Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


suchyy7

Member
  • Content count

    62
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 is an unknown quantity at this point

About suchyy7

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    22/07/00
  • Nation
    Poland
  • Favourite Olympic Games
    Both
  1. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 24th 2018, h. 21:10 Canada 2 Czech Republic Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 25th 2018, h. 13:10 Germany 2 Olympic Athletes from Russia [/hide]
  2. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 23rd 2018, h. 16:40/21:10 Czech Republic 3 Olympic Athletes from Russia February 23rd 2018, h. 21:10/16:40 Germany 3 Canada [/hide]
  3. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 21st 2018, h. 12:10 Czech Republic 2 United States February 21st 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 5 Norway February 21st 2018, h. 21:10 Canada 3 Finland February 21st 2018, h. 21:10 Sweden 2 Germany [/hide]
  4. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 21st 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 2 Finland Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 22nd 2018, h. 13:10 Canada 2 United States [/hide]
  5. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Round of 16 Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Switzerland 3 Germany February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Finland 4 South Korea February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Slovenia 2 Norway February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 United States 1 Slovakia [/hide]
  6. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 19th 2018, h. 13:10 United States 3 Finland February 19th 2018, h. 21:10 Canada 3 Olympic Athletes from Russia [/hide]
  7. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 17th 2018, h. 12:10 (16:40) Olympic Athletes from Russia 3 Switzerland February 17th 2018, h. 16:40 (12:10) Finland 2 Sweden [/hide]
  8. [hide] Women's Tournament Preliminary Round February 10th - February 15th, 2018 8 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from Group A will qualify for the Semifinals, the 3rd and 4th Nations from Group A and 1st and 2nd Nations from Group B will qualify for the Quarterfinals, the 3rd and 4th Nations from Group B will qualify for the 5th-8th Places Semifinals Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 11th 2018, h. 16:40 Finland 0 4 United States February 11th 2018, h. 21:10 Canada 4 Olympic Athletes form Russia February 13th 2018, h. 16:40 Canada 4 Finland February 13th 2018, h. 21:10 United States 2 Olympic Athletes from Russia February 15th 2018, h. 12:10 United States 1 Canada February 15th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 1 Finland Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 10th 2018, h. 16:40 Japan 5 Sweden February 10th 2018, h. 21:10 Switzerland 7 South Korea February 12th 2018, h. 16:40 Sweden 12 South Korea February 12th 2018, h. 21:10 Switzerland 3 Japan February 14th 2018, h. 12:10 Sweden 2 Switzerland February 14th 2018, h. 16:40 South Korea 5 Japan Men's Tournament Preliminary Round February 14th - February 18th, 2018 12 Nations, 3 Groups, the 1st Nations from each Group and the best 2nd ranked Nation between all Groups will qualify for the Quarterfinals, the other Nations will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 21:10 Czech Republic 5 South Korea February 15th 2018, h. 21:10 Switzerland 3 Canada February 17th 2018, h. 12:10 Canada 1 Czech Republic February 17th 2018, h. 16:40 South Korea 6 Switzerland February 18th 2018, h. 16:40 Czech Republic 1 Switzerland February 18th 2018, h. 21:10 Canada 8 South Korea Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 14th 2018, h. 21:10 Slovakia 2 Olympic Athletes from Russia February 14th 2018, h. 21:10 United States 2 Slovenia February 16th 2018, h. 12:10 United States 1 Slovakia February 16th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 3 Slovenia February 17th 2018, h. 21:10 Olympic Athletes from Russia 2 United States February 17th 2018, h. 21:10 Slovenia 1 Slovakia Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 12:10 Finland 2 Germany February 15th 2018, h. 16:40 Norway 4 Sweden February 16th 2018, h. 21:10 Finland 2 Norway February 16th 2018, h. 21:10 Sweden 3 Germany February 18th 2018, h. 12:10 Germany 2 Norway February 18th 2018, h. 21:10 Sweden 1 Finland [/hide]
  9. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Downhill Day 1 February 11th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer X Hannes Reichelt Adrien Theaux Thomas Dressen Peter Fill Dominik Paris X Kjetil Jansrud Aksel Lund Svindal Beat Feuz X Gilles Roulin Any Athlete from North America Any Other Athlete Women's Giant Slalom Day 2 February 12th, 2018 Any Athlete from Austria Tessa Worley X Victoria Rebensburg Federica Brignone Sofia Goggia X Manuela Moelgg Ragnhild Mowinckel Tina Robnik Estelle Alphand Sara Hector Lara Gut Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-Combined Day 3 February 13th, 2018 Romed Baumann Marcel Hirscher X Matthias Mayer Victor Muffat-Jeandet Alexis Pinturault X Peter Fill Dominik Paris Kjetil Jansrud Luca Aerni Mauro Caviezel Pavel Tirkhichev Any Other