Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Vojthas

Senior Member
  • Content count

    182
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Everything posted by Vojthas

  1. Alexandra Coletti 27th ind women's downhill out of 31 who finished (just 39 starting) with 5,82 secs of loss to the winner.
  2. Rinaldi and Vain finished the two-man bob in 16th place with 0,59 secs of loss to the winners.
  3. Olivier Jenot finsihed 38th in Giant Slalom (48th in 1st run and 37th in 2nd run), losing 11,05 secs to the winner. Two-man bob of Rudy Rinaldi and Boris Vain is 16th after 2 heats with 0,42 secs of loss to the leaders.
  4. Alexandra Coletti finished 30th in women's Super-G yesterday. She lost 2,90 secs to the winner.
  5. Olivier Jenot in his second start in Pyeongchang finished 38th in men's Super-G with 4,36 sec of loss to the winner.
  6. Well, I'm afraid we cannot ignore the more and more coming news about ideas of introducing the e-sport into programme of the Olympics (maybe even in 2024). I'm interested in your opinion.
  7. First start of athlete from Monaco - alpine skier Oliver Jenot finished 28th in super combined, which is not very bad result. Only 37 competitors finished as many athletes very often DNF or DNS.
  8. [hide] Women's Tournament Preliminary Round February 10th - February 15th, 2018 8 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from Group A will qualify for the Semifinals, the 3rd and 4th Nations from Group A and 1st and 2nd Nations from Group B will qualify for the Quarterfinals, the 3rd and 4th Nations from Group B will qualify for the 5th-8th Places Semifinals Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 11th 2018, h. 16:40 Finland 3 United States February 11th 2018, h. 21:10 Canada 1 Olympic Athletes form Russia February 13th 2018, h. 16:40 Canada 4 Finland February 13th 2018, h. 21:10 United States 2 Olympic Athletes from Russia February 15th 2018, h. 12:10 United States 2 Canada February 15th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 3 Finland Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 10th 2018, h. 16:40 Japan 3 Sweden February 10th 2018, h. 21:10 Switzerland 1 South Korea February 12th 2018, h. 16:40 Sweden 3 South Korea February 12th 2018, h. 21:10 Switzerland 2 Japan February 14th 2018, h. 12:10 Sweden 4 Switzerland February 14th 2018, h. 16:40 South Korea 2 Japan Men's Tournament Preliminary Round February 14th - February 18th, 2018 12 Nations, 3 Groups, the 1st Nations from each Group and the best 2nd ranked Nation between all Groups will qualify for the Quarterfinals, the other Nations will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 21:10 Czech Republic 3 South Korea February 15th 2018, h. 21:10 Switzerland 3 Canada February 17th 2018, h. 12:10 Canada 2 Czech Republic February 17th 2018, h. 16:40 South Korea 3 Switzerland February 18th 2018, h. 16:40 Czech Republic 2 Switzerland February 18th 2018, h. 21:10 Canada 5 South Korea Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 14th 2018, h. 21:10 Slovakia 1 Olympic Athletes from Russia February 14th 2018, h. 21:10 United States 3 Slovenia February 16th 2018, h. 12:10 United States 1 Slovakia February 16th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 3 Slovenia February 17th 2018, h. 21:10 Olympic Athletes from Russia 1 United States February 17th 2018, h. 21:10 Slovenia 2 Slovakia Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 12:10 Finland 2 Germany February 15th 2018, h. 16:40 Norway 3 Sweden February 16th 2018, h. 21:10 Finland 3 Norway February 16th 2018, h. 21:10 Sweden 2 Germany February 18th 2018, h. 12:10 Germany 1 Norway February 18th 2018, h. 21:10 Sweden 1 Finland [/hide]
