Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


MCMXC

Senior Member
  • Content count

    148
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

11 is on a distinguished road

1 Follower

About MCMXC

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    05/02/90
  • Nation
    Great Britain
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    Aquatics, Football, Motor Sports & Just all-round Multi-Events
  • Living City
    Peterborough
  1. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 5th 2018, h. 14:00 Australia 2 Spain Gold Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 5th 2018, h. 16:30 Netherlands 3 Ireland [/hide]
  2. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 4th 2018, h. 14:00 Ireland 1 Spain August 4th 2018, h. 16:30 Netherlands 2 Australia [/hide]
  3. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Finn Day 1 August 10th, 2018 Any Athlete from Australia Jorge Zarif x Milan Vujasinović Tapio Nirkko Jonathan Lobert Giles Scott Ed Wright Ioannis Mitakis Zsombor Berecz Nicholas Heiner x Peter-Jan Postma Josh Junior Andrew Maloney Max Salminen x Alican Kaynar Caleb Paine Any Other Athlete Men's 470 Day 1 August 10th, 2018 Mathew Belcher/William Ryan x David Bargehr/Lukas Mahr Zangjun Xu/Chao Wang Any Athletes from France Any Athletes from Germany Luke Patience/Chris Grube Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis x Giacomo Ferrari/Giulio Calabro Any Athletes from Japan Paul Snow-Hansen/Daniel Willcox Anton Dahlberg/Fredrik Bergstrom x Denis Cinar/Ates Cinar Stuart McNay/David Hughes Any Other Athlete Women's 470 Day 1 August 10th, 2018 Any Athlete from China Camille Lecointre/Aloise Retornaz Any Athlete from Germany Hannah Mills/Eilidh McIntyre x Amy Seabright/Anna Carpenter Gil Cohen/Noa Lasry Ai Kondo Yoshida/Miho Yoshioka Afrodite Zegers/Anneloes van Veen x Agnieszka Skrzypulec/Irmina Mrozek-G. Tina Mrak/Veronika Macarol x Any Athlete from Spain Linda Fahrni/Maja Siegenthaler Any Other Athlete Men's Laser Day 2 August 11th, 2018 Tim Burton x Mathew Wearn Tonči Stipanović Pavlos Kontides Jean-Baptiste Bernaz Philipp Buhl Any Athlete from Great Britain x Juan Ignacio Maegli Any Athlete from Italy Sam Meech x Thomas Saunders Stefano Peschiera Jesper Stalheim Christopher Barnard Any Other Athlete Women's Laser Radial Day 2 August 11th, 2018 Emma Plasschaert x Tatiana Drozdovskaya Brenda Bowskill Anne-Marie Rindom x Any Athlete from Finland Any Athlete from France Any Athlete from Germany Alison Young Maria Erdi Manami Doi x Viktorija Andrulyte Marit Bouwmeester Josefin Olsson Paige Railey Erika Reineke Dolores Moreira Any Other Athlete Men's 49er Day 3 August 12th, 2018 Any Athlete from Australia x Yago Lange/Klaus Lange Benjamin Bildstein/David Hussl Šime Fantela/Mihovil Fantela Any Athlete from Denmark Any Athlete from France Any Athlete from Germany Dylan Fletcher-Scott/Stuart Bithell x James Peters/Fynn Sterritt x Logan Dunning Beck/Oscar Gunn Josh Porebski/Trent Rippey Any Athlete from Poland Jorge Lima/Jose Costa Any Athlete from Spain Any Other Athlete Women's 49er FX Day 3 August 12th, 2018 Victoria Travascio/Maria Branz x Martine Grael/Kahena Kunze Ida M. Baad Nielsen/Marie T. Olsen Jena Mai Hansen/Katja S.-Iversen Any Athlete from Germany x Charlotte Dobson/Saskia Tidey x Odile van Aanholt/Marieke Jongens Annemiek Bekkering/Annette Duetz Alexandra Maloney/Molly Meech Ragna Agerup/Maia Agerup Helene Naess/Marie Rønningen Kimberly Lim/Cecilia Low Tamara Echegoyen/Paula Barcelo Any Athlete from Sweden Any Other Athlete Men's IKA Formula Kite Day 3 August 12th, 2018 Martin Dolenc x Theo de Ramecourt Axel Mazella Nicolas Parlier Florian Gruber Guy Bridge Oliver Bridge x Maks Zakowski Denis Taradin Toni Vodišek Any Athlete from the United States x Any Other Athlete Women's IKA Formula Kite Day 3 August 12th, 2018 Any Athlete from Australia x Stine Jensen Leonie Meyer x Steph Bridge Anais Mai Desjardin