Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Akin Baddy

Member
  • Content count

    28
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 is an unknown quantity at this point

About Akin Baddy

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    30/12/95
  • Nation
    India
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    Badminton
  • Favourite Athletes
    Every Indian athletes
  • Real Name
    Akin
  • Living City
    Trivandrum
  • Job
    Trainee Engineer
  1. no contest for US Open tennis??
  2. [hide] Women's Tournament - Knockout Round August 15th - August 19th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 19th 2016, h. 12:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Germany 3 1 New Zealand Gold Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 19th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 3 2 Great Britain [/hide]
  3. [hide] Men's Tournament - Knockout Round August 17th - August 21st, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 19th 2016, h. 13:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 3 2 United States August 19th 2016, h. 22:15, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 2 3 Brazil [/hide]
  4. [hide] Women's Tournament - Knockout Round August 16th - August 20th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 18th 2016, h. 13:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Serbia 2 3 United States August 18th 2016, h. 22:15, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro China 2 3 Netherlands [/hide]
  5. [hide] Men's Tournament - Knockout Round August 14th - August 18th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 18th 2016, h. 12:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 2 1 Germany Gold Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 18th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Belgium 3 2 Argentina [/hide]
  6. [hide] Women's Tournament - Knockout Round August 15th - August 19th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 17th 2016, h. 12:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 3 1 Germany August 17th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro New Zealand 3 1 Great Britain [/hide]
  7. [hide] Men's Tournament - Knockout Round August 16th - August 20th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 16th 2016, h. 11:00, Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro Hungary 4 Montenegro August 16th 2016, h. 12:20, Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro Greece 6 Italy August 16th 2016, h. 15:10, Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro Brazil 3 Croatia August 16th 2016, h. 16:30, Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro Serbia 5 Spain [/hide]
  8. [hide] Women's Tournament - Knockout Round August 15th - August 19th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 17th 2016, h. 12:20, Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro Hungary 5 United States August 17th 2016, h. 16:30, Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro Italy 4 Russia [/hide]
  9. [hide] Men's Tournament - Knockout Round August 17th - August 21st, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 17th 2016, h. 10:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Canada 2 3 Russia August 17th 2016, h. 14:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 2 Poland August 17th 2016, h. 18:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 3 0 Iran August 17th 2016, h. 22:15, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 1 Argentina [/hide]
  10. [hide] Women's Tournament - Knockout Round August 16th - August 20th, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 16th 2016, h. 10:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro South Korea 1 3 Netherlands August 16th 2016, h. 14:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Japan 0 3 United States August 16th 2016, h. 18:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 1 3 Serbia August 16th 2016, h. 22:15, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 1 China [/hide]
  11. [hide] Women's Tournament - Preliminary Round August 6th - August 14th, 2016 12 Nations, 2 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Women's Tournament - Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Japan 3 2 South Korea August 6th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 0 Cameroon August 6th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 1 Argentina August 8th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Japan 3 0 Cameroon August 8th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 1 South Korea August 8th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 0 Argentina August 10th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 0 Cameroon August 10th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro South Korea 2 3 Argentina August 10th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 1 Japan August 12th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Argentina 3 0 Cameroon August 12th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 2 3 Japan August 12th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 0 South Korea August 