  9. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Short Track Speed Skating Men's 1500m Day 1 February 10th, 2018 Charles Hamelin Samuel Girard Shaoang Liu Saolin Sandor Liu X Sjinkie Knegt X Lim Hyuo Jun Seo Yi-Ra Hwang Dae Heon X John Celski Any Other Athlete Luge Men's Singles Day 2 February 11th, 2018 Reinhard Egger Wolfgang Kindl Samuel Edney Andi Langenhan X Felix Loch X Johannes Ludwig Dominik Fischnaller X Kevin Fischnaller Kristers Aparjods Semen Pavlichenko Roman Repilov Tucker West Any Other Athlete Speed Skating Men's 5000m Day 2 February 11th, 2018 Bart Swings Ted-Jan Bloemen Patrick Beckert Moritz Geisreiter Nicola Tumolero Andrea Giovannini Sven Kramer X Jan Blokhuijsen X Bob de Vries Peter Michael X Sverre Lunde Pedersen Lee Seung-Hoo Any Other Athlete Speed Skating Women's 1500m Day 3 February 12th, 2018 Any Athlete from Canada Any Athlete from Germany Miho Takagi Lotte van Beek Marrit Leenstra X Ireen Wust X Heather Bergsma X Brittany Bowe Any Olympic Athl. from Russia Any Other Athlete Luge Women's Singles Day 4 February 13th, 2018 Alex Gough X Kimberley McRae Dajana Eitberger Natalie Geisenberger X Tatjana Huefner X Raluca Stramaturaru Martina Kocher Summer Britcher Erin Hamlin Emily Sweeney Any Other Athlete Figure Skating Mixed Pairs Day 5 February 15th, 2018 Ekaterina Alexandrovskaya Harley Windsor Megan Duhamel Eric Radford X Julianne Seguin Charlie Bilodeau Sui Wenjing Han Cong Yu Xiaoyu Zhang Hao Vanessa James Morgan Cipres Aliona Savchenko Bruno Massot X Any Pair from Italy Any Pair from Italy Evgenia Tarasova Vladimir Morozov X Natalia Zabiiako Alexander Enbert Alexa Scimeca Knierim Chris Knierim Any Other Pair Any Other Pair Skeleton Men's Skeleton Day 6 February 16th, 2018 Any Athlete from Canada Christopher Grotheer Axel Jungk Any Athlete from Great Britain Martins Dukurs X Tomass Dukurs X Nikita Tregubov Alexander Tretiakov X Sungbin Yun Matt Antoine Any Other Athlete Skeleton Women's Skeleton Day 7 February 17th, 2018 Janine Flock Kim Meylemans Jane Channell Mirela Rahneva Elisabeth Vathje Tina Hermann Jacqueline Loelling Laura Deas Lizzy Yarnold Kimberley Bos Elena Nikitina X Any Athlete from United States X Any Other Athlete X Figure Skating Men's Singles Day 7 February 17th 2018 Patrick Chan Jin Boyang Moris Kvitelashvili Oleksii Bychenko Yuzuru Hanyu X Shoma Uno Denis Ten Mikhail Kolyada Dmitri Aliev X Javier Fernandez X Nathan Chen Adam Rippon Misha Ge Any Other Athlete Speed Skating Men's 500m Day 8 February 19th, 2018 Alex Boisvert-Lacroix Mika Poutala Nico Ihle Any Athlete from Japan Kai Verbij X Ronald Mulder X Jan Smeekens Havard Holmefjord Lorentzen Any Athlete from South Korea X Any Athlete from United States Any Other Athlete Bobsleigh Women's 2-Man Day 9 February 21st, 2018 Elfje Willemsen Kaillie Humphries X Alysia Rissling Mica McNeill Mariama Jamanka Anna Koehler Stephanie Schneider X Nadezhda Sergeeva Sabina Hafner Jamie Greubel Poser Elana Meyers Taylor X Any Other Athlete Freestyle Skiing Men's Ski Cross Day 9 February 21st, 2018 Any Athlete from Austria Any Athlete from Canada X Jean-Frederic Chapuis Terence Tchiknavorian Francois Place Arnaud Bovolenta Paul Eckert Victor Oehling Norberg X Viktor Andersson X Marc Bischofberger Alex Fiva Any Other Athlete Short Track Speed Skating Women's 1000m Day 10 February 22nd, 2018 Kim Boutin Marianne St-Gelais Elise Christie X Arianna Fontana Yara van Kerkhof Suzanne Schulting X Lee Yu-Bin Choi Min-Jeong X Shim Suk-Hee Any Other Athlete Figure Skating Women's Singles Day 11 February 23rd, 2018 Loena Hendrickx Gabrielle Daleman X Kaetlyn Osmond Carolina Kostner X Satoko Miyahara Kaori Sakamoto Elisabet Tursynbayeva Evgenia Medvedeva X Maria Sotskova Alina Zagitova Mirai Nagasu Bradie Tennell Any Other Athlete Freestyle Skiing Women's Ski Cross Day 11 February 23rd, 2018 Sami Kennedy-Sim Andrea Limbacher Kelsey Serwa X Brittany Phelan Marielle Berger Sabbatel Alizee Baron Debora Pixner Sandra Naeslund X Fanny Smith X Any Other Athlete Speed Skating Women's Mass Start Day 12 February 24th, 2018 Ivanie Blondin X Any Athlete from China Elena Moeller Rigas Claudia Pechstein Francesca Lollobrigida X Francesca Bettrone Any Athlete from Japan Irene Schouten Annouk van der Weijden Any Athlete from United States Any Other Athlete X Snowboarding Men's Parallel Giant Slalom Day 12 February 24th, 2018 Alexander Payer Andreas Prommegger Benjamin Karl Radoslav Yankov X Jasey-Jay Anderson Sylvain Dufour Roland Fischnaller X Edwin Coratti Mirko Felicetti Rok Marguc Lee Sang-Ho X Nevin Galmarini Andrey