Alexia Fancelli Megumi Hirata Elena Kalinina Bibiana Magaji Daniela Moroz x Bilge Ozturk Any Other Athlete Men's RS:X Day 3 August 12th, 2018 Bing Ye Mengfan Gao Louis Giard x Thomas Goyard Pierre Le Coq x Kieran Holmes Martin Byron Kokkalanis Shahar Zubari Mattia Camboni Kiran Badloe x Dorian van Rijsselberghe Piotr Myszka Ivan Pastor Mateo Sanz Lanz Any Other Athlete Women's RS:X Day 3 August 12th, 2018 Peina Chen x Yunxiu Lu Ingrid Puusta Helene Noesmoen Charline Picon Any Athlete from Great Britain Hei Man Chan Noga Geller x Flavia Tartaglini Lilian de Geus x Malgorzata Bialecka Zofia Noceti-Klepacka Stefania Elfutina Marina Alabau Bianca Manchon Any Other Athlete Mixed Nacra 17 Day 3 August 12th, 2018 Santiago Lange/Cecilia Carranza Saroli Jason Waterhouse/Lisa Darmanin Thomas Zajac/Barbara Matz Lin Cenholt/Christian Lubeck Any Athlete from France Paul Kohlhoff/Alisa Stuhlemmer John Grimson/Anna Burnet x Ben Saxton/Nicola Boniface x Vittorio Biassaro/Maelie Farscari Ruggero Tita/Caterina Banti x Gemma Jones/Jason Saunders Olivia Mackay/Micah Wilkinson Fernando Echevarri/Tara Pacheco Riley Gibbs/Louisa Chafee Any Other Athlete [/hide]
  4. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals #1 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 1st 2018, h. 18:00 Germany 2 Spain August 1st 2018, h. 20:15 Australia 1 Argentina Quarterfinals #2 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 August 2nd 2018, h. 18:00 Ireland 1 India August 2nd 2018, h. 20:15 Netherlands 1 England [/hide]
  5. [hide] Knockout Round July 30th - August 5th, 2018 12 Nations, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals Play Offs #1 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 30th 2018, h. 18:00 Belgium 1 Spain July 30th 2018, h. 17:00 Argentina 1 New Zealand Quarterfinals Play Offs #2 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 31st 2018, h. 18:00 Italy 2 India July 31st 2018, h. 20:15 England 2 South Korea [/hide]
  6. [hide] Women's Tournament Knockout Round July 23rd - July 27th, 2018 8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 25th 2018, h. 17:00 Netherlands 2 Hungary July 25th 2018, h. 18:30 Greece 3 Spain Men's Tournament Knockout Round July 22nd - July 28th, 2018 16 Nations, Placement Matches, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 26th 2018, h. 20:30 Serbia 3 Croatia July 26th 2018, h. 22:00 Spain 1 Italy [/hide]
  7. [hide] Men's Tournament Knockout Round July 22nd - July 20th, 2018 16 Nations, Placement Matches, Quarterfinals Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Play-Offs Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 22nd 2018, h. 17:00 Hungary 4 Netherlands July 22nd 2018, h. 18:30 Germany 1 Greece July 22nd 2018, h. 20:30 Montenegro 3 Romania July 22nd 2018, h. 22:00 France 2 Russia Women's Tournament Knockout Round July 23rd - July 27th, 2018 8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 23rd 2018, h. 17:00 Greece 2 Russia July 23rd 2018, h. 18:30 Italy 3 Hungary July 23rd 2018, h. 20:30 Netherlands 5 Germany July 23rd 2018, h. 22:00 France 4 Spain [/hide]
  8. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Third Place Match Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Belgium 2 3 England Final Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) France 3 1 Croatia [/hide]
  9. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 10th 2018, h. 21:00 (GMT+3) France 2 3 Belgium July 11th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 1 2 England [/hide]