14th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro South Korea 3 0 Cameroon August 14th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Japan 3 2 Argentina August 14th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 2 Russia Women's Tournament - Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro China 3 1 Netherlands August 6th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 0 Puerto Rico August 6th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Serbia 3 2 Italy August 8th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro China 3 1 Italy August 8th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 2 Netherlands August 8th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Serbia 3 0 Puerto Rico August 10th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro China 3 0 Puerto Rico August 10th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 2 3 Netherlands August 10th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 1 Serbia August 12th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro China 3 0 Serbia August 12th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 1 Italy August 12th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Netherlands 3 0 Puerto Rico August 14th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Serbia 3 2 Netherlands August 14th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 3 0 Puerto Rico August 14th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 2 China Men's Tournament - Preliminary Round August 7th - August 15th, 2016 12 Nations, 2 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Men's Tournament - Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 7th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 2 3 France August 7th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 0 Mexico August 7th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 0 Canada August 9th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro France 3 0 Mexico August 9th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 3 1 United States August 9th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 0 Canada August 11th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Canada 0 3 France August 11th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 3 0 Mexico August 11th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 2 United States August 13th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 2 3 France August 13th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Canada 3 2 Mexico August 13th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 1 Italy August 15th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 1 Mexico August 15th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 3 1 Canada August 15th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Brazil 3 2 France Men's Tournament - Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 7th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Poland 3 0 Egypt August 7th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 0 Cuba August 7th 2016, h. 22:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Argentina 1 3 Iran August 9th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 1 Argentina August 9th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Poland 3 2 Iran August 9th 2016, h. 20:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Cuba 3 0 Egypt August 11th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Iran 3 0 Cuba August 11th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 0 Egypt August 11th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Poland 3 2 Argentina August 13th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Iran 3 0 Egypt August 13th 2016, h. 11:35, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Argentina 3 1 Cuba August 13th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 2 3 Poland August 15th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Argentina 3 0 Egypt August 15th 2016, h. 15:00, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Russia 3 2 Iran August 15th 2016, h. 17:05, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Poland 3 0 Cuba [/hide]
  12. [hide] Event and Date Gold Medal Winne Silver Medal Winne Bronze Medal Winne Athletes ARCHERY Men's Team Event Day 1, August 6th, 2016 South Korea United States China China Chinese Taipei France Italy Malaysia Netherlands South Korea Spain United States Any Other SHOOTING Women's 10m Air Pistol Day 2, August 7th, 2016 Anna Korakaki Wenjun Guo Zorana Arunovic Antoaneta Boneva Wenjun Guo Mengxue Chang Chia Ying Wu Anna Korakaki Zorana Arunovic Bobana Velickovic Sonia Franquet Olena Kostevych Any Other DIVING Women's 3m Synchro Springboard Day 2, August 7th, 2016 China Canada Italy Australia Brazil Canada China Germany Great Britain Italy Malaysia SHOOTING Men's 10m Air Rifle Day 3, August 8th, 2016 Haoran Yang Yifey Cao Niccolo Campriani Vitali Bubnovich Yifey Cao Haoran Yang Filip Nepejchal Julian Justus Istvan Peni Peter Sidi Niccolo Campriani Vladimir Maslennikov Serhiy Kulish Any Other DIVING Men's 10m Synchro Platform Day 3, August 8th, 2016 China Mexico Russia Brazil China Germany Great Britain Mexico