Sobolev Any Other Athlete Snowboarding Women's Parallel Giant Slalom Day 12 February 24th, 2018 Julia Dujmovits Claudia Riegler Ina Meschik Ester Ledecka X Ramona Hofmeister Selina Jörg X Carolin Langenhorst Gloria Kotnik Julie Zogg X Ladina Jenny Ekaterina Tudegesheva Alena Zavarzina Any Other Athlete Bobsleigh Men's Four-Man Day 13 February 25th, 2018 Benjamin Maier Justin Kripps Chris Spring Francesco Friedrich Johannes Lochner X Nico Walther Oskars Kibermanis Oskars Melbardis X Yunjong Won Rico Peter Any Athlete from United States X Any Other Athlete Curling Women's Tournament Day 13 February 25th, 2018 Canada X China Denmark Great Britain X Japan South Korea Sweden Switzerland X United States Any Olympic Athl. from Russia Curling Men's Tournament Day 13 February 25th, 2018 Canada X Denmark Great Britain Italy Japan Norway X South Korea Sweden X Switzerland United States [/hide]
  10. [hide] Sporting Rivalries and Medals (15) 1- On Day 1, the first 5 Gold Medals will be awarded to athletes from 5 different countries. [YES - 4] 2- At least 27 countries will win a Medal, surpassing the Sochi 2014 Games' total. [YES - 4] 3- At least 2 events will not result in the common 1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze Medal Podium finish. [YES - 3] 4- South Korea will finish in the top five on the medal table. [YES - 4] 5- Canada will finish ahead of the USA in the medal table. [NO - 4] 6- By total medals won, Norway & Germany will win more than Canada & the United States, who in turn will win more than Japan & South Korea. [NO - 3] 7- At least one nation will win their first ever Gold Medal at a Winter Olympics. [NO - 3] 8- Excluding DNFs, at least one irish athlete will finish ahead of a briton. [NO - 4] 9- A nation will win six or more medals without winning gold. [YES- 3] 10- Austria will finish ahead of Switzerland in the medal table. [YES - 4] 11- We will have at least 5 Gold Medal winners being less than 18 years young on that given day. [YES - 3] 12- At least 3 Torino 2006 medalists will win a Medal in PyeongChang. [NO - 3] 13- At least one medal event will be postponed to another day. [YES - 2] 14- More women than men will win medals for the nation that will rank 1st on the medal table. [YES - 3] 15- At least 3 nations will win 10 or more gold medals. [YES - 2] Alpine Skiing (5) 16- Mikaela Shiffrin (USA) will win at least 3 Gold Medals. [NO - 4] 17- Norway will win the most medals on the Men's side. [NO - 3] 18- At least 33% of the starters in Men's Slalom will not reach the finish on the first run. [NO - 5] 19- Naoki Yuasa (JPN) will finish both legs in the Men's Slalom. [YES - 2] 20- The podium of at least one event will feature only countries associated with the Alpine Region (Austria, France, Germany, Italy, Liechtenstein, Monaco, Slovenia and/or Switzerland). [YES - 3] Biathlon (5) 21- Johannes Thingnes Boe (NOR) will win more medals than Martin Fourcade (FRA) during the whole 2018 Winter Olympics. [NO - 4] 22- Anastasiya Kuzmina (SVK) will win her third olympic Sprint title in a row. [YES - 4] 23- An athlete who finished 21st or worst in the Sprint will win a Pursuit medal. [NO - 4] 24- There will be a Gold Medalist in the individual races with 1 or more misses on the shooting range. [YES - 4] 25- The Ukrainian team will win more total medals than Italy. [NO - 4X] Bobsleigh (2) 26- Germany will win at least 6 medals between all events. [NO - 4] 27- Humphries (CAN) will win her third gold medal in two-women's bobsleigh. [YES - 2] Cross-country Skiing (5) 28- On the Women's side, all 6 Gold Medals will go to Norway. [NO - 4] 29- Overall, medals will not go to more than 6 nations. [NO - 4] 30- Swiss athletes will win more total medals than Olympic Athletes from Russia. [YES - 3] 31- The Men's Sprint will see a medalist who finished 21st-30th in the Qualification. [NO - 3] 32- The athlete leading the Men's Skiathlon at half-point will eventually win it. [NO - 3] Curling (3) 33- Canada will defend its Gold Medals in both the Men's and Women's events. [NO - 3] 34- A team from Asia will medal in any Curling event. [NO - 5] 35- The italian men's team