Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account

Henry_Leon

Totallympics Fanatic
  • Content count

    988
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Henry_Leon last won the day on January 11

Henry_Leon had the most liked content!

Community Reputation

45 has a spectacular aura about

2 Followers

About Henry_Leon

  • Birthday

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    22/08/69
  • Nation
    Italy
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    Football; Basket; Athletics
  • Real Name
    Enrico
  • Living City
    Milano
  1. Grande impresa di Andreas SEPPI che rimonta 2 set a Kyrgios e vince 10-8 al 5° ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- FIBA - Basket Champions League Regular Season - Day 13 Saratov 102 - 67 Umana Reyer Venezia OpenjobMetis Varese 85 - 77 Muratbey USAK Tenerife 66 - 78 Sidigas Avellino MHP Riesen Ludwigsburg 75 - 78 Dinamo Sassari Perde (male) solo VENEZIA, che comunque rimane in lizza per la qualificazione al turno successivo, assieme ad AVELLINO e SASSARI; mentre VARESE già eliminata ha poche speranze anche di finire in FIBA EuroCup Classifica italiane: Umana Reyer Venezia (gr B) 3° / W8 - L5 OpenjobMetis Varese (gr C) 7° / W4 - L9 Sidigas Avellino (gr D) 2° / W9 - L4 Dinamo Sassari (gr E) 5° / W6 - L7 LEN - Champions League Regular Season - Day 4 OSC Budapest 7 - 7 AN Brescia Pro Recco 8 - 6 CNA Barceloneta Classifica italiane: AN Brescia (gr A) 4° / W1 D1 L2 PRO RECCO (gr B) 1° / W4 - L0 LEN - Euro Cup Semifinali - Andata SM Verona 12 -10 CSM Digi Oradea
  2. Begin today the South American Championship sub20 will decide which four teams will represent the continent at the FIFA U-20 World Cup Korea Republic 2017 (S.Am nations, as always, will be protagonist at WC ) AFCON today begin round 2 (group A), the favourites remain the same nations; but with many teams at same level, also an underdog can reach the SF (as happened in last editions) Copa Centroamerica (also qf at Gold Cup) without surprises after three rounds; next round is decisive for Nicaragua & Belize (last two) who win will still have hopes ...
  3. chiude gli Europei di Short Track con 3 ori (1500m e Overall Fontana e staffetta femminile), un 1 (500m Martina Valcepina) e 2 bronzi (1500m Lucia Peretti e staffetta maschile) Arianna Fontana ha conquistato il suo sesto titolo europeo overall, nonostante le due cadute (500m e 1000m)
  4. ISU European Short Track Speed Skating Championships 2017 Final Results Women's 3000 m Arianna Fontana 5’27″691 Ekaterina Konstantinova 5’27″790 Sofia Prosvirnova 5’27″807 Women's 3000 Relay Italy (Arianna Fontana, Lucia Peretti, Martina Valcepina, Cecilia Maffei) Hungary Netherlands Women's Overall Arianna Fontana 79 pts Sofia Prosvirnova 73 pts Ekaterina Konstantinova 39 pts Men's 3000 Relay Netherlands Russia Italy (Yuri Confortola, Tommaso Dotti, Nicola Rodigari,Andrea Cassinelli)
  5. AFCON 2017 begun with a surprise draw between Gabon and debutant Guinea-Bissau (make history with their first point) In progress also the 2017 Copa Centroamericana, the tournament will be also a qualifying for Gold Cup 2017; day 1 won only Honduras (2-1 over Nicaragua), draw goalless the other two matches. The top 4 nations will go at Gold Cup 2017; the 5th place nation at playoff (vs Haiti) and the last (6th) will see the Gold Cup 2017 at home (Guatemala not being able to participate due to FIFA's suspension)
  6. Martin Fourcade 10th win of season, despite heavy snow and three shooting error; no doubt we talk of one of the best ever in this sport!!!!!!
  7. Renato Di Rocco è stato rieletto, per la quarta volta, presidente della Federazione Ciclistica Italiana. Lo ha deciso l'Assemblea Ordinaria Elettiva Nazionale riunita a Rovereto. Questo il responso delle urne: Renato Di Rocco 125 voti, Norma Gimondi 79 voti, Carlo Roscini 10 voti, Angelo Francini 0 voti, schede bianche 1, schede nulle 22. Dopo le elezioni delle altre cariche, questa è la composizione del CONSIGLIO FEDERALE 2017-2020 Presidente: Renato Di Rocco Vice Presidenti: Daniela Isetti, Rocco Marchegiano, Michele Gamba Consiglieri per gli affiliati: Maurizio Ciucci, Gian Paolo Fantoni, Gianantonio Crisafulli, Bruno Battistella, Corrado Lodi Consiglieri per gli atleti: Elena Valentini, Federico Campoli