Russia Ukraine United States RUGBY 7s Women's Day 3, August 8th, 2016 New Zealand Canada United States Australia Brazil Canada Fiji France Great Britain New Zealand Spain United States Any Other EQUESTRIAN Individual Eventing Day 4, August 9th, 2016 Clark Montgomery Ingrid Klimke Sandra Auffarth Shane Rose William Fox-Pitt Gemma Tattersall Sandra Auffarth Michael Jung Ingrid Klimke Jonelle Price Mark Todd Ludwig Svennerstal Clark Montgomery Any Other ARTISTIC GYMNASTICS Women's Team All-Around Day 4, August 9th, 2016 United States China Russia Brazil China Germany Great Britain Italy Japan Netherlands Russia United States Any Other FENCING Men's Individual Epee Day 4, August 9th, 2016 Gaetan Grumier Geza Imre Enrico Garozzo Yannick Borel Gaetan Grumier Geza Imre Enrico Garozzo Kazuyasu Minobe Vadim Anokhin Max Heinzer Bogdan Nikishin Ruben Limardo Any Other FENCING Women's Individual Foil Day 5, August 10th, 2016 Inna Deriglazova Aida Shanaeva Arianna Errigo Ysaora Thibus Carolin Golubytskyi Elisa Di Francsica Arianna Errigo Hyunhee Nam Inna Deriglazova Aida Shanaeva Ines Boubakri Lee Kiefer Any Other ARTISTIC GYMNASTICS Men's Individual All-Around Day 5, August 10th, 2016 Kohei Uchimura Deng Shudi Manrique Larduet Deng Shudi Manrique Larduet Max Whitlock Fabian Hambuechen Kohei Uchimura David Belyavskiy Nikolai Kuksenkov Oleg Verniaiev Samuel Mikulak Any Other SHOOTING Men's Double Trap Day 5, August 10th, 2016 Joshua Richmond William Chetcuti Qiang Pang James Willett Qiang Pang Andreas Loew Tim Kneale Antonino Barilla Marco Innocenti William Chetcuti Vasily Mosin Walton Eller Joshua Richmond Any Other ARCHERY Women's Individual Day 6, August 11th, 2016 Bo Bae Ki Misun Choi Chien-Ying Le Jiaxin Wu Chien-Ying Le Ya-Ting Tan Deepika Kumari Guendalina Sartori Hye Jin Chang Misun Choi Bo Bae Ki Ksenia Perova Any Other RUGBY SEVENS Men's Day 6, August 11th, 2016 New Zealand Fiji Australia Argentina Australia Fiji France Great Britain Kenya New Zealand South Africa United States Any Other SHOOTING Women's 50m Rifle 3 Positions Day 6, August 11th, 2016 Snjezana Pejcic Binbin Zhang Barbara Engleder Binbin Zhang Snjezana Pejcic Barbara Engleder Mahlagha Jambozorg Petra Zublasing Yelizaveta Korol Nandinzaya Gankhuyag Malin Westerheim Virginia Thrasher Any Other TABLE TENNIS Men's Singles Day 6, August 11th, 2016 Long Ma Jike Zhang Dimitrij Ovtcharov Vladimir Samsonov Long Ma Jike Zhang Dimitrij Ovtcharov Timo Boll Chun Ting Wong Jun Mizutani Marcos Freitas Chih-Yuan Chuang Any Other FENCING Men's Team Foil Day 7, August 12th, 2016 Italy China Russia Brazil China Egypt France Great Britain Italy Russia United States SHOOTING Women's Skeet Day 7, August 12th, 2016 Morgan Craft Chiara Cainero Sutiya Jiewchaloemmit Wei Ning Andri Eleftheriou Diana Bacosi Chiara Cainero Amber Hill Danka Bartekova Sutiya Jiewchaloemmit Morgan Craft Kimberly Rhode Any Other FENCING Women's Team Sabre Day 8, August 13th, 2016 Ukraine Russia United States France Italy Mexico Poland Russia South Korea Ukraine United States TRAMPOLINE GYMNASTICS Men's Individual Day 8, August 13th, 2016 Lei Gao Uladzislau Hancharou Dong Dong Uladzislau Hancharou Dong Dong Lei Gao Sebastian Martiny Masaki Ito Ginga Munetomo Dylan Schmidt Dmitrii Ushakov Andrey Yudin Any Other SHOOTING Men's 25m Rapid Fire Pistol Day 8, August 13th, 2016 Fusheng Zhang Christian Reitz Jean Quiquampoix Yuehong Li Fusheng Zhang Jean Quiquampoix Oliver Geis Christian Reitz Teruyoshi Akiyama Alexei Klimov Junhong Kim Keith Sanderson Any Other TENNIS Women's Singles Day 8, August 13th, 2016 Serena Williams Angelique Kerber Venus Williams Samantha Stosur Eugenie Bouchard Petra Kvitova Angelique Kerber Agnieszka Radwanska Garbiñe Muguruza Timea Bacsinszky Madison Keys Serena Williams Any Other GOLF Men's Individual Day 9, August 14th, 2016 Matt Kuchar Patrick Reed Rickie Fowler Sergio Garcia Rafa Cabrera Bello Danny Willett Justin Rose Henrik Stenson Bubba Watson Rickie Fowler Patrick Reed Matt Kuchar Any Other ARTISTIC GYMNASTICS Men's Pommel Horse Day 9, August 14th, 2016 Max Whitlock Filip Ude Kohei Uchimura Harutyun Merdinyan Filip Ude Louis Smith Max Whitlock Vid Hidvegi Kohei Uchimura David Belyavskiy Oleg Verniaiev Alexander Naddour Any Other ARTISTIC GYMNASTICS Women's Uneven Bars Day 9, August 14th, 2016 Yilin Fan Maria Paseka Daria Spiridonova Yilin Fan Loan His Ruby Harrold Sophie Scheder Lieke Wevers Maria Paseka Daria Spiridonova Gabrielle Douglas Madison Kocian Any Other SAILING Men's RS:X Day 9, August 14th, 2016 Pierre Le Coq Byron Kokkalanis Nick Dempsey Wang Aichen Pierre Le Coq Nick Dempsey Byron Kokkalanis Shahar Tzuberi Mattia Camboni Dorian van Rijsselberghe Piotr Myszka Ivan Pastor Matteo Sanz Lanz Any Other TENNIS Men's Singles Day 9, August 14th, 2016 Novak Djokovic Andy Murray Rafael Nadal Juan-Martin del Potro David Goffin Marin Cilic Gaël Monfils Gilles Simon Jo-Wilfried Tsonga Andy Murray Kei Nishikori Novak Djokovic David Ferrer Rafael Nadal Any Other EQUESTRIAN Individual Dressage Day 10, August 15th, 2016 Kristina Bröring-Sprehe Dorothee Schneider Isabell Werth Charlotte Dujardin Kristina Bröring-Sprehe Dorothee Schneider Isabell Werth Edward Gal Hans