will win at least 2 games. [YES - 2] Figure Skating (3) 36- The north korean pair will finish ahead of their south korean counterpart. [NO - 5] 37- Spain will win its first ever medal in Figure Skating. [NO - 4] 38- No nation will win medals in both Men's and Women's Singles. [NO - 5] Freestyle Skiing (5) 39- Devin Logan (USA) will win both the Women's Slopestyle and the Women's Halfpipe. [NO - 3] 40- Dominique Ohaco (CHI) will achieve Chile's best ever Winter Olympic result - bettering 11th place in Men's Alpine Combined from 1998. [YES - 2] 41- Sweden will be represented in the Women's Ski Cross Final by at least 2 athletes. [YES - 3] 42- No athlete who was victorious at the 2018 Winter X Games will win a Gold Medal in Pyeongchang. [NO - 4] 43- South Korea will win at least 1 medal, while Australia will win at least 3. [NO - 3] Ice Hockey (5) 44- A team from Group B will defeat a team from Group A in the Quarterfinals of the Women's Tournament. [YES - 5] 45- At least one match in the Men's Tournament will finish scoreless in regular time (60 Minutes). [NO - 3] 46- The Women's Unified Korean Team will win a match. [YES - 4] 47- Russia will win the Gold Medal in the Men's Tournament. [NO - 3] 48- Sweden will finish ahead of Finland in the Men's Tournament. [NO - 4] Luge (2) 49- Germany will win all 4 Gold Medals. [YES - 5] 50- In at least one event the eventual winner won't be in first place after the first run. [NO - 3] Nordic Combined (2) 51- In both Individual events, the first-placed Athlete(s) after Ski Jumping will not win a Medal. [NO - 4] 52- Germany will sweep (win Gold, Silver and Bronze) at least one of the individual events. [NO - 4] Skeleton (2) 53- The margin of the Men's and Women's winners to the Silver Medalists combined will add up to at least 1 second. [NO - 4] 54- South Korea will win its first ever Gold Medal in Skeleton. [NO - 4] Ski Jumping (3) 55- Poland will win at least one gold medal. [YES - 10] 56- At least two athletes will win medals in both men's individual events. [YES - 7] 57- The podium in the Women's Normal Hill will feature at least 2 of the following athletes: Katharina Althaus (GER), Sara Takanashi (JPN), Maren Lundby (NOR). [YES - 6] Short Track Speed Skating (3) 58- In all individual events, at least 3 participants will be relegated or disqualified in the A-Finals. [NO - 3] 59- South Korea will win all 8 Gold Medals. [NO - 3] 60- Two different athletes will win a medal for Hungary. [YES - 3] Snowboarding (5) 61- Czech Republic will win at least one Gold Medal. [NO - 3] 62- There will be an athlete who will win at least 2 Gold Medals. [NO - 2] 63- The winner in the Men's Halfpipe will receive a higher score than the winner of the same event at the 2014 Winter Olympics (higher than 94,75). [YES - 2] 64- Both Snowboard Cross events (Men + Women) will be won by european athletes. [YES - 3] 65- In his sixth consecutive Winter Olympics, Jasey-Jay Anderson (CAN) will win a Medal. [YES - 2] Speed Skating (5) 66- There will be a clean sweep (to win Gold, Silver and Bronze) by the dutch in at least one event. [YES - 3] 67- At least 5 men will clock under 13 minutes in the Men's 10,000m. [NO - 3] 68- The Bronze Medal winning team in any Team Pursuit will clock a faster time than either of the Finalists. [NO - 3] 69- Four continents will win a medal. [NO - 3] 70- At least 2 athletes will win 2 or more individual Gold Medals. [YES - 3] [/hide]
  11. The qualification systems will be discussed during pre-Olympic pre-Session meeting of IOC EB in Pyeongchang, to be exactly on the second day of the meeting - Sunday February the 4th. But, as we know, the time of publication might be different for different IFs. I've got a "leak" about field hockey - there's going to be some "Hockey Series Open" which will be the first step to Olympic qualifications. One tournament will be held in Gniezno with Central European countries, two of them will go further. @LDOG Do you know something more about this new competition (I assume it's some lower level after destructing the egalitarian World League in favour of Hockey Pro League for chosen elite countries)?