Athlete X Women's Slalom Day 4 February 14th, 2018 Bernadette Schild Any Athlete from Germany Any Athlete from Italy Nina Haver-Loeseth Petra Vlhova X Estelle Alphand Frida Hansdotter X Anna Swenn-Larsson Wendy Holdener Melanie Meillard Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-G Day 5 February 15th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer X Hannes Reichelt Any Athlete from Canada Adrien Theaux Thomas Dressen Josef Ferstl Peter Fill Dominik Paris Aleksander Aamodt Kilde Kjetil Jansrud X Aksel Lund Svindal X Beat Feuz Any Other Athlete Women's Super-G Day 6 February 17th, 2018 Nicole Schmidhofer Anna Veith Any Athlete from France Victoria Rebensburg Federica Brignone Sofia Goggia X Johanna Schnarff Tina Weirather X Ragnhild Mowinckel Michelle Gissin Lara Gut X Any Other Athlete Men's Giant Slalom Day 7 February 18th, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Alexis Pinturault X Luca De Aliprandini Henrik Kristoffersen Leif Kristian Nestvold-Haugen Zan Kranjec Matts Olsson Justin Murisier Ted Ligety X Any Other Athlete Women's Downhill Day 8 February 21st, 2018 Cornelia Hutter Nicole Schmidhofer Ramona Sieberhofen Any Athlete from France Sofia Goggia X Tina Weirather X Ragnhild Mowinckel Michelle Gisin Lara Gut Mikaela Shiffrin Lindsey Vonn X Jacqueline Wiles Any Other Athlete Men's Slalom Day 9 February 22nd, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Michael Matt Alexis Pinturault Dave Ryding Stefano Gross Sebastian Foss-Solevaag Henrik Kristoffersen Andre Myhrer X Luca Aerni Daniel Yule X Any Other Athlete Women's Super-Combined Day 10 February 23rd, 2018 Ricarda Haaser Anne-Sophie Barthet Federica Brignone X Sofia Goggia Marusa Ferk Denise Feierabend Michelle Gisin Wendy Holdener X Mikaela Shiffrin X Any Athlete from North America Any Other Athlete Team Event Day 11 February 24th, 2018 Austria X Canada France X Germany Italy Norway Slovakia Sweden X Switzerland United States Any Other Athlete [/hide]
  10. [hide] Sporting Rivalries and Medals (15) 1- On Day 1, the first 5 Gold Medals will be awarded to athletes from 5 different countries. [YES - 7] 2- At least 27 countries will win a Medal, surpassing the Sochi 2014 Games' total. [YES - 2] 3- At least 2 events will not result in the common 1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze Medal Podium finish. [YES - 1] 4- South Korea will finish in the top five on the medal table. [YES - 3] 5- Canada will finish ahead of the USA in the medal table. [NO - 4] 6- By total medals won, Norway & Germany will win more than Canada & the United States, who in turn will win more than Japan & South Korea. [YES - 4] 7- At least one nation will win their first ever Gold Medal at a Winter Olympics. [NO - 2] 8- Excluding DNFs, at least one irish athlete will finish ahead of a briton. [YES - 1] 9- A nation will win six or more medals without winning gold. [YES - 3] 10- Austria will finish ahead of Switzerland in the medal table. [YES - 7] 11- We will have at least 5 Gold Medal winners being less than 18 years young on that given day. [YES - 3] 12- At least 3 Torino 2006 medalists will win a Medal in PyeongChang. [YES - 8] 13- At least one medal event will be postponed to another day. [YES - 2] 14- More women than men will win medals for the nation that will rank 1st on the medal table. [NO - 1] 15- At least 3 nations will win 10 or more gold medals. [YES - 4] Alpine Skiing (5) 16- Mikaela Shiffrin (USA) will win at least 3 Gold Medals. [YES - 4] 17- Norway will win the most medals on the Men's side. [NO - 6] 18- At least 33% of the starters in Men's Slalom will not reach the finish on the first run. [YES - 3] 19- Naoki Yuasa (JPN) will finish both legs in the Men's Slalom. [NO - 3] 20- The podium of at least one event will feature only countries associated with the Alpine Region (Austria, France, Germany, Italy, Liechtenstein, Monaco, Slovenia and/or Switzerland). [YES - 6] Biathlon (5) 21- Johannes Thingnes Boe (NOR) will win more medals than Martin Fourcade (FRA) during the whole 2018 Winter Olympics. [NO - 4] 22- Anastasiya Kuzmina (SVK) will win her third olympic Sprint title in a row. [YES - 2] 23- An athlete who finished 21st or worst in the Sprint will win a Pursuit medal. [NO - 3] 24- There will be a Gold Medalist in the individual races with 1 or more misses on the shooting range. [YES - 3] 25- The Ukrainian team will win more total medals than Italy. [NO - 3] Bobsleigh (2) 26- Germany will win at least 6 medals between all events. [NO - 6] 27- Humphries (CAN) will win her third gold medal in two-women's bobsleigh. [YES - 4] Cross-country Skiing (5) 28- On the Women's side, all 6 Gold Medals will go to Norway. [NO - 8] 29- Overall, medals will not go to more than 6 nations. [YES - 6] 30- Swiss athletes will win more total medals than Olympic Athletes from Russia. [YES - 2] 31- The Men's Sprint will see a medalist who finished 21st-30th in the Qualification. [NO - 3] 32- The athlete leading the Men's Skiathlon at half-point will eventually win it. [NO - 5] Curling (3) 33- Canada will defend its Gold Medals in both the Men's and Women's events. [YES - 3] 34- A team from Asia will medal in any Curling event. [NO - 6] 35- The italian men's team will win at least 2 games. [YES - 1] Figure Skating (3) 36- The north korean