Peter Minderhoud Beatriz Ferrer-Salat Tinne Vilhelmson-Silfven Laura Graves Steffen Peters Any Other ARTISTIC GYMNASTICS Men's Rings Day 10, August 15th, 2016 Hao You Yang Liu Eleftherios Petrounias Arthur Zanetti Hao You Yang Liu Samir Ait Said Eleftherios Petrounias Yury van Gelder Denis Abliazin Igor Radivilov Oleg Verniaiev Any Other SAILING Women's Laser Radial Day 10, August 15th, 2016 Evi van Acker Marit Bouwmeester Anne-Marie Rindom Evi van Acker Xu Lijia Tina Mihelic Anne-Marie Rindom Tuula Tenkanen Alison Young Gintare Scheidt Marit Bouwmeester Josefin Olsson Paige Railey Any Other DIVING Men's 3m Springboard Day 11, August 16th, 2016 Chao He Evgenii Kuznetsov Yuan Cao Yuan Cao Chao He Jack Laugher Ken Terauchi Rommel Pacheco Evgenii Kuznetsov Ilya Zakharov Illya Kvasha Kristian Ipsen Any Other ARTISTIC GYMNASTICS Women's Floor Day 11, August 16th, 2016 Simone Biles Alexandra Raisman Chunsong Shang Flavia Lopes Saraiva Chunsong Shang Elissa Downie Claudia Fragapane Sae Miyakawa Lieke Wevers Giulia Steingruber Simone Biles Alexandra Raisman Any Other SAILING Mixed Nacra 17 Day 11, August 16th, 2016 Waterhouse/Darmanin Besson/Riou Bissaro/Sicouri Lange/Saroli van der Velden/Visser Waterhouse/Darmanin Zajac/Frank Norregaard/Viborg And. Besson/Riou Saxton/Groves Bissaro/Sicouri Jones/Saunders Buhler/Brugger Any Other SYNCHRONIZED SWIMMING Women's Duet Day 11, August 16th, 2016 Russia China Ukraine Canada China Greece France Italy Japan Mexico Russia Spain Ukraine Any Other TABLE TENNIS Women's Team Day 11, August 16th, 2016 China Japan Singapore China Chinese Taipei Germany Hong Kong Japan Netherlands North Korea Singapore South Korea Any Other BADMINTON Mixed Doubles Day 12, August 17th, 2016 Zhang/Zhao Ko/Kim Fischer/Pedersen Zhang/Zhao Xu/Ma Fischer/Pedersen Adcock/Adcock Ahmad/Natsir Jordan/Susanto Kazuno/Kurihara Ko/Kim Chan/Goh Any Other BEACH VOLLEYBALL Women's Day 12, August 17th, 2016 Agatha/Barbara Talita/Larissa Borger/Buthe Bawden/Clancy Agatha/Barbara Talita/Larissa Bansley/Pavan Liliana/Elsa Borger/Buthe Ludwig/Walkenhorst Meppelink/van Irsel Walsh/Ross Any Other EQUESTRIAN Team Jumping Day 12, August 17th, 2016 Germany United States Great Britain Brazil Canada France Great Britain Germany Netherlands Sweden Switzerland Ukraine United States Any Other SAILING Women's 470 Day 12, August 17th, 2016 Aleh/Powrie Oliveira/Barbachan Mills/Clark Vadlau/Ogar Oliveira/Barbachan Lizhu/Xiaoli Lacointre/Defrance Mills/Clark Kyranakou/van Veen Aleh/Powrie Skrzypulec/Gliszczynska Mrak/Macarol Haeger/Provancha Any Other BEACH VOLLEYBALL Men's Day 13, August 18th, 2016 Schmidt/Cerutti Solberg/Junior Gibb/Patterson Schmidt/Cerutti Solberg/Junior Herrera/Gaviria Samoilovs/Smedins Brouwer/Meeuwsen Losiak/Kantor Semenov/Krasilnikov Gibb/Patterson Lucena/Dalhauser Any Other DIVING Women's 10m Platform Day 13, August 18th, 2016 Yajie Si Qian Ren Pandelela Rinong Pamg Melissa Wu Meaghan Benfeito Qian Ren Yajie Si Tonia Couch Pandelela Rinong Pamg Paola Espinosa Kuk Hyang Kim Jessica Parratto Any Other SAILING Men's 49er Day 13, August 18th, 2016 Outteridge/Jensen Burling/Tuke Delle Karth/Resch Outteridge/Jensen Delle Karth/Resch Warrer/Lübeck Heil/Plosser Fletcher/Sign Seaton/McGovern Burling/Tuke Januszewski/Nowak Lima/Costa Bottin/Lopez Any Other BADMINTON Women's Singles Day 14, August 19th, 2016 Li Xuerui Wang Yihan Carolina Marin Wang Yihan Li Xuerui Tai Tzu Ying Carolina Marin Saina Nahwal Nozomi Okuhara Akane Yamaguchi Sung Yi Hyun Ratchanok Intanon Any Other SYNCHRONIZED SWIMMING Women's Team Day 14, August 19th, 2016 Russia China Japan Australia Brazil China Egypt Italy Japan Russia Ukraine BADMINTON Men's Singles Day 15, August 20th, 2016 Lee Chong Wei Lin Dan Chen Long Chen Long Lin Dan Chou Tien Chen Jan Ø Jørgensen Viktor Axelsen Tommy Sugiarto Srikanth Kidambi Lee Chong Wei Son Wan Ho Any Other GOLF Women's Individual Day 15, August 20th, 2016 Stacy Lewis Lexi Thompson Amy Yang Brooke Henderson Lydia Ko Inbee Park Sei Young Kim Amy Yang Anna Nordqvist Ariya Jutanugarn Lexi Thompson Stacy Lewis Any Other RHYTHMIC GYMNASTICS Women's Individual All-Around Day 15, August 20th, 2016 Yana Kudryavtseva Laura Zeng Ganna Rizatdinova Marinda Durunda Melitina Staniouta Saloma Pazhava Neta Rivkin Yana Kudryavtseva Margarita Mamun Yeon-Jae Son Ganna Rizatdinova Laura Zeng Any Other [/hide]
  13. [hide] Men's Tournament - Preliminary Round August 6th - August 14th, 2016 12 Nations, 2 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Men's Tournament - Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Serbia 1 Hungary August 6th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Greece 6 Japan August 6th 2016, h. 20:50, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Brazil 5 Australia August 8th 2016, h. 13:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Serbia 2 Greece August 8th 2016, h. 19:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Japan 4 Brazil August 8th 2016, h. 20:50, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Hungary 3 Australia August 10th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Australia 5 Japan August 10th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Greece 