Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Vojthas

Senior Member
  • Content count

    260
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Vojthas last won the day on December 12 2017

Vojthas had the most liked content!

Community Reputation

58 has a spectacular aura about

About Vojthas

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    02/01/95
  • Nation
    Poland
  • Favourite Olympic Games
    Both
  • Favourite Sports
    modern penathlon, curling, volleyball, field hockey, water polo, equestrian
  • Favourite Athletes
    Poles and Hungarians
  • Real Name
    Wojciech Nowakowski
  • Job
    sport journalist
  1. [hide] Second Round September 21st - September 23rd, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nation from each Group and 2 best 2nd placed Nations between all Groups will qualify for the Third Round Group E Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 21st 2018, h. 17:00 Netherlands 1 3 Russia September 21st 2018, h. 21:15 Italy 3 1 Finland September 22nd 2018, h. 17:00 Netherlands 3 2 Finland September 22nd 2018, h. 21:15 Russia 3 2 Italy September 23rd 2018, h. 17:00 Russia 3 0 Finland September 23rd 2018, h. 21:15 Italy 3 1 Netherlands Group F Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 21st 2018, h. 17:00 Brazil 3 0 Australia September 21st 2018, h. 20:30 Belgium 1 3 Slovenia September 22nd 2018, h. 17:00 Australia 3 1 Belgium September 22nd 2018, h. 20:30 Slovenia 1 3 Brazil September 23rd 2018, h. 17:00 Slovenia 3 1 Australia September 23rd 2018, h. 20:30 Belgium 0 3 Brazil Group G Date & Time (GMT +3) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 21st 2018, h. 17:00 United States 3 1 Canada September 21st 2018, h. 20:40 Bulgaria 3 2 Iran September 22nd 2018, h. 17:00 Iran 3 2 Canada September 22nd 2018, h. 20:40 Bulgaria 0 3 United States September 23rd 2018, h. 17:00 United States 3 1 Iran September 23rd 2018, h. 20:40 Bulgaria 2 3 Canada Group H Date & Time (GMT +3) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 21st 2018, h. 17:00 Serbia 2 3 France September 21st 2018, h. 20:40 Poland 3 0 Argentina September 22nd 2018, h. 17:00 Serbia 3 1 Argentina September 22nd 2018, h. 20:40 Poland 3 1 France September 23rd 2018, h. 17:00 France 3 0 Argentina September 23rd 2018, h. 20:40 Poland 3 1 Serbia [/hide]
  2. [hide] Preliminary Round September 22nd - September 25th, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and the 3rd Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 22nd 2018, h. 13:30 South Korea 20 France September 22nd 2018, h. 17:30 Greece 5 Canada September 23rd 2018, h. 11:30 Canada 11 South Korea September 23rd 2018, h. 17:30 France 2 Greece September 25th 2018, h. 13:30 South Korea 15 Greece September 25th 2018, h. 20:30 Canada 7 France Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 22nd 2018, h. 11:30 Australia 24 Nigeria September 22nd 2018, h. 14:00 Turkey 10 Argentina September 23rd 2018, h. 11:00 Argentina 9 Australia September 23rd 2018, h. 20:30 Nigeria 31 Turkey September 25th 2018, h. 11:30 Australia 7 Turkey September 25th 2018, h. 17:30 Argentina 21 Nigeria Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 22nd 2018, h. 20:00 Japan 15 Spain September 22nd 2018, h. 20:30 Puerto Rico 18 Belgium September 23rd 2018, h. 13:30 Belgium 13 Japan September 23rd 2018, h. 20:00 Spain 23 Puerto Rico September 25th 2018, h. 11:00 Japan 7 Puerto Rico September 25th 2018, h. 20:00 Belgium 11 Spain Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 22nd 2018, h. 11:00 Latvia 13 China September 22nd 2018, h. 18:00 United States 41 Senegal September 23rd 2018, h. 14:00 Senegal 25 Latvia September 23rd 2018, h. 18:00 China 17 United States September 25th 2018, h. 14:00 Senegal 29 China September 25th 2018, h. 18:00 Latvia 26 United States [/hide]
  3. Equestrian FEI World Games 2018

    I don't know if it works outside Poland (probably not) but sport.tvp.pl/transmisje and there's a stream started at 15:50.
  4. Equestrian FEI World Games 2018

    Isn't the reason the fact that the dressage coefficient has been deleted so there is no more x1,5 which means all the results are lower than earlier?
  5. Modern Pentathlon UIPM World Championships 2018