  8. ISU European Short Track Speed Skating Championships 2017 Final Results Women's 1500 m Arianna Fontana 2’28″884 Sofia Prosvirnova 2’29″231 Lucia Peretti 2’29″231 Women's 500 m Rianne De Vries 44″263 Martina Valcepina 44″320 Charlotte Gilmartin 44″548
  9. [hide] Preliminary Round January 14th - January 25th, 2017 16 Nations, 4 Groups, 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 14th 2017, h. 17:00, Stade de l'Amitié, Libreville Gabon 2 0 Guinea-Bissau January 14th 2017, h. 20:00, Stade de l'Amitié, Libreville Burkina Faso 0 1 Cameroon January 18th 2017, h. 17:00, Stade de l'Amitié, Libreville Gabon 1 0 Burkina Faso January 18th 2017, h. 20:00, Stade de l'Amitié, Libreville Cameroon 1 0 Guinea-Bissau January 22nd 2017, h. 20:00, Stade de l'Amitié, Libreville Cameroon 1 1 Gabon January 22nd 2017, h. 20:00, Stade de Franceville, Franceville Guinea-Bissau 0 1 Burkina Faso Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 15th 2017, h. 17:00, Stade de Franceville, Franceville Algeria 2 0 Zimbabwe January 15th 2017, h. 20:00, Stade de Franceville, Franceville Tunisia 2 1 Senegal January 19th 2017, h. 17:00, Stade de Franceville, Franceville Algeria 1 1 Tunisia January 19th 2017, h. 20:00, Stade de Franceville, Franceville Senegal 2 0 Zimbabwe January 23rd 2017, h. 20:00, Stade de Franceville, Franceville Senegal 1 2 Algeria January 23rd 2017, h. 20:00, Stade de l'Amitié, Libreville Zimbabwe 0 2 Tunisia Group C Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 16th 2017, h. 17:00, Stade d'Oyem, Oyem Côte d'Ivoire 2 0 Togo January 16th 2017, h. 20:00, Stade d'Oyem, Oyem DR Congo 1 1 Morocco January 20th 2017, h. 17:00, Stade d'Oyem, Oyem Côte d'Ivoire 1 1 DR Congo January 20th 2017, h. 20:00, Stade d'Oyem, Oyem Morocco 1 0 Togo January 24th 2017, h. 20:00, Stade d'Oyem, Oyem Morocco 1 2 Côte d'Ivoire January 24th 2017, h. 20:00, Stade de Port-Gentil, Port-Gentil Togo 0 2 DR Congo Group D Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 17th 2017, h. 17:00, Stade de Port-Gentil, Port-Gentil Ghana 1 0 Uganda January 17th 2017, h. 20:00, Stade de Port-Gentil, Port-Gentil Mali 0 1 Egypt January 21st 2017, h. 17:00, Stade de Port-Gentil, Port-Gentil Ghana 1 0 Mali January 21st 2017, h. 20:00, Stade de Port-Gentil, Port-Gentil Egypt 2 0 Uganda January 25th 2017, h. 20:00, Stade de Port-Gentil, Port-Gentil Egypt 1 0 Ghana January 25th 2017, h. 20:00, Stade d'Oyem, Oyem Uganda 1 1 Mali [/hide]
  10. Coppa Italia Ottavi di Finale Napoli 3-1 Siena Fiorentina 1-0 Chievo Verona Juventus 3-2 Atalanta Milan 2-1 Torino Altre quattro partite degli Ottavi di finale la prossima settimana Inter vs Bologna Sasuolo vs Cesena Lazio vs genoa Roma vs Sampdoria Decisi i primi due quarti di finale che si giocheranno sembre in gara unica (dal 24 Gennaio): Napoli vs Fiorentina Juventus vs Milan
  11. [hide] Preliminary Round January 11th - January 20th, 2017 24 Nations, 4 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nation from each Group will qualify for Round of 16. Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 11th 2017, h. 20:45, AccorHotels Arena, Paris France X X Brazil January 12th 2017, h. 17:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Russia 4 Japan January 12th 2017, h. 20:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Norway 1 Poland January 13th 2017, h. 17:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Japan 8 France January 14th 2017, h. 14:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Brazil 12 Poland January 14th 2017, h. 17:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Norway 4 Russia January 15th 2017, h. 17:45, Exponantes Hall XXL, Nantes France 3 Norway January 15th 2017, h. 20:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Brazil 1 Japan January 16th 2017, h. 20:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Poland 2 Russia January 17th 2017, h. 14:00, Exponantes Hall XXL, Nantes Norway 11 Brazil January 17th 2017, h. 17:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Poland 4 Japan January 17th 2017, h. 20:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Russia 5 France January 19th 2017, h. 14:00, Exponantes Hall XXL, Nantes Russia 10 Brazil January 19th 2017, h. 17:45, Exponantes Hall XXL, Nantes France 3 Poland January 19th 2017, h. 20:45, Exponantes Hall XXL, Nantes Japan 3 Norway Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 