2 Hungary August 10th 2016, h. 19:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Brazil 2 Serbia August 12th 2016, h. 19:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Greece 4 Brazil August 12th 2016, h. 20:50, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Hungary 9 Japan August 12th 2016, h. 22:10, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Serbia 2 Australia August 14th 2016, h. 17:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Australia 4 Greece August 14th 2016, h. 18:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Serbia 9 Japan August 14th 2016, h. 20:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Brazil 3 Hungary Men's Tournament - Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro United States 3 Croatia August 6th 2016, h. 13:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro France 8 Montenegro August 6th 2016, h. 19:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Spain 3 Italy August 8th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Croatia 2 Montenegro August 8th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Italy 4 France August 8th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro United States 7 Spain August 10th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro France 6 United States August 10th 2016, h. 13:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Montenegro 4 Italy August 10th 2016, h. 20:50, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Spain 9 Croatia August 12th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Croatia 7 Italy August 12th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Spain 3 France August 12th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro United States 4 Montenegro August 14th 2016, h. 15:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro United States 3 Italy August 14th 2016, h. 16:50, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro France 6 Croatia August 14th 2016, h. 19:30, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Montenegro 8 Spain Women's Tournament - Preliminary Round August 9th - August 13th, 2016 8 Nations, 2 Groups, All Nations will qualify for Quarterfinals Women's Tournament - Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 9th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Italy 3 Brazil August 9th 2016, h. 13:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Russia 4 Australia August 11th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Russia 2 Brazil August 11th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Italy 4 Australia August 13th 2016, h. 10:20, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Russia 2 Italy August 13th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Australia 3 Brazil Women's Tournament - Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 9th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro China 5 Hungary August 9th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Spain 0 United States August 11th 2016, h. 11:40, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro China 4 United States August 11th 2016, h. 13:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Spain 4 Hungary August 13th 2016, h. 09:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro China 6 Spain August 13th 2016, h. 13:00, Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro Hungary 3 United States [/hide]
  14. [hide] Men's Tournament - Preliminary Round August 6th - August 12th, 2016 12 Nations, 2 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Men's Tournament - Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Belgium 1 Great Britain August 6th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Australia 2 New Zealand August 6th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Spain 4 Brazil August 7th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Great Britain 1 New Zealand August 7th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Brazil 4 Belgium August 7th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Australia 2 Spain August 9th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro New Zealand 1 Spain August 9th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Brazil 3 Great Britain August 9th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Belgium 2 Australia August 10th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro New Zealand 4 Brazil August 10th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Great Britain 3 Australia August 11th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Spain 1 Belgium August 12th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Great Britain 2 Spain August 12th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Belgium 1 New Zealand August 12th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Australia 5 Brazil Men's Tournament - Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Argentina 1 Netherlands August 6th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro India 3 Ireland August 6th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Canada 3 Germany August 7th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 4 Ireland August 