    You were faster than me. I wrote to our athlete for a photo of his accreditation's back, where there is always a schedule. Another tragedy from the UIPM - they can't even post such a basic thing. We had a Pentathlon Day yesterday - the whole action finished with sharing the photos of athletes showing High5 and the graphic with de Coubertin.
  6. Summer Youth Olympic Games 2018

    In Poland neither - I base on English Wikipedia and the news from some NFs, but just few gives updates about YOG. Field hockey - yesterday they gave nominations to athletes, but nobody wrote a roster, just some clubs that are proud of their youth Olympians gave a few names.
  7. Shooting ISSF World Championships 2018

    Gorsa already won one in air rifle. The fourth one goes to China due to Yang's fifth place. EDIT: Sorry, didn't notice @prso1000 already posted about this.
  8. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Lightweight Quadruple Sculls Day 1 September 14th, 2018 Algeria Czech Republic Denmark X Germany X Hungary Ireland Italy X Norway Spain Turkey United States Women's Lightweight Quadruple Sculls Day 1 September 14th, 2018 China X Denmark X Great Britain Germany X Italy Ukraine United States Men's Lightweight Single Sculls Day 1 September 14th, 2018 Hamish Parry Sun Man Hugo Beury Jason Osborne X Samuel Mottram Peter Galambos X Martino Goretti Alexis Lopez Garcia Michael Schmid X Andrew Campbell Jr. Any Other Athlete Women's Lightweight Single Sculls Day 1 September 14th, 2018 Alice Arch Alena Furman X Laura Tarantola Marie-Louise Draeger X Imogen Grant Clara Guerra Marine Veldhuis Katarzyna Welna X Anastasia Lebedeva Emma Fredh Michelle Sechser Any Other Athlete Women's Pair Day 2 September 15th, 2018 Australia Canada X China France Great Britain X Italy Netherlands New Zealand X Romania United States Any Other Nation Men's Pair Day 2 September 15th, 2018 Belarus Croatia X Czech Republic X France Great Britain X Italy New Zealand Romania Serbia Spain Any Nation Women's Lightweight Double Sculls Day 2 September 15th, 2018 Australia X Canada China Netherlands X New Zealand Poland X Romania South Africa Switzerland United States Any Other Nation Men's Lightweight Double Sculls Day 2 September 15th, 2018 Belgium X Canada Denmark France Great Britain X Ireland X Italy Norway New Zealand Poland Any Other Nation Women's Four Day 2 September 15th, 2018 Australia X Canada China Denmark Great Britain Netherlands X Poland X Romania Russia United States Any Other Nation Men's Four Day 2 September 15th, 2018 Australia X Belarus France Germany X Great Britain Italy Netherlands X Romania South Africa United States Any Other Nation Women's Quadruple Sculls Day 2 September 15th, 2018 Australia China France Germany X Great Britain Netherlands X Poland X Romania Ukraine United States Any Other Nation Men's Quadruple Sculls Day 2 September 15th, 2018 Australia Estonia Germany X Great Britain X Italy Lithuania Netherlands New Zealand Poland X Ukraine Any Other Nation Men's Double Sculls Day 3 September 16th, 2018 France Germany X Great Britain Italy Lithuania Netherlands New Zealand Romania Switzerland X United States Any Other Nation X Women's Double Sculls Day 3 September 16th, 2018 Canada Czech Republic France Germany X Greece Italy Lithuania Netherlands X New Zealand X United States Any Other Nation Men's Single Sculls Day 3 September 16th, 2018 Aleksandar Aleksandrov Trevor Jones Angel Fournier Rodriguez Ondrej Synek X Sverri Nielsen Oliver Zeidler X Harry Leask Mindaugas Griskonis Robert Manson X Kjetill Borch Marko Marjanovic Nico Stahlberg Any Other Athlete Women's Single Sculls Day 3 September 16th, 2018 Madeleine Edmunds Magdalena Lobnig X Fie Udby Erichsen Annekatrin Thiele Sanita Puspure X Lina Saltyte-Masilionis Hannah Osborne Ekaterina Kurochkina Jeannine Gmelin X Diana Dymchenko Kara Kohler Any Other Athlete Women's Eight Day 3 September 16th, 2018 Australia Canada China Great Britain X Netherlands X New Zealand X Romania United States Men's Eight Day 3 September 16th, 2018 Australia Canada Germany X Great Britain X Italy Netherlands X New Zealand Romania United States [/hide]
  9. Summer Youth Olympic Games 2018