  12. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Cross-Country Skiing Women's 15km Skiathlon Day 1 February 10th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg X Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heidi Weng X Justyna Kowalczyk Charlotte Kalla Stina Nilsson Nathalie von Siebenthal Jessica Diggins Any Olympic Athl. from Russia Any Other Athlete Ski Jumping Men's Normal Hill Individual Day 1 February 10th, 2018 Stefan Kraft Markus Eisnbichler Richard Freitag X Andreas Wellinger Junshiro Kobayashi Anders Fannemel Johan Andre Forfang Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Any Athlete from Slovenia Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Men's 30km Skiathlon Day 2 February 11th, 2018 Alex Harvey Matti Heikkinen Iivo Niskanen Maurice Manificat Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Marcus Hellner Dario Cologna X Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete Ski Jumping Women's Normal Hill Individual Day 3 February 12th, 2018 Chiara Holzl Daniela Iraschko-Stolz Katharina Althaus Juliane Seyfarth Carina Vogt Any Athlete from Italy Yuki Ito Sara Takanashi X Maren Lundby X Any Athlete from Slovenia X Irina Avvakumova Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's Sprint Classic Day 4 February 13th, 2018 Ristomatti Hakola Iivo Niskanen Any Athlete from France Federico Pellegrino X Eirik Brandsdal Pal Golberg Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Teodor Peterson Oskar Svensson Alexander Bolshunov Gleb Retivykh Sergey Ustiugov Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Women's Sprint Classic Day 4 February 13th, 2018 Krista Parmakoski X Maiken Caspersen Falla X Kathrine Rolsted Harsem Ingvild Flugstad Oestberg X Heidi Weng Anna Dyvik Hanna Falk Stina Nilsson Laurien van der Graaff Sadie Bjornsen Sophie Caldwell Jessica Diggins Natalia Nepryaeva Any Other Athlete Nordic Combined Men's Normal Hill+10km Day 5 February 14th, 2018 Wilhelm Denifl Luka Klapfer Ilka Herola Eero Hirvonen Francois Braud Maxime Laheurte Eric Frenzel X Fabian Riessle Johannes Rydzek X Alessandro Pittin Akito Watabe X Espen Andersen Jarl Magnus Riiber Jan Schmid Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 10km Freestyle Day 6 February 15th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Riitta-Liisa Roponen Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen X Heidi Weng Charlotte Kalla X Sadie Bjornsen Jessica Diggins Anastasia Sedova Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 15km Freestyle Day 7 February 16th, 2018 Alex Harvey Matti Heikkinen Maurice Manificat Andrew Musgrave Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Johaness Hoesflot Klaebo X Simen Hegstad Krueger Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Marcus Hellner X Dario Cologna Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 4x5km Relay Day 8 February 17th, 2018 Finland X Germany Italy Norway X Sweden Switzerland United States X Olympic Athletes from Russia Any Other Nation Ski Jumping Men's Large Hill Individual Day 8 February 17th, 2018 Stefan Kraft Markus Eisnbichler Richard Freitag X Andreas Wellinger Junshiro Kobayashi Anders Fannemel Johan Andre Forfang Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Any Athlete from Slovenia Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Men's 4x10km Relay Day 9 February 18th, 2018 Finland France Germany Italy X Kazakhstan Norway X Sweden X Switzerland Olympic Athletes from Russia Any Other Nation Ski Jumping Men's Team Day 10 February 19th, 2018 Austria Czech Republic Finland Germany X Italy Japan Norway X Poland X Slovenia United States Olympic Athletes from Russia Any Other Nation Nordic Combined Men's Large Hill+10km Day 10 February 19th, 2018 Wilhelm Denifl Luka Klapfer Ilka Herola Eero Hirvonen Francois Braud Maxime Laheurte Eric Frenzel X Fabian Riessle Johannes Rydzek X Akito Watabe X Espen Andersen Jorgen Graabak Jan Schmid Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's Team Sprint Day 11 February 21st, 2018 Finland X Germany Italy Norway X Slovenia Sweden X Switzerland Olympic Athletes from Russia Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's Team Sprint Day 11 February 21st, 2018 Canada Estonia Finland