8th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Germany 2 India August 8th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Canada 3 Argentina August 9th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Argentina 1 India August 9th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Germany 4 Ireland August 9th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 2 Canada August 11th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 1 India August 11th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Ireland 0 Canada August 11th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Argentina 2 Germany August 12th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro India 3 Canada August 12th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Germany 1 Netherlands August 12th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Ireland 2 Argentina Women's Tournament - Preliminary Round August 6th - August 13th, 2016 12 Nations, 2 Groups, 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for Quarterfinals Women's Tournament - Group A Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 7th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro New Zealand 2 South Korea August 7th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 4 Spain August 7th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro China 2 Germany August 8th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro New Zealand 1 Germany August 8th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 2 South Korea August 8th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Spain 2 China August 10th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Spain 3 New Zealand August 10th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Germany 1 South Korea August 10th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro China 2 Netherlands August 11th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Germany 2 Spain August 12th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro South Korea 2 China August 12th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro New Zealand 1 Netherlands August 13th 2016, h. 12:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Netherlands 2 Germany August 13th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro South Korea 2 Spain August 13th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro China 1 New Zealand Women's Tournament - Group B Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 6th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Argentina 1 United States August 6th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Great Britain 2 Australia August 7th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Japan 1 India August 8th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Australia 1 United States August 8th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro India 1 Great Britain August 8th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Argentina 2 Japan August 10th 2016, h. 11:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro India 3 Australia August 10th 2016, h. 13:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Great Britain 2 Argentina August 10th 2016, h. 17:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro United States 1 Japan August 11th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Australia 2 Argentina August 11th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro United States 2 India August 11th 2016, h. 20:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Japan 1 Great Britain August 13th 2016, h. 10:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Argentina 3 India August 13th 2016, h. 18:00, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Great Britain 2 United States August 13th 2016, h. 19:30, Olympic Hockey Center, Rio de Janeiro Australia 1 Japan [/hide]
  15. Start Copying Here Sporting Rivalries and Medals (26) 1- Medals will be awarded to more nations than at the 2012 Summer Games - with at least 86. [NO - 2] 2- The best-placed European NOC in the overall 2016 Summer Olympics medal table will be Russia. [NO - 5] 3- Brazil will achieve their best ever placement in the overall 2016 Summer Games medal table, finishing within the top 14.[YES - 6] 4- Finland will fail to win a medal for the first time in history. [NO - 6] 5- At least 4 countries will win their first olympic medal. [NO - 4] 6- Rio 2016 will be India's best ever performance in overall medals won (7 or more). [NO - 1] 7- Denmark will be placed higher than any other nordic country in the medal table (Finland, Iceland, Norway, Sweden).