pair will finish ahead of their south korean counterpart. [NO - 4] 37- Spain will win its first ever medal in Figure Skating. [YES - 3] 38- No nation will win medals in both Men's and Women's Singles. [YES - 3] Freestyle Skiing (5) 39- Devin Logan (USA) will win both the Women's Slopestyle and the Women's Halfpipe. [NO - 3] 40- Dominique Ohaco (CHI) will achieve Chile's best ever Winter Olympic result - bettering 11th place in Men's Alpine Combined from 1998. [YES - 1] 41- Sweden will be represented in the Women's Ski Cross Final by at least 2 athletes. [NO - 1] 42- No athlete who was victorious at the 2018 Winter X Games will win a Gold Medal in Pyeongchang. [NO - 1] 43- South Korea will win at least 1 medal, while Australia will win at least 3. [YES - 1] Ice Hockey (5) 44- A team from Group B will defeat a team from Group A in the Quarterfinals of the Women's Tournament. [YES - 2] 45- At least one match in the Men's Tournament will finish scoreless in regular time (60 Minutes). [YES - 2] 46- The Women's Unified Korean Team will win a match. [NO - 6] 47- Russia will win the Gold Medal in the Men's Tournament. [YES - 3] 48- Sweden will finish ahead of Finland in the Men's Tournament. [NO - 2] Luge (2) 49- Germany will win all 4 Gold Medals. [YES - 6] 50- In at least one event the eventual winner won't be in first place after the first run. [YES - 3] Nordic Combined (2) 51- In both Individual events, the first-placed Athlete(s) after Ski Jumping will not win a Medal. [NO - 4] 52- Germany will sweep (win Gold, Silver and Bronze) at least one of the individual events. [NO - 10] Skeleton (2) 53- The margin of the Men's and Women's winners to the Silver Medalists combined will add up to at least 1 second.[YES - 4] 54- South Korea will win its first ever Gold Medal in Skeleton. [YES - 5] Ski Jumping (3) 55- Poland will win at least one gold medal. [YES - 10] 56- At least two athletes will win medals in both men's individual events. [NO - 4] 57- The podium in the Women's Normal Hill will feature at least 2 of the following athletes: Katharina Althaus (GER), Sara Takanashi (JPN), Maren Lundby (NOR). [YES - 6] Short Track Speed Skating (3) 58- In all individual events, at least 3 participants will be relegated or disqualified in the A-Finals. [YES - 1] 59- South Korea will win all 8 Gold Medals. [NO - 4] 60- Two different athletes will win a medal for Hungary. [NO - 2] Snowboarding (5) 61- Czech Republic will win at least one Gold Medal. [YES - 2] 62- There will be an athlete who will win at least 2 Gold Medals. [YES - 2] 63- The winner in the Men's Halfpipe will receive a higher score than the winner of the same event at the 2014 Winter Olympics (higher than 94,75). [NO - 2] 64- Both Snowboard Cross events (Men + Women) will be won by european athletes. [NO - 3] 65- In his sixth consecutive Winter Olympics, Jasey-Jay Anderson (CAN) will win a Medal. [NO - 3] Speed Skating (5) 66- There will be a clean sweep (to win Gold, Silver and Bronze) by the dutch in at least one event. [NO - 5] 67- At least 5 men will clock under 13 minutes in the Men's 10,000m. [YES - 3] 68- The Bronze Medal winning team in any Team Pursuit will clock a faster time than either of the Finalists. [YES - 3] 69- Four continents will win a medal. [YES - 2] 70- At least 2 athletes will win 2 or more individual Gold Medals. [NO - 1] [/hide]
  11. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Cross-Country Skiing Women's 15km Skiathlon Day 1 February 10th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski X Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heidi Weng Justyna Kowalczyk Charlotte Kalla X Stina Nilsson Nathalie von Siebenthal Jessica Diggins Any Olympic Athl. from Russia Any Other Athlete Ski Jumping Men's Normal Hill Individual Day 1 February 10th, 2018 Stefan Kraft Markus Eisnbichler Richard Freitag Andreas Wellinger X Junshiro Kobayashi Anders Fannemel Johan Andre Forfang Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Any Athlete from Slovenia Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Men's 30km Skiathlon Day 2 February 11th, 2018 Alex Harvey Matti Heikkinen Iivo Niskanen Maurice Manificat Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Marcus Hellner Dario Cologna X Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete Ski Jumping Women's Normal Hill Individual Day 3 February 12th, 2018 Chiara Holzl Daniela Iraschko-Stolz Katharina Althaus Juliane Seyfarth Carina Vogt X Any Athlete from Italy Yuki Ito Sara Takanashi X Maren Lundby X Any Athlete from Slovenia Irina Avvakumova Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's Sprint Classic Day 4 February 13th, 2018 Ristomatti Hakola X Iivo Niskanen Any Athlete from France Federico Pellegrino X Eirik Brandsdal Pal Golberg Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Teodor Peterson Oskar Svensson Alexander Bolshunov Gleb Retivykh Sergey Ustiugov Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's Sprint Classic Day 4 February 13th, 2018 Krista Parmakoski Maiken Caspersen Falla X Kathrine Rolsted Harsem Ingvild Flugstad Oestberg Heidi Weng Anna Dyvik Hanna Falk Stina Nilsson X Laurien van der Graaff Sadie Bjornsen X Sophie Caldwell Jessica Diggins Natalia Nepryaeva Any Other Athlete Nordic Combined Men's Normal Hill+10km Day 5 February 14th, 