France Germany X Italy Norway X Poland Sweden X Switzerland United States Olympic Athletes from Russia Any Other Nation Nordic Combined Men's Team (Large Hill + 4x5km Relay) Day 12 February 22nd, 2018 Austria X Finland France Germany X Italy Japan X Norway Poland United States Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's 50km Mass Start Classic Day 13 February 24th, 2018 Sergei Dolidovich Alex Harvey Matti Heikkinen Iivo Niskanen Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Johaness Hoesflot Klaebo X Sjur Roethe Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Dario Cologna X Alexander Bessmertnykh Sergey Ustiugov Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 30km Mass Start Classic Day 14 February 25th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Aino-Kaisa Saarinen Masako Ishida Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg X Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heidi Weng Justyna Kowalczyk X Anna Haag Charlotte Kalla Nathalie von Siebenthal Any Athlete from USA Anastasia Sedova Any Other Athlete [/hide]
  13. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's 7.5km Sprint Day 1 February 10th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier Denise Herrmann X Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 10km Sprint Day 2 February 11th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak X Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 10km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer X Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 12.5km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp X Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 15km Individual Day 4 February 14th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 20km Individual Day 5 February 15th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe X Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 12.5km Mass Start Day 6 February 17th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer X Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 15km Mass Start Day 7 February 18th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch X Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete 2x6km Women's + 2x7.5km Men's Mixed Relay Day 8 February 20th, 2018 Austria Belarus Czech Republic Finland France X Germany X Italy X Norway Slovakia Sweden Switzerland Ukraine Any Other Nation Women's 4x6km Relay Day 9 February 22nd, 2018 Belarus Canada Czech Republic France X Germany X Italy Norway Poland X Slovakia Sweden Ukraine Any Other Nation Men's 4x7.5km Relay Day 10 February 23rd, 2018 Austria Canada Czech Republic France X Germany X Italy Norway X Slovenia Sweden Switzerland Ukraine United States Any Other Nation [/hide]
  14. Summer Youth Olympic Games 2018

    European U18 Athletics Championships will be at the beginning of July (5-8) in Győr, where the EYOF took place last year. I don't know if it's the qualification event, but it might be this.
  15. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Downhill Day 1 February 11th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer Hannes Reichelt X Adrien Theaux Thomas Dressen Peter Fill Dominik Paris Kjetil Jansrud X Aksel Lund Svindal Beat Feuz X Gilles Roulin Any Athlete from North America Any Other Athlete Women's Giant Slalom Day 2 February 12th, 2018 Any Athlete from Austria Tessa Worley X Victoria Rebensburg X Federica Brignone Sofia Goggia Manuela Moelgg Ragnhild Mowinckel Tina Robnik Estelle Alphand Sara Hector Lara Gut Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-Combined Day 3 February 13th, 2018 Romed Baumann Marcel Hirscher X Matthias Mayer Victor Muffat-Jeandet Alexis Pinturault X Peter Fill Dominik Paris Kjetil Jansrud X Luca Aerni Mauro Caviezel Pavel Tirkhichev Any Other Athlete Women's Slalom Day 4 February 14th, 2018 Bernadette Schild Any Athlete from Germany Any Athlete from Italy Nina Haver-Loeseth Petra Vlhova X Estelle Alphand Frida Hansdotter X Anna Swenn-Larsson Wendy Holdener Melanie Meillard Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-G Day 5 February 15th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer Hannes Reichelt Any Athlete from Canada Adrien Theaux Thomas Dressen Josef