[YES - 4] 8- Netherlands will win more silver medals than any other color. [NO - 1] 9- Maghreb countries (ALG, TUN, MAR, MTN, LBA) will win at least 5 medals total. [NO - 6] 10- Japan will finish ahead of South Korea in the medal table. [NO - 8] 11- Azerbaijan will finish ahead of Turkey in the medal table. [YES - 2] 12- Ethiopia will finish ahead of Kenya in the medal table. [YES - 2] 13- Cuba will finish ahead of Jamaica in the medal table. [YES - 5] 14- Germany will finish ahead of France in the medal table. [YES - 3] 15- Serbia will finish ahead of Croatia in the medal table. [NO - 3] 16- The youngest medalist at the 2016 Summer Olympics will be younger than 16 years. [NO - 5] 17- Spain will win more than one medal in all team sports combined. [YES - 1] 18- Iran will achieve their first medal won by a woman. [YES - 3] 19- At least 15 different american nations will win medals. [NO - 3] 20- At least two nations that last won a medal in Atlanta 1996 or before, will medal again in Rio 2016. [NO - 10] 21- There will be at least one nation who will win 8 medals or more, but won't win a gold medal. [NO - 5] 22- Hong Kong, Chinese Taipei and Singapore will all win a medal. [YES - 4] 23- Like in London 2012, more silver medals than gold medals will be awarded. [NO - 4] 24- The top 5 in the overall medal table will change its order on the very final day of the 2016 Summer Olympics. [NO - 8] 25- Argentina will win at least one gold medal in Rio 2016. [YES - 4] 26- Lithuania alone will win more medals than Estonia and Latvia together. [YES - 3] Aquatics - Diving (2) 27- China will win all four Synchronised Diving events. [YES - 5] 28- Canada will medal in all four Women's events. [NO - 1] Aquatics - Swimming (9) 29- Australian athletes take at least 2 golds out of the following 4 events: Women's 50m FS, Women's 100m FS, Men's 50m FS, Men's 100m FS. [YES - 4] 30- A nation will win 2 or more medals in Marathon Swimming. [YES - 1] 31- A nation will medal in all six relays. [YES - 5] 32- Great Britain will finish in the top 5 of the pool events' medal table. [NO - 2] 33- There will be at least one false start in an individual final. [NO - 3] 34- Either Cameron van der Burgh (RSA) or Ruta Meilutyte (LTU) will defend his/her olympic title in 100m Breaststroke.[YES - 4] 35- A gap of one second or more between the gold and silver medal winners will be clocked in 3 or more individual finals, ranging from 50m to 200m events. [YES - 1] 36- At least 5 world records will be broken in Rio 2016. [NO - 3] 37- At least 3 of the following 5 NOCs will win a medal: Bahamas, Egypt, Iceland, Jamaica, Singapore. [NO - 10] Aquatics - Synchronized Swimming (1) 38- At least 4 different nations will finish the Synchronised Swimming competitions with any medal. [YES - 4] Aquatics - Water Polo (2) 39- The men's final will be played by two ex-yugoslav nations (CRO, MNE, SRB). [YES - 2] 40- In the knockout stage, any 4th placed team from the group stage will upset a group winner and qualify for the semifinal.[NO - 5] Archery (2) 41- At least one top 8 seed in Women's or Men's Individual Archery will suffer an early exit in the Round of 64. [YES - 4] 42- South Korea will win all the gold medals in Archery. [NO - 2] Athletics (12) 43- Usain Bolt (JAM) will repeat a gold medal treble once again. [NO - 1] 44- There will be at least one sweep of medals, athletes from one country taking gold, silver and bronze. [NO - 4] 45- At least 5 olympic records will be broken. [YES - 1] 46- At least two teams will be disqualified in the 4x100 finals (men and women combined). [NO - 1] 47- The Women's and Men's Olympic champion in High Jump will have cleared a height of at least 4.40m combined.[YES - 1] 48- All medals in both marathon events will be won by African nations. [NO - 1] 49- Poland will achieve a double gold in Hammer throw events. [YES - 1] 50- A non-european athlete will win gold in either Men's or Women's Javelin Throw. [NO - 3] 51- A former olympic champion, who is not currently a defending one, will become champion again in Rio 2016 (not counting relay events). [NO - 6] 52- The whole final in the Men's 400m comprises of athletes representing nations including red in their flag. [NO - 8] 53- The leader after the first five events in the Men's Decathlon will finish outside the top 3 on the following day. [NO - 2] 54- The gold medalist in Men's Discus Throw will throw 70.00m or more. [NO - 2] Badminton (2) 55- At least one set in any event will end with a score of 30-28 or higher. [NO - 2] 56- A non-asian country will win a gold medal. [NO - 2] Basketball (2) 57- The United States will win the gold medal in Women's as well as in Men's Basketball. [YES - 2] 58- The Men's final will end by a margin of at least 20 points. [YES - 1] Boxing (2) 59- Both Nicola Adams (GBR) and Katie Taylor (IRL) will return home with a medal. [YES - 8] 60- The whole Boxing program will result in at least 8 bouts decided before the end of the 3 reglamentary rounds. [NO - 1] Canoeing - Slalom (2) 61- At least one country will win 3 or more medals between all events. [NO - 2] 62- Two or more nations will be represented in all four slalom canoeing finals. [YES - 2] Canoeing - Sprint (2) 63- At least one athlete starting from an outer lane (1 or 8) will win a medal. [NO - 1] 64- Isaquias Queiroz (BRA) will delight the home crowd with either one gold medal or at least two medals of any colour.