Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Dolby

Totallympics Fanatic
  • Content count

    576
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Dolby last won the day on July 28 2016

Dolby had the most liked content!

Community Reputation

94 is a jewel in the rough

1 Follower

About Dolby

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    10/04/87
  • Nation
    India
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Real Name
    Mehul Agrawal
  • Living City
    Ahmedabad

Recent Profile Visitors

779 profile views
  1. You can say this song has been an inspiration to me to continue taking part in these contests despite time constraints, low points in previous contests and being the only Indian participant.
  2. India Ladies and gentlemen, this time around the Indian jury has the honour of presenting a modern rendition of one of the all time classics of Indian music. "Ekla Chalo Re" was penned by Nobel Laureate Rabindranath Tagore in 1905. Since its inception this song has inspired millions to continue his or her journey, despite lack of support from others. This song played a large role in Indian independence movement as well. There are numerous melodious renditions of this beautiful song. The rendition I have chosen is from 2012 and is sung by legendary actor Amitabh Bachhan. Apart from the modern touch in music provided by composers Vishal-Shekhar, the song is unique in the way it transitions seamlessly between Bangla (language in which original song was conceived), Hindi and English. Ekla Chalo Re (Walk Alone)
  3. I do want to take part and have a favourite for Indian entry but am not sure if I would have enough time to listen to all entries and vote. Will take the final decision once full schedule is released.
  4. [hide] Knockout Round September 9th - September 17th, 2017 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Bronze Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 17th 2017, h. 17:00, Sinan Erdem Dome, Istanbul Spain 10 Russia Gold Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 17th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Slovenia 10 Serbia [/hide]
  5. [hide] Knockout Round September 9th - September 17th, 2017 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Semifinals Eastern European Summer Time (GMT +3) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 14th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Spain 20 Slovenia September 15th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Russia 10 Serbia [/hide]
  6. [hide] Knockout Round September 9th - September 17th, 2017 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Quarterfinals Eastern European Summer Time (GMT +3) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 12th 2017, h. 18:45, Sinan Erdem Dome, Istanbul Germany 20 Spain September 12th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Slovenia 5 Latvia September 13th 2017, h. 18:45, Sinan Erdem Dome, Istanbul Greece 15 Russia September 13th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Italy 10 Serbia [/hide]
  7. [hide] Knockout Round September 9th - September 17th, 2017 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Round of 16 Eastern European Summer Time (GMT +3) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 9th 2017, h. 12:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Slovenia 10 Ukraine September 9th 2017, h. 15:15, Sinan Erdem Dome, Istanbul Germany 15 France September 9th 2017, h. 18:45, Sinan Erdem Dome, Istanbul Finland 5 Italy September 9th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Lithuania 5 Greece September 10th 2017, h. 12:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Latvia 10 Montenegro September 10th 2017, h. 15:15, Sinan Erdem Dome, Istanbul Serbia 5 Hungary September 10th 2017, h. 18:45, Sinan Erdem Dome, Istanbul Spain 10 Turkey September 10th 2017, h. 21:30, Sinan Erdem Dome, Istanbul Croatia 15 Russia [/hide]
  8. [hide] Knockout Round August 30th - September 3rd, 2017 12 Nations, Playoff Round, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Semifinals Central European Summer Time (GMT +2) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 2nd 2017, h. 17:30, Tauron Arena, Kraków Serbia 1 3 Germany September 2nd 2017, h. 20:30, Tauron Arena, Kraków Russia 3 1 Belgium [/hide]
  9. [hide] Preliminary Round August 31st - September 7th, 2017 24 Nations, 4 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for Round of 16. Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 31st 2017, h. 13:45, Hartwall Arena, Helsinki Slovenia 10 Poland August 31st 2017, h. 16:30, Hartwall Arena, Helsinki Iceland 30 Greece August 31st 2017, h. 20:00, Hartwall Arena, Helsinki France 15 Finland September 2nd 2017, h. 13:45, Hartwall Arena, Helsinki Poland 20 Iceland September 2nd 2017, h. 16:30, Hartwall Arena, Helsinki Greece 10 France September 2nd 2017, h. 20:00, Hartwall Arena, Helsinki Finland 15 Slovenia September 3rd 2017, h. 13:45, Hartwall Arena, Helsinki France 40 Iceland September 3rd 2017, h. 16:30, Hartwall Arena, Helsinki Slovenia 5 Greece September 3rd 2017, h. 20:00, Hartwall Arena, Helsinki Finland 10 Poland September 5th 2017, h. 13:45, Hartwall Arena, Helsinki Iceland 25 Slovenia September 5th 2017, h. 16:30, Hartwall Arena, Helsinki Poland 30 France September 5th 2017, h. 20:00, Hartwall Arena, Helsinki Greece 15 Finland September 6th 2017, h. 14:45, Hartwall Arena, Helsinki Slovenia 20 France September 6th 2017, h. 17:30, Hartwall Arena, Helsinki Greece 15 Poland September 6th 2017, h. 20:45, Hartwall Arena, Helsinki Finland 25 Iceland Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 31st 2017, h. 15:45, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Germany 10 Ukraine August 31st 2017, h. 18:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Lithuania 25 Georgia August 31st 2017, h. 21:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Italy 5 Israel September 2nd 2017, h. 15:45, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Georgia 10 Germany September 2nd 2017, h. 18:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Ukraine 5 Italy September 2nd 2017, h. 21:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Israel 20 Lithuania September 3rd 2017, h. 15:45, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Georgia 