    has place in girls' pentathlon. I'm not sure, how did the reallocation go, but the coordinator coach of Polish Youth A National Team told me, that he got the news from our sports director, that it has something to do with Kazakhstan. The news about quota for Poland is sure and confirmed by an e-mail sent by UIPM to Polish Modern Pentathlon Federation President.
  10. [hide] First Round September 9th - September 18th, 2018 24 Nations, 4 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Second Round Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 9th 2018, h. 19:30 Italy 3 1 Japan September 12th 2018, h. 17:00 Dominican Republic 0 3 Slovenia September 12th 2018, h. 20:30 Belgium 0 3 Argentina September 13th 2018, h. 17:00 Dominican Republic 0 3 Japan September 13th 2018, h. 21:15 Italy 3 1 Belgium September 14th 2018, h. 17:00 Japan 2 3 Slovenia September 14th 2018, h. 20:30 Argentina 3 0 Dominican Republic September 15th 2018, h. 17:00 Belgium 0 3 Slovenia September 15th 2018, h. 21:15 Italy 3 2 Argentina September 16th 2018, h. 17:00 Japan 3 1 Belgium September 16th 2018, h. 21:15 Dominican Republic 0 3 Italy September 17th 2018, h. 17:00 Belgium 3 1 Dominican Republic September 17th 2018, h. 20:30 Argentina 3 2 Slovenia September 18th 2018, h. 17:00 Japan 2 3 Argentina September 18th 2018, h. 21:15 Italy 3 2 Slovenia Group B Date & Time (GMT +3) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 12th 2018, h. 14:00 France 3 0 China September 12th 2018, h. 17:00 Netherlands 0 3 Canada September 12th 2018, h. 20:30 Brazil 3 0 Egypt September 13th 2018, h. 17:00 Egypt 1 3 Canada September 13th 2018, h. 20:30 Brazil 3 2 France September 14th 2018, h. 17:00 China 3 1 Netherlands September 14th 2018, h. 20:30 France 3 0 Egypt September 15th 2018, h. 17:00 Canada 3 0 China September 15th 2018, h. 20:30 Netherlands 0 3 Brazil September 16th 2018, h. 17:00 China 3 2 Egypt September 16th 2018, h. 20:30 Netherlands 0 3 France September 17th 2018, h. 17:00 Egypt 1 3 Netherlands September 17th 2018, h. 20:30 Brazil 3 1 Canada September 18th 2018, h. 17:00 China 0 3 Brazil September 18th 2018, h. 20:30 Canada 2 3 France Group C Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 12th 2018, h. 14:00 Cameroon 3 1 Tunisia September 12th 2018, h. 17:00 Australia 0 3 Russia September 12th 2018, h. 20:30 United States 3 2 Serbia September 13th 2018, h. 17:00 Australia 0 3 United States September 13th 2018, h. 20:30 Cameroon 1 3 Serbia September 14th 2018, h. 17:00 Australia 3 2 Cameroon September 14th 2018, h. 20:30 Russia 3 0 Tunisia September 15th 2018, h. 17:00 Serbia 3 0 Tunisia September 15th 2018, h. 20:30 United States 3 2 Russia September 16th 2018, h. 17:00 Cameroon 0 3 United States September 16th 2018, h. 20:30 Serbia 3 1 Australia September 17th 2018, h. 17:00 Russia 3 0 Cameroon September 17th 2018, h. 20:30 Australia 3 0 Tunisia September 18th 2018, h. 17:00 United States 3 0 Tunisia September 18th 2018, h. 20:30 Serbia 2 3 Russia Group D Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 September 9th 2018, h. 20:30 Bulgaria 3 2 Finland September 12th 2018, h. 17:00 Iran 3 0 Puerto Rico September 12th 2018, h. 20:30 Cuba 1 3 Poland September 13th 2018, h. 17:00 Puerto Rico 0 3 Poland September 13th 2018, h. 20:30 Iran 3 1 Bulgaria September 14th 2018, h. 17:00 Finland 3 2 Cuba September 14th 2018, h. 20:30 Bulgaria 3 0 Puerto Rico September 15th 2018, h. 17:00 Cuba 1 3 Iran September 15th 2018, h. 20:30 Poland 3 0 Finland September 16th 2018, h. 17:00 Puerto Rico 0 3 Finland September 16th 2018, h. 20:30 Cuba 1 3 Bulgaria September 17th 2018, h. 17:00 Cuba 3 1 Puerto Rico September 17th 2018, h. 20:30 Iran 1 3 Poland September 18th 2018, h. 17:00 Finland 2 3 Iran September 18th 2018, h. 20:30 Bulgaria 1 3 Poland [/hide]
  11. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Individual Endurance Day 1 September 12th, 2018 Mohamed Aida Any Athlete from Argentina Any Athlete from Bahrain Any Athlete from France X Any Athlete from Italy Any Athlete from the Netherlands Saleh Al-Balushi X Any Athlete from Qatar Sulaiman Mohammed Almhaimidy Mario Hoffmann Jaume Punti Dachs Any Other Athlete from Spain Jahan Perlyasamy Barbara Lisarrague Hamdan bin Mohd Al-Maktoum X Any Other Athlete from UAE Isha Judd Any Other Athlete Team Endurance Day 1 September 12th, 2018 Argentina Australia Bahrain France Germany Italy Netherlands Oman Qatar X Saudi Arabia Spain Switzerland United Arab Emirates X United States X Uruguay Any Other Nation Team Reining Day 1 September 12th, 2018 Australia Austria Belgium Brazil Canada France X Germany X Italy Netherlands United States X Any Other Nation Team Dressage Day 2 September 13th, 2018 Canada Denmark Germany X Great Britain X Netherlands X Portugal Russia Spain Sweden