2018 Wilhelm Denifl Luka Klapfer Ilka Herola Eero Hirvonen Francois Braud Maxime Laheurte Eric Frenzel Fabian Riessle Johannes Rydzek X Alessandro Pittin Akito Watabe X Espen Andersen Jarl Magnus Riiber Jan Schmid X Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 10km Freestyle Day 6 February 15th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Riitta-Liisa Roponen Marit Bjoergen Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heidi Weng X Charlotte Kalla X Sadie Bjornsen Jessica Diggins X Anastasia Sedova Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 15km Freestyle Day 7 February 16th, 2018 Alex Harvey Matti Heikkinen Maurice Manificat X Andrew Musgrave Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Johaness Hoesflot Klaebo Simen Hegstad Krueger Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Marcus Hellner Dario Cologna X Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 4x5km Relay Day 8 February 17th, 2018 Finland X Germany Italy Norway X Sweden X Switzerland United States Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation Ski Jumping Men's Large Hill Individual Day 8 February 17th, 2018 Stefan Kraft Markus Eisnbichler Richard Freitag X Andreas Wellinger Junshiro Kobayashi Anders Fannemel Johan Andre Forfang Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Any Athlete from Slovenia Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Men's 4x10km Relay Day 9 February 18th, 2018 Finland France Germany Italy X Kazakhstan Norway X Sweden X Switzerland Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation Ski Jumping Men's Team Day 10 February 19th, 2018 Austria Czech Republic Finland Germany X Italy Japan Norway X Poland X Slovenia United States Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation Nordic Combined Men's Large Hill+10km Day 10 February 19th, 2018 Wilhelm Denifl Luka Klapfer Ilka Herola Eero Hirvonen Francois Braud Maxime Laheurte Eric Frenzel X Fabian Riessle Johannes Rydzek Akito Watabe X Espen Andersen Jorgen Graabak X Jan Schmid Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's Team Sprint Day 11 February 21st, 2018 Finland Germany Italy Norway X Slovenia Sweden X Switzerland Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation X Cross-Country Skiing Men's Team Sprint Day 11 February 21st, 2018 Canada Estonia Finland France Germany Italy Norway X Poland Sweden X Switzerland United States Any Olympic Athl. from Russia X Any Other Nation Nordic Combined Men's Team (Large Hill + 4x5km Relay) Day 12 February 22nd, 2018 Austria X Finland France Germany X Italy Japan Norway X Poland United States Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's 50km Mass Start Classic Day 13 February 24th, 2018 Sergei Dolidovich Alex Harvey Matti Heikkinen Iivo Niskanen X Alexey Poltoranin X Hans Christer Holund Johaness Hoesflot Klaebo X Sjur Roethe Martin Johnsrud Sundby Calle Halfvarsson Dario Cologna Alexander Bessmertnykh Sergey Ustiugov Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 30km Mass Start Classic Day 14 February 25th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski X Aino-Kaisa Saarinen Masako Ishida Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heidi Weng X Justyna Kowalczyk Anna Haag Charlotte Kalla Nathalie von Siebenthal Any Athlete from United States Anastasia Sedova Any Other Athlete [/hide]
  12. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Short Track Speed Skating Men's 1500m Day 1 February 10th, 2018 Charles Hamelin X Samuel Girard Shaoang Liu Saolin Sandor Liu Sjinkie Knegt Lim Hyuo Jun X Seo Yi-Ra Hwang Dae Heon X John Celski Any Other Athlete Luge Men's Singles Day 2 February 11th, 2018 Reinhard Egger Wolfgang Kindl X Samuel Edney Andi Langenhan Felix Loch X Johannes Ludwig Dominik Fischnaller Kevin Fischnaller Kristers Aparjods Semen Pavlichenko X Roman Repilov Tucker West Any Other Athlete Speed Skating Men's 5000m Day 2 February 11th, 2018 Bart Swings Ted-Jan Bloemen X Patrick Beckert Moritz Geisreiter Nicola Tumolero Andrea Giovannini Sven Kramer X Jan Blokhuijsen Bob de Vries Peter Michael X Sverre Lunde Pedersen Lee Seung-Hoo Any Other Athlete Speed Skating Women's 1500m Day 3 February 12th, 2018 Any Athlete from Canada Any Athlete from Germany Miho Takagi X Lotte van Beek Marrit Leenstra Ireen Wust X Heather Bergsma X Brittany Bowe Any Olympic Athl. from Russia Any Other Athlete Luge Women's Singles Day 4 February 13th, 2018 Alex Gough Kimberley McRae Dajana Eitberger X Natalie Geisenberger X Tatjana Huefner X Raluca Stramaturaru Martina Kocher Summer Britcher Erin Hamlin Emily Sweeney Any Other Athlete Figure Skating Mixed Pairs Day 5 February 15th, 2018 Ekaterina Alexandrovskaya Harley Windsor Megan Duhamel Eric Radford Julianne Seguin Charlie Bilodeau Sui Wenjing Han Cong X Yu Xiaoyu Zhang Hao Vanessa James Morgan Cipres Aliona Savchenko Bruno Massot X Any Pair from Italy Any Pair from Italy Evgenia Tarasova Vladimir Morozov X Natalia Zabiiako Alexander Enbert Alexa Scimeca Knierim Chris Knierim Any Other Pair Any Other Pair Skeleton Men's Skeleton Day 6 February 16th, 2018 Any Athlete from Canada Christopher Grotheer Axel Jungk Any Athlete from Great Britain X Martins Dukurs X Tomass Dukurs Nikita Tregubov Alexander Tretiakov Sungbin Yun X Matt Antoine Any Other Athlete Skeleton Women's Skeleton Day 7 February 17th, 2018 Janine Flock Kim Meylemans Jane Channell Mirela Rahneva Elisabeth Vathje Tina Hermann X Jacqueline Loelling X Laura Deas Lizzy Yarnold X Kimberley Bos Elena Nikitina Any Athlete from United States Any Other Athlete Figure Skating Men's Singles Day 7 February 17th 2018 Patrick Chan X Jin Boyang Moris Kvitelashvili Oleksii Bychenko Yuzuru Hanyu Shoma Uno X Denis Ten Mikhail Kolyada Dmitri Aliev Javier Fernandez X Nathan Chen Adam Rippon Misha Ge Any Other Athlete Speed Skating Men's 500m Day 8 February 19th, 2018 Alex Boisvert-Lacroix X Mika Poutala Nico Ihle Any Athlete from Japan Kai Verbij Ronald Mulder X Jan Smeekens Havard Holmefjord Lorentzen Any Athlete from South Korea Any Athlete from United States Any Other Athlete X Bobsleigh Women's 2-Man Day 9 February 21st, 2018 Elfje Willemsen Kaillie Humphries X Alysia Rissling Mica McNeill Mariama Jamanka X Anna Koehler Stephanie Schneider Nadezhda Sergeeva Sabina Hafner Jamie Greubel Poser Elana Meyers Taylor X Any Other Athlete Freestyle Skiing Men's Ski Cross Day 9 February 21st, 2018 Any Athlete from Austria Any Athlete from Canada Jean-Frederic Chapuis X Terence Tchiknavorian Francois Place Arnaud Bovolenta Paul Eckert Victor Oehling Norberg Viktor Andersson Marc Bischofberger X Alex Fiva X Any Other Athlete Short Track Speed Skating Women's 1000m Day 10 February 22nd, 2018 Kim Boutin X Marianne St-Gelais Elise Christie Arianna Fontana Yara van Kerkhof Suzanne Schulting X Lee Yu-Bin Choi Min-Jeong X Shim Suk-Hee Any Other Athlete Figure Skating Women's Singles Day 11 February 23rd, 2018 Loena Hendrickx Gabrielle Daleman Kaetlyn Osmond Carolina Kostner X Satoko Miyahara Kaori Sakamoto Elisabet Tursynbayeva Evgenia Medvedeva X Maria Sotskova Alina Zagitova X Mirai Nagasu Bradie Tennell Any Other Athlete Freestyle Skiing Women's Ski Cross Day 11 February 23rd, 2018 Sami Kennedy-Sim Andrea Limbacher Kelsey Serwa Brittany Phelan Marielle Berger Sabbatel Alizee Baron X Debora Pixner Sandra Naeslund X Fanny Smith X Any Other Athlete Speed Skating Women's Mass Start Day 12 February 24th, 2018 Ivanie Blondin Any Athlete from China Elena Moeller Rigas Claudia Pechstein X Francesca Lollobrigida X Francesca Bettrone Any Athlete from Japan Irene Schouten Annouk van der Weijden Any Athlete from United States Any Other Athlete X Snowboarding Men's Parallel Giant Slalom Day 12 February 24th, 2018 Alexander Payer Andreas Prommegger Benjamin Karl X Radoslav Yankov Jasey-Jay Anderson Sylvain Dufour Roland Fischnaller X Edwin Coratti Mirko Felicetti Rok Marguc Lee Sang-Ho Nevin Galmarini X Andrey Sobolev Any Other Athlete Snowboarding Women's Parallel Giant Slalom Day 12 February 24th, 2018 Julia Dujmovits Claudia Riegler Ina Meschik Ester Ledecka X Ramona Hofmeister Selina Jörg X Carolin Langenhorst Gloria Kotnik X Julie Zogg Ladina Jenny Ekaterina Tudegesheva Alena Zavarzina Any Other Athlete Bobsleigh Men's Four-Man Day 13 February 25th, 2018 Benjamin Maier Justin Kripps X Chris Spring Francesco Friedrich Johannes Lochner X Nico Walther X Oskars Kibermanis Oskars Melbardis Yunjong Won Rico Peter Any Athlete from United States Any Other Athlete Curling Women's Tournament Day 13 February 25th, 2018 Canada X China Denmark Great Britain X Japan South Korea Sweden Switzerland X United States Any Olympic Athl. from Russia Curling Men's Tournament Day 13 February 25th, 2018 Canada X Denmark Great Britain Italy Japan Norway X South Korea Sweden X Switzerland United States [/hide]
  13. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's 7.5km Sprint Day 1 February 10th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete X Men's 10km Sprint Day 2 February 11th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak X Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 10km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 12.5km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer X Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 15km Individual Day 4 February 14th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff X Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 20km Individual Day 5 February 15th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe X Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 12.5km Mass Start Day 6 February 17th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova X Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier Denise Herrmann X Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 15km Mass Start Day 7 February 18th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen X Jakov Fak X Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete 2x6km Women's + 2x7.5km Men's Mixed Relay Day 8 February 20th, 2018 Austria Belarus Czech Republic Finland France Germany X Italy X Norway X Slovakia Sweden Switzerland Ukraine Any Other Nation Women's 4x6km Relay Day 9 February 22nd, 2018 Belarus Canada Czech Republic France Germany X Italy Norway Poland Slovakia Sweden X Ukraine X Any Other Nation Men's 4x7.5km Relay Day 10 February 23rd, 2018 Austria Canada Czech Republic France X Germany X Italy Norway X Slovenia Sweden Switzerland Ukraine United States Any Other Nation [/hide]
  14. [hide] Event and Date Gold Medal Winner Silver Medal Winner Bronze Medal Winner Athletes Men's 10000m Day 1, August 4th, 2017 Mo Farah Abadi Hadis Joshua Cheptegei Patrick Tiernan Mohammed Ahmed Yenew Alamirew Andamlak Belihu Abadi Hadis Jemal Yimer Mo Farah Geoffrey Kamworor Paul Tanui Joshua Cheptegei Hassan Mead Any Other Men's Discus Throw Day 2, August 5th, 2017 Daniel Stahl Piotr Malachowski Fredrick Dacres Philip Milanov Gerd Kanter Robert Harting Fredrick Dacres Andrius Gudzius Piotr Malachowski Robert Urbanek Daniel Stahl Andrew Evans Any Other Men's Long Jump Day 2, August 5th, 2017 Luvo Manyonga Rushwal Samaai Tyrone Smith Aleksandr Menkov Tyrone Smith Someone from China Maykel Masso Damar Forbes Luvo Manyonga Rushwal Samaai Michel Torneus Marquis Dendy Jeff Henderson Jarrion Lawson Any Other Women's 10000m Day 2, August 5th, 2017 Tirunesh Dibaba Almaz Ayana Senbere Teferi Shitaye Eshete Desi Mokonin Almaz Ayana Dera Dida Tirunesh Dibaba Senbere Teferi Alice Aprot Irene Cheptai Agnes Tirop Yasemin Can Molly Huddle Emily Infeld Emily Sisson Any Other Men's 100m Day 2, August 5th, 2017 Usain Bolt Yohan Blake Christian Coleman Ben Youssef Meité Jimmy Vicaut Chijindu Ujah Yohan Blake Usain Bolt Thando Roto Akani Simbine Christopher Belcher Christian Coleman Justin Gatlin Any Other Men's Marathon Day 3, August 6th, 2017 Gideon Kipketer :ETH Tamirat Tola :UGA Stephen Kiprotich :ERI Yohannes Ghebregergish :ETH Kenenisa Bekele :ETH Tsegaye Mekonnen :ETH Tamirat Tola :ETH Yemane Tsegay :JPN Hiroshi Inoue :JPN Yuki Kawauchi :JPN Kentaro Nakamoto :KEN Daniel Wanjiru :KEN Gideon Kipketer :KEN Geoffrey Kirui :TAN Alphonce Simbu :TUR Kaan Kigen Ozbilen :UGA Stephen Kiprotich :WHT Any Other Women's Marathon Day 3, August 6th, 2017 :ETH Someone from Ethiopia :KEN Helah Jelagat Kiprop :ETH Someone from Ethiopia :BRN Eunice Kirwa :ETH Someone from Ethiopia :JPN Yuko Ando :JPN Mao Kiyota :JPN Risa Shigetomo :KEN Flomena Cheyech Daniel :KEN Edna Kiplagat :KEN Helah Jelagat Kiprop :POR Someone from Portugal :WHT Any Other Women's Pole Vault Day 3, August 6th, 2017 :CUB Yarisley Silva :USA Sandi Morris :GRE Ekaterini Stefanidi :WHT Anzhelika Sidorova :CUB Yarisley Silva :GBR Holly Bradshaw :GRE Ekaterini Stefanidi :NZL Eliza McCartney :USA Sandi Morris :USA Jennifer Suhr :WHT Any Other Men's Shot Put Day 3, August 6th, 2017 :USA Ryan Crouser :USA Joe Kovacs :POL Michal Haratyk :CZE Tomas Stanek :GER David Storl :JAM O'Dayne Richards :NZL Tom Walsh :NZL Jacko Gill :POL Konrad Bukowiecki :POL Michal Haratyk :POR Tsanko Arnaudov :USA Ryan Crouser :USA Darrell Hill :USA Joe Kovacs :USA Ryan Whiting :WHT Any Other Women's 100m Day 3, August 6th, 2017 :JAM Elaine Thompson :USA Tori Bowie :CIV Murielle Ahoure :CIV Murielle Ahoure :CIV Marie-Josée Ta Lou :JAM Shelly-Ann Fraser-Pryce :JAM Elaine Thompson :NED Dafne Schippers :NGR Blessing Okagbare :TTO Michelle-Lee Ahye :TTO Kelly-Ann Baptiste :USA Tori Bowie :USA Deajah Stevens :USA Ariana Washington :WHT Any Other Women's Heptathlon Day 3, August 6th, 2017 :BEL Nafissatou Thiam :GBR Katarina Johnson Thompson :LAT Laura Ikauniece Admidina :BEL Nafissatou Thiam :GER Carolin Schäfer :GER Claudia Salman Rath :GBR Katarina Johnson Thompson :LAT Laura Ikauniece Admidina :NED Nadine Broersen :NED Anouk Vetter :NED Nadine Visser :USA Erica Bougard :USA Sharon Day-Monroe :USA Kendell Williams :WHT Any Other Women's Hammer Throw Day 4, August 7th, 2017 :POL Anita Wlodarszyk :CHN Wang Zheng :POL Malwina Kopron :AZE Hanna Skydan :BLR Hanna Malshyk :CHN Wang Zheng :CHN Zhang Wenxiu :FRA Alexandra Tavernier :GBR Sophie Hitchon :MDA Zalina Petrivskaya :POL Joanna Fiodorov :POL Malwina Kopron :POL Anita Wlodarszyk :USA Gwen Berry :USA Magdalyn Ewen :USA Deanna Price :WHT Any Other Women's Triple Jump Day 4, August 7th, 2017 :VEN Yulimar Rojas :COL Caterine Ibarguen :BRA Nubia Soares :BRA Nubia Soares :BUL Gabriela Petrova :COL Caterine Ibarguen :CUB Liadagmi Povea :FRA Jeanine Assani Issouf :GER Kristin Gierish :JAM Shanieka Ricketts :JAM Kimberly Williams :KAZ Olga Rypakova :POR Patricia Mamona :VEN Yulimar Rojas :WHT Any Other Men's 110m Hurdles Day 4, August 7th, 2017 :JAM Omar McLeod :USA Aries Merritt :WHT Sergey Shubenkov :WHT Sergey Shubenkov :FRA Garfield Darien :GBR Andrew Pozzi :JAM Omar McLeod :JAM Ronald Levy :JAM Hansle Parchment :ESP Orlando Ortega :USA Devon Allen :USA Aleec Harris :USA Aries Merritt :WHT Any Other Women's 1500m Day 4, August 7th, 2017 :ETH Genzebe Dibaba :NED Sifan Hassan :GBR Laura Muir :ETH Genzebe Dibaba :ETH Besu Sado :ETH Dawit Seyaum :ETH Gudaf Tsegay :GER Konstanze Klosterhalfen :GBR Laura Muir :KEN Winny Chebet :KEN Faith Kipyegon :MAR Rababe Arafi :NED Sifan Hassan :POL Angelika Cichocka :RSA Caster Semenya :SWE Meraf Bahta :USA Jennifer Simpson :WHT Any Other Women's Javelin Throw Day 5, August 8th, 2017 :CRO Sara Kolak :CZE Barbora Spotakova :AUS Kathryn Mitchell :AUS Kathryn Mitchell :BLR Tatsiana Khaladovich :CHN Liu Shying :CRO Sara Kolak :CZE Barbora Spotakova :LAT Madara Palameika :SLO Martina Ratej :RSA Sunette Viljoen :TUR Eda Tugsuz :USA Kara Winger :WHT Any Other Men's Pole Vault Day 5, August 8th, 2017 :POL Piotr Lisek :POL Pawel Wojciechowski :USA Sam Kendricks :CAN Shawn Barber :FRA Renaud Lavillenie :FRA Kevin Menaldo :GER Raphael Holzdeppe :GRE Konstantinos Filippidis :POL Pawel Wojciechowski :POL Piotr Lisek :SWE Armand Duplantis :USA Sam Kendricks :WHT Any Other Men's 3000m Steeplechase Day 5, August 8th, 2017 :KEN Brimin Kipruto :KEN Jairus Birech :USA Evan Jager :ERI Yemane Haileselassie :ETH Chala Beyo :ETH Tafese Seboka :ETH Getnet Wale :FRA Mahiedine Mekhissi-Bennabad :KEN Conselsus Kipruto :KEN Jairus Birech :KEN Brimin Kipruto :KEN Ezekiel Kemboi :MAR Soufiane El Bakkali :USA Evan Jager :USA Stanley Kebenei :WHT Any Other Men's 800m Day 5, August 8th, 2017 :BOT Nijel Amos :KEN Emmanuel Korir :KEN Kipyegon Bett :BOT Nijel Amos :BDI Antoine Kageme :CAN Brandon McBride :FRA Pierre-Ambroise Bosse :KEN Kipyegon Bett :KEN Emmanuel Korir :KEN Ferguson Rotich :POL Adam Kszczot :USA Donovan Brazier :USA Isaiah Harris :WHT Any Other Men's 400m Day 5, August 8th, 2017 :RSA Wayde van Niekerk :BOT Isaac Makwala :BOT Baboloki Thebe :BAH Steven Gardiner :BEL Kevin Borlee :BOT Isaac Makwala :BOT Baboloki Thebe :JAM Nathon Allen :RSA Wayde van Niekerk :TTO Machel Cedenio :USA Fred Kerley :USA Wilbert London III :USA LaShawn Merritt :USA Gil Roberts :WHT Any Other Women's Shot Put Day 6, August 9th, 2017 :CHN Gong Lijiao :HUN Anita Marton :USA MIchelle Carter :BLR Alyona Dubitskaya :CUB Yaniuvis Lopez :CHN Gong Lijiao :HUN Anita Marton :JAM Danniel Thomas :USA Daniella Bunch :USA MIchelle Carter :USA Raven Saunders :WHT Any Other Men's 400m Hurdles Day 6, August 9th, 2017 :USA Kerron Clement :IVB Kyron McMaster :USA Eric Futch :IVB Kyron McMaster :FRA Mamadou Kasse Hann :JAM Jaheel Hyde :JAM Kemar Mowatt :NOR Karsten Warholm :PUR Javier Culson :QAT Abderrahman Samba :SUI Kariem Hussein :TUR Yasmani Copello :USA Kerron Clement :USA Eric Futch :WHT Any Other Women's 400m Day 6, August 9th, 2017 :BAH Shaunae Miller-Uibo :USA Allyson Felix :USA Phyllis Francis :BAH Shaunae Miller-Uibo :GBR Christine Ohuruogu :JAM Chrisann Gordon :JAM Shericka Jackson :JAM Novlene Williams-Mills :JAM Stephanie Ann McPherson :USA Kendall Ellis :USA Allyson Felix :USA Phyllis Francis :USA Quanera Hayes :WHT Any Other Men's Triple Jump Day 7, August 10th, 2017 :USA Christian Taylor :USA Will Claye :GER Max Hess :CHN Bin Dong :CUB Andy Diaz :CUB Cristian Napoles :GER Max Hess :POR Nelson Evora :USA Chris Benard :USA Will Claye :USA Donald Scott :USA Christian Taylor :WHT Any Other Women's 400m Hurdles Day 7, August 10th, 2017 :USA Dalilah Muhammad :USA Shamier Little :USA Kori Carter :CZE Zuzana Hejnova :DEN Sara Slott Petersen :GBR Eilidh Doyle :JAM Janieve Russell :JAM Rhonda Whyte :JAM Ristananna Tracey :SUI Lea Sprunger :USA Kori Carter :USA Shamier Little :USA Dalilah Muhammad :WHT Any Other Men's 200m Day 7, August 10th, 2017 :RSA Wayde van Niekerk :JAM Yohan Blake :BOT Isaac Makwala :BOT Isaac Makwala :FRA Christophe Lemaitre :GBR Nethaneel Mitchell-Blake :JAM Yohan Blake :PAN Alonso Edward :RSA Wayde van Niekerk :RSA Akani Simbine :TTO Jereem Richards :TUR Ramil Guliyev :USA Ameer Webb :WHT Any Other Women's Long Jump Day 8, August 11th, 2017 :USA Brittney Reese :SRB Ivana Spanovic :USA Tianna Bartoletta :WHT Darya Klishina :AUS Brooke Stratton :CAN Christabel Nettey :GER Claudia Salman-Rath :GER Alexandra Wester :GBR Shara Proctor :GBR Jazmin Sawyers :GBR Lorraine Ugen :NGR Blessing Okagbare :SRB Ivana Spanovic :USA Tianna Bartoletta :USA Brittney Reese :USA Shakeelah Saunders :WHT Any Other Men's Hammer Throw Day 8, August 11th, 2017 :POL Pawel Fajdek :POL Wojciech Nowicki :TJK Dilshod Nazarov :WHT Valeriy Pronkin :BLR Pavel Bareisha :BLR Siarhei Kalamoyets :HUN Bence Halasz :HUN Krisztian Pars :MDA Serghei Marghiev :POL Pawel Fajdek :POL Wojciech Nowicki :SVK Marcel Lomnicky :TJK Dilshod Nazarov :TUR Esref Apak :WHT Any Other Women's 3000m Steeplechase Day 8, August 11th, 2017 :BRN Ruth Jebet :KEN Hyvin Kiyeng Jepkemoi :KEN Celliphine Chepteek Chespol :BRN Ruth Jebet :ETH Sofia Assefa :ETH Etenesh Diro :GER Gesa Felicitas Krause :KEN Beatrice Chepkoech :KEN Celliphine Chepteek Chespol :KEN Hyvin Kiyeng Jepkemoi :USA Emma Coburn :WHT Any Other Women's 200m Day 8, August 11th, 2017 :BAH Shaunae Miller-Uibo :JAM Someone from Jamaica :NED Dafne Schippers :BAH Shaunae Miller-Uibo :CIV Murielle Ahoure :CIV Marie-Josée Ta Lou :JAM Someone from Jamaica :GBR Dina Asher-Smith :NED Dafne Schippers :TTO Michelle-Lee Ahye :USA Tori Bowie :USA Deajah Stevens :USA Ariana Washington :WHT Any Other Women's High Jump Day 9, August 12th, 2017 :WHT Maria Lasitskene :LTU Airine Palsyte :POL Kamila Licwinko :WHT Maria Lasitskene :BEL Nafissatou Thiam :GER Marie-Laurence Jungfleisch :GBR Katarina Johnson Thompson :GBR Morgan Lake :LTU Airine Palsyte :POL Kamila Licwinko :ESP Ruth Beitia :UKR Yuliia Levchenko :UKR Oksana Okuneva :USA Vashti Cunningham :WHT Any Other Women's 100m Hurdles Day 9, August 12th, 2017 :USA Kendra Harrison :AUS Sally Pearson :GER Pamela Dutkiewicz :AUS Sally Peterson :BLR Alina Talay :GER Pamela Dutkiewicz :GER Cindy Roleder :GBR Tiffany Porter :JAM Rushelle Burton :JAM Megan Simmonds :JAM Yanique Thomson :JAM Danielle Williams :NGR Oluwatobiloba Amusan :USA Nia Ali :USA Dawn Harper Nelson :USA Kendra Harrison :USA Cristina Manning :USA Sharika Nelvis :WHT Any Other Men's Javelin Throw Day 9, August 12th, 2017 :GER Thomas Roehler :GER Johannes Vetter :FIN Tero Pitkamaki :CZE Jakub Vadlejch :FIN Tero Pitkamaki :GER Andreas Hoffmann :GER Thomas Roehler :GER Johannes Vetter :GRE Ionnis Kiriazis :KEN Julius Yego :POL Marcin Krukowski :TTO Keshorn Walcott :WHT Any Other Men's 5000m Day 9, August 12th, 2017 :GBR Mo Farah :ETH Selemon Barega :ETH Muktar Edris :BRN Albert Rop :CAN Mohammed Ahmed :ETH Selemon Barega :ETH Muktar Edris :ETH Yomif Kejelcha :ETH Hagos Gebrhiwet :GBR Mo Farah :KEN Davis Kiplangat :KEN Cyrus Rutto :UGA Joshua Cheptegei :USA Paul Chelimo :WHT Any Other Women's 4x100m Relay Day 9, August 12th, 2017 :JAM Jamaica :USA United States :GER Germany :BRA Brazil :CAN Canada :GER Germany :GBR Great Britain :JAM Jamaica :NED Netherlands :SUI Switzerland :TTO Trinidad and Tobago :UKR Ukraine :USA United States :WHT Any Other Men's 4x100m Relay Day 9, August 12th, 2017 :JAM Jamaica :USA United States :GBR Great Britain :ANT Antigua and Barbuda :CAN Canada :CHN China :FRA France :GBR Great Britain :JAM Jamaica :JPN Japan :TTO Trinidad and Tobago :USA United States :WHT Any Other Men's Decathlon Day 9, August 12th, 2017 :FRA Kevin Mayer :NED Eelco Sintnicolaas :CAN Damian Warner :WHT Ilya Shkurenev :ALG Larbi Bourrada :CAN Damian Warner :FRA Kevin Mayer :GER Rico Freimuth :GER Kai Kazmirek :GRN Kurt Felix :GRN Lindon Victor :NED Eelco Sintnicolaas :USA Trey Hardee :WHT Any Other Men's 50km Race Walk Day 10, August 13th, 2017 :FRA Yohann Diniz :AUS Jared Tallent :NOR Havard Haukenes :AUS Jared Tallent :BRA Caio Bonfim :CAN Evan Dunfee :CAN Ben Thorne :CHN Niu Wenbin :CHN Wu Qianlong :ECU Andres Chocho :FRA Yohann Diniz :IRL Rob Heffernan :JPN Hiroki Arai :JPN Takayuki Tanii :MEX Jose Leyver Ojeda :NOR Havard Haukenes :POL Rafal Augustyn :WHT Any Other Women's 50km Race Walk Day 10, August 13th, 2017 :POR Inês Henriques :CHN Yin Hang :CHN Yang Shuqing :BRA Nair Da Rosa :CHN Yin Hang :CHN Yang Shuqing :USA Kathleen Burnett :USA Susan Randall :USA Erin Talcott :POR Inês Henriques Women's 20km Race Walk Day 10, August 13th, 2017 :CHN Lyu Xiuzhi :BRA Erica de Sena :ITA Antonella Palmisano :WHT Klavdiia Afanaseva :BRA Erica de Sena :CHN Yan Jiyayu :CHN Wang Na :CHN Lyu Xiuzhi :ECU Paola Perez :ITA Antonella Palmisano :ITA Eleonora Giorgi :JPN Kumiko Okada :MEX Maria Guadalupe Gonzalez :PER Kimberley Garcia :POR Ana Cabesinha :ESP Ainhoa Pinedo :UKR Inna Kashyna :WHT Any Other Men's 20km Race Walk Day 10, August 13th, 2017 :CHN Wang Kaihua :JPN Eiki Takahashi :ESP Miguel Angel Lopez :WHT Sergei Shirobokov :AUS Dane Bird-Smith :CHN Chen Ding :CHN Wang Kaihua :CHN Jin Xiangqian :GER Christopher Linke :GBR Tom Bosworth :JPN Isamu Fujisawa :JPN Daisuka Matsunaga :JPN Yusuke Suzuki :JPN Eiki Takahashi :KOR Kim Hyunsub :ESP Miguel Angel Lopez :ESP Alvaro Martin :SWE Perseus Karlstrom :WHT Any Other Men's High Jump Day 10, August 13th, 2017 :QAT Mutaz Essa Barshim :GER Mateusz Przybylko :UKR Bohdan Bondarenko :WHT Ilya Ivanuyk :WHT Danil Lysenko :BAH Donald Thomas :CAN Derek Douin :CHN Zhang Guowei :GER Mateusz Przybylko :GBR Robbie Grabarz :POL Sylwester Bodnarek :QAT Mutaz Essa Barshim :SYR Majd Eddin Ghazal :UKR Bohdan Bondarenko :USA Erik Kynard :WHT Any Other Women's Discus Throw Day 10, August 13th, 2017 :CRO Sandra Perkovic :CUB Yaime Perez :USA Gia Lewis-Smallwood :AUS Dani Stevens :BRA Andressa De Morais :CHN Su Xinyue :CRO Sandra Perkovic :CUB Denia Caballero :CUB Yaime Perez :GER Claudine Vita :GER Nadine Müller :UKR Natalia Semenova :USA Valarie Allman :USA Gia Lewis-Smallwood :WHT Any Other Women's 5000m Day 10, August 13th, 2017 :KEN Hellen Obiri :ETH Almaz Ayana :ETH Senbere Teferi :ETH Almaz Ayana :ETH Genzebe Dibaba :ETH Letesenbet Gidey :ETH Senbere Teferi :GBR Laura Muir :KEN Margaret Chelimo Kipkemboi :KEN Hellen Obiri :NED Sifan Hassan :TUR Yasemin Can :USA Shelby Houlihan :USA Molly Huddle :WHT Any Other Women's 800m Day 10, August 13th, 2017 :RSA Caster Semenya :BDI Francine Niyonsaba :KEN Margaret Nyairera Wambui :BDI Francine Niyonsaba :CAN Melissa Bishop :GBR Lynsey Sharp :GBR Shelayna Oksan-Clarke :KEN Eunice Jepkoech Sum :KEN Margaret Nyairera Wambui :NED Sifan Hassan :RSA Caster Semenya :USA Brenda Martinez :USA Ajee Wilson :WHT Any Other Men's 1500m Day 10, August 13th, 2017 :KEN Asbel Kiprop :KEN Timothy Cheruiyot :USA Matthew Centrowitz :BRN Sadik Mikhou :ETH Aman Wote :GBR Chris O'Hare :KEN Timothy Cheruiyot :KEN Asbel Kiprop :KEN Ronald Kwemoi :KEN Elijah Manangoi :MAR Abdalaati Iguider :NZL Nick Willis :NOR Henrik Ingebrigsten :POL Marcin Lewandowski :USA Matthew Centrowitz :WHT Any Other Women's 4x400m Relay Day 10, August 13th, 2017 :USA United States :JAM Jamaica :POL Poland :AUS Australia :BAH Bahamas :FRA France :GER Germany :GBR Great Britain :JAM Jamaica :POL Poland :UKR Ukraine :USA United States :WHT Any Other Men's 4x400m Relay Day 10, August 13th, 2017 :BOT Botswana :USA United States :TTO Trinidad and Tobago :BAH Bahamas :BEL Belgium :BOT Botswana :GBR Great Britain :IND India :JAM Jamaica :ESP Spain :TTO Trinidad and Tobago :USA United States :WHT Any Other [/hide]
  15. [hide] Men's Tournament -Knockout Round August 17th - August 21st, 2016 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 21th 2016, h. 09:30, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro United States 3 2 Russia Gold Medal Match Date and Venue Team 1 T1 T2 Team 2 August 21th 2016, h. 13:15, Ginasio do Maracanazinho, Rio de Janeiro Italy 2 3 Brazil [/hide]
×