germany Hungary Italy Mexico Poland Russia South Korea Ukraine United States Any Other Men's Team Epée Day 5, July 25th, 2017 France Italy South Korea France Germany Hungary Italy Russia South Korea Switzerland Ukraine Venezuela Any Other Women's Team Epée Day 6, July 26th, 2017 China Russia Romania China Estonia France Germany Italy Romania Russia South Korea Ukraine United States Any Other Men's Team Foil Day 6, July 26th, 2017 Italy Russia France Brazil China Egypt France Germany Italy Japan Russia South Korea United States Any Other [/hide]
  18. Deludente esordio all' Euro femminile di calcio, Italia sconfitta contro la Russia, giocando malissimo il primo tempo, chiuso 0-2 e segnando solo nel finale della ripresa. In pratica già eliminate........ 1 - 2
  19. Primo oro all'Italia nei Campionati Mondiali, grazie alla coppia formata da Manila Flamini e Giorgio Minisini (duo misto nel sincro). E' la prima medaglia d'oro vinta nella storia del nuoto sincronizzato dall' Italia!!! Pallanuoto Maschile 18 - 9 Dopo la terza giornata - FINA WC 2017 Gold: 1 Silver: 1 Bronze: 3
  20. Congratulations FEDERER and Federer91 for the wins Congrats. also at Pablita and africaboy; and teams are very strong this year Fifth wooden for Dudadan, but however, remain the leader #1
  21. Campionati Mondiali Atletica Paralimpica (Londra) Doppietta nei 100m T42 con Martina Caironi oro e Monica Contrafatto argento. Totale delle medaglie sale a quattro grazie all' argento di Federica Maspero sui 400m - T44 e al bronzo vinto da Giuseppe Campoccio nel getto del peso F33
  22. Giovanni Tocci medaglia di bronzo trampolino 1 metro Pallanuoto Femminile 10 - 4 Dopo la seconda giornata - FINA WC 2017 Gold: 0 Silver: 1 Bronze: 3
  23. Altra medaglia (Bronzo) nel nuoto/acque libere brava Arianna BRIDI Rachele Bruni finisce al 5° posto.
  24. bronze medal for Arianna Bridi