  10. [hide] Women's Tournament Preliminary Round July 14th - July 21st, 2018 12 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 14:00 Netherlands 22 Croatia July 14th 2018, h. 15:30 Israel 26 Italy July 14th 2018, h. 20:30 France 3 Greece July 15th 2018, h. 17:00 Israel 29 Netherlands July 15th 2018, h. 18:30 Croatia 14 France July 15th 2018, h. 20:30 Italy 10 Greece July 17th 2018, h. 17:00 Greece 5 Croatia July 17th 2018, h. 18:30 France 22 Israel July 17th 2018, h. 20:30 Netherlands 6 Italy July 19th 2018, h. 14:00 Israel 9 Greece July 19th 2018, h. 17:00 Italy 18 Croatia July 19th 2018, h. 18:30 Netherlands 7 France July 21st 2018, h. 17:00 Israel 2 Croatia July 21st 2018, h. 18:30 France 5 Italy July 21st 2018, h. 20:30 Greece 12 Netherlands Group B Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 17:00 Russia 16 Turkey July 14th 2018, h. 18:30 Serbia 4 Germany July 14th 2018, h. 22:15 Hungary 8 Spain July 15th 2018, h. 14:00 Turkey 20 Hungary July 15th 2018, h. 15:30 Serbia 5 Russia July 15th 2018, h. 22:00 Germany 14 Spain July 17th 2018, h. 14:00 Russia 10 Germany July 17th 2018, h. 15:30 Hungary 21 Serbia July 17th 2018, h. 22:00 Spain 16 Turkey July 19th 2018, h. 15:30 Germany 12 Turkey July 19th 2018, h. 20:30 Russia 9 Hungary July 19th 2018, h. 22:00 Serbia 13 Spain July 21st 2018, h. 14:00 Serbia 11 Turkey July 21st 2018, h. 15:30 Hungary 10 Germany July 21st 2018, h. 22:00 Spain 4 Russia Men's Tournament Preliminary Round July 16th - July 20th, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 3rd Nation from each Group will qualify for Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 15:30 Georgia 13 Hungary July 16th 2018, h. 18:30 Germany 6 Italy July 18th 2018, h. 12:30 Germany 2 Georgia July 18th 2018, h. 20:30 Hungary 15 Italy July 20th 2018, h. 12:30 Germany 8 Hungary July 20th 2018, h. 15:30 Georgia 1 Italy Group B Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 11:00 Montenegro 3 France July 16th 2018, h. 22:15 Malta 15 Spain July 18th 2018, h. 17:00 Montenegro 6 Malta July 18th 2018, h. 22:00 Spain 9 France July 20th 2018, h. 18:30 Malta 2 France July 20th 2018, h. 22:00 Montenegro 2 Spain Group C Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 14:00 Turkey 5 Greece July 16th 2018, h. 17:00 Croatia 6 Netherlands July 18th 2018, h. 11:00 Croatia 4 Turkey July 18th 2018, h. 15:30 Greece 10 Netherlands July 20th 2018, h. 14:00 Turkey 4 Netherlands July 20th 2018, h. 20:30 Croatia 2 Greece Group D Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 12:30 Russia 2 Slovakia July 16th 2018, h. 20:30 Serbia 9 Romania July 18th 2018, h. 14:00 Romania 4 Slovakia July 18th 2018, h. 18:30 Russia 7 Serbia July 20th 2018, h. 11:00 Serbia 4 Slovakia July 20th 2018, h. 17:00 Russia 1 Romania [/hide]
  11. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Quarterfinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 6th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Uruguay 0 3 France July 6th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Brazil 1 2 Belgium July 7th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Sweden 1 3 England July 7th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Russia 1 2 Croatia [/hide]
  12. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Round of 16 Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 30th 2018, h. 17:00 (GMT+3) France 3 1 Argentina June 30th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Uruguay 0 2 Portugal July 1st 2018, h. 17:00 (GMT+3) Spain 2 1 Russia July 1st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 3 1 Denmark July 2nd 2018, h. 18:00 (GMT+4) Brazil 2 1 Mexico July 2nd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Belgium 4 1 Japan July 3rd 2018, h. 17:00 (GMT+3) Sweden 0 1 Switzerland July 3rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Colombia 1 2 England [/hide]
  13. I reckon we have all had a shocker today
  14. Not having seen your predictions, so not completely sure, but remember you only get 2 points per match for a win, so that means the minimum you get for 3 correct results would be 6
  15. Damn, and I thought my draw prediction in the Brazil match was looking so good when I got to work. Oh what might have been. Defo think I may have been mentioned in the hall of fame bit had it stayed 0-0, as the only one not to back Brazil
×