[YES - 6] Cycling - BMX (2) 65- There will be a crash (between two or more riders) in either the Men's or Women's Final. [NO - 1] 66- Australia will win at least one gold medal. [NO - 2] Cycling - Mountain Bike (2) 67- Nino Schurter (SUI) will complete his set of medals with a gold medal from Rio 2016, after previously winning bronze in 2008 and silver in 2012. [YES - 3] 68- Mauritius', Rwanda's or Lesotho's male rider(s) will finish ahead of at least one athlete coming from a nation represented by 3 riders (SUI, FRA, ESP, CZE, ITA). [NO - 6] Cycling - Road (2) 69- A group finish with at least 20 riders clocking the same time will decide the medals in Men's Road Race. [NO - 3] 70- Less than half the riders will finish in the Women's or Men's Road Race. [NO - 2] Cycling - Track (3) 71- Australia will win a gold medal in both Team Pursuit events. [NO - 2] 72- The world record in the Men's Team Pursuit will be broken. [NO - 3] 73- The winner of either the Men's or Women's Omnium will win at least 3 of the 6 events. [NO - 1] Equestrian (2) 74- At least 15 athletes will be eliminated or will retire during the cross-country stage of Eventing competition. [NO - 2] 75- Germany will win more medals than the Netherlands. [YES - 2] Fencing (2) 76- At least 2 countries will win at least 3 gold medals. [NO - 3] 77- There will be an overtime period in the Women's or Men's Individual Épée final. [NO - 1] Field Hockey (2) 78- India's Men will end their medal drought since 1980 with any medal won in Rio. [NO - 10] 79- The Women's Tournament will have medalists from three different continents. [NO - 3] Football (3) 80- At least 4 Football matches will be decided in a penalty shoot-out. [YES - 2] 81- Brazil will win their first Men's Olympic Football title. [YES - 3] 82- At least 8 red cards will be awarded in the Men's Tournament. [YES - 4] Golf (2) 83- The eventual winner in the Men's Tournament won't be placed among the top 5 after the first day of competition.[NO - 2] 84- USA will win a medal in both the Men's and Women's Tournaments. [YES - 1] Gymnastics - Artistic (3) 85- Romania will fail to win a medal in Artistic Gymnastics. [NO - 1] 86- Simone Biles will win at least four total medals. [YES - 1] 87- At least one finalist in both Men's Horizontal Bar and Men's Pommel Horse will fall during their routines. [NO - 1] Gymnastics - Rhythmic (1) 88- Both gold and silver medals will be won by ex-USSR countries. [YES - 4] Gymnastics - Trampoline (1) 89- China will win the gold medal in both Trampoline events. [NO - 2] Handball (2) 90- A non-european nation will win a medal (Men's or Women's). [NO - 3] 91- At least twice we will see at least 40 goals scored in the Men's Tournament. [YES - 4] Judo (2) 92- Teddy Riner (FRA) will be beaten. [NO - 2] 93- A nation will win it's first Judo Gold Medal. [YES - 2] Modern Pentathlon (2) 94- In either the Men's or Women's event, the athlete starting first in the Combined stage will win the gold medal. [YES - 1] 95- A non-european athlete in either the Women's or Men's Competition will win a medal. [YES - 1] Rowing (3) 96- Ekaterina Karsten (BLR) will reach her 6th Olympic final in Women's Single Sculls. [YES - 3] 97- More countries will win medals in Rowing compared to London 2012 (18 countries). [NO - 2] 98- Athletes from all 5 continents will win a medal. [YES - 1] Rugby Sevens (2) 99- All the medals in the Men's Tournament will be won by nations from Oceania. [YES - 1] 100- At least one match on the Women's side will end in a tie. [NO - 1] Sailing (2) 101- At least one boat will be guaranteed the gold medal before the final Medal Race. [YES - 4] 102- Brazilian Robert Scheidt will win his 6th consecutive olympic medal. [YES - 8] Shooting (3) 103- All 15 events will see at least one medal winner from an Asian country. [NO - 10] 104- There will be at least one new world record set in any event. [NO - 1] 105- At least one shooter will repeat their gold medal success from the 2012 Summer Games. [YES - 5] Table Tennis (2) 106- Chinese athletes will take all 4 gold medals. [YES - 10] 107- The Women's Team final will result in a 3-0 score. [YES - 10] Taekwondo (2) 108- At least one medalist athlete in this sport will be winning at the same time the first ever olympic medal for his/her country.[NO - 4] 109- At least one of the four invited athletes (Boui CAF, Ferrera HON, Louissant HAI, Rawal NEP) will advance into the quarterfinals. [NO - 6] Tennis (2) 110- Serena Williams will fail to win a gold medal (in all events). [NO - 1] 111- An unseeded player in the women's or men's singles competition will go as high reaching at least the semifinals.[NO - 2] Triathlon (2) 112- The Brownlee brothers will celebrate together on the podium. [NO - 1] 113- The eventual winners of both the Men's and Women's Races will not be among top 5 placed after the swimming and cycling stages. [NO - 1] Volleyball - Indoor (2) 114- No medal matches in either the Women's or the Men's Tournament will end with a 3-0 score. [NO - 1] 115- An african team will win a group stage match for the first time in history (either Men's or Women's). [NO - 8] Volleyball - Beach (2) 116- There will be an all-Brazilian final in Men's or Women's Beach Volleyball. [NO - 1] Weightlifting (2) 117- At least one leader after the Snatch part will have three invalid lifts in the Clean & Jerk. [NO - 3] 118- A medal will be won by an athlete starting from Group B. [NO - 10] Wrestling (2) 119- At least one gold medal match will end by a fall. [NO - 3] 120- Russia will win more Freestyle gold medals than Japan. [YES - 1]
×