United States Any Other Nation Individual Special Dressage Day 3 September 14th, 2018 Daniel Bachmann Andersen Sönke Rothenberger Dorothee Schneider X Isabell Werth X Charlotte Dujardin X Carl Hester Edward Gal Inessa Merkulova Therese Nilshagen Juliette Ramel Laura Graves Kasey Perry-Glass Any Other Athlete Individual Reining Day 4 September 15th, 2018 Any Athlete from Australia Any Athlete from Austria Cira Baeck X Bernard Fonck Franco Bertolani Any Athlete from Canada Mathieu Buton X Glen Arthur Estival X Grischa Ludwig Gennaro Lendi Daniel Huss Jordan Larson Cade McCutcheon Any Other Athlete from the USA Any Other Athlete Individual Freestyle Dressage Day 5 September 16th, 2018 Daniel Bachmann Andersen Sönke Rothenberger Dorothee Schneider Isabell Werth X Charlotte Dujardin X Edward Gal X Madeleine Witte-Vrees Severo Jurado Lopez Patrik Kittel Therese Nilshagen Laura Graves Kasey Perry-Glass Any Other Athlete Individual Eventing Day 5 September 16th, 2018 Christopher Burton Shane Rose Karin Donckers Selena O'Hanlon Any Athlete from France Ingrid Klimke X Julia Krajewski X Rosalind Canter Kristina Cook Piggy French Any Athlete from Ireland Yoshiaki Oiwa Jonelle Price Tim Price Sara Algotsson-Ostholt X Phillip Dutton Marilyn Little Any Other Athlete Team Eventing Day 5 September 16th, 2018 Australia Belgium Canada France X Germany X Great Britain Ireland Italy New Zealand Sweden United States X Any Other Nation Individual Championship Grade V Para-Dressage Day 6 September 18th, 2018 Ciska Vermeulen X Estelle Guillet Regine Mispelkamp Sophie Wells X Tomoko Nakamura Frank Hosmar X Any Other Athlete Individual Championship Grade III Para-Dressage Day 7 September 19th, 2018 Emma Booth Barbara Minneci X Lauren Barwick Tobias Thorning Joergensen Angelika Trabert X Steffen Zeibig X Natasha Baker Erin Orford Rixt van der Horst Rebecca Hart Any Other Athlete Individual Championship Grade I Para-Dressage Day 7 September 19th, 2018 Eveline van Looveren Sergio Oliva Winona Hartvickson X Line Munk Madsen Katja Karjalainen Elke Philipp Sara Morganti X Rihards Snikus Laurentia Tan X Roxanne Trunnell Any Other Athlete Team Vaulting Day 7 September 19th, 2018 Austria Canada X Germany X Italy X Switzerland United States Pas-de-Deux Vaulting Day 8 September 20th, 2018 Jasmin Lindner/Lukas Wacha Theresa Thiel/Stefan Csandl Any Athletes from Canada Theresa-S. Bresch/Torben Jacobs X Janika Derks/Johannes Kay Lorenzo Lupacchini/Silvia Stopazzini X Syra Schmid/Zoe Maruccio Selina Walder/Svenja Lehmann X Any Athletes from the United States Any Other Athlete Team Para-Dressage Day 9 September 21st, 2018 Belgium Brazil Canada X Denmark Finland Germany X Great Britain X Italy Netherlands United States Any Other Nation Team Jumping Day 9 September 21st, 2018 Belgium Brazil Canada Egypt France Germany X Great Britain Ireland Italy Mexico Netherlands Sweden Switzerland X United States X Any Other Nation Individual Freestyle Grade IV Para-Dressage Day 10 September 22nd, 2018 Manon Claeys Rodolpho Riskalla Susanne Jensby Sunesen Jose Letartre X Sanne Voets Louise Etzner-Jakobsson X Angela Peavy X Kate Shoemaker Any Other Athlete Women's Individual Vaulting Day 10 September 22nd, 2018 Katharina Luschin X Lisa Wild Sheena Bendixen Kristina Boe Janika Derks X Sarah Kay Lucy Phillips Anna Cavallaro Silvia Stopazzini Nadja Büttiker Ilona Hannich Elizabeth Osborn X Any Other Athlete Men's Individual Vaulting Day 10 September 22nd, 2018 Dominik Eder Juan Martin Clavijo Thomas Brüsewitz X Jannis Drewell X Jannik Heiland Vincent Haennel X Lambert Leclezio Clement Taillez Balazs Bence Lorenzo Lupacchini Lukas Heppler Any Other Athlete Individual Freestyle Grade II Para-Dressage Day 10 September 22nd, 2018 Pepo Puch X Stinna Tange Kaastrup Jaana Kivimäki Celine Gerny Lee Pearson X Maurilio Vaccaro Nicole den Dulk X Any Other Athlete Squad Vaulting Day 10 September 22nd, 2018 Argentina Austria Brazil Canada Germany X Italy X Netherlands Switzerland X United States Any Other Nation Individual Driving Day 11 September 23rd, 2018 Boyd Exell X Glenn Geerts Edouard Simonet Benjamin Aillaud Mareike Harm Christoph Sandmann Georg von Stein Bram Chardon Ijsbrand Chardon X Koos de Ronde Jerome Voutaz X Chester Weber Misdee Wrigley-Miller Any Other Athlete Team Driving Day 11 September 23rd, 2018 Belgium X France Germany Netherlands X United States X Individual Jumping Day 11 September 23rd, 2018 Any Athlete from Belgium Any Athlete from Brazil Eric Lamaze Carlos Lopez Kevin Staut Marcus Ehning Any Other Athlete from Germany Cian O'Connor Shane Sweetnam Danielle Goldstein Any Athlete from Italy Harrie Smolders X Peder Fredricson Henrik von Eckermann Steve Guerdat X Devin Ryan McLain Ward X Any Other Athlete [/hide]
  12. Summer Youth Olympic Games 2018