10 Ukraine September 3rd 2017, h. 18:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Lithuania 15 Italy September 3rd 2017, h. 21:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Germany 5 Israel September 5th 2017, h. 15:45, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Ukraine 20 Lithuania September 5th 2017, h. 18:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Italy 5 Germany September 5th 2017, h. 21:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Israel 10 Georgia September 6th 2017, h. 14:45, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Germany 15 Lithuania September 6th 2017, h. 17:30, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Georgia 10 Italy September 6th 2017, h. 20:45, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv Israel 5 Ukraine Group C Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 1st 2017, h. 15:00, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Hungary 20 Croatia September 1st 2017, h. 17:45, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Spain 40 Montenegro September 1st 2017, h. 20:30, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Romania 25 Czech Republic September 2nd 2017, h. 15:00, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Montenegro 10 Hungary September 2nd 2017, h. 17:45, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Czech Republic 30 Spain September 2nd 2017, h. 20:30, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Croatia 20 Romania September 4th 2017, h. 15:00, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Hungary 20 Czech Republic September 4th 2017, h. 17:45, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Montenegro 25 Croatia September 4th 2017, h. 20:30, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Spain 50 Romania September 5th 2017, h. 15:00, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Czech Republic 10 Montenegro September 5th 2017, h. 17:45, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Croatia 20 Spain September 5th 2017, h. 20:30, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Romania 5 Hungary September 7th 2017, h. 14:30, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Czech Republic 15 Croatia September 7th 2017, h. 17:15, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Hungary 50 Spain September 7th 2017, h. 20:45, Polyvalent Hall, Cluj-Napoca Montenegro 10 Romania Group D Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 September 1st 2017, h. 14:15, Ülker Sports Arena, Istanbul Belgium 10 Great Britain September 1st 2017, h. 17:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Serbia 30 Latvia September 1st 2017, h. 21:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Turkey 5 Russia September 2nd 2017, h. 14:15, Ülker Sports Arena, Istanbul Latvia 5 Belgium September 2nd 2017, h. 17:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Russia 15 Serbia September 2nd 2017, h. 21:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Great Britain 10 Turkey September 4th 2017, h. 14:15, Ülker Sports Arena, Istanbul Latvia 5 Great Britain September 4th 2017, h. 17:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Belgium 15 Russia September 4th 2017, h. 21:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Serbia 10 Turkey September 5th 2017, h. 14:15, Ülker Sports Arena, Istanbul Russia 10 Latvia September 5th 2017, h. 17:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Great Britain 15 Serbia September 5th 2017, h. 21:00, Ülker Sports Arena, Istanbul Turkey 20 Belgium September 7th 2017, h. 14:30, Ülker Sports Arena, Istanbul Russia 10 Great Britain September 7th 2017, h. 17:15, Ülker Sports Arena, Istanbul Belgium 30 Serbia September 7th 2017, h. 20:45, Ülker Sports Arena, Istanbul Latvia 20 Turkey [/hide]
  10. [hide] Event and Date Gold Medal Winne Silver Medal Winne Bronze Medal Winne Athletes Women's Individual Hoop Day 1, August 30th, 2017 Arina Averina Dina Averina Linoy Ashram Katsiaryna Halkina Alina Harnasko Katrin Taseva Neviana Vladinova Linoy Ashram Kaho Minagawa Arina Averina Dina Averina Viktoria Mazur Laura Zeng Any Other Individual Ball Day 1, August 30th, 2017 Neviana Vladinova Katrin Taseva Arina Averina Katsiaryna Halkina Alina Harnasko Katrin Taseva Neviana Vladinova Alexandra Agiurgiuculese Sabina Ashirbayeva Arina Averina Dina Averina Anastasiya Serdyukova Any Other Individual Clubs Day 2, August 31st, 2017 Alina Harnasko Katsiaryna Halkina Dina Averina Katsiaryna Halkina Alina Harnasko Katrin Taseva Neviana Vladinova Linoy Ashram Arina Averina Dina Averina Viktoria Mazur Laura Zeng Anastasiya Serdyukova Any Other Individual Ribbon Day 2, August 31st, 2017 Neviana Vladinova Katrin Taseva Katsiaryna Halkina Katsiaryna Halkina Alina Harnasko Katrin Taseva Neviana Vladinova Eleni Kelaiditi Linoy Ashram Alexandra Agiurgiuculese Arina Averina Dina Averina Anastasiya Serdyukova Any Other Individual All-Around Day 3, September 1st, 2017 Neviana Vladinova Arina Averina Katrin Taseva Katsiaryna Halkina Alina Harnasko Katrin Taseva Neviana Vladinova Linoy Ashram Alexandra Agiurgiuculese Kaho Minagawa Arina Averina Dina Averina Viktoria Mazur Laura Zeng Any Other Group All-Around Day 4, September 2nd, 2017 Bulgaria Belarus Russia Azerbaijan Belarus Bulgaria Finland Italy Japan Russia Spain Ukraine United States Uzbekistan Any Other Group 5 Hoops Day 5, September 3rd, 2017 Bulgaria Ukraine Belarus Azerbaijan Belarus Bulgaria Canada China Italy Japan Russia Switzerland Ukraine Uzbekistan Any Other Group 3 Balls / 2 Ropes Day 5, September 3rd, 2017 Ukraine Bulgaria Belarus Azerbaijan Belarus Bulgaria Finland Italy Japan Russia Spain Ukraine United States Uzbekistan Any Other [/hide]
  11. [hide] Knockout Round August 30th - September 3rd, 2017 12 Nations, Playoff Round, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match, Gold Medal Match Playoff Round Central European Summer Time (GMT +2) Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 30th 2017, h. 17:30, Tauron Arena, Kraków Poland 3 0 Slovenia August 30th 2017, h. 17:30, Spodek, Katowice Italy 3 0 Turkey August 30th 2017, h. 20:30, Tauron Arena, Kraków Bulgaria 3 0 Finland August 30th 2017, h. 20:30, Spodek, Katowice France 3 2 Czech Republic [/hide]
  12. Badminton BWF World Championships 2017