Ferstl Peter Fill Dominik Paris Aleksander Aamodt Kilde Kjetil Jansrud Aksel Lund Svindal X Beat Feuz X Any Other Athlete X Women's Super-G Day 6 February 17th, 2018 Nicole Schmidhofer Anna Veith Any Athlete from France X Victoria Rebensburg Federica Brignone Sofia Goggia Johanna Schnarff Tina Weirather X Ragnhild Mowinckel Michelle Gissin Lara Gut X Any Other Athlete Men's Giant Slalom Day 7 February 18th, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Alexis Pinturault Luca De Aliprandini Henrik Kristoffersen X Leif Kristian Nestvold-Haugen Zan Kranjec Matts Olsson Justin Murisier Ted Ligety X Any Other Athlete Women's Downhill Day 8 February 21st, 2018 Cornelia Hutter Nicole Schmidhofer Ramona Sieberhofen Any Athlete from France Sofia Goggia Tina Weirather X Ragnhild Mowinckel Michelle Gisin Lara Gut X Mikaela Shiffrin Lindsey Vonn X Jacqueline Wiles X Any Other Athlete Men's Slalom Day 9 February 22nd, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Michael Matt Alexis Pinturault X Dave Ryding Stefano Gross Sebastian Foss-Solevaag Henrik Kristoffersen Andre Myhrer X Luca Aerni Daniel Yule Any Other Athlete Women's Super-Combined Day 10 February 23rd, 2018 Ricarda Haaser Anne-Sophie Barthet X Federica Brignone X Sofia Goggia Marusa Ferk Denise Feierabend Michelle Gisin Wendy Holdener Mikaela Shiffrin X Any Athlete from North America Any Other Athlete Team Event Day 11 February 24th, 2018 Austria X Canada France X Germany Italy Norway X Slovakia Sweden Switzerland United States Any Other Athlete [/hide]
  16. MONACO - Bobsleigh - two-man of Rudy Rinaldi (bronze medallist of YOG 2012, he will be a flag bearer) and Boris Vain (debut) - Alpine skiing - Alexandra Coletti (fourth consecutive Winter Olympics), and Oliver Jenot (third Olympics, missed Vancouver) Trivia: - Alexandra Coletti will equalize the second-best result of Olympic appearances for Monaco - Patrice Servelle has four as well. The only one Monegasque who has one more is Albert Grimaldi (known as His Serene Highness Albert II, The Sovereign Prince of Monaco). - Rudy Rinaldi will be first Winter Youth Olympian to represent Monaco at "adult" Winter Olympics. Earlier Angelique Trinquier, Youth Olympian from 2010, took part in Summer Olympics 2012. Both of them were/will be flag bearers at their adult Olympic debut.
  17. Curling - Norwegian men's team will play every match in different trousers.
  18. Volleyball 2018 Discussion Thread

    I don't watch men's volleyball leagues (or any club competition) but this year in Poland we can watch women's Italian league, which is far more exciting than Polish "Only Chemik wins" league. Though if I was to choose who's more attractive, Bednarek-Kasza or Chirichella...
  19. For me it was excellent, because every year, when I can be near sport is excellent. And this year I managed to be on many top competitions - Modern Pentathlon World Cup, Rowing World Cup (my debut as photoreporter only), Eventing European Championships, Water Polo European Championships qualification, Modern Pentathlon U24 European Championships and the biggest event ever I was at - EYOF in Győr.
  20. It's possible, that the quota for other continents will be given at other competition - like European quotas for women's football at FIFA Women's World Cup.
  21. Summer Youth Olympic Games 2018

    Last week in Nigeria. You're welcome: http://www.uipmworld.org/event/yog-2018-continental-qualifier-africa I love such competition - even I don't know any of the athletes starting and even I didn't suspect that in some countries (Ghana, Nigeria) there are any pentathletes.
  22. Winter Olympic Games 2018 News

    For curling it might be interesting - Russian women wouldn't start, so will we take three teams from the Plzen torunament starting tomorrow or next from ranking, that will start the Plzen tourament unnecessarily?
  23. Curling 2017 - 2018 Discussion Thread

    Well, in Poland we also have a reason to celebrate - our men go to Division A for the first time in history. Probably we won't do much more than Slovaks did this year, but still we are in great euphory.
  24. Thanks God, I thought, that four years after my school finishing exams I already forgot the basic rules of maths
×