    I don't know a lot about the situation in Arabic countries, but about Iran girls it might be the some kind religious/political decision (though if they qualified somehow then they "should have the right" to compete, so it might be strange). About Brazil the only thing that comes to my mind is not enough money to send both teams, which seems impossible when it comes to Brazilian football (at least its some kind, though maybe not that popular in Brazil) and travel to the neighbour Argentina.
  13. Chodziły takie podejrzenia, ale nigdzie nie widziałem ostatecznego potwierdzenia tej historii. O panczenistkach od dawna było wiadomo, zresztą same mówiły, że się nie lubią. A siatkarki... mieliśmy wtedy świetną drużynę, która zdobyła w 2009 brązowy medal ME i doskonale pamiętam, kto wrócił do kadry w 2010 i komu nie szło w World Grand Prix. Dziwnym trafem to właśnie ona była jedną ze stron konfliktu i wcale mi nie było jej żal, że wypadła ze składu na MŚ (zwłaszcza, że w jej miejsce weszła Glinka). A to, co potem opowiadała w Przeglądzie Sportowym o treningach tylko pogłębiło moją niechęć do niej.
  14. Ja też się nie znam, ale wiem, że w załogach dwuosobowych (z olimpijskich - 470, Nacra 17, 49er, 49erFX) są stanowiska sternika i załoganta, więc hierarchia obowiązuje. Zgranie w załodze to jeden z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu. Każdy musi znać swoje miejsce, ale też okazywać szacunek dla partnera/partnerki.
  15. Equestrian FEI World Games 2018

    I won't be surprised if we won't send anybody. This year the federation created such hard (and according to athletes controversial) conditions to be in wide national team, that there is very few athletes.
×