    We continue our streak of medal in WS. 2012 Olympics, 2013 & 2014 WC Bronze 2015 WC & 2016 Olympics Silver 2017 WC 2 Semifinalists. Hoping for all-Indian final and that elusive Gold.
  13. [hide] Preliminary Round August 24th - August 28th, 2017 16 Nations, 4 Groups, 1st Nation from each Group will qualify for Qarterfinals, 2nd and 3rd Nations will qualify for Playoff Round Pool A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 24th 2017, h. 17:30, Ergo Arena, Gdańsk / Sopot Finland 3 0 Estonia August 24th 2017, h. 20:30, PGE Narodowy, Warsaw Poland 3 2 Serbia August 26th 2017, h. 17:30, Ergo Arena, Gdańsk / Sopot Serbia 3 0 Estonia August 26th 2017, h. 20:30, Ergo Arena, Gdańsk / Sopot Poland 3 0 Finland August 28th 2017, h. 17:30, Ergo Arena, Gdańsk / Sopot Finland 0 3 Serbia August 28th 2017, h. 20:30, Ergo Arena, Gdańsk / Sopot Poland 3 0 Estonia Pool B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 25th 2017, h. 17:30, Azoty Arena, Szczecin Slovakia 3 2 Czech Republic August 25th 2017, h. 20:30, Azoty Arena, Szczecin Germany 1 3 Italy August 27th 2017, h. 17:30, Azoty Arena, Szczecin Italy 3 0 Slovakia August 27th 2017, h. 20:30, Azoty Arena, Szczecin Germany 3 1 Czech Republic August 28th 2017, h. 17:30, Azoty Arena, Szczecin Slovakia 1 3 Germany August 28th 2017, h. 20:30, Azoty Arena, Szczecin Czech Republic 0 3 Italy Pool C Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 24th 2017, h. 17:30, Tauron Arena, Kraków Bulgaria 1 3 Russia August 24th 2017, h. 20:30, Tauron Arena, Kraków Slovenia 3 0 Spain August 26th 2017, h. 17:30, Tauron Arena, Kraków Russia 3 0 Slovenia August 26th 2017, h. 20:30, Tauron Arena, Kraków Bulgaria 3 0 Spain August 28th 2017, h. 17:30, Tauron Arena, Kraków Slovenia 0 3 Bulgaria August 28th 2017, h. 20:30, Tauron Arena, Kraków Spain 0 3 Russia Pool D Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 25th 2017, h. 17:30, Spodek, Katowice Netherlands 3 2 Turkey August 25th 2017, h. 20:30, Spodek, Katowice Belgium 1 3 France August 27th 2017, h. 17:30, Spodek, Katowice Belgium 3 2 Turkey August 27th 2017, h. 20:30, Spodek, Katowice France 3 0 Netherlands August 28th 2017, h. 17:30, Spodek, Katowice Netherlands 2 3 Belgium August 28th 2017, h. 20:30, Spodek, Katowice Turkey 0 3 France [/hide]
  14. Badminton BWF World Championships 2017

    Just saw his profile. He is ranked 102 in the world and has lost to Indians in his last 3 tournaments.
×