12th 2016, h. 14:00, Arena de Metz, Metz Slovenia X X Angola January 12th 2016, h. 17:45, Arena de Metz, Metz Macedonia 6 Tunisia January 12th 2016, h. 20:45, Arena de Metz, Metz Spain 6 Iceland January 14th 2016, h. 14:45, Arena de Metz, Metz Iceland 5 Slovenia January 14th 2016, h. 17:45, Arena de Metz, Metz Tunisia 8 Spain January 14th 2016, h. 20:45, Arena de Metz, Metz Angola 10 Macedonia January 15th 2016, h. 14:45, Arena de Metz, Metz Iceland 6 Tunisia January 16th 2016, h. 17:45, Arena de Metz, Metz Slovenia 2 Macedonia January 16th 2016, h. 20:45, Arena de Metz, Metz Spain 16 Angola January 17th 2016, h. 17:45, Arena de Metz, Metz Slovenia 8 Tunisia January 17th 2016, h. 20:45, Arena de Metz, Metz Angola 12 Iceland January 18th 2016, h. 20:45, Arena de Metz, Metz Macedonia 8 Spain January 19th 2016, h. 14:00, Arena de Metz, Metz Tunisia 1 Angola January 19th 2016, h. 17:45, Arena de Metz, Metz Macedonia 3 Iceland January 19th 2016, h. 20:45, Arena de Metz, Metz Spain 1 Slovenia Group C Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 13th 2016, h. 14:00, Kindarena, Rouen Belarus 10 Chile January 13th 2016, h. 17:45, Kindarena, Rouen Germany 2 Hungary January 13th 2016, h. 20:45, Kindarena, Rouen Croatia 20 Saudi Arabia January 14th 2016, h. 20:45, Kindarena, Rouen Hungary 2 Croatia January 15th 2016, h. 17:45, Kindarena, Rouen Chile 12 Germany January 15th 2016, h. 20:45, Kindarena, Rouen Saudi Arabia 10 Belarus January 16th 2016, h. 17:45, Kindarena, Rouen Hungary 18 Chile January 16th 2016, h. 20:45, Kindarena, Rouen Croatia 5 Belarus January 17th 2016, h. 17:45, Kindarena, Rouen Germany 11 Saudi Arabia January 18th 2016, h. 14:00, Kindarena, Rouen Saudi Arabia 16 Hungary January 18th 2016, h. 17:45, Kindarena, Rouen Belarus 5 Germany January 18th 2016, h. 20:45, Kindarena, Rouen Croatia 20 Chile January 20th 2016, h. 14:00, Kindarena, Rouen Saudi Arabia 9 Chile January 20th 2016, h. 17:45, Kindarena, Rouen Germany 2 Croatia January 20th 2016, h. 20:45, Kindarena, Rouen Belarus 5 Hungary Group D Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 January 13th 2017, h. 14:00, AccorHotels Arena, Paris Qatar 2 Egypt January 13th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Sweden 6 Bahrain January 13th 2017, h. 20:45, AccorHotels Arena, Paris Denmark 2 Argentina January 14th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Denmark 2 Egypt January 15th 2017, h. 14:45, AccorHotels Arena, Paris Argentina 3 Sweden January 15th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Bahrain 11 Qatar January 16th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Egypt 5 Bahrain January 16th 2017, h. 20:45, AccorHotels Arena, Paris Denmark 2 Sweden January 17th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Qatar 3 Argentina January 18th 2017, h. 14:00, AccorHotels Arena, Paris Argentina 2 Egypt January 18th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Denmark 14 Bahrain January 18th 2017, h. 20:45, AccorHotels Arena, Paris Sweden 2 Qatar January 20th 2017, h. 14:00, AccorHotels Arena, Paris Bahrain 6 Argentina January 20th 2017, h. 17:45, AccorHotels Arena, Paris Sweden 1 Egypt January 20th 2017, h. 20:45, AccorHotels Arena, Paris Qatar 2 Denmark [/hide]
  12. FIBA - Basket Champions League Regular Season - Day 12 Umana Reyer Venezia 78 - 68 Kataja Rosa Radom 61 - 74 OpenjobMetis Varese Sidigas Avellino 53 - 60 Mornar Besiktas 100 - 70 Dinamo Sassari Classifica italiane: Umana Reyer Venezia (gr B) 2° / W8 - L4 OpenjobMetis Varese (gr C) 7° / W3 - L9 Sidigas Avellino (gr D) 2° / W8 - L4 Dinamo Sassari (gr E) 5° / W5 - L7
  13. Without notice for all is tough will be an interesting contest.......... it would be better begin from second phase (or not.......) However after the troubles of Olympic prediction (100% agree with @Pavlo ), I think many users don't want lose their time for play again.....
  14. Have no sense, better is decided, how berth have each Confederations. PS: OFC deserve to have one secure nation at world cup!!!!!!!!!!!
  15. 48 Nations maybe are too much. (211 are the Fifa members) However the other proposals for enlarge the WC were worse than this (40 teams in ten group or a preliminary knockout for 16 teams). Waiting the details, I hope